Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

polip endometrial - va rog un sfat


Recommended Posts

Buna fetelor Am si eu nevoie de putin ajutor. Am fost azi la monitorizare in z11 si surpriza la eco Dr Tutunaru a vazut un polip pe endometru...........a fost o surpriza , m-a lovit ca un traznet... in mai am fost la alta eco transvaginala la alt dr si atunci era totul curat acolo, era chiar si un folicul pe cale sa se sparga... Nu stiu cum se fomrmeaza, din ce cauza, cum poate aparea asa de la o luna la alta.... In ultima luna cm a venit la 26 de zile si cam putin cantitativ, iar doua luni inainte a venit cm la 33 de zile.......deci si o mica dereglare a ciclului, tinand cont ca de 5 ani am cm regulat la 29-30 de zile.... Azi la eco s=a vazut si un folicul cam micut pt z 11 de 14, si mi-a spus ca daca nu ramin luna asta, vedem luna viitoare daca nu cumva se elimina polipul, o sa facem histero sa il scoata.... Daca aveti vreun sfat sau stiti mai multe, va ro ajutati-ma... Multumesc frumos [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu nu stiu prea multe, dar o fata de pe forum probail ca are asa ceva. iti citez mai jos exact ce mi-a scris ea mie (sper sa nu se supere), poate te ajuta cu ceva: "sorinake...daca ai polip endometrial(sper sa fi inteles bine)nu exista tratament pentru el decat histeroscopia operatorie.El actioneaza ca un sterilet in uter,(dar cred ca sti) si in timp va creste ...cu cat il lasi mai mult cu atat va afecta endometrul...al meu a avut 1cm jumate si mi l-a scos in cadrul a doua histeroscopii operatorii pentru a nu afecta foarte tare endometru....insa a fost destul de afectat bafta multa" (taty ana) multa sanatate! http://tt.lilypie.com/IiZQp2.png http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorinake multumesc frumos[pup] Asa mi-a spus si mie doctorul ca daca nu ramin luna asta si nici nu se elimina la urmatorul cm, voi face histero si il va scoate. Ce nu inteleg eu este cum de a aparut asa de la o luna la alta, in mai nu il aveam .... care ar fi cauzele si daca sunt sanse pur si simplu sa dispara...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da eu am fost posesoarea unui astfel de polip si chiar ff mare, am facut 2 histeroscopii operatorii, in primul mi-a scos o parte din el in al doilea pe tot...de ce?pentru a nu afecta prea tare endometrul, la tine probabil e micut daca a aparut asa intr-o luna dar este posibil sa fi fost si sa nu-l fi vazut la echo...la mine cat de mare a fost l-a vazut la un echo mai performant, anterior la un echo normal nu se vedea...in fine ideea este ca nu exista sa se elimine ci trebuie scos....cauza este surplusul de estrogeni atat... nu mai sta pe ganduri, fa histero si gata ai scapat de el... multa sanatate si bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrianaady Si eu am trecut printr-o astfel de situatie. La o monitorizare prin ziua 18 s-a vazut un mic polip, iar urmatoarea luna cand a fost in ziua 8-9 nu s-a mai vazut nimic. Medicul mi-a spus ca s-a eliminat sau nu a fost doar o ingrosare a endometrului avand in vedere ca eram la ovulatie.Eu cred ca ar trebui sa mai faci un eco imediat dupa ciclu atunci se vede cel mai bine. Multa bafta . anul acesta o sa fiu [gravi] Doamne ajuta [ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
tati ana si aruam multumesc pt raspuns. [pup] In mai la eco in z10 la ecograf performant acest polip nu exista.In iunie in z12 exista, deci undeva intre s=a produs minunea..Sa subliniez ca in mai cm a venit la 26 de zile,cam putin cantitativ, iar acum in iunie se pare ca a venit la 23 de zile, adica azi. Vad ca ma doare destul de tare burtica de ieri, mai ales in dreptul ovarului drept cu care am ovulat in z 13... Goggy nu stiu cum ar putea sa dispara, dar asa mi=a spus dr...mai multe informatii nu stiu nici eu, de aia incerc sa aflu tot ce pot de la voi. Am inteles ca ei apar ca urmare a surplusului de estrogen si prea putin progesteron. Poate fi cazul meu , tinand cont ca in ultimele luni am ovulat cam devreme - de ex in z12 foliculul era 14, iar in z14 era deja spart, si faptul ca menstra a venit mai repede , si nu dupa 14 zile de la ovulatie,deci prea putin progesteron... Oricum cind va trece cm ma voi duce la o alta eco, cu speranta ca nu se va mai vedea nici un polip. Va multumesc fetelor[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, hai sa-ti spun foarte pe scurt povestea mea... Pentru ca ne doream cu disperare un copil care se lasa asteptat tot mai mult timp, am decis ca dupa 1 an de asteptare sa merg la medic.Dupa o ecografie tranvaginala mi s-a spus ca am un polip endometrial de cativa mm (7 daca mai retin bine)...Pe de o partea am ramas fara grai la aflarea vestii, iar pe de alta parte eram increzatoare pt ca nu e ceva mai grav.Am decis ca dupa 2 saptamani de la depistarea polipului sa fac histeroscopie!! Dupa 3 luni de la interventie am ramas insarcinata!! Alta metoda de a scapa de polip nu e, crede-ma!! El nu face altceva decat sa respinga o eventuala sarcina! CURAJ!! o mamica fericita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...