Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

polip endometrial - va rog un sfat


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui clipsy
Si mie unul dintre dr ecografi mi`a spus ca as avea un asemenea polip si cu toate astea la cateva zile la un alt dr eco nu se vedea nimic am si eu o alta intrebare daca fac histerosalpingografie este posibil sa se vada daca am polip endocavitar
Si mie mi-a spus dr. ca as avea un polip pe endometru care aparuse asa din senin si care nu a fost vazut aproape 6 luni timp in care faceam monitorizare (eco vaginala).Ptr. confirmare m-am dus la un alt dr. care culmea nu vedea polip ci un mic fibrom.Pana la urma am facut histerosalpinografie si laparoscopie si nici urma de polip sau fibrom.Nu stiu ce au vazur dr. la eco dar de multe ori mai gresesc si ei,ca deh.....sunt oameni!Stiu ca la histerosalpingografie se vede daca este polip sau fibrom.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui mirela_70
Citat:
citat din mesajul lui clipsy
Si mie unul dintre dr ecografi mi`a spus ca as avea un asemenea polip si cu toate astea la cateva zile la un alt dr eco nu se vedea nimic am si eu o alta intrebare daca fac histerosalpingografie este posibil sa se vada daca am polip endocavitar
Si mie mi-a spus dr. ca as avea un polip pe endometru care aparuse asa din senin si care nu a fost vazut aproape 6 luni timp in care faceam monitorizare (eco vaginala).Ptr. confirmare m-am dus la un alt dr. care culmea nu vedea polip ci un mic fibrom.Pana la urma am facut histerosalpinografie si laparoscopie si nici urma de polip sau fibrom.Nu stiu ce au vazur dr. la eco dar de multe ori mai gresesc si ei,ca deh.....sunt oameni!Stiu ca la histerosalpingografie se vede daca este polip sau fibrom.
Off ce iti este si cu doctorii astia! [q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete dragi! Cite povesti si cu doctori astia ... ma ingrozesc. Eu joi ma duc la o noua ecografie, o sa fie z9, si abia astept sa vad ce va fi, sper din suflet sa nu mai existe nici un polip. Daca va mai fi, o sa fac histero si scap de el cit mai repede. Am si eu o intrebare celor care au avut asa ceva, este posibil sa ai menstra dereglata din cauza polipului, adica sa vina la 22 de zile? Stiu ca la eco cind s-a vazut polipul si endometrul era mai gros, poate din cauza asta a venit mai devreme ciclul. Abia astept ziua de joi, ma duc si la eco si la endocrinoloaga mea sa vad ce imi spune si ea, sa ma lamuresc. O zi excelenta [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adrianaady
Buna fete dragi! Cite povesti si cu doctori astia ... ma ingrozesc. Eu joi ma duc la o noua ecografie, o sa fie z9, si abia astept sa vad ce va fi, sper din suflet sa nu mai existe nici un polip. Daca va mai fi, o sa fac histero si scap de el cit mai repede. Am si eu o intrebare celor care au avut asa ceva, este posibil sa ai menstra dereglata din cauza polipului, adica sa vina la 22 de zile? Stiu ca la eco cind s-a vazut polipul si endometrul era mai gros, poate din cauza asta a venit mai devreme ciclul. Abia astept ziua de joi, ma duc si la eco si la endocrinoloaga mea sa vad ce imi spune si ea, sa ma lamuresc. O zi excelenta [pup]
Bafta mare la eco! Eu nu stiu sa iti rasp la intrebare sunt de abia la inceput de drum :(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
Honey, iarta-ma pentru intarzierea raspunsului!!Abia acum am vazut ca mi-ai adresat cateva intrebari... Eu am ramas insarcinata dupa 3 luni, dar am pierdut sarcina in luna a doua. Motivele pentru care am avut avort spontan nu le cunosc si nu le voi cunoaste probabil niciodata, dar am avut cateva ipoteze, printre care nu era si cea legata de interventia chirurgicala. Expres am intrebat medicul daca nu cumva cauza pierderii ar fi fost timpul prea scurt intre interventie si instalarea sarcinii, iar raspunsul a fost negativ. Parerea mea pur personala, spusa si din experienta proprie, este sa astepti mai mult de 3 luni pt a nu avea traumatizanta neplacere a pierderii unui bebe. E tare greu sa treci prin asta si mai bine eviti pe cat posibil si mai astepti cateva luni. Eu nu spun ca asta ar fi fost cauza la mine, dar e bine in cazul tau sa fii precauta. Daca mai doresti sa ma intrebi cate ceva, iti raspund cu mare placere!!! A, dar sa-mi termin povestea, pentru ca e cu happy end[:)]...Dupa alte 6 luni de la acel avort spontan(deci 9 de la interventie) am ramas insarcinata, iar acum am o fetita sanatoasa tun de 1 an si 9 luni!! P.S. Te felicit pt ca ai ales operatia pt ca alta varianta nu era, crede-ma! Am sot medic si stiu ce zic. Te simti bine dupa operatie? Sa auzim numai de bine!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Buna fetelor, Am ajuns si eu pe aici...hai sa va spun povestea mea: am incercat 2 ani si jumatate sa raman insarcinata, timp in care am facut o mie de analize...in final am decis sa schimb doctorul,in dec 2009 m-am dus la dl prof Radu Vladareanu care inca de la prima intrevedere mi-a descoperit la eco un polip endometrial. In urma cu o saptamana mi-a facut histeroscopie si astfel am scapat de polip. Trebuie sa ma duc la control la o luna de la interventie si voi intreba atunci daca am voie deja sa incerc din nou sa am un bebe. Sper din tot sufletul sa apara aceasta bucurie si in viata noastra, dl prof a spus ca polipul este cauza de infertilitate (modifica endometrul, la mine in ziua 21 era doar de 6 mm, practic imposibil sa permita fixarea unei sarcini). Ovarele si trompele mele sunt in perfecta stare de functionare, spermograma sotului ok. Daca da Domnul si aparea minunea o sa va anunt. va pup cu drag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...