Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

polip endometrial - va rog un sfat


Recommended Posts

fetelor vreau sa va spun ca noi am incercat din nou imediat din luna urmatoare histeroscopiei, deja avem 3 luni de incercari si nimic...ma asteptam sa raman repejor dupa operatie, pt ca am tot citit ca multe fete au ramas...asta e, sunt cam dezamagita...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salutare fetelor ma sperie subiectul asta, dc pt ca acum vreo 2 luni doc care ma urmarea zicea ca as avea si un polip, ca se vede la eco....faza e ca la 2 zile am mers la altcineva la eco si nu l-a vazut, apoi peste 2 saptamani am facut eco la un dr foarte renumit pe morfoligie fetala si n-a vazut nici un polip si peste inca o saptamana de la ultima eco am fost la un profesor la eco si nici el n-a vazut nimic....eu am mers la atatia doctori nu pt acel polip ca am alte prb cu infertilitatea, defapta imi cautam un dr pt o operatie....acum m-am operat si sunt ok asa sper...am facut laparo pt o suspiciune de hidrosalpinx, iar luna viitoare trebuie sa fac HSG sa vad daca sunt ok trompele, oare se va vedea daca am acel polip??? ca asta mi-ar mai lipsi un polip cain rest le am pe toate[alcool] la voi cum a fost , polipul are perioade cand apare si cand dispare? scuze ca m-am lungit dar ma sperie problemele noi si in plus de asta vreau un bebe va puup si va doresc la toate sa vi sa implineasca visul[bibe][bibe][bibe][pup] didi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga xdidi e posibil raspunsul meu sa nu fie tocmai incurajator, dar asta e realitatea mea. Anul trecut pe vremea asta si la mine la eco s-a vazut un polip, dupa cm am fost la alt dr care nu a mai vazut nimic, posibil sa se fi eliminat la ciclu. Asa ca am stat fericita. Am facut chiar si o inseminare, nereusita din pacate. anul asta , pentru ca ma pregateam pt fiv, am decis sa fac o histeroscopie desi nu aveam nici un motiv sa cred ca ar putea fi ceva in neregula pe acolo.Si surpriza.... aveam mai multi polipi chiar, care dupa cum erau pozitionati nu se vedeau la eco. Din pacate sunt cazuri( nu numai la mine) in care la eco nu s-au vazut polipi, dar la histero da. Mult noroc[pup] Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adriana merci de raspuns, oricum voi face un HSG si sper sa se vada acolo daca e vreun polip, sincer nu ma mai mira nimic ...la cate am asta era lipsa pe lista mea[alcool] ei ce sa zic cu Dumnezeu inainte si poate se va implini visul fiecareia dintre noi. va doresc multi [bibe][bibe][bibe] ps: la HSG se vede polipul???? didi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xdidi la mine s-a vazut la echo un polip mic si am facut histeroscopie pt. a-l scoate.....dar in timpul histeroscopiei a vazut ca sunt mai multi si astia nu se vazusera nici la echo , nici la hsg. Pe langa ce ai facut tu , laparo , hsg , sa stii ca histero e "floare la ureche" , crede-ma , nu doare mai mult ca un papanicolau si nu am facut anestezie deloc. Mie mi-au spus ca din cauza polipului nici endometrul nu creste suficient. Succes la hsg , apoi poate incerci si histeroscopie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La HSG nu se vad polipii din pacate. Siomenete are dreptate , afecteaza si endometru si nici nu se pot implanta embrioni. Eu am facut si histero si HSG, eu la ambele am avut putine dureri, la histero am avut anestezie locala, dar a durut ceva mai ales cind indeparta acei polipi, erau "strategic" pozitionati sa produce probleme[:D] Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor merci de sfaturi, atunci o sa vb cu profesorul la care merg acum sa vedem ce facem ...eu hsg inca n-am facut abia am 2 saptamani de la operatie...iar hsg-ul as fi vrut sa-l fac cu anestezie totala, chiar daca costa mai mult, eu am endometrioza si dor toate pe acolo si nu vreau sa ma risc... eu sper sa se fi inselat prima doc, care nu era atat de experimentata pe eco , cat erau ceilalti doc la care am fost ulterior va puuup si multumesc inca o data [pup][pup][pup][pup] didi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
Vad ca nu a mai scris nimeni, dar paote ajuta pe cineva si experienta mea... Dupa chiuretarea/curatarea prin histeroscopie (cu anestezie generala usoara - 10-15 min a durat interventia) am ramas insarcinata a doua luna (chiuretare in oct, in nov am stat cuminti iar in decembrie am ramas gravida). Am un baietel de 4 ani jum frumos si sanatos. Nu am mai ramas insarcinata de atunci. Totusi, polipii s-au format din nou. In august 2010 am chiuretat din nou ...dar iata, a trecut juma de an si n-am mai ramas... Polipii endometriali nu se retrag de la sine..tb curatati. si da, actioneaza ca un sterilet si nu lasa sarcina sa se prinda...Noi incercam de 4 ani sa avem bb. Chiuretarea se face imediat dupa ciclu. Luati antibiotice macar 3-5 zile sa nu existe pericol de infectie. Nu doare nimic. Eventual luata o fiola de agocalmin inainte de interventie...Dureri dupa interventie - poate asa ...ca la menstruatie..putin sau deloc. Sanatate tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...