Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Venetia - tips & tricks


Recommended Posts

M-am gandit sa ii fac o surpriza la prietenul meu si sa iau bilete de avion pentru Venetia in august, dar nu am fost niciodata acolo si habar nu am cum e. Asa ca am cateva intrebari: cum se poate ajunge de la Treviso in oras? Stiti vreo pensiune ieftina (sau hostel)? Ce preturi sunt in oras? Sper sa nu ma sperie iar preturile si sa o las balta ca alta data :-)). Multumesc anticipat [:)].
Good things happen to good people.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cu trenul. Exista taxi ( 15 euro) intre aeroport si statia de tren (Treviso). Luati trenul intre Treviso si Mestre sau Santa Lucia. Sau exista si autobuze, dar despre alea nu stiu prea multe. Venetia are 2 parti: partea de oras normal , ca toate orasele (orasul continental) cu statia de tren mestre si orasul insular cu canale, orasul turistic propriu zis , cu statia de tren Santa Lucia. Oricum , intre Treviso si Venetia e putin cu trenul ( cam 30 minute) si biletul e ieftin (cativa euro) , iar trenurile dese . Daca vreti sa va cazati mai ieftin , e mai ieftin in Venetia partea obisnuita, neturistica; in partea ailalta e mult mai scump. E adevarat e mai romantic, mai spectaculos, dar si mai scump.Daca vrei sa faci economie cauti cazare in Venetia-Mestre si in partea ailalta mergeti cu trenul. Trenurile sunt dese, e putin si faceti 10 minute. Pentru hoteluri cauta pe booking.com Preturile in Venetia sunt mari, iti dai seama, e in topul obiectivelor turistice in Europa, toti indragostitii se duc acolo etc. Dar merita fiecare euro, e un oras fabulos. Mai intreaba-ma, daca stiu iti raspund. Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ca vrei sa dai pe hotel dar eu am fost intr-un hostel in centru in spatele Pontului Rialto si am platit 80 de euro pentru amandoi.Acum vreau sa plec din nou si pe site-ul ryanair.com in partes hostel am gasit tot la preturile astea.Acum 5 ani am stat in Mira dar e ceva mai departe si erau camere la 25 e de persoana dar eram departe de toate. Cait Home is where heart is...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mmmaria
Absolut off topic: ai mancarime in talpi, vad! Si nu oricum, ci pentru Venetia! Iti doresc sa iasa bine pregatirile si sa n-o lasi balta. (Am si eu un interes in toata treaba asta...)
Am :-)). Ma gandeam si la un trip la Pitesti, mai in vara - toamna [:p]. Vedem, vedem ;-). Delsim, in Franta am stat cu vreo 23 de euro de persoana la hotel, in camera de doua persoane, ma gandeam ca poate am asa un noroc si in Italia :-)). Eu ma gandeam sa dau vreo 50 de euro pe noapte pe camera pentru doua persoane [zid]. (Trebe sa mai cresc, stiu [:D].) Cait, nu am pretentia de a sta in partea turistica, oriunde e bine, restul se rezolva cu abonament pe mijloacele de transport. Sunt prea obosita acum sa mai am nelamuriri, dar o sa revin! Multumesc frumos [flo]!
Good things happen to good people.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De la Treviso pana in Mestre poti lua un autobuz,anul trecut era un bilet 10 euro.Biletele le poti lua din aeroport,se gaseste un ghiseu micut acolo.Noi le-am luat dus-intors(am stat 5 zile).In Mestre unde te lasa autobuzul,este si gara.La nici 100 m de statie sunt ghiseele pentru bilete/abonamente pentru Venetia turistica.Statia este Santa Lucia.Anul trecut am platit pe un abonament de 72 de ore 34(daca retin bine) euro,dar este valabil pe toate "liniile" inclusiv vizitat insula Murano.Pentru insule daca mai retin bine iei din piata San Marco linia 4(oricum daca intrebi iti raspund cu placere).Noi am stat in Lido di Venetia,la hotel Reiter si am platit 40 euro/noapte fara mic dejun.Ne-am descurcat ok si fara,pentru ca au market(billa) de unde iti poti lua tot ce vrei si mult mai ieftin.In Lido este foarte frumos,au si zona de plaja si este foarte curat.De acolo in 7 minute eram in piata San Marco,deci este aproape.Daca vrei sa intri la muzee,basilica...cumpara bilete cu o zi inainte(dupa amiaza) cand nu mai este asa aglomerat si vino ziua urmatoare dimineata sa vizitezi.Asa eviti si statul la coada degeaba. Souveniruri poti cumpara la greu,nu te avanta din prima zi,se gasesc si mai ieftine daca mergi pe stradute. Ai grija si cum bei cafeaua/mananci.Daca vrei o cafea la masa platesti 2 euro,poate si mai mult.Daca vrei in picioare platesti 99 de centi sau mai putin.Chiar si in Lido era asa.Noi dadeam dimineata pe o cafea 1.5 euro doar ca stateam la masa. Este bine sa luati de la market apa si un snack sa aveti la voi incat sa scutiti o masa pe zi.Asta daca mergeti pe economie. Pe mine Venetia nu m-a dat pe spate,apa are un miros ingrozitor.In aprilie era si frigut si a plouat 2 zile. Mare grija la portofele!!!!(noi era sa o patim tocmai cu niste conationali:( ) In rest,vacanta placuta!! _________________________ http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_viata_in_sange/avem-viata-in-sange-click-aici-daca-vrei-sa-devii-donator-de-celule-stem.html _______________________ Uitati-va la ziua de azi! /Cea de ieri e doar un vis./Iar cea de maine doar viziune;/Un AZI bine trait face/Din fiecare ieri un vis de fericire,/Din fiecare maine o viziune a sperantei!~~Kalidasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi plecam in Venetia pe 19 iulie, pana pe 21. O sa luam si piticul cu noi , asa ca cel mai probabil o sa luam cazare in centru. Foarte interesante sfaturile, dupa ce ne intoarcem o sa-ti povestesc cum a fost. Inca ne mai gandim daca-i bine sa luam caruciorul copilului in avion sau ne descurcam fara. ............................................................ Mama de papanas Andreiutz [copil] ( 02.10.2007 ) [url="http://www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/"]Ghighi-poze [foto] [/url] [url="http://good-times.webshots.com/video/3022308610103793085yKWWuS"]Ghighi- filme [bonjovi] [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Razadesoare nu mai e valabila intrebarea pentru ca am vazut ca la Lido trebuie sa iei un ferry ca sa faci traversarea daca etsi in masina si se pare ca este destul de scump.mai caut alte variante.Daca cineva care a fost cu masina are un plan bun il astept.[:D] Cait Home is where heart is...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cait, noi am fost la Venetia cu masina in 2007. Am dormit la un Holiday Inn la Quarto D'Altino(asa se scrie?! Parca). Era chiar in fata garii, traversam un pasaj subteran si eram in gara. Apoi, pina la Santa Lucia erau cam 20 min. Am fost foarte multumiti. Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...