Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (147)


Recommended Posts

cge, da, nebuneala mare cu asteptarea asta...[:D] mimitete, multu de urari, drum bun si distractie frumoasa! Felicitari de matuseala, sa traiasca nepotica! Ma tot bucur ca v-au placut capodoperele. Simi, sfatul meu: dupa ce-ai iesit pe usa, UITA. Stiu ca-i greu, dar vezi tu cand te intorci ce gasesti, nu te lupta cu ce nu poti controla. Tu daca ai pe cineva care sa mai dea pe-acolo, al meu a facut urat ca trenul cand i-am sugerat. Acu' eu nu i-am zis ce sa nu faca, i-am zis doar ca orice ar face, e responsabil de pagube si sa le gasesc toate cum le-am lasat. Nu mai stiu daca am zis, de ziua lui a facut party... la altcineva acasa. A zis ca ce-i el prost sa se ingrijoreze de ce se intampla si sa faca curat a doua zi?![:D] Is pragmatici ei, nu te-ngrijora, o sa fie bine. Nu stiu eu exact ce s-a intmplat prin casa, sigur au facut si tampenii, dar a fost ok, eu n-am aflat si inclusiv cainele l-am gasit in viata.[:D] Distractie placuta si nu te uita inapoi, ca sa poti avea ce ti-am urat in prima parte[:D].[pup] Au schimbat prognoza: sambata 23 de grade, soare. Sper s-o tina tot asa, ca daca nu iese sambata, eu ma retrag la vatra pana nasc, e greu la deal mai nou, si nu pare sa se faca mai usor doar asa.[:P] Eu am intrat in perioada aia in care nu mai prea am chiar asa de mult fun, da' nu intru in amanunte.[:D]
Common sense is not so common...[Voltaire]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Iaca si eu pe aici....sa stiti fetelor ca numai burtica e de mQQm, e exact ca melonul din poza [olala]. Denisa e foarte talentata, are multa imaginatie, ar trebui sa pursue o career in arts, v-ati gandit? Eu cred ca te mai tine mititelul un pic, macar pana la due date, desi pare nerabdator sa o intalneasca pe mami, tati si fratii....aaaa, si vezi cum il educi pe pepitzel ca sa te lase si pe tine la o cafea dupa, ok? [pup] Simona, tu cum mai esti? Tu cand urmezi la rand? [:D] Iti trimit nr. de mobil la PM. Sambata dupa amiaza prognozam sa fim in Montreal daca totul merge ca la carte [:)] Simi, distractie placuta in RO desi imi inchipui ce o fi in sufletul tau [:D]. Dar se descurca baiatu' nu-ti fa griji [:D] Pucku, La Multi Ani cu intarziere, sa ai o sarcina usoara si nastere pe masura [flo] Mimitete, sa-ti traiasca nepotica si distractie placuta in vacanta si sa ne spui impresii apoi [flo] A propos de bebelusi, eu m-am crucit cand am mers la coafor intr-o zi si era acolo o mamica sub casca si cu un bebe in brate un pic mai mic decat al meu. Culmea e ca cel mic nu zicea nici pis, parea sa aiba mult fun. De ce n-oi fi avut si eu copii din astia? [:D] In alta ordine de idei, la noi aici mai sint exact 2 zile de scoala pana la vacanta de vara....iuhuuuuuu [olala], ma bucur eu mai mult decat fiimea [:D]. Fug acum [pup] Cristina Mlle Yasmine et le bébé [baietel] Chris Anthony
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte ce voiam sa spun ieri...[:D] Mqqm, am vazut burtica, supeeer![olala] Super burtica si super minuta care a facut-o sa arate ca un pepene sau ca o minge. Felicitari pentru ambele![flo] Iar fun-ul vine el dupa... sau cel putin nu vei avea timp sa te mai gindesti daca e sau nu e.[:D] Pucku, cind ai timp, as vrea sa stiu ce era acolo unde ati dormit, unde e, pentru seara de astronomie e nevoie de rezervare... si ma mai gindesc. Si daca vrei sa mergem impreuna, am vorbit cu Octav la cafea dimineata si am putea merge pe 27 august, adica noi atunci mergem, daca ati putea si voi ar fi minunat. A zis Octav ca se vede nu stiu ce stea nemaivazuta in acea zi... Codritu, voi cind mergeti sau ati fost deja? Khristin, aici se termina astazi scoala... sau cel putin eu asa stiu.[:D] Si tocmai acum cind a inceput si Agatei sa-i placa la scoala si sa faca lectii.[:D] Ana, stii de ce ii place Agatei sa faca lectii? Pentru ca ii plac problemele si testele de lectura din cartea data de tine? Nu ai si pentru clasa a II-a? Ea a facut inceputul de la clasa a III-a, dar deja apar lucruri pe care inca nu le-a studiat. Oare de unde as putea sa cumpar prima parte, clasele I-II? Sau alta carte cu teste asemanatoare cu acestea, dar sa fie pentru clasa a II-a? Si mie imi plac cum sint facute, pentru ca si problemele si testele de lectura imbina practic tot ce au invatat, cite un test de matematica si unul de franceza pe zi sint suficiente pentru ca are de gindit la el pe toate planurile. Auzi, da' noi ne mai intilnim, spuneai ca vii la sfirsitul lui iunie, adica saptamina asta sau cealalta? Vin si cu Agata de data asta, ca va fi in vacanta. Carmencita? Mona, simpatica faza cu mincatul nasului![:)] Si legat de gindire, voua va place jocul Mahjong? Exista si variante mai simple, pentru copii? Eu si Octav ne distram aproape in fiecare seara cu el (mai ales Octav[bang]) si am observat ca te pune sa gindesti foarte scurt si logic, structurindu-ti mintea. Ma rog, pentru cine o are asa, probabil ca nu e mare lucru, dar pentru o ilogica cum sint eu, e binevenit![:D] Si ne mai distram si cu asta: http://www.mathsisfun.com/games/connect4.html Si mai avem unul cu probleme din alea amuzante, dar nu stiu acum adresa. Asta pe linga plecatul in calatorii cu Google Earth. Ce distractii avem si noi, nu?[:D] Gata, s-a terminat cafelutza, ma duc sa fac lucruri, asa mi-a placut cum a zis Simona![:)] Va [pup]!
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi ma rasfat, stau acasa, si abia astept sa termine tata de facut cozonacul[:D] Asa ca Pucku, esti binevenita[pup] Am avut appoitment cu Andrei la orthodontist (5000 de parai) si mi-a fost lene sa ma mai duc la servioci. Asa ca am sunat si m-am dat lovita in aripa[:D] Eu nu zic nimic de vacante, ca inca nu suntem in punctul ala sa ne permitem ca timp si bani sa plecam. In Romania mergeam in fiecare vara, acu cu studinte de A ( sa ma laud: inca un 95%) nu am cum sa planific nimic. Da or sari vacantele si pe strada noastra[:D] mQQm am vazut pozele, printesa ta e f talentata dar si pepitel a stat exact cum trebuie[pup] in rest, numai de bine! Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit pe fuga (am descoperit ca am internet aici, hihi, sper ca nu ma trezesc cu cine-stie-ce [:D]) mersi fetelor [pup], Mihaela, sa-ti traiasca nepotica rasfatata de matusa [:)] Nelia, cu placere, cu Agata!!! Pucku, LA MULTI ANI cu intirziere! Fetelor, mai scrieti pe unde umblati vara asta prin Canada cu musafirii din Romania (mersi [pup], sor'mea abia se dezmeticeste), poate ne mai inspiram; noi vizam pe miine Drummondville; gata ca deja preda, uof http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scurt ca sunt obosita dupa ce am spalat covorul azi Nelia, daca vrei da-mi adresa si-tzi trimit pliante de acolo, le-am cules pe toate ca o idee, observatorul de sus e deschis numai sambata in perioada 20 iunie-5 septembrie, si dupa 12 ziua se poate vizita dar se poate urca numai cu autobuzul, e inchis masinilor, pana la 4.30 e ultima cursa sau pe jos dar e traseu lung pt copii mai mici de 10 ani seara se urca tot cu autobuzul, trebuie rezervare, ca sunt numai 100 de locuri, incepe pe la 7.30 seara si se termina la 12 noaptea....noi de asta nu am fost acum ca era obositor pt steph jos la poale este astro-labul care este deschis ziua si seara sambata si duminica, si acolo este un telescop, dar mult mai mic mie mi-ar placea in perioada 10-14 august sunt pleiadele, ploaia de meteoriti, si-ti poti lua scaun si sta in aer liber se poate sta in camping, refugiu sau casuta, dar sunt relativ departe de accueil daca vrei sa faci activitati de noapte, de la 1,4km pana pe la 6 km. Cel mai aproape la 1,4 km nu are locuri de cort, noi am stat la 3 km acolo sunt locuri de cort se mai poate sta la baza in sat in campinguri intre 2-10 km de site, dar il faci cu masina, e mai putin obositor trebuie rezervat cu ceva timp inainte ca sunt foarte po****re serile acolo; e primul an in care este atata deschis noaptea observatorul pt ca este anul astronomic ai Yahoo messenger sau skype? da-mi adresa sa nu monopolizam subiectul gata ca tre sa ma duc sa fac mici, duminica este hramul biserici, si iesim la iarba verde Corina ,[zana] [url="http://photos.yahoo.com/nagy_corina2000"] Stephanie[/url] + duggy Totolino prostolino "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamana, la multi fericiti in continuare si sper sa ajunga cu bine sora ta. Pucku, noi nu putem 10-14 august pentru ca avem rezervare in Maurice exact atunci: 13-16. Mi-am imaginat eu ca trebuie rezervare... Noi am vrea sa lasam masina jos undeva si sa urcam pe jos pina sus, sint doar 1000 de metri sau pe acolo. Si cind nu mai poate trupa, sa punem cortul sau sa stim unde sint refugiile. Adica nu vreau sa urc cu masina. Daca pune cortul mai jos, se poate urca si cobori intr-o zi, nu? M-ar interesa daca se poate urca pe o parte si cobori pe alta, daca sint mai multe trasee sau e unul oficial etc. Mai bine trimit adresa pentru detalii, multumim. Si vom cauta si noi pe net... Dar de mers, mergem sigur, ca vreau sa vad, mi-au placut pozele de pe acolo. Pentru cei interesati de munte: Asta e site-ul despre care va spuneam eu odata, dar uitasem linkul exact: http://www.summitsofcanada.ca/canatrek/summits/quebec.html Nu, nu e asta, mai e altul, pentru familii, dar iar l-am uitat. Dar si aici sint informatii interesante pentru iubitorii de munte. Iar pentru cine e interesat de inaltimile peste o mie din Quebec, mai jos e o lista cu ele: Mont D'Iberville - 1652 m: Cette montagne est situé dans le nord du Québec près de la frontière avec le Labrador. Sa localisation fait qu'elle est accessible uniquement que par avion ou par bateau. Mont Jacques-Cartier - 1268 m. Ce mont est intégré aux Chic-Chocs et il fait partie du Parc nationale de la Gaspésie. La montagne est entourée d'un massif de montagnes comptant plus de 25 montagnes de plus 1000 mètres. La montagne fait partie de la chaîne de montagne des Appalaches. Mont Jacques Rousseau - 1261m. Cette montagne se trouve dans le Nord-du-Québec, dans le même secteur que le Mont D'Iberville. Mont Gosford - 1183 m. Il est le plus haut sommet du sud du Québec. Non loin de l'Observatoire du Mont Mégantic, le Mont Gosford se situe dans la municipalité St-Augustin de Woburn près de Notre-Dame-Des-bois. Du sommet on y a une vue sur les Appalaches, les White Moutains, en plus d'une vue sur le Lac Mégantic. Mont de la table - 1173 m. Une autre montagne se trouvant le Parc national de la Gaspésie. Mont Richardson - 1158 m Décidément, une visite dans le Parc national de la Gaspésie vaut le coup! En effet, le Mont Richardson fait également partie du Parc national de la Gaspésie. Mont Raoul-Blanchard - 1180 m. Situé au nord de St-Tite-Des-Caps dans la région de la région de Charlevoix, cette montagne n'est pas accessible aux randonneurs (elle appartient au Séminaire de Québec). C'est triste car elle n'est qu'à 64 km de la ville de Québec! Mont Albert - 1150 m Parc National de la Gaspésie Mont Logan - 1128 m Parc National de la Gaspésie Mont Yapeitso - 1135 m. Cette montagne n'est accessible que par Avion. Il semblerait que l'idée d'un parc national est à l'étude. La montagne fait partie de la chaîne de montagne Monts Otish et elle est située à environ 250 km au nord de Chibougameau. Mont de la Québecoise - 1113 m A Serait situé dans la même région que le Mont Raoul Blanchard, donc dans la région de la Côte-de-beaupré. Mais je n'ai pas pu trouver d'information additionnelle, je ne sais si la montagne est accessible. Mont Mégantic - 1105 m Pourquoi ne pas jumeler la visite d'un observatoire, il serait le plus performant au Canada. La montagne se trouve dans le Parc du Mont-Mégantic dans la région de Notre-Dame des bois. La montagne est magnifique en été mais que dire de l'hiver! Mont Veyrier - 1104 m. A 330 km de Baie-Comeau et à 220 Km de Fermont, le Mont Veyrier fait parti du massif de montagnes des Monts Groulx. Ce serait le seul endroit au monde qu'on pourrait atteindre en voiture un climat subartique. Pour s'y rendre, utiliser la route 389, route qui a été construite à l'époque pour la construction de Mani.
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...