Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau sa plec! Unde?


Recommended Posts

M-am hotarat sa plec, sa imi iau viata in maini, sa iau copilul si sa o iau de la capat. Dar am doar indemnizatia pt moment la dispozitie, care e de nici 400 de euro, si rate de aproape 200. Cum sa fac? M-am gandit sa ma duc in afara capitalei, sa nu dau 300 de euro pe o chirie, ci 100. Sa imi iau un part time intre timp, macar cu inca 100 pe luna. Dar e greu. Tatal meu a murit de mult, mama nu vrea sa ma ajute, si chiar daca ar vrea, schimb un rau cu un rau si mai mare. La centru maternal nu vreau sa ma duc. As vrea locsorul meu unde sa stau linistita cu piticul meu, piticul meu chinuit si tinut zi de zi la izolare in patut in cealalta camera pentru ca taica-su nu are timp si chef de el. Piticul meu care e injurat zilnic pentru ca plange, dar inca nu intelege ce i se spune. Piticul meu care rade numai cand ma uit la el pentru ca tanjeste dupa atentie si oameni si nu le are. Piticul meu la care la inceput am tinut mai putin decat la tatal lui, dar pentru care intre timp sentimentele mi s-au schimbat. Piticul meu care din septembrie e programat la cresa saptamanala de luni pana vineri ca sa nu-l mai deranjeze pe taica-su. Copilul meu, atat de frumos si de destept, pentru care nu am bani sa ii cumpar o jucarie de 1 mil sau un scaun de masa, dar pot sa cumpar monitor LCD ptr ca taica-su l-a spart pe cel vechi de un an ca nu ii mergea jocul. Si nu in ultimul rand, pentru mine, pentru ca m-am saturat de istericale zilnic, pentru ca m-am saturat de cuvinte grele care se rezolva cu 5 minute de afectiune pe zi, pentru ca vreau sa ma regasesc si sa il cresc pe copilul meu intr-o casa in care nu se da cu pumnii in mobila pentru ca pierde Dinamo campionatul. Cum sa fac? Chirie ANL nu pot, ptr ca sotul are locuinta. Stiti in ce oras al tarii as putea gasi chirie mica la o garsoniera, fie ea si conf 3? Pana la pensie alimentara (care oricum e derizorie), ar trebui sa platesc avocat, judecata si altele...Astea le las pe planul 2... Si mai trebuie sa fac asta si pe ascuns, pentru ca "tati" nu vrea sa imi lase copilul, desi nu il creste ci mai degraba il chinuie, si are impotriva mea vreo 2 internari la psihiatrie (pe perioade ft scurte). Si casa, venit stabil etc... [URL="http://community.webshots.com/user/popescudoradomnica?vhost=community"] POZE[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La divort presupun ca primesti automat macar o pensie alimentara , nu? Decat sa stai intr-un asa mediu mai bine divortezi. Ar trebui sa ai niste martori care sa spuna ce comportament are sotul tau cu copilul. Ai putea sa lucrezi part time , sau daca iti place sa faci masaj. Un curs e destul de ieftin , iar la masaj iei 50 de lei pe ora. Daca ii spui omului cu care stai ca vrei sa pleci in alt oras cred ca sunt sanse mari sa se opuna. Incearca sa-ti gasesti pe acolo undeva unde sa stai si sa-i explici respectivului ca si asa se simte deranjat de copil , iar daca se gandeste sa-i ceara custodia sa se gandeasca ca-si ia adio de la tot ce face acum. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/greecky/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cati ani are sotul tau? De ce va certati? Mie imi suna a barbat alintat( de mami eventual), nedornic de a-si asuma responsabilitatile de tata sau de a intelege ce presupun. Pare in plus dependent de jocuri ca un om normal nu sparge un monitor din cauza unui joc( pe care probabil il joaca zilnic?). Multe probleme par inerente aparitiei unui copil in familie. Cand zici ca il injura cand plange vorbim de injurat cu toate cele urlate catre copil sau se duce undeva unde nu-i copilul si ii scapa niste vorbe de neduh?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa inaintez divort am nevoie de bani. Martori nu prea am, decat vreo 2 care stiu ce stiu din spusele mele. M-am cam izolat in ultima perioada de toti (nici nu sunt genul cu 100 de prieteni, mereu am avut 1 sau 2, dar buni). Cred ca vrea copilul numai ca sa nu iasa cum vreau eu, ca oricum vrea sa-l paseze statului sau bunicilor sa aiba grija de el. Cardul pe care primesc indemnizatia mi-l tine el, nu am vazut de luni de zile un chior de cheltuiala de pe el, rezultat, ratele mele au fost primele de taiat de pe lista, urmate de pitic. Adica vreo 3 luni restanta la o rata, 6 la alta, iar lui pitic strict hrana si haine de capatat (pentru care sunt chiar recunoscatoare). Vreau casuta mea, indiferent unde, si cu piticul meu in ea! In Bucuresti n-am sanse, asa ca o sa vad unde gasesc ceva ieftin. Si abia dupa aceea part time, cand vad unde ma stabilesc. [URL="http://community.webshots.com/user/popescudoradomnica?vhost=community"] POZE[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca vreo 2 zile cat e sotul meu acasa nu mai apuc sa intru decat episodic pe forum. Are 30 de ani, multe imi stiu deja povestea (si majoritatea n-o cred), nu si-a dorit initial copilul, acum pretinde ca il iubeste (desi nu prea vad din comportament, mai ales ca declara ca il impiedica sa-si traiasca viata cum vrea el). Nu e un om rau, dimpotriva, nu am cuvinte cate a facut pentru mine si cate mi-a inghitit si el, dar e orgolios peste masura, si ft ft nervos, din motive super puerile. Nu e dependent de jocuri, dar daca nu ii iese o faza la unul strica tot ce prinde (mouse-uri cred ca vreo 10, monitorul s-a spart ca a ricosat mouse-ul in el). Il enerveaza un meci, reclamele, ca merge lent netul, xca asteapta prea mult la ordonanta Cosmote, ca ma uit bleg la el, ca plange pitic cand nu e cazul, ca nu gaseste ochelarii (de care n-are nevoie fix in momentul ala, dar cum adica sa nu-i gaseasca?), ca unde ii sunt cheile, ca de ce e cald etc. Pur si simplu e obositor si nu se poate abtine. Si 10 faze din astea pe zi, 7 zile pe saptamana, 12 luni pe an...mi-a ajuns! [URL="http://community.webshots.com/user/popescudoradomnica?vhost=community"] POZE[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dora cred ca ar trebui sa te duci la centrul maternal. Nu neaparat sa stai acolo dar vei primi acolo informatii bune despre cum sa iesi din aceasta situatie, si va fi un plus pentru tine cand vei fi in proces de divort si custodie.. Sa stii ca a fi abuzata nu e o rusine.. In centrul maternal vei avea un aliat. Acolo ar trebui sa aiba un consilier si deasemenea pot sa ti recomande un avocat . Totodata va stii si protectia copilului situatia ta si cu siguranta vei fi sustinuta sa ai custodia. Spuneai ceva de niste internari la psihiatrie? Daca erau perioade foarte scurte nuti face probleme. Depresiile sau micile afectiuni nu afecteaza capacitatea unei persoane de a avea discernamant si bineinteles la divort poti sa le intorci impotriva lui... Un om care are plimbari pe la psihiatrie de cele mai multe ori are o judecata mult mai buna decat altul care nu are nici una...( ca acela se trateaza) Cu un asemena sot e si normal sa ai depresie Primul lucru... trebuie sa recuperezi cardul.... Ar fi o solutie sa vorbesti la banca sa il blocheze... sa faci alt card..( stiut numai de tine, sau mai bine numai cont bancar si sa comnuni la cei care dau indemnizatia noul numar de cont! Asa ramane cu ochii in soare cand o sa vada ca luna viitoare adio bani de lcd.... pe card ... Intre timp... ( pana la sfarsitul luni cauti chirie ) Ce rate ai? Sunt bunurile tale pentru tine si copil? Dca e pentru lcd.. renunta la ele... La divort 2 martori sunt deajuns. ( plus centrul maternal cu protectia copilului ) - asta daca mai vrei un aliat) Fetele de pe forum spun sa mai astepti... eu cred ca nu e cazul... si ca ti-a ajus... deci dute la centrul maternal pentru informatii si ajutor si blocheazai cardul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dora, am citit si mi s-a rupt sufletul ptr. piticutzul tau mic. Am si eu o fetita de un an si o luna si cred ca as muriiiii sa o trateze daddy astfel. Eu te felicit ptr. decizia luata si iti doresc tot binele din lume, tie si baietelului tau. [pup] _____________________________________________ Mami de Printesa Victoria Isabella [fetita] [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...