Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau sa plec! Unde?


Recommended Posts

exista cumva cabinete de psihologie care ofera terapie gratuita in Bucuresti? sfatul cu psihologul este in esenta extrem de bun si vad ca toata lumea il da, dar in conditiile in care Dora are cardul tinut de sot, in conditiile in care oricum nu castiga mare lucru, etc...mi se pare oarecum inutil, pentru ca ea momentan nu are acces la psiholog. daca as cunoaste, eu i-as oferi Dorei un nr de tel de la un cabinet al unui psiholog, care ofera 2-3 sedinte gratuite (asa cum fac unii doctori, in cadrul unui proces anual de oferte gratuite pentru oameni cu resurse financiare limitate), sa se duca acolo, impreuna cu copilul eventual. sau, cum a zis altcineva, un nr de tel de la un Centru Maternal, unde poate apela cu incredere, dar mai ales unde sa actioneze cinva RAPID. eu nu cred ca ea singura e capabila acum sa gaseasca o solutie si atunci ajutorul ar trb sa fie de tip practic, pe puncte. nu am avut timp de gugalit si intrebat, dar poate stie altcineva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am avut si eu o prietena in liceu care una-doua ameninta ca se sinucide cum indraznea prietenul sa bata vreun apropo ca o lasa. O data a si luat niste somnifere, dar nu prea multe, doar cit sa fie spectacolul reusit. Nu rid de bolile mintale, mi se par mai infricosatoare decit orice boala, dar ce vreau eu sa spun e ca exista femei care folosesc lacrimile, amenintarile, lesinul, smulsul parului din cap si alte d'astea ca arme pentru a-si atinge un scop. Nu stiu daca Dora are sau nu probleme psihice sau joaca teatru pentru a-l tine pe barbat-su linga ea, de fapt noi doar ne dam cu presupusul dupa niste date pe care ea le manipuleaza cum vrea. Eu sper ca minte cind spune ca-si tine copilul izolat pentru a-l nu supara pe infantilul de taica-su. Sint persoane carora le place sa joace rolul de victima si sa li se plinga de mila. Am vazut un documentar cu mame care le faceau rau propriilor copii pentru ca acestia sa fie internati, ele sa arate cita grija au si sa fie compatimite pentru suferinta prin care trec. Mintea omulul poate ascunde multe grozavii, din pacate. Dora, daca tot ce spui e adevarat, cere ajutorul unor medici, vorbeste cu un psiholog si nu mai lungi boala. Daca izolarea si urletele copilului tau sint reale, rupe raul din radacina, cu cit amini mai mult cu atit vei avea un copil cu mai multe probleme. Sint de acord cu Pisigri, v-ati trezit probabil amindoi intr-o situatie care nu va convine, dar sinteti adulti si aveti posibilitatea sa schimbati ceva, pe cind bietul copil nu are.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Citat:
citat din mesajul lui Clori Da, poate ca este adevarat ca isi abuzeaza, la randul ei, copilul. Dar nu cred ca-si da seama de asta. Si probabil nici nu intelege multe din lucrurile despre care ii spunem noi aici.
Asa este. Si cu ce il ajuta asta pe copil ACUM? Copilul are nevoie de ingrijire continuu, nu isi permite sa astepte PANA CAND? - DACA? - Dora se va vindeca. Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
nu stie nimeni ca Dora este o femeie abuzata si ca sotul ei este violent. ma indoiesc din toate puterile ca o femeie ar vrea sa se sinucida din dragoste pentru un barbat care o da cu capul de pereti. copilul e sechestrat si de mama-sa, altfel ar fi spus "suntem sechestrati", nu "copilul este". Happy in To, nu te-a inscaunat nimeni nici cenzor pe forum, nici autoritate absoluta la discutiile astea, asa ca tine-ti insultele in frau, idem cumpatul. Popescudora: M-am hotarat sa plec, sa imi iau viata in maini, sa iau copilul si sa o iau de la capat. Dar am doar indemnizatia pt moment la dispozitie, care e de nici 400 de euro, si rate de aproape 200. Cum sa fac?M-am gandit sa ma duc in afara capitalei, sa nu dau 300 de euro pe o chirie, ci 100. Sa imi iau un part time intre timp, macar cu inca 100 pe luna. si la orice raspuns primit, iar o da cu banii in sus, banii in jos, si ca s-a inspirat de la topicul noideei. e clar ca buna ziua ca cheta a inspirat-o. nu parasesti tu bunatate de barbat doar ca citesti nush ce pe forum. unde sa pleci, daca nu vrei nici sa muncesti macar, iar planul pentru copil era cresa saptmanala, in conditiile in care ea sta acasa? raman la parerea mea ca asistam la un caz de impostura - Dora nu are de gand sa plece nicaieri; iar abuzat este copilul, de catre propria mama. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cl
Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Citat:
citat din mesajul lui Clori Da, poate ca este adevarat ca isi abuzeaza, la randul ei, copilul. Dar nu cred ca-si da seama de asta. Si probabil nici nu intelege multe din lucrurile despre care ii spunem noi aici.
Asa este. Si cu ce il ajuta asta pe copil ACUM? Copilul are nevoie de ingrijire continuu, nu isi permite sa astepte PANA CAND? - DACA? - Dora se va vindeca. Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Si tu crezi ca il ajuti pe copil daca il trimiti intr-un orfelinat???? Daca s-ar intampla acest lucru ai dormi noptile linistita, nu-i asa? Doar ti-ai facut "datoria", nu-i asa? Ai cea mai mica idee cum este intr-o casa de copii? De unde stii tu ce fel de mama este Dora? De ce acuzi????? Ce usor e sa privesti lucrurile atunci cand ai o viata normala, nu ai suferit abuzuri, nu stii cum e sa fii in pielea unui chinuit care nu are nici un ajutor, de nicaieri, ba, din contra, mai e si pus la zid!
Tu citesti ce scriu sau numai pe alocuri? PC vine si face o ancheta. Noi doar presupunem un abuz asupra copilului. PC ar putea stabili daca acest abuz exista sau nu. PC are doar ca ultima solutie luarea copilului din familie. Intotdeauna incearca sa-l lase in familie, dar ii urmaresc, ii consiliaza, ii verifica. Ceea ce ar fi spre binele copilului. Oricum, necunoscand-o pe Dora, nu pot suna la PC. Am zis doar ca as suna daca as avea mai multe informatii. De unde pana unde presupui tu ca eu nu am suferit abuzuri? Sau ca am avut vreun ajutor atunci cand s-au intamplat? Cred ca aproape toti care scriem la astfel de subiecte am fost la un moment dat victime... de aici si nevoia de implicare... Am zis deja: sa fim rationale! Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO
Conchita, te rog sa nu mi te mai adresezi niciodata!
cu o pagina mai inainte, tocmai ce ma porcaiai. ma ignori, te ignor. dar insultele nu ti le trec cu vederea, capisci? nush cine te crezi.[:-@] [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana ia PC un copil dintr-o familie, trece timp. Se face ancheta, se cauta rude pana la gradul IV (parca) dispuse sa ia copilul, sunt o gramada de proceduri care trebuie indeplinite. Am vazut cazuri mai grave in care nu s-a sesizat nimeni si copii au ramas in grija parintilor care ii abuzeaza. Era vorba pur si simplu de initierea unor pasi pentru responsabilizare a Dorei, referitor la datoria pe care o are ca mama fata de copilul ei, n-a zis nimeni ca se duce sa-i ia copilul, si el de maine va creste intr-un orfelinat. Era vorba de ajutor specializat, pe care - oricati "psihologi" de ocazie se gasesc pe forum - nu-l va primi aici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
nu stie nimeni ca Dora este o femeie abuzata si ca sotul ei este violent. ma indoiesc din toate puterile ca o femeie ar vrea sa se sinucida din dragoste pentru un barbat care o da cu capul de pereti.
Conchita, Dora nu cred ca a incercat sa se sinucida din dragoste, ci din cauza dependentei de el... A incercat sa se sinucida cand a crezut ca o s-o paraseasca. Si ai dreptate, nu avem cum sa stim decat ceea ce ne spune ea, toate lucrurile astea ar putea sa nu fie adevarate. Dar, dupa cum scrie, parca ar fi prea de tot... I-ar trebui mult timp liber si imaginatie ca sa inventeze asa ceva. Si, din pacate, asemenea lucruri se intampla, de mult mai multe ori decat credem... Stiu ca esti suparata si pe Dora si pe Noideea dar aminteste-ti ca si la subiectele de mai demult ale Noideei au fost fete care au acuzat-o ca inventeaza tot felul de lucruri iar ea striga cu disperare: „Fetelor, sunt reala...” cum s-a si dovedit a fi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Era vorba de ajutor specializat, pe care - oricati "psihologi" de ocazie se gasesc pe forum - nu-l va primi aici.
Andira, ai dreptate. Numai ca ea nu merge la psiholog. Insa atata timp cat intra pe forum si citeste, sunt multe subiecte pe aici care ii pot deschide mintea ca are probleme si trebuie sa caute ajutorul de care are nevoie. Si nu trebuie sa fii ironica, nu s-a dat nimeni „psiholog” pe aici. Fetele au incercat s-o ajute fiecare prin prisma propriei experiente, eu n-am vazut nimic altceva in raspunsurile lor... Si mai gandeste-te la ceva: nu stie nimeni cum o sa reactioneze Dora daca va trebui sa faca aceasta terapie cu sabia lui Damocles deasupra capului. Ea este un om instabil emotional, daca presiunile facute de Protectia Copilului vor avea un efect invers decat cel scontat? Personal, daca cineva ar incerca sa-mi ia copilul pe motiv ca nu sunt o mama buna pentru el, eu as intra intr-o mare depresie si nu cred ca as mai reusi sa fac ceva bun pentru mine, oricat de motivata as fi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...