Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau sa plec! Unde?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO
CorinaDani nici nu iti dai seama cit de rau ii faci facind pe detectivul :((
Tot ce-am scris despre identitatea Dorei am gasit in maxim 3 minute, multe detalii sunt scrise chiar de ea, in topicuri anterioare (nu stiu daca le-ai citit pe toate, iti recomand s-o faci si pe urma sa tragi singura concluziile de rigoare). Numele real oricum i-a fost dezvaluit cu cateva pagini in urma de un alt utilizator, profilul de pe forum este accesibil membrilor DC...plus ca Dora este inscrisa si pe alte site-uri/forumuri, cu aceleasi date si poze... Si poate ca putina sperietura i-ar da Dorei impulsul necesar de a-si pune ordine in viata, de a-si gasi un echilibru, de a cere si accepta ajutor de specialitate si tratament...noi, doar prin vorbele scrise aici, mare lucru nu cred ca vom reusi sa facem... Atata timp cat un biet sufletel nevinovat, care nu se poate apara, este chinuit si nu creste intr-o atmosfera normala, mi se pare corecta orice metoda care in final ar duce la salvarea acestui copil...cat timp credeti ca va trece pana acest copilas va fi brutalizat/lovit de catre tatal impulsiv ?!? Faptul ca Dora povesteste aici pe forum ce i se intampla (sau isi imagineaza ca i se intampla, pentru ca trece dintr-o extrema la alta, pe subiecte diferite, pe parcursul ultimelor luni) nu duce din pacate la nimic bun pentru copil...da, poate ea se descarca pe moment si are un "umar virtual" pe care poate plange, dar nu as fi foarte sigura nici de asta, pentru ca din cate mi-am dat seama, Dora nu prea tine cont de sfaturile primite... In fine, m-as bucura daca din toata avalansa asta de mesaje pro si contra ei, ar iesi ceva bun in final, cel mic nu are nici-o vina ca a fost adus pe lume intr-o familie in care lucrurile au degenerat pe parcurs... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

cu riscul de a scrie iar degeaba si de a astepta iar inca 6 ore pana moderatorul se singhiseste sa modereze mesajul meu , nu pot sa nu ma dau iar cu parerea.... [nervo][(pc][starwars]

 

Noi aici avem dea face cu o persoana care are tulburari (grave dupa parerea mea) de personalitate.!

 

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=tulburari+de+personalitate&meta=&aq=2&oq=tul

 

incredibil cum sotul perfect peste noapte a devenit abuzator psihic... si taman cand noi toate solidarizam cu noideea... Dora dramatizeaza sau simte nevoia de a fi victimizata . Eu cred ca ea nu are probleme altele decat cele pe care si le imagineaza. Sunt oameni care pur si simpu nu pot trai fara probleme si si le imagineaza si le creaza singuri.

 

nu este corect ca personalitatea ei sa fie comparata cu cea a dianei . Diana noideea se ajuta singura .. si singura ei problema era ca isi iubea prea mult fostul sot . In schimb dora are tulburari de personalitate care o impiedica oarecum sa fie o mama responsabila.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Happy in To, nu te-a inscaunat nimeni nici cenzor pe forum, nici autoritate absoluta la discutiile astea, asa ca tine-ti insultele in frau, idem cumpatul.
align="right" id="quote2">

Culmea ironiei: a-i adresa altuia cuvinte care de fapt ti se aplica tie. Sa reformulez:

conchita, nu te-a inscaunat nimeni nici cenzor pe forum, nici autoritate absoluta la discutiile astea, asa ca tine-ti insultele in frau, idem cumpatul.

id="size3">id="green">id="Georgia">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clori, multumesc [pup].

 

Pana nu gasim radacina raului, nu il putem smulge din noi. Pana nu se va intelege pana la radacina, Dora nu se va putea transforma in nici un fel.

 

Cred ca daca vrem sa ajutam un copil, trebuie mai intai sa ii ajutam mama. Pe copil il putem ajuta odata, momentan, dar mama ii va fi mereu alaturi.

 

Nu stiu cum, dar eu ma gandesc ca nu as vrea sa ma ajute vreo femeie care vorbeste urat de mama mea. INDIFERENT cum ar fi mama mea.

 

Dora, viata nu este usoara. Pentru nimeni. Copilul este inca mic, poate nici tu nu te-ai gandit inainte cat de greu este sa fii mama. Este greu sa stai in casa cu el tot timpul, sa planga ca il dor dintii care ies, sa fii impartita intre el si sotul tau, sa nu mai contezi dintr-o data tu si sa conteze doar cel mic.

Viata nu este niciodata asa cum credem noi ca este, si poate asta te-a luat prin surprindere. Poate ai crezut ca un copil iti va rezolva problemele si vezi acum ca nu este asa.

 

Fii mai calma si vei vedea ca se vor rezolva incet problemele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Clori
Citat:
Era vorba de ajutor specializat, pe care - oricati "psihologi" de ocazie se gasesc pe forum - nu-l va primi aici.
align="right" id="quote2">Andira, ai dreptate. Numai ca ea nu merge la psiholog. Insa atata timp cat intra pe forum si citeste, sunt multe subiecte pe aici care ii pot deschide mintea ca are probleme si trebuie sa caute ajutorul de care are nevoie. Si nu trebuie sa fii ironica, nu s-a dat nimeni „psiholog” pe aici. Fetele au incercat s-o ajute fiecare prin prisma propriei experiente, eu n-am vazut nimic altceva in raspunsurile lor...Si mai gandeste-te la ceva: nu stie nimeni cum o sa reactioneze Dora daca va trebui sa faca aceasta terapie cu sabia lui Damocles deasupra capului. Ea este un om instabil emotional, daca presiunile facute de Protectia Copilului vor avea un efect invers decat cel scontat? Personal, daca cineva ar incerca sa-mi ia copilul pe motiv ca nu sunt o mama buna pentru el, eu as intra intr-o mare depresie si nu cred ca as mai reusi sa fac ceva bun pentru mine, oricat de motivata as fi.id="Times New Roman">id="size3">id="purple">
align="right" id="quote2">Nu eram neaparat ironica, eu vorbeam serios, ajutorul de care are nevoie nu aici o sa-l gaseasca.Da, fiecare si-a dat cu parerea, si sincer, cred ca o persoana labila psihic nu o sa inteleaga mai nimic din cele 10 pagini in care fiecare s-a repezit sa o sfatuiasca / certe / ironizeze, decat ca a realizat ceea ce si-a dorit, respectiv sa fie in centrul atentiei.Ca tu ai intra intr-o mare depresie, este reactia ta. Eu una cred ca as fi furioasa si as muta muntii din loc sa imi pastrez copiii.Asa ca hai sa nu generalizam, n-avem de unde sa stim care ar fi reactia Dorei. Ar putea fi ca a ta, ar putea fi ca a mea, ar putea fi undeva la mijloc, sau cu totul alta.Si pana la urma, nu observa nimeni ca ea n-a mai intrat sa spuna ceva de cateva pagini bune?Ma intreb daca Natasa nu are intr-adevar mare dreptate, pur si simplu isi bate joc de noi. Nu ar fi prima care arunca o piatra, si 50 de oameni de pe forum se reped sa se certe cum sa o scoata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ma intreb daca nu-si bate joc de noi si pentru ca mi-e greu sa imi imaginez ca un om cu un IQ normal se apuca sa posteze pe acelasi forum, aproape in acelasi timp, 2 subiecte care se bat cap in cap, si in acelasi timp isi lasa si atatea date de identificare in urma.

 

Mie imi suna a ceva de genul "ma pligdizezc"...

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Citat:
citat din mesajul lui cl
Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Citat:
citat din mesajul lui CloriDa, poate ca este adevarat ca isi abuzeaza, la randul ei, copilul. Dar nu cred ca-si da seama de asta. Si probabil nici nu intelege multe din lucrurile despre care ii spunem noi aici.
align="right" id="quote2">Asa este. Si cu ce il ajuta asta pe copil ACUM? Copilul are nevoie de ingrijire continuu, nu isi permite sa astepte PANA CAND? - DACA? - Dora se va vindeca.Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
align="right" id="quote2">Si tu crezi ca il ajuti pe copil daca il trimiti intr-un orfelinat???? Daca s-ar intampla acest lucru ai dormi noptile linistita, nu-i asa? Doar ti-ai facut "datoria", nu-i asa? Ai cea mai mica idee cum este intr-o casa de copii? De unde stii tu ce fel de mama este Dora? De ce acuzi?????Ce usor e sa privesti lucrurile atunci cand ai o viata normala, nu ai suferit abuzuri, nu stii cum e sa fii in pielea unui chinuit care nu are nici un ajutor, de nicaieri, ba, din contra, mai e si pus la zid!
align="right" id="quote2">Nici eu nu o cunosc pe Dora, si nu vreau sa judec pe nimeni, DAR!!! Ea spune ca doarme toata noaptea cu barbatu-n brate in timp ce toata ziua copilasul ala mic si nevinovat e consemnat in patutul lui, in camera lui, probabil, de cele mai multe ori singur!Si mai apoi, eu inteleg sa duci copilul la cresa saptamanala daca nu ai de ales, dar nu ptr. ca tat-su nu-l suporta! Hai, mai, ce naiba, oare chiar tre' sa fi geniu sa-ti dai seama ce fel de mama e si cine e pe primul loc dintre sot si copil??? Cand era gravi in 7 LUNI a luat pastile ca a lasat-o sotul si ea singura spune ca nu i-a pasat de copil!Concluziile sa le traga fiecare._____________________________________________ Mami de Printesa Victoria Isabella [fetita]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Clover
Citat:
citat din mesajul lui conchitaHappy in To, nu te-a inscaunat nimeni nici cenzor pe forum, nici autoritate absoluta la discutiile astea, asa ca tine-ti insultele in frau, idem cumpatul.
align="right" id="quote2">Culmea ironiei: a-i adresa altuia cuvinte care de fapt ti se aplica tie. Sa reformulez:conchita, nu te-a inscaunat nimeni nici cenzor pe forum, nici autoritate absoluta la discutiile astea, asa ca tine-ti insultele in frau, idem cumpatul.id="size3">id="green">id="Georgia">
align="right" id="quote2">clover, una dintre cele mai acide persoane de pe forum, da-ti sfaturile singura in jurnalul intim. si, eventual, urmeaza-le.[8D]reclama mascataid="size1">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moamaaa, bataie cumva? [:D][:D][:D][:D][:D]

 

Deci, io zic sa nu va certati! Ca altfel va trimit pe toate sa va cautati de tulburari, da? [:D][:D][:D][bang][bang][bang]

 

[pup][pup][pup]

 

Si, ca sa fiu on-topic:

 

Nu conteaza daca povestea e adevarata sau nu. Poate dora a inventat-o asa, de amuzament. Totusi, sfaturile sunt bune pentru altele care trec printr-o astfel de situatie!

 

Depinde de persoanele implicate sa le urmeze.

 

[pup]

 

"Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself."

Leo Tolstoy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui conchita


clover, una dintre cele mai acide persoane de pe forum, da-ti sfaturile singura in jurnalul intim. si, eventual, urmeaza-le.[8D]

align="right" id="quote2">

deja ai ajuns la a doua persoana careia ii stabilesti ce si unde sa scrie [:D] and still counting.

cum era cu cenzorii? te-a inscaunat careva? e comfortabil scaunu'? [alcool]

eu n-am jurnal, gandeste-te bine unde ma trimiti [:)] sau poate pur si simplu decizi sa nu mai scriu [:-@]


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...
id="green">id="Arial">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...