Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau sa plec! Unde?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C
Dora, din pacate sotul tau este foarte egoist si nici nu este pregatit pentru viata de familie, in 3. Acum copilul este mic si nu poate sa iasa din camera lui, dar ce-o sa se intample cand o sa invete sa mearga, sa vorbeasca si o sa vina singur sa-l "deranjeze" pe tata, sa "traga" de el in orele acelea in care vrea sa fie lasat in pace? O sa-l alunge sa-l tina la distanta cumva, eventual o sa-l dea si pe el un pic cu capul de perete ca sa inteleaga ca e in plus? Tu nu-ti doresti sa stati toti 3 in timpul liber?
align="right" id="quote2">Dora, citeste bine ce a scris Cristina, are perfecta dreptate. Acum va e (inca) comod sa-l lasati singur in patut, insa ce veti face cand va incepe sa exploreze toata casa, sa puna intrebari, sa ceara atentie permanenta, cum e si normal? Vorbeste cu sotul tau si fa-l sa inteleaga ca bebe are nevoie non stop de parinti, jucati-va toti trei, pe tine nu te doare sufletul stiindu-l pe cel mic singur in camera? De ce nu-i propui sotului sa se izoleze el cu orele daca vrea liniste? Parerea mea e ca nu mai trebuie sa accepti niciun minut ca baietelul sa stea singur si nebagat in seama. I-ai spus vreodata sotului tau ca atitudinea lui e nefireasca?Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

1-<<cl>>n am inteles ce ai vrut sa mi spui....

2-eu sunt de parere ca atata timp cat ai tinut in burica timp de 9 luni un bebe apoi l ai alaptat si l ai vazut cum creste e inuman sa l supui unui asemenea tratament ,sa nu i acorzi LUI toata atentia ta toata iubirea ta,pt ca EL are nevoie de tine acum mai mult ca niciodata .cu regret spun ca acest copil va creste alaturi de niste parinti care nu sunt capabili sa i ofere linistea si afectiunea de care are nevoie!PACAT!

 

 

 

 

 

 

 

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Am initiat un subiect in care am spus ca vreau sa plec si sa o iau de la capat si am fost catalogata nebuna, instabila, cu grave probleme si ma pandeste Protectia copilului doar pentru ca am fost suficient de naiva sa imi las niste date pe un forum.
align="right" id="quote2">

 

Imi dau seama ca te-ai simtit atacata. Dar incearca sa faci un efort sa vezi si cealalta parte. Ti-au raspuns la subiect o gramada de oameni, care si-au facut timp sa-ti citeasca povestea (inclusiv ceea ce ai scris anterior), si-au gasit timp sa se gandeasca la povestea ta si sa-ti scrie... Asta arata ca le pasa de tine si de problemele tale. E adevarat ca unele raspunsuri au fost vehemente, poate jignitoare, dar au fost si persoane care te-au inteles si au incercat sa te ajute. Ceea ce ar trebui sa te puna totusi pe ganduri este ca toate aceste persoane, si de o parte si de alta, ti-au dat, pana la urma, acelasi sfat: sa consulti un psiholog, care sa te ajute sa-ti rezolvi problemele.

 

De ce sa traiesti viata asta asa cum o traiesti acum? Esti asa de tanara si de frumoasa si ai copilasul acela dulce, cu ochi tristi, care depinde numai de tine... Nu e pacat sa traiesti asa cand poti sa duci o viata realizata, frumoasa, fericita? Nu-ti vrea nimeni raul aici. Chiar si persoanele care au fost vehemente, care te-au amenintat cu Protectia copilului, s-au gandit la tine si la baietel si vor ca voi sa fiti fericiti. Altfel de ce ar fi pierdut vremea sa citeasca, sa raspunda, sa argumenteze? Este extrem de frustrant si pentru ele sa vada ca pe tine nu te atinge nimic, ca nu reusesc sa ajunga la tine. Cum crezi ca se simt ele cand te-au sfatuit de bine iar tu iti pui platosa, te ascunzi sub statutul de victima si ceri moderatorilor sa inchida subiectul?

 

Nu te crede nimeni nebuna! Scoate-ti din cap treaba asta. Un nebun este un om iresponsabil, cu care nu ai ce discuta. Cat timp vor fi oameni aici care te vor asculta si-ti vor raspunde, nu se pune problema ca te vad buna de inchis pe viata la spitalul de nebuni. Dar ceva probleme ai si tu singura ai recunoscut-o, in celelate subiecte. Dependenta de sotul tau, faptul ca esti rece cu copilul sunt simptome ale problemelor pe care le ai. Rezolva-le! O faci pentru tine si pentru copilul tau, nu pentru noi!

 

Citat:
Am zis ca atunci cand nu e tatal acasa, copilul sta cu mine. Cand e acasa sta in cealalata camera, cu usa deschisa ca sa auzim daca plange sau are ceva, ma uit periodic la el, si nu ii las nici un obiect cu care sa se inece, sufoce sau mai stiu eu ce. Ne rezervam si timp pentru joaca, si eu si tatal, iar dupa-amiaza vine bunicul (e camera lui) si il lasa pe jos sau in premergator si sta cu el. Deci e vorba practic de cateva ore dimineata la cateva zile (tatal lucreaza in ture).
Da, sotul meu cand e acasa vrea cateva ore petrecute cu mine fara copil.
align="right" id="quote2">

 

Uite ce ai scris tu in primul mesaj de la subiectul asta si da-ti singura raspunsul daca e bine sau nu sa lasi copilul singur in cealalta camera iar tu sa stai cu sotul tau:

 

Citat:
Piticul meu care rade numai cand ma uit la el pentru ca tanjeste dupa atentie si oameni si nu le are. Piticul meu la care la inceput am tinut mai putin decat la tatal lui, dar pentru care intre timp sentimentele mi s-au schimbat. Piticul meu care din septembrie e programat la cresa saptamanala de luni pana vineri ca sa nu-l mai deranjeze pe taica-su.
align="right" id="quote2">

 

Atunci cand vine un copil intr-o familie, practic totul incepe sa se invarta in jurul lui. Parintii, mamele in special, se lasa pe ele deoparte ca sa se ocupe cat mai bine de el. Ori, din mesajele tale nu reiese ca tu ai fi facut asta. Ci tu spui, rece: „Sotul meu cand e acasa vrea cateva ore petrecute cu mine, fara copil”, „ne rezervam si timp pentru joaca”... si asta nu prea e in regula. Gandeste-te cu cat duiosie ai scris in primul mesaj ca baietelul tau tanjeste „dupa atentie si dupa oameni”... Esti mama lui, nu ti-e mila de el? Carentele afective din copilarie au urmari toata viata, nu te gandi ca acum e mic si nici nu stie pe ce lume traieste! El stie pe ce lume traieste, TU esti lumea lui acum! Fii afectuoasa cu el, stai cu el, nu-l mai lasa singur, implica-l in tot felul de activitati, ia-l in brate, atingerea e foarte importanta pentru un copil, fa-l sa te simta aproape! Nu dupa program, atunci cand nu e sotul tau acasa, tot timpul! Un copil mai are nevoie si de altceva decat sa fie schimbat, hranit, imbaiat. El acum invata sa traiasca. Ajuta-l, indruma-l, recunoste-ti responsabilitatea pe care o ai fata de el!

 

Ymca are dreptate cand spune ca nu e o solutie sa ceri inchiderea subiectului, sa fugi inca o data, cum ai facut si pana acum. Noi toate iti intindem o mana de ajutor, chiar daca nu e ajutorul la care te asteptai, pe care-l sperai. Poate ca tu te asteptai sa ne spui povestea ta, sa fii ascultata, sa poti veni aici si sa te descarci, si sa capeti cuvinte de incurajare, care sa te sustina in perioada mai grea prin care treci. Nu s-a intamplat asa. Dar ai capatat un altfel de ajutor si, in timp, atunci cand o sa reusesti sa treci peste problemele pe care le ai, o sa-ti dai seama ca fetele au avut dreptate in sfaturile pe care ti le-au dat. Eu am fost alaturi de tine si la celelalt subiect si voi fi si aici, in continuare, atata timp cat vei scrie si vei alege sa discuti cu noi... Poti sa-mi scrii pe PM, daca vrei sa mai vorbim in particular, daca crezi ca te pot ajuta... Daca ai sa pleci, ai sa ramai din nou singura cu problemele tale. Daca ai sa ramai, fetele or sa continue sa-ti scrie si nu depinde decat de tine sa iei si lucrurile bune din mesajele lor.id="Times New Roman">id="size3">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am deschis acest subiect tocmai pentru ca nu mi se pare normala atitudinea lui, i-am zis asta de multe ori si a promis ca incearca sa se schimbe.

Orele respective le petrec vizionand un film, facand ceva de mancare, in intimitate sau vorbind pur si simplu.

Nu sta numai in patut. Sta dimineata cand se scoala la 6, ii dau papa, il schimb, sta treaz pana la 9 si doarme pana la 12. Dupa care il pun in premergator sau il las pe jos. La noi in dormitor sunt multe cabluri, boxe si obiecte cu care poate sa se raneasca. In cealalta camera e doar o saltea, 2 fotolii si un covor. De aceea prefer sa-l las mai mult acolo si pe hol, repet, cand e tati acasa. Si nu pentru ca tati nu il suporta, dar dupa 12 ore de munca vrea sa doarma sau sa se relaxeze putin. Copilul este la 2 metri de noi si il auzim tot timpul.

Chiar este necesar sa dau detalii despre cat de bine imi cunosc copilul? Daca maraie putin ii e somn si vrea in patut, daca plange mai tare s-a lovit si trebuie sa ma duc sa-l iau in brate, daca e liniste face prostii, daca gangureste are un subiect de interes si e preocupat etc...

Daca voi credeti ca la orfelinat va fi mai bine ingrijit, chemati PC!

Si LisaElisa, nu am chip in continua suferinta, pentru ca in momentele pozate eram chiar fericita. E doar autosugestie...[alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Florica, sa inteleg ca a sunat cineva de aici la Prot Copilului? cum se desfasoara (in detaliu)actiunea celor de la pc, sa stie la ce sa se astepte in cazul asta?

 

Imi pare asa de rau de toata situatia asta.

inca citesc din urma, am vazut si pozele, baietelul e un scump.

Dora are o depresie postnatala severa, din cate imi dau seama. Trebuie ajutata.. acuzatiile ca nu e o mama buna nu-i ajuta la nimic. E o mama derutata, deprimata, dominata, instabila emotional.. dar e mama. Si sunt sigura ca vrea, ca oricare din noi dealtfel, sa fie o mama buna.

Am intalnit o mama care mi-a spus 'sotul meu m-a invatat sa imi iubesc copiii', trecuse prin depresii si probleme groaznice cand erau mici imi spunea ca daca nu ar fi avut suport si ajutor in momentele alea nu stie unde ar fi ajuns ea si copiii ei.

 

ymca-subscriu.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui popescudora
Am deschis acest subiect tocmai pentru ca nu mi se pare normala atitudinea lui, i-am zis asta de multe ori si a promis ca incearca sa se schimbe.Orele respective le petrec vizionand un film, facand ceva de mancare, in intimitate sau vorbind pur si simplu.Nu sta numai in patut. Sta dimineata cand se scoala la 6, ii dau papa, il schimb, sta treaz pana la 9 si doarme pana la 12. Dupa care il pun in premergator sau il las pe jos. La noi in dormitor sunt multe cabluri, boxe si obiecte cu care poate sa se raneasca. In cealalta camera e doar o saltea, 2 fotolii si un covor. De aceea prefer sa-l las mai mult acolo si pe hol, repet, cand e tati acasa. Si nu pentru ca tati nu il suporta, dar dupa 12 ore de munca vrea sa doarma sau sa se relaxeze putin. Copilul este la 2 metri de noi si il auzim tot timpul.Chiar este necesar sa dau detalii despre cat de bine imi cunosc copilul? Daca maraie putin ii e somn si vrea in patut, daca plange mai tare s-a lovit si trebuie sa ma duc sa-l iau in brate, daca e liniste face prostii, daca gangureste are un subiect de interes si e preocupat etc...Daca voi credeti ca la orfelinat va fi mai bine ingrijit, chemati PC! Si LisaElisa, nu am chip in continua suferinta, pentru ca in momentele pozate eram chiar fericita. E doar autosugestie...[alcool]
align="right" id="quote2">Aha, deci intre timp lucrurile s-au schimbat, totul e ok, bine si frumos. Pai atunci de ce vrei sa pleci? Ca des, nu te da cu capul de pereti, nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

doraid="red">, hai sa vorbim putin si la subiectul topicului.

 

- doresti sa pleci? sau doresti sa mai ai discutii cu sotul tau si sa incerci sa-l schimbi?

- mama ta de ce iese din discutie si e considerata un rau si mai mare?

- ai inceput sa studiezi vreun site sa vezi care-i chiria in Ilfov, Giurgiu sau alte judete?

- ai un plan de bataie pe termen scurt? mediu? lung?

- mai esti dependenta de sotul tau sau ti-a mai trecut?

- ai facut ceva cu cardul cum te-a invatat lumea? te duci la banca, il declari pierdut, ii rogi sa-l blocheze si sa emita altul. varianta 2: cand ai nevoie de bani, te duci si-i scoti pe baza de CI direct de la ghiseu si nu de la ATM. asta in cazul in care tu esti titularul contului.

 

despre copil am lasat la urma, ca tot am nelamuriri:

 

- cate ore pe zi ramane asa singurel?

- uneori spui ca tatal lui doreste sa petreaca timp cu tine si de-aia il lasati singur. acum zici ca poate gatesti ceva...cand gatesti, nu il tii pe langa tine? in general asa se face; ii mai arati ce faci...mai invata si un cuvant doua, plus ca il ai sub observatie mereu.

- inteleg nevoia sotului de a se odihni; eu am solicitat ca atunci cand ma intorc de la birou sa am 30min pentru mine si pentru a ma linisti...dar atunci se ocupa sotul de fete...nicidecum nu le lasam singure; n-am stat niciodata 30 min, sunt cam 10 min, cat fac un dus si ma schimb.

 

Dimineata, intre 9 si 12, mie mi se pare perioada cea mai buna pentru iesit la parc. E umbra, e racoare, sunt copii, tu mai poti vorbi cu 1-2 mame, de ce trebuie sa stai la un film?

 

Mai scrie te rog.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OK, le iau pe rand.

- da, vreau sa am oportunitatea de a pleca. S-ar putea sa am regresii si incercari repetate, dar vreau sa fiu asigurata. Nici Noideea nu a plecat de la inceput. Dar cred ca la asta se va ajunge.

- mama chiar are probleme psihice. Are sindrom maniaco-depresiv, combinat cu dependenta de pastile tip diazepam, inceput de scleroza, plus ca si-a vandut deja casa ca sa nu pun eu vreodata mana pe ea (sau copilul), ma uraste, practic nu vreau nici un contact cu ea.

- da, in buzau e 100 de euro

- la sfarsitul lunii e un concurs. Vreau sa-l castig ca sa am o meserie mai bine retribuita. Daca nu il castig, gasesc un part time si pe langa indemnizatie ar fi suficient. Problema e ca nu stiu daca gasesc part time in buzau. In bucuresti da.

- sper sa ma inteleg cu sotul si in caz ca plec sigur imi va da cardul.

Despre copil:

- 4-5 ore la 2-3 zile (dar nu sta in permanenta singur)

- e mic, abia merge in 4 labe, in bucatarie sunt aburi, fumez si eu si socrul, nu are ce cauta copilul acolo.

- in general plimb copilul seara dupa 18

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu uitati, va rog, de cele aprox 30 de tigari pe care le fumeaza Dora zilnic (afirmatie scrisa chiar de ea, la alt subiect, respectiv un pachet si jumatate de tigari/zi)...

 

Un calcul simplu arata in medie 1 tigara/30 min...probabil ca dupa ce trage o mahoarca (tigara), se duce putin si la bb, sa vada daca e in regula...

 

Zicea ea intr-un topic (despre fumatori) ca fumeaza si ea, si socrul, in bucatarie, cu geamul larg deschis si usa de la bucatarie inchisa, ca sa nu se duca fumul in casa...dar Fat-Frumos al ei (a se citi sotul) mai lasa usa de la bucatarie deschisa, eh, ce grija are el sa nu ajunga fumul de tigari la copil .

 

Ma intreb, cand e singura acasa, in alea 2-3-4 minute cat trage ea din tigara (poate mai bea si o cafea, un suc, ceva), in bucatarie, cu usa inchisa si geamul larg deschis, ce face copilul - sta in pat, in premergator, unde ? Sau ea sta cu usa deschisa la bucatarie sa auda ce face micutul, si tot fumul se duce prin casa ?

 

Pe de alta parte tot Dora scria in alt topic despre baietelul ei, care la varsta de 6 luni, tusea de vreo 3 luni si se mira foarte senina ce-o fi cu bietul copil, oare de ce tuseste de atata timp, ca de dus la doctor l-a dus...ah, uitasem si de tigarile light fumate de ea in timpul sarcinii...

 

DORA !!! zici ca n-ai bani sa-i iei copilului scaun de masa sau o jucarie de 100 RON - ia calculeaza tu nitel, sa vezi ca banii astia sunt contravaloarea tigarilor fumate de tine in 8-9 zile, da ?!?

 

Nu stiu ce marca de tigari fumezi, dar preturile sunt in jur de 7-8 RON/pachet la astea mai bunicele...si te mai plangi de rate si ca n-ai bani...pai daca ai renunta doar la fumat, ai economisi aproape 100 EUR/luna, deci jumatate din ratele pe care zici ca le ai !!!

 

Nu mai zic si de alte cheltuieli, personale sau pentru casa, care pot fi si ele reduse la minim, pana una-alta traversam o criza economica, preturile sunt asa cum le stim, locurile de munca sunt din ce in ce mai nesigure si putine...asa ca un pic economie in casa nu strica, ce s-ar intampla de exemplu daca sotul ei isi pierde serviciul, vor trai toti din indemnizatia ei + alocatia copilului + eventual ajutorul de somaj + pensia socrului ?!? Sa fim seriosi...

 

Ne batem gura degeaba cu aceasta mamica, de fiecare data cand a initiat un topic cu subiect disputat, a sfarsit ori prin a-si sterge postarile, ori prin a cere inchiderea subiectului, ori prin afirmatii care se bat cap in cap...

 

Deci, haideti s-o lasam in pace...deja tot ce scriem noi aici (si de bine si de rau) e ca in vorba aceea "pe o ureche ii intra si ii iese pe cealalta"...

 

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...