Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau sa plec! Unde?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

OK...nu mai e mult pana la finalul lunii...deci intr-o saptamana doua se clarifica putin partea cu jobul. spor la invatat si mult succes.

 

buzau e o varianta...nu te incanta mai mult ceva din ilfov (pantelimon, popesti leordeni, buftea)? mai aproape de bucuresti, asta in cazul in care esti nascuta crescuta aici...ca sa simti ca esti mai aproape de locuri dragi. ca inteleg ca de oameni nu te-ai prea atasat: mama are probleme, sotul la fel, te-ai indepartat de prieteni, etc. in buftea sta o colega de-a mea si s-a mutat de curand acolo...o vad destul de incantata.

 

de ce nu vrei sa-ti recuperezi cardul acum???? care-i sensul? eu nu inteleg treaba asta...sunt bani castigati de tine? hai, inteleg sa aveti amandoi carduri asociate aceluiasi cont...dar de ce sa tina la el in portofel un card care-ti apartine?? tu cum cumperi mancare si alte minunatii? te duci si-i ceri? iar cred ca e o situatie anormala si ar fi bine sa faci ceva rapid sa o rezolvi.

 

incearca te rog sa-i faci un program de iesit afara si dimineata; va fi bine pentru toata lumea. iesi dimineata cu el, puteti sa treceti pe la piata, parc, joaca si apoi mers acasa, dat masa de pranz. sotul se va putea odihni, bunicul va fuma linistit, tu te vei relaxa si vei vedea ca viata cu bebelul e fff frumoasa.

 

cand doarme dupa-amiaza poti sa gatesti...ceva de vara, light, fara tone de abur, salate si ceva la cuptor pentru baiat.

 

in continuare mi se pare mult,intervalul de 4-5 ore, la 2-3 zile.

 

nu prea inteleg care-i atmosfera in casa...ma tot gandesc la aia cu "il enervez ca ma uit bleg la el"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui popescudora
Deci degeneram in pro sau contra fumat...
align="right" id="quote2">Nu, incerc doar sa-ti explic cum ai putea avea bani pentru scaunul de masa sau jucaria dorita pentru cel mic sau pentru jumatate din ratele lunare...dar desigur, placerea ta de a fuma e mai presus decat nevoile copilului tau...deci, nu se poate sa renunti la fumat, esti dependenta si de asta...probabil ca daca te-ai lasa, ai deveni asa de nervoasa si irascibila incat nu s-ar mai intelege nimeni cu tine, iar bietul copil ar avea si mai mult de suferit...Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ymca, te rog n-o incuraja sa plece de acasa acum. Nu e pregatita pentru asta. Nu e vorba numai din ce o sa traiasca. Dar atata timp cat povesteste ca se lasa influentata de sotul ei ca sa-si lase copilul singur, cum crezi c-o sa se descurce daca o sa fie responsabila singura pentru el, cum o sa-si apere copilul de toate relele care pot veni din partea unor straini? Cine o sa aiba grija de copil, unde o sa-l lase cat timp munceste, chiar si part time, ca sa-si rotunjeasca veniturile? Inteleg ca banii castigati in plus or sa-i ajunga pentru rate si ca sa traiasca (chirie, mancare...), nu pentru bona. In plus, oricand se poate intampla sa aiba nevoie de ceva banuti in plus. Copilul creste, va trebui mereu sa-i cumpere cate ceva, se poate imbolnavi, doctor, medicamente... Totusi, in familie, unde e acum, mai sunt si alti oameni, vezi bunicul care mai sta cu copilul, il supravegheaza cand merge in premergator...

 

Eu zic ca pana la plecarea de acasa mai este... Intai trebuie sa devina ea suficient de puternica si echilibrata, ca sa poata sa aiba grija de copil. Si, cand se va considera pregatita sa plece, trebuie sa aiba un plan precis, niste calcule financiare, sa stie pe ce se bazeaza, ce-si poate permite de banii respectivi, eventual sa aiba deja serviciul la care se gandeste, altfel cu cine va sta copilul cat timp ea merge la interviuri? Nu e usor sa pleci cu un copil de mana si sa te descurci singur. Noideea, din cate imi amintesc eu, a plecat mai intai la parintii ei, de cateva ori, nu s-a dus in necunoscut. Si tot s-a intors la sotul ei, pana la urma, de fiecare data, pana cand a gasit in sfarsit puterea de a se rupe definitiv. Iar daca Dora, care nu are pe nimeni s-o ajute, isi spune acum ca va face si ea o incercare, dupa care se poate intoarce oricand daca nu merge, nu-i garanteaza nimeni ca sotul o va primi inapoi. E alta situatie decat la Noideea, unde sotul ei isi „hranea” amorul propriu, abuzand-o. Sotul Dorei pare, din ce scrie ea, coplesit de dependenta ei si nu pare foarte atasat de copil, mai degraba il deranjeaza. Daca dupa o perioada, in care a gustat din nou independenta, n-o mai primeste inapoi? Daca asteapta ca ea sa plece si introduce actiune de divort pe motivul parasirii domiciliului conjugal?

 

Dora, eu zic sa incepi cu inceputul. Sa cauti sa-ti rezolvi problemele, sa te pui pe picioare, dupa care sa-ti faci planuri de a pleca. Ai pe cineva sa te ajute, daca la mama ta nu vrei sa apelezi? Vreo alta ruda, prieteni pe care poti sa contezi? De ce vrei sa pleci tocmai la Buzau? Cunosti pe cineva in orasul ala, ai promisiuni pentru un serviciu acolo sau cum ti-a venit ideea? Si ce te face sa crezi ca te vei intelege cu sotul tau sa-ti dea cardul, ai discutat vreodata cu el despre faptul ca vrei sa pleci? Te rog sa-ti reconsideri ideea de a lasa copilul la cresa saptamanala, ocupa-te tu de el, mai ales ca esti in concediu de ingrijire a copilului. Sau vrei sa te intorci la serviciu din toamna?id="Times New Roman">id="size3">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...