Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau sa plec! Unde?


Recommended Posts

Noideea, ca asistent maternal trebuie sa asiguri tu locuinta copilului pe care il iei in plasament. Mai mult, o camera a copilului. Ea nu cred ca este in faza in care...poate salva un alt suflet, cred ca mai intai trebuie sa-si asume responsabilitatea cresterii propriului copil, sa se poata descurca ea, si apoi alt suflet. Si in cond in care are internari de genul acela, nu i se va incredinta un copil spre crestere, sunt o gramada de evaluari care se fac, inclusiv teste psihologice, etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui popescudora
Ma loveste rar si nu suficient cat sa-mi scot certificat. Adica chestii de genul ca imi da un cap intr-un perete, sau imi pune mana in gat, nu cat sa imi lase semne. Am fost internata si diagnosticata cu tulburari de personalitate, deci nu schizofrenie sau ceva grav. Perioada totala cam 3 saptamani. Doamne, cat as vrea sa ma fi gandit mai bine inainte sa ma leg la cap in toata povestea asta si sa fac si un copil in conditiile astea! [URL="http://community.webshots.com/user/popescudoradomnica?vhost=community"] POZE[/URL]
lalilu Nu am sustinut nicaieri ca, in situatia in care: - mama nu are serviciu - mama nu are o casa a ei tatal ia copilul. Da, asta e o prostie! Copilul ramane cu mama chiar daca mama sta cu chirie si e in cautare de job. Dar, cand mama copilului a fost internata timp de 3 saptamani la spital cu tulburari de personalitate, alta e situatia. Dora, sa nu crezi nici un moment ca te-as invinovati de ceva! Si eu am trecut printr-o depresie urata la un moment dat, asa ca inteleg! Vreau doar sa te gandesti bine la ceea ce faci. Chiar daca lalilu imi va sari iar in cap ( [pup] pt tine lalilu), trebuie sa spun: internarile tale sunt un dezavantaj in cadrul unui proces de divort. Pentru ca sotul tau va miza pe asta. Ca sa i se incredinteze copilul, nu trebuie sa demonstreze ca mama copilului e o curva, nu are casa sau servici. Trebuie sa demonstreze ca nu e suficient de responsabila pentru a avea singura grija de copil! Si va miza pe tulburarile de personalitate ale dorei. Degeaba spune dora ca sotul e agresiv, totusi el nu a fost internat si nu a urmat vreun tratament psihiatric pentru controlul agresivitatii. Certificat medico-legal nu. Martori care sa fi vazut scena, nu. Spune-mi si mie cum demonstrezi? Si sa nu uitam ca in justitie totul trebuie DEMONSTRAT! Sotul dorei va spune ca ea isi imagineaza lucruri, ca ea reactioneaza exagerat, ca el se comporta doar ca orice fan infocat al unei echipe (si al meu mai da cu piciorul de podea cand pierde echipa lui preferata). Mai poate spune ca, in momentul in care i-a dat o palma, avea o criza de personalitate si dora s-a isterizat. E credibil? Este! Si ma intorc iar la ce am spus: TIMP si RABDARE! Daca chiar vrei sa divortezei, trebuie sa pregatesti din timp: - incerci sa iti aduni martori care sa vada cum se comporta sotul tau - scoti certificat daca te loveste - vorbesti cu un avocat de toate implicatiile internarii la psihiatrie (o consulatie la un avocat e 50-100 RON) - eventual vorbesti cu un psiholog care sa iti faca o evaluare (pentru ca, in eventualitatea in care sotul tau va miza pe problemele tale de comportament, vei fi supusa si unei expertize psihiatrice in timpul procesului). Evident, totul depinde doar de tine. Eu raman la parerea mea ca "nu arde" si mai poti astepta. Ai spus-o si tu ca te loveste rar, ca nu te loveste astfel incat sa iti lase semne. Si chiar daca suna inuman ce spun, eu cred ca poti sa mai induri putin traiul alaturi de sotul tau in aceste conditii si astfel sa fii pregatita pt un eventual divort decat sa te repezi acum cu capul in fata. (astept sa imi sariti toate in cap acum pt afirmatia asta [:D] Totusi, nu da in copil si, din cate ai spus, isi iubeste copilul, nu? Ce as face eu: 1. nu te du acum nicaieri, stai si gandeste-te bine care sunt pasii de urmat 2. incearca sa ai o discutie cu sotul tau, poate reusiti sa ajungeti la un compromis...poate va intelege si el niste lucruri 3. daca sotul tau se comporta la fel, consulta un avocat sa afli ce sanse ai si de ce probe ai nevoie 4. du-te si la un psiholog daca ai posibilitatea 5. gaseste-ti un job altundeva si o chirie 6. muta-te 7. introdu actiunea de divort Eu asa as face. Dar, cum doar tu stii situatia ta, doar tu poti decide. "Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself." Leo Tolstoy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dora, eu nu inteleg cum poate conta sotul tau mai mult decat baietelul tau? Numai gandul ca unul din copiii mei ar merge la cresa saptamanala si ca nu l-as vedea in fiecare zi, m-ar face sa o iau razna. Si eu imi iubesc sotul si imi e greu sa imi imaginez viata fara el, dar fara copiii mei nu as putea trai. Sotul tau e un bou, adult care poate avea singur grija de el, oricat de greu iti vine sa crezi. Probabil ca iti baga texte ca nu poate trai fara tine, ca nu vrea sa va faca rau, ca e dezorientat[alcool]. O fi asa, dar e adult si, din punct de vedere fizic, e capabil sa se descurce singur. Micutul tau nu te are decat pe tine, nu are cine sa il apere, cine sa il protejeze si cine sa il ingrijeasca, sa il iubeasca... Nu te gandi la locuinta si jucarii Disney si hainute de firma...toate astea vor fi nimic atunci cand va trebui sa mearga la gradinita saptamanala....pentru ca acolo ii va lipsi mama lui care sa il mangaie cand il doare ceva, sa il pupe cand viseaza urat, sa ii spuna povesti la culcare... I-ati copilul si du-te la un centru de ajutor pt femeile abuzate, acolo au si avocati specializati sa acorde consultanta juridica si te vor ajuta sa iesi din cosmarul asta. Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noideea, cred ca faci o confuzie.unde sa stea ca asistent.ea tre sa asigure casa.nu o primeste.nu-ti inteleg mesajul.+la cat e de ravasita,ii mai dai un copil?o responsabilitate?ea tre sa salveze acu 2 suflete.mai mult nu are putere.nu inteleg ce spui.eu speram sa ii dai lamuriri,altele. mami de [ispita]Amira, premiata cu argint la concursul de dans[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui popescudora
piticul meu chinuit si tinut zi de zi la izolare in patut in cealalta camera pentru ca taica-su nu are timp si chef de el.... [URL="http://community.webshots.com/user/popescudoradomnica?vhost=community"] POZE[/URL]
Eh, io asta nu inteleg.De ce spui ca e zi de zi tinut la izolare pt ca taica-su nu are timp de el? [:D] Si iar empatizez si ma pun in locul tau: - sotul meu nu are chef de copil - nu ma ajuta cu copilul, nu se joaca cu el, nu il scoate in parc Apoi, domle, io n-am servici, stau in concediu. Ma joc eu cu bebitza, il scot in parc, mergem impreuna la mall, il scot la mama, la o prietena. Deci ori tu ai exegerat cand ai spus ca il tii zi de zi la izolare, ori eu nu inteleg cum se poate tine un copil zi de zi la izolare cand exista o mamica dedicata cresterii lui! Totusi, sunt atatea mamici singure care nu se pot baza pe tatal copilului. "Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself." Leo Tolstoy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, sunt in grava eroare. Am crezut ca se ofera spatiu de locuit si mobilier. Vazusem un reportaj cu piedone din sectorul patru si eu asa am inteles. Poate ma inel, ca sunt niste centre maternale unde aceste mame pot "juca" rolul de mama, adica este un full time job. Mie asa mi-a ramas, daca ma insel....scuze. Insemna ca am facut o mare gafa. Chiar nu stiu ce sa-i scriu, in afara faptului ca trebuie sa se lupte sa castige liniste in casa, tre sa evite sa se mai certe cu el, sa vada care sunt lucrurile care ii provoaca lui anumite stari pentru a invata sa le evite. Odata ce-si castiga "linistea", si crede-ma dora ca asta se poate prin atitudinea ta foarte demna, limbaj binevoitor si respecuos. "Pleaca capul pana la pamant", lasa-l sa se simta super barbat, sa te domine, asta ii da lui sentimentul de control si-i domoleste nervicalele. Nu-i mai cere afectiunea, deloc, dar deloc., nici cinci minute. Daca injura in casa inchide usa sau iesi din camera respectiva. Roaga-l frumos sa se duca in cealalta camera cand adormi copilul si sa faca putina liniste ca pruncul vostru, si accentueaza "pruncul vostru" are nevoie sa doarma. Copilul nu trebuie izolat sub nici o forma si nu e vina lui, e vina ta, ca nu-ti proptejezi copilul. Cum sa-l ti izolat? Scoate-l afara , ca-i cald si plimba-l, du-te la prietenele tale si stai cat mai putin acasa. Evita-i prezenta sau roaga-te de prieteni sa ti-l scoata din casa, pe el pe sot, in plimbari lungi si dese. Aliaza-te cu prietenii lui si povesteste-le ce se intampla intre voi doi. Cauta sa te duci la politie sa ii spui ca te agreseaza, sa-ti dea un telefon la care poti suna in caz de urgenta. Daca sare sa te loveasca, atrage-l departe de copil, urla cat te tin plamanii dupa ajutor si fugi din camera unde este copilul, ca sa nu-l expui si pe el, pe copil, sa asiste la scena sau sa fie lovit. E recomandat ca in cazuri de criza sa ai trei contacte. Politie, vecini sau prietena apropiata si psiholog, sa fugi din locul agresiunii imediat, sa strigi si sa cauti adapost, eventual sa nu te intorci peste noapte. Tinand cont de antecedentele tale medicale, tre sa dai dovada macar ca urmezi tratament sau ca mergi la consiliere, e un mijloc de protectie in asa fel incat sa nu se intoarca impotriva ta. Cu parintii tai tre sa cauti sa le explici ce se intampla cu tine si sa-i convingi sa te ajute, intr-un fel. Indura si cauta-ti de lucru, doua servicii daca poti, lasa copilul la cresa, pune bani deoparte, cat mai multi, redu cat poti din cheltuieli, si cand ai strans destul de doua trei chirii... evita-l prin casa, iesi mult la aer, stai cat mai putin in casa si cand te-oi simti destul de puternica, ia legatura cu un avocat si vezi ce sanse ai. Mergi la psiholog, nu ca ai probeleme psihice, mergi la psiholog pentru consiliere. Sunt unii care pot petrece timp cu tine in gasirea unor solutii potrivite si consilierea si sustinerea emotionala. Cu ei poti intra in amanunte si discuta clar ce poti face, iti poate face o evaluare, te poate ajuta sa te automotivezi sa gasesti solutii. Te poate invata sa te aperi si te poate ajuta sa intelegi de ce esti o victima sigura, de ce ai devenit batubila.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mia06
Citat:
citat din mesajul lui popescudora
piticul meu chinuit si tinut zi de zi la izolare in patut in cealalta camera pentru ca taica-su nu are timp si chef de el.... [URL="http://community.webshots.com/user/popescudoradomnica?vhost=community"] POZE[/URL]
Eh, io asta nu inteleg.De ce spui ca e zi de zi tinut la izolare pt ca taica-su nu are timp de el? [:D] Si iar empatizez si ma pun in locul tau: - sotul meu nu are chef de copil - nu ma ajuta cu copilul, nu se joaca cu el, nu il scoate in parc Apoi, domle, io n-am servici, stau in concediu. Ma joc eu cu bebitza, il scot in parc, mergem impreuna la mall, il scot la mama, la o prietena. Deci ori tu ai exegerat cand ai spus ca il tii zi de zi la izolare, ori eu nu inteleg cum se poate tine un copil zi de zi la izolare cand exista o mamica dedicata cresterii lui! Totusi, sunt atatea mamici singure care nu se pot baza pe tatal copilului. "Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself." Leo Tolstoy
Exact, unde esti tu cand copilul tau e izolat? De ce e izolat si nu e cu tine in parc? Oare pentru ca tu stai cu sotul in sufragerie? Ok, daca copilul tau nu primeste ce i se cuvine de la tatal sau, atunci TU VA TREBUI SA COMPENSEZI TOATA DRAGOSTEA SI AFECTIUNEA care ii lipseste. Tu va trebui sa faci tot posibilul sa-ti aperi puiul si sa-l si izolezi de ta-su daca de asta e nevoie ca el, copilul sa fie bine. Sti ca doare, stiu mai bine decat ti-ai imagina cum e sa vezi ca el ca tata e un descreierat, dar incearca sa faci tot ce poti sa-ti aperi interesele copilului tau. te mai pot sfatui ceva.... fa rost de un aparat de inregistrare si inregistreaza-l cum face cand are crizele lui, si asta e cea mai buna dovada in instanta. Odata ce ai obtinut aceasta dovada, nu-ti mai poate lua copilul nici daca esti nebuna de legat. Vorba vine. Si la o adica daca internarile tale au fost in timpul casnciiei, poti sa afirmi ca el te-a abuzat psihic pana te-a inebunit si ai facut depresie, si ca e vina lui. Dar obtine macar o inregistrare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui popescudora
Ma loveste rar si nu suficient cat sa-mi scot certificat. Adica chestii de genul ca imi da un cap intr-un perete, sau imi pune mana in gat, nu cat sa imi lase semne. Am fost internata si diagnosticata cu tulburari de personalitate, deci nu schizofrenie sau ceva grav. Perioada totala cam 3 saptamani. Doamne, cat as vrea sa ma fi gandit mai bine inainte sa ma leg la cap in toata povestea asta si sa fac si un copil in conditiile astea!
[soc] Cum adica te da cu capul de perete ?! Pai, in momentul ala fugi urland din casa : Sariti ca ma omoara nebunu' ! Dupa ce se strang vecinii, cheama si politia. Problema ta nu este ca ai facut un copil cu cine nu trebuia, ci faptul ca nu vrei sa intelegi ca ai nevoie de consiliere psihologica si chiar de tratament. Probabil o lunga perioada de timp. lisaelisa mami de Ancuta [aerob] ingeras iubit si dragalas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca nu poti pleca atata timp cat esti in dezavantaj, tre sa castigi de partea ta avantaje, cat mai multe. Abia apoi poti sa pleci si sa nu te mai uiti inapoi. Impune-ti sa fi respectabila. respecta-te pe tine printr-o conduita ireprosabila, limbaj civilizat si lasa la o parte exprimarea nemultumirilor, sua daca o faci evita sa fi cicalitoare sau tzatza, mahalagioaica. Incearca sa ai coloana vertebrala si sa aduci argumente extrem de solide atunci cand discuti cu el despre ceva care te deranjeaza. cand il prinzi in toane bune exprima-ti scurt si la obiect anumite nemultumiri. De exemplu: "Nu-mi place deloc cand esti nervos. Te rog eu mult sa incerci sa faci tot posibilul sa te cenzurezi, imi dai o stare groaznica. Asta vrei, sa imi fie teama de tine? hai te rog eu incearca sa te vezi cu ochii mei, eu sutn o femeie, iar el e carne din carnea ta. Nu cred ca vrei pentru el teroare. Vreau sa-i dau o educatie buna si o viata linistita, civilizata? Crezi ca putem fi civilizati unul cu celalalt?" Chestii din astea, sau spune-i ca vrei sa-i spui toate astea si sa te asculte pana la capat fara sa te intrerupa. In cazu#351;l in care te acuza de ceva, chiar daca este neadevarat incearca sa asculti ce-ti spune pana la capat, lasa-l sa spuna tot, caci acele lucruri il deranjeaza pe el extrem de tare la tine si pentru alea te torsioneaza. Fi foarte atenta la ce spune. daca iti spune ca esti proasta, insemna ca el asa te vede, incearca sa identifici ce insemna la el "proasta", sa vezi in ce valori se incadraeaza sau ce intelege el prin valori. Asta te va ajuta foarte mult intelegi cum te poti apara de el. intelege ca e bolnav, si trateaza-l ca pe un om bolnav, care trebuie lasat in nebuneala lui, sa nu-l atati ca e ca si cum ti-ai cauta-o cu lumanarea. Nu-i mai cere sa fie normal, ca nu poate fi, e bolnav, iar tu nu il poti ajuta. Tu trebuie sa te ajuti pe tine sa inveti sa traiesti cu boala lui, pana vei fi capabila sa te debarasezi de el sis a pleci cu copilul, sa va salvati pe voi si sa va redati o noua sansa. Ar fi enorm de multe de spus, ar fi ore de vorbit cu tine si de facut sa intelegi ca viata e a ta, tu trebuie sa o caria o pauzasti si tre sa intelegi ca nu se reduce totul la el, ci la tine, si la copil. Copilul tau tre sa fie cel mai important si motivant lucru pe lumea asta. Tu pentru binele si interesul copilului tau tre sa lupti. Cu oricine, chiar si cu tine, chiar si in contra sotului tau. Dar lupta nu e intotdeuna beligeranta, cu violenta. Poti sa-l faci si din inteligenta, altfel te face el pe tine din pumn. Calculeaza-ti fiecare pas catre scapare, sa fi intoatdeauna cu cinci minute mai desteapta decat el, sa ii anticipezi fiecare vorba si fiecare gest, fiecare reactie. Asta cere mult control si nu lasa garda jos niciodata, caci va simti ca te intaresti si va lovi fara mila, caci tu il vei destabiliza pe el. In momentul cand toate resursele tale se vor optimiza, si gandirea ta nu va mai fi in parametrii raportati al el, ii vei castiga respectul. tu catre asta tre sa tinzi. Cat mai repede. Nu mai raspunde la violentele lui cu violenta verbala ca asta ii intretine lui senzatia de joc al controlului si-l starneste enrom. Cand urla lasa-l sa vrobeasca singur, daca nu va avea cu cine sa se certe se va calma caci se va auzi pe sine si la un moment dat va reactiona auzindu-si propria violenta verbala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...