Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau sa plec! Unde?


Recommended Posts

Bine...dar nu exista day-care in Romania unde sa lasi copilul la ora 7 si sa il iei acasa la ora 6pm? Dar copilul Dorei se pare ca are bunici care il iubesc mult, le ei nu ar putea sa stea? Nu stiu...mie imi pleaca pe 10 Iulie fetele in tabara pentru o saptamina si ma gindesc cu groaza de pe acum. Anul trecut a plecat Sarah pentru o saptamina si dupa 3 zile imi venea sa ma duc sa o iau acasa. Dora si tu il duci acolo pentru ca sotul tau nu il suporta plingind? Pe mine ma depaseste situatia ta, ma intristeaza enorm soarta copilului tau, soarta ta de femeie fara coloana vertebrala care se tiraste dupa un barbat, ma infricoseaza ca te-ar duce gindul sa faci rau copilului numai ca sa ii cistigi barbatului atentia si mila...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Tzuni
[:D][:D][:D] Cum ne agitam acum, in zilele noastre, pt ideea de "cresa saptamanala"! Pe vremea lui Ceasca, cei care nu aveau bunici sau un alt fel de ajutor in cresterea si educarea copiilor, care munceau dupa un orar anapoda, apelau fara retineri la cresa saptamanala. Si era ceva normal, nimic iesit din comun.
ai dreptate tu, dar stii ce cumplit era? eu am crescut in asa ceva si cred ca nu era mare diferenta fata de orfelinate. pe vremea lui ceasca mai existau si crese, si gradinite, deci cresa saptamanala (unde luai copilul doar in uichend) era, chiar pe vremea aia, o extrema. si da, in ziua de azi chiar nu se justifica, mai ales din motivul enuntat de Dora - ca sotul nu-si suporta copilul in preajma. vad ca ea a rezolvat sechestrandu-l toata ziua in patut, singur in camera lui. la 9 luni! cand ar trebui deja sa faca primii pasi, tinut de manuta de parinti... nu stiu, poate sunt eu prea exigenta legat de mame, dar nu pot sa inteleg in ruptul capului de ce sunt unele asa cu proprii copii. cand altele se chinuie ani de zile cu tratamente si minuni si ar da orice pentru un sufletel, in timp ce, iata, cele ca Dora isi bat joc de ei, obsedate de masculi "feroce". [bang] [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dora, situatia ta e dificila. Nu poti divorta acum. Este parerea mea. Au mai spus-o si altele: exista acte care dovedesc faptul ca ai fost internata la psihiatrie si tu nu ai nicio dovada ca ai fost agresata. Inca ceva, din pacate foarte important: sotul tau are bani cu care si-ar putea angaja un avocat bun, in timp ce tu ai primi un avocat "din oficiu" (cred...). Eu cred ca in acest moment copilul ar fi incredintat sotului tau pe durata procesului - care poate dura ani.... Trebuie neaparat sa ajungi la un centru maternal, intai fara copil. Ca sa primesti sfaturi. Ar fi bine daca cineva, aici, pe forum, ti-ar putea spune cum ajungi la un centru maternal. Din cate stiu eu, adresele sunt secrete, ca sa nu ajunga sotii agresivi, sa-si "recupereze" sotiile. Trebuie sa te adresezi initial unei institutii, nu stiu care, sa te indrume. Nu pleca de acasa cu copilul. Ma tem ca sotul tau ar putea anunta politia ca "a furat nebuna copilul" (crede-ma, nu vreau sa te jignesc, nici nu-mi trece prin cap, vreau doar sa spun ca situatia ta este diferita de a multor persoane de aici de pe forum). La tine prima problema este cine primeste copilul in grija PE PERIOADA PROCESULUI. Intreaba si la "legislative", aici, pe forum.... Daca te mai agreseaza, incearca totusi sa-ti scoti certificat medico-legal, asta ar schimba mult situatia. Daca face scandal, cheama politia, poate aude un vecin ceva - si o amenda pentru tulburarea linistii publice ar schimba situatia. Dupa parerea mea faptul ca ai avea mai multi bani, nu ar schimba situatia in acest moment. El are o hartie, tu nu ai niciuna....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti Eu cred ca in acest moment copilul ar fi incredintat sotului tau pe durata procesului - care poate dura ani....
Fomalhauti, in judecata ta am incredere, de aceea te intreb extrem de curioasa: cu mana pe inima poti sa spui ca tu crezi ca ar fi chiar asa o solutie inimaginabila ca tatal sa primeasca baietelul spre crestere? nu stiu daca stii povestea Dorei in intregime, dar a luat pastile sa se sinucida gravida in 7 luni si spunea pe-aici ca nu-i pasa daca pierde copilul, a luat pastile sa-si provoace nasterea, contra sfatului medical, a vrut iarasi sa se sinucida dupa ce a nascut si povestea pe-aici ca isi iubeste sotul mai mult decat isi iubeste copilul, acum il abandoneaza singur in patut, copilul are crize de plans si cosmaruri, a fumat toata sarcina si fumeaza langa copil de cand s-a nascut, tot Dora argumenta deunazi ca la tata si bunic i-ar fi mult mai bine copilasului, ca ei il iubesc si au grija de el...sincer, sincer, tu ai incredinta copilul unei femei care pune viata propriului copil in pericol in mod repetat si-l abandoneaza si, implicit, il abuzeaza, facand crize de isterie (conform propriilor declaratii) si avand grave probleme psihice (de personalitate, conform propriilor spuse)? nu-l cunosc pe tata altfel decat din ce spune ea - care, na, cat de credibila poate sa fie. dar tot din ce spune, eu nu cred ca este o mama responsabila, ba mai mult, ca isi abuzeaza copilul. deci eu nu i l-as incredinta ei. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dora, eu ti-am citit si celalat subiect si parerea mea este ca trebuie sa te tratezi, desi mi-e greu sa zic asta. Tu efectiv iti bati joc de copilul tau... [V]. Iar ideea ta, Noideea, de a fi asistenta maternala nu stiu cum ti-a venit [bang]. Mi s-a urcat tensiunea cand am citit! Ma gandesc ca poate nu ai citit si celalalt subiect si nu stii exact cum sta treaba [:(].
Good things happen to good people.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita, multumesc pentru incredere (da' n-am chiar asa o judecata limpede[:D]). Nu prea am citit subiectele, cred ca am citit ceva ce ea scria la un subiect si cineva ii raspundea in sensul "tu vorbesti, care...". Eu intotdeauna cand raspund la un subiect plec de la premiza ca persoana care intreaba spune adevarul. Stiu ca nu este intotdeauna asa, dar "judecata mea de incredere" nu-mi spune exact cand e adevarat si cand nu. Prefer sa se amuze cineva de mine: "alta fraiera" decat sa jignesc o persoana cu probleme...Deci, in acest caz, eu plec de la premiza ca este vorba despre un barbat care isi da sotia cu capul de pereti, distruge obiecte prin casa (cand pierde la jocuri[bang][bang][bang]), isi tine copilul "in izolare" ca il enerveaza... Mai departe, Dora ne intreaba ce sa faca, daca sa plece de acasa. Si eu ii spun ca in cazul ei particular, risca sa piarda copilul daca pleaca de acasa.... Ce sa zic, ce e mai bine pentru copil, nu stiu...Vezi, tu, Conchita, noi aici, pe forum, nu cunoastem situatia (de fapt, nimeni nu o cunoaste cu adevarat in afara de cei doi adulti implicati...). In primul rand nu stim despre ce "tulburare de personalitate" este vorba...Nu stim cum a fost cu tentativele de sinucidere, daca au fost tentative sau doar idei....Da', zau, mie datul cu capul de pereti imi suna rau de tot. Ca si sechestratul copilului.... Pana la urma poate este bine sa decida justitia, dar tot cred ca este bine sa existe dovezi legate de tot ce se intampla acolo...Sau de cat mai multe....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dora, tu ai un sistem de suport?... Adica prietene carora sa le spui oful, rude carora sa le pese de tine, colege de munca de la care sa auzi o vorba buna din cind in cind?... Daca nu ai, incerca sa iesi din izolare, sa vorbesti cu lumea din jur, sa reiei legaturile cu prietenele tale. poate ca si ele au copii si iesiti impreuna in parc. Incepe si scrie-ti un jurnal cu ceea ce ti se intimpla. Este o dovada de abuz emotional care se poate folosi in instanta. Daca as fi in locul tau m-as duce la medicul de familie intii si as cere trimitere la psihiatru pentru evaluare. Apoi as apela la centrele gen "shelter" si m-as interesa ce ajutor imi pot da in cazul in care as apela la ei. Nu stiu ce iti pot spune ca sa te conving ca baietelul tau ar trebui sa fie pe primul loc in viata ta, ca esti importanta pentru el, ca merita sa faci un efort sa iti aduni puterile si sa privesti in jur, sa redescoperi viata... Poate cu terapie sau medicamente adecvate o sa iti revii, incearca, baietelul tau are nevoie de tine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu vreti sa dati baietelul spre infiere? il primesc eu cu tot dragul! Vreau sa vada ce bine poate sa fie pe lumea asta! Ma doare sufletul cand ma gandesc ca-i folosit ca o minge de niste parinti prea centrati pe ei....Uf Doamne el nu are nici o vina! Daca voi nu-l vreti, tu spui ca-ti pare rau ca l-ai facut, sotul tau nu-l place/vrea...in felul asta va puteti face voua viata cum vreti si lui sa-i oferiti o alta sansa. [url="http://community.webshots.com/user/Deusphoto"]poze [/url] blog personal www.de-azi.ro pentru cine crede ca nu mai poate... http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Deus
nu vreti sa dati baietelul spre infiere? il primesc eu cu tot dragul! Vreau sa vada ce bine poate sa fie pe lumea asta! Ma doare sufletul cand ma gandesc ca-i folosit ca o minge de niste parinti prea centrati pe ei....Uf Doamne el nu are nici o vina! Daca voi nu-l vreti, tu spui ca-ti pare rau ca l-ai facut, sotul tau nu-l place/vrea...in felul asta va puteti face voua viata cum vreti si lui sa-i oferiti o alta sansa. [url="http://community.webshots.com/user/Deusphoto"]poze [/url] blog personal www.de-azi.ro pentru cine crede ca nu mai poate... http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg
Stai linistita, ca si daca ar vrea sa ti-l dea, legal nu se poate. In alta ordine de idei, draga conchita, am la munca un coleg care tocmai a divortat de sotia lui, la mijloc fiind si un copil de 7 ani. Desi mama are certificat medical de schizofrenie, isi bate cu regularitate copilul, il abuzeaza emotional (il ducea la un moment dat pe copil in miez de noapte pe la adaposturile de ocrotire a femeilor abuzate spunand-i ca tatal ii urmareste sa-i bata, in conditiile in care el era acasa in pat si dormea fara sa stie ce se intampla), nu-l lasa sa mearga la scoala (si acolo ea declara ca tatal nu il lasa)... deci, desi erau toate aceste lucruri si desi avea probe pt fiecare situatie (acte doveditoare si marturii), instanta a decis sa-i lase copilul mamei. Eu o cunosc pe ea si stiu cum se manifesta, il stiu pe copil si-mi dau seama ca e un copil trist si marcat. Deci povestea e reala. Cu toate acestea, tatal e legat la maini.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tzuni In alta ordine de idei, draga conchita, am la munca un coleg care tocmai a divortat de sotia lui, la mijloc fiind si un copil de 7 ani. Desi mama are certificat medical de schizofrenie, isi bate cu regularitate copilul, il abuzeaza emotional (il ducea la un moment dat pe copil in miez de noapte pe la adaposturile de ocrotire a femeilor abuzate spunand-i ca tatal ii urmareste sa-i bata, in conditiile in care el era acasa in pat si dormea fara sa stie ce se intampla), nu-l lasa sa mearga la scoala (si acolo ea declara ca tatal nu il lasa)... deci, desi erau toate aceste lucruri si desi avea probe pt fiecare situatie (acte doveditoare si marturii), instanta a decis sa-i lase copilul mamei. Eu o cunosc pe ea si stiu cum se manifesta, il stiu pe copil si-mi dau seama ca e un copil trist si marcat. Deci povestea e reala. Cu toate acestea, tatal e legat la maini.
Tzuni, a mai fost pe-aici un topic exact despre asta: de ce justitia romana incredinteaza automat copilul mamei, la divort. pot sa inteleg, pana la o varsta si pana la un punct, anume in conditiile in care mama e normala. dar cand e iresponsabila, are probleme mentale grave si-si abuzeaza copilul?! daca si tatal e incompetent cum povesteste Dora de sotul ei, io zic ca propunerea lui Deus e singura in avantajul copilului. si, in orice tara civilizata din lume, dreptul copilului primeaza. de-aia pe-aici exista foster care, adica nu adoptie. sigur, se intampla si abuzuri si nu e situatia ideala, dar decat cu parinti care sunt dusmanii propriilor copii...[q] io nu cred ca pe Dora a impresionat-o decizia Noideei, ci cheta facuta pentru ea. [bibe] [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...