Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau sa plec! Unde?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti Nu stim cum a fost cu tentativele de sinucidere, daca au fost tentative sau doar idei....Da', zau, mie datul cu capul de pereti imi suna rau de tot. Ca si sechestratul copilului....
pai din ce spune ea, a fost in spital 3 zile dupa ce a luat pastile gravida in 7 luni!! e inadminsibil, ma seaca la inima cand citesc ce viata are bietul copilas nevinovat...[q] [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu sunt sigura ca Dora poate fo o mama buna, si ca al ei copil are nevoie de ea mai mult decat de oricine altcineva. Dar pentru asta Dora trebuie sa se vindece de urmarile abuzului la care a fost ea supusa, din copilarie. Am inteles ca mama ei e mai rea decat sotul, ca nu a sprijinit-o niciodata. Nu e de mirare ca Dora a cautat dragostea care i-a lipsit in copilarie unde a putut si unde a nimarit, fara discernamant, ca nu a aut cine sa o invete sa discearna si sa aiba incredere in ea, nu a avut climatul care sa ii permita sa se maturizeze emotional. Asta nu e din vina ei. Dar are putere sa se vindece.Are nevoie de inteleger si de cineva care sa o indrume in procesul de regasire , sa o ajute sa gaseasca drumul catre ea insasi. Nu are rost sa o invinovatiti ca nu isi exprima sentimentele sau grija maternala. Nu are puterea sufleteasca, sentimentele i-au fost arestate, are nevoie de ajutor ca sa le elibereze, sa isi dobandeasca incredere in fortele proprii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o parere proasta de tot despre justitia din Romania, dar, Tzuni, eu sunt convinsa ca cel despre care povestesti tu minte. Justitia face multe porcarii, dar nu da un copil unei mame cu schizofrenie (decat daca tatal are probleme mult mai mari!). Minte sau ascunde ceva esential. Conchita, m-am gandit la intrebarea ta. Deci, mama cu tentative grave de sinucidere, crize de isterie, internare la psihiatrie de doua ori cu diagnostic "tulburare de personalitate" - nu stim de care (Dora, scuze, inteleg ca tu personal ai spus toate astea despre tine....). Tatal - agresiv si uneori isi pierde controlul....Pai, eu i-as da copilul mamei. Repet, sunt strict datele pe care le am de pe forum, orice informatie poate fi gresita. Ca principiu general, nu as da un copil in grija unei persoane care isi pierde controlul si devine agresiva...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce ma framanta ar trebui sa nu mi pese cineva totusi ar trebui sa semnaleze situatia sa ajute copilasul asa cum fetele au sarit sa ajute si alti copii aflati in suferinta copilul dorei este abuzat ce putem face ??? un copil trebuie sa stea cu mama lui dar mama lui se vede treaba ca nu vrea asta e clar (eu am o burta de elefant dar tot lipita de mine sta bulina mea la patutz am renuntat daca am vazut ca urla in el e tot timpul cu mine mergem oriunde impreuna asta inseamana ca sunt exagerata?)si un animal sta tot timpul langa puiul lui eu cred ca una din personalitatile dorei statea pe forum citind povestea ...noideei si ia venit ideea ca abuzata fiind o sa i gaseasca si ei cineva o casa unde sa se relaxeze (gen capul de pereti impresioneaza pe oricine)ea nu realizeaza ce dificil e alta personalitate nu si aude copilul care sta izolat o alata e indragostita de sotzul iubitor care are grija de copil si l iubeste din ce a spus tot ea iar alta se distreaza pe seama framantarilor noastre tragand tacticos din tigara [:-@]uite ca pot fi bagata in seama[:-@] [q]cred ca a fost abuzata din copilarie un sambure de adevar tot exista ca are probleme grave psihice dar copilul ei ce vina are??? am motive sa cred ca sunt emanatii de om bolnav care is neaga boala ca nefiind grava;..... off una din personalitati poate fi de killer o zi buna Tudor [avion],Ale ,[zana]si [gravi]32+ [baietel]KEVIN
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Doamne, cat as vrea sa ma fi gandit mai bine inainte sa ma leg la cap in toata povestea asta si sa fac si un copil in conditiile astea!" Trist ca o mama poate sa regrete ca a facut un copil... Ca acel copil e o greseala... Felul cum se exprima denota clar ca a facut acel copil ca "sa lege la cap" pe sot. Cum naiba sa nu te scoata din sarite o asemenea atitudine si sa nu ai izbucniri agresiv verbale? eu consider ca problema nu este la sot.. problema este la dora..si la modul ei de a vedea realitatea. sau la amadoi.. ca doar cine se asemana se aduna. Daca as fi sigura ce ce spunea ea este real as sustine-o cu toata inima. dar sunt sigura ca noua pe forum ni se prezinta o viziune distorsionata.. probabil din dorinta de a atrage atentia si a dramatiza. ( zau prea coincide cu cazul noideei... nu va da de banuit fetelor? - cred ca incearca sa o copieze )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tzuni - si mie imi pare cusuta pe undeva cu ata alba povestea colegului tau. Mi-e greu sa cred ca un tata care isi iubeste copilul sta cu mainile incrucisate in timp ce copilul lui e abuzat, iar mama e schizofrenica cu acte in regula. Justitia noastra ca justitia noastra, dar exista ziare, exista mass-media, as ajunge si la CEDO daca as fi in locul lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...