Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau sa plec! Unde?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Casandra sunt perfect de acord cu tine, problemele Dorei sunt cauzate cu siguranta de o copilarie traumatica, pentru care ea nu poarta nici o vina. Dar acum Dora nu mai este copil si chiar daca o inteleg perfect si imi pare tare rau pentru ea, tot o vad ca agresoare fata de copilul ei, fata de care este responsabila. Da, este posibil sa aiba capacitatea de a deveni la un moment dat o mama buna, nu stiu, dar pentru asta ar trebui, in primul rand sa-si dea seama ca ceva e in neregula cu ea. Ar trebui sa simta nevoia de vindecare, sa caute ajutor si sa colaboreze cu psihlogul/psihiatrul. Fiindca nici un psiholog de pe lumea asta nu te poate face bine impotriva vointei tale. Ar trebui sa spuna stop, nu sa perpetueze lantul abuzurilor. Acum, prioritate are interesul copilului, fiindca are doar 9 luni si e 100% dependent de adultii din jurul lui. Si daca as avea mai multe informatii despre Dora, as da telefon la protectia copilului. Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Acum, prioritate are interesul copilului, fiindca are doar 9 luni si e 100% dependent de adultii din jurul lui. Si daca as avea mai multe informatii despre Dora, as da telefon la protectia copilului.
Rox are dreptate. Din pacate, oricat as incerca sa empatizez cu mama, singurul la care ma pot gandi in acest moment este copilul. Un copil care sufera si este traumatizat in timp ce voi o trimiteti la psihiatrie. Dora are intradevar nevoie urgenta de o ajutor specializat insa la fel de urgenta nevoie are si copilul sa fie scos imediat din acel mediu. Ca daca se sta si asteapta pana cand se hotaraste mama (daca se hotaraste) ca ar fi cazul sa apeleze la ajutor specializat, apoi pana se introspecteaza, apoi pana realizeaza ce i se intampla si in cele din urmma pana se hotaraste sa si faca ceva in sensul asta, mi-e ca pentru bietul copil va fi mult prea tarziu. [q] Eu de la subiectul cu urlatul "fara motiv", stiind despre cine e vorba am avut serioase indoieli vizavi de cauzele reale ale acestor episoade. Dar vazand raspunsurile de acolo si asigurarile mamei ca tatal se poarta frumos cu copilul mi-am zis ca probabil gresesc eu... [bang] Dora, somnul ratiunii chiar naste monstri. __________________________ Somnul ratiunii naste monstri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3 Acum, prioritate are interesul copilului, fiindca are doar 9 luni si e 100% dependent de adultii din jurul lui. Si daca as avea mai multe informatii despre Dora, as da telefon la protectia copilului. Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Exact la asta ma gandeam si eu. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am tot gandit daca sa scriu si eu cateva cuvinte sau nu... Casandra, Fomalhauti, [asia], [flo]! Pentru cele care o acuzati pe Dora si spuneti ca ati da copilul tatalui: credeti ca i-ar fi mai bine puiului langa un om violent, care maine poate va da copilul cu capul de pereti pentru ca a piedut meciul echipa lui favorita???? Credeti ca i-ar fi mai bine intr-un orfelinat, unde sigur va fi abuzat de catre cineva? Adica e mai bine la orfelinat decat la cresa saptamanala??? Va rog sa va raspundeti sincer la intrebari! Spuneti ca postarile Dorei sunt contradictorii. Cum pot fi postarile unui om abuzat? Ale unui om care a foat abuzat in copilarie si apoi abuzat ca adult? Si se stie ca abuzatorul se poarta cand urat cu victima, cand frumos, isi cere scuze, apoi iar e violent si tot asa. Iar victima crede ca merita ce i se intampla, ca a gresit, iar apoi e fericita (ca abuzatorul se poarta ok cu ea), apoi iar e nefericita, ca a fost abuzata. Internarile acela la psihiatrie stiti din ce cauza au fost? Poate Dora a indurat multe si a cedat nervos. Si e normal sa cedeze, e un om cu anumite limite, ca noi toti. Cate dintre noi am fi reactionat ca ea daca am fi fost in situatia ei? Cate am fi reusit sa iesim din aceasta situatie si cate nu? Nu stim! Si voi nu vedeti cum abuzatorul isi manevreaza victima? Pana si cardul i l-a luat, ca sa depinda total de el! Sa nu-mi spuneti ca vi se pare in regula asta! Spunea cineva ca i s-a luat cardul pentru ca facea chelutieli, fumeaza! Ha! Monitorul lui nu e tot cheltuiala???? Cardul nu i-a fost luat pentru ca fumeaza! Ci pentru ca vrea sa detina el controlul. Ea fumeaza, ok, nu e bine, dar nu e o crima! Cati dintre partenerii/partenerele nostrii/noastre fumeaza??? Si noi ce am facut, le-am luat cardul????? Sincer, el mi se pare bolnav si violent! Si nu l-as lasa singur cu copilul nici macar o secunda! Faptul ca Dora incepe sa realizeze abuzul asupra ei si asupra copilului este mare lucru! Este primul pas spre vindecare, spre iesirea din cercul asta abuziv. In loc sa dam cu pietre si sa o acuzam, mai bine i-am da sfaturi pertinente! Dora, exact cum ti s-a spus mai sus, calculeaza-ti pasii catre divort, cu rabdare. Aduna probe, discuta cu un avocat si la timpul potrivit declara cardul pierdut si scoate-ti altul. Sterge-ti pozele, ca cine stie cine din anturajul sotului te identifica pe aici si apoi o sa ai si mai mari probleme. Si nu-ti mai duce copilul la cresa saptamanala. Spune-le celor de acolo ca nu mai vrei sa-l lasi, ca nici nu ai vrut, sotul tau a insistat si ca esti decisa sa nu-l mai asculti, ca vrei sa-ti cresti copilul! Iar daca tatal face scandal si devine violent, ai grija sa auda si altii, iesi afara din casa, cu copilul in brate, cheama vecinii in ajutor, cheama politia. Toate acestea te vor ajuta mai tarziu, in procesul de divort. Iti doresc sa-ti pui ordine in idei, sa fii tare si sa-ti cresti copilul bine, sa reusesti sa-i oferi o copilaria normala si fericita, asa cum merita orice copil s-o aiba!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La pagina 4 a subiectului ti-am dat un raspuns pe care il regret acum pentru ca din raspuns reiese ca sustin ideea ta de a pleca cu copilul. Am re-citit subiectele tale si mi-am dat seama ca nu e cazul sa sustin aceasta idee a ta. Iata de ce: a) Mama ta s-a impotrivit relatiei voastre pt ca a vazut ca esti obsedata de el si tu ai incercat sa te sinucizi din cauza asta. Mie asta imi suna a nebunie curata, no offense! b) Apoi ai facut un copil unui barbat care nu te vroia, care se dadea la alte femei si care evident dorea sa isi traiasca viata. Ai incercat sa te sinucizi, gravida fiind, pentru ca omul te parasise. Asta e al doilea semn de nebunie. Orice femeie in deplinatatea facultatilor mintale, ajunsa cumva printr-un imens ghinion intr-o astfel de situatie, si-ar fi crescut singura copilul si cu asta basta. c) Apoi omul, strans cu usa, a acceptat sa se insoare cu tine, dar numai daca dovedesti ca esti destul de buna sa il meriti si doar dupa nasterea copilului (ntelegera cadea daca nasteai un copil bolnav). Asta este o dovada clara ca omul nu te iubeste, nu te poti baza pe el si chiar nu a vrut copilul. Faptul ca tu te-ai dat peste cap sa ii dovedesti ca il meriti ca sa te ia de nevasta de parca ar fi cine stie ce pretios dovedeste ca nu ai respect pentru propria ta persoana, nu ai coloana vertebrala, nu esti o femeie completa daca nu te lipesti de el. d) Apoi ai recunoscut ca te-ar fi convins usor sa dai copilul spre adoptie daca ar fi fost bolnav. Mai mult decat atat, spuneai ca daca barbatul asta ar divorta de tine ai muri ca de copil ar avea grija barbatul si bunicul si mai stiu eu cine. Asta e o dovada clara a unei afectiuni psihice serioase. Sfatul meu este sa iti faci curaj sa faci lumii un bine mergand regulat la psiholog/psihiatru. Tu nu esti apta nici sa ai grija de tine, daramite de un copil. Si mai vrei sa si pleci singura cu el. Sa pleci ca sa faci ce? Sa te apuce depresia ca te vezi fara adoratul barbat si sa faci cine stie ce tampenie? Cum poti avea tu grija singura de un copilas care nu are nici o vina ca are asa parinti) cand tu te umflii de plans si te gandesti cum sa te omori mai repede daca te paraseste barbatul? Esti dispusa sa risti ca sa iei si copilul in mormant cu tine la prima depresie mai serioasa? Saracul copil [q] Emilia M Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti
Eu am o parere proasta de tot despre justitia din Romania, dar, Tzuni, eu sunt convinsa ca cel despre care povestesti tu minte. Justitia face multe porcarii, dar nu da un copil unei mame cu schizofrenie (decat daca tatal are probleme mult mai mari!). Minte sau ascunde ceva esential.
Nu, nu minte.... A apelat la ajutorul TATA si a facut recurs la tribunal. Sa vedem ce va urma....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andira
Citat:
citat din mesajul lui rrox3 Acum, prioritate are interesul copilului, fiindca are doar 9 luni si e 100% dependent de adultii din jurul lui. Si daca as avea mai multe informatii despre Dora, as da telefon la protectia copilului. Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Exact la asta ma gandeam si eu. [flo]
Pai daca vrea sa faca cineva pe detectivul, e simplu : din postarile ei + cautare pe google + date profil = a lucrat la Stalinskaya ca responsabil cu protectia mediului(acum este in CIC, dar tot salariata lor este), locuieste in sectorul 3, are 25 de ani, a nascut cu Dr. Lungu, stim si cum arata, stim si numele real (inainte si dupa casatorie)... Putin off-topic : o colega de serviciu a patit-o foarte urat cu Protectia Copilului. Pe scurt : de fetita ei avea grija o vecina de scara, pe care colega mea o platea cu 5 mil/luna. Pentru ca nora vecinei a nascut si s-a decis sa se mute la soacra (adica respectiva vecina), aceasta femeie nu stia cum sa faca sa scape de responsabilitatea asumata fata de colega mea - pe de o parte nu avea curaj sa-i spuna, pe de alta parte ii prindeau foarte bine cei 5 mil/luna venit nedeclarat si neimpozabil... Si s-a gandit ea (vecina/bona) ca daca ar da telefon la Protectia Copilului sa o reclame pe mama fetitei (colega mea) ca nu e o mama buna, ca nu are grija de copil, ca nu o hraneste suficient si de aceea e slaba, ca are diaree si nu a dus-o la medic pentru consultatie+tratament, etc, cei de la PC ar veni in ancheta si ea ar iesi basma curata din toata povestea, renuntand sa mai ingrijeasca fetita chipurile din cauza anchetei sociale (asta ca sa vedeti ce minte sucita au unii oameni). Au venit cei de la PC, colega mea si vecinii de pe scara blocului unde locuieste au dat declaratii, medicul fetitei a dat declaratie si a atasat fisa medicala unde erau trecute consultatiile si tratamentele recomandate, etc. In final cei de la PC au tras concluzia ca sesizarea a fost total neintemeiata si au lasat-o in pace pe colega mea, care bineinteles si-a gasit alta bona. Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu tristete am citit postul Dorei si, pentru ca nu a scris frumos si complicat, a primit doar reprosuri. Poate ca este o femeie simpla, fara "aberatii" intelectuale. Care a trait in abuz, care nu filosofeaza prea mult, care nici macar nu stie ca trebuie sa acorde atentie copilului ei pentru ca nici ea nu a primt atentie. Nu te nasti mama, inveti in timp. Daca ai de la cine. Indiferent cum este ea, daca are sau nu probleme psihice, incetati cu reprosurile. Reprosurile nu ajuta pe nimeni. Ea nu are nevoie de critici, ci de ajutor, de un cuvant bun, cald. Are nevoie mai ales de intelegere. Criticind-o, nu suntem cu nimic mai buni decat sotul ei, decat mama ei, decat abuzatorii ei. Bun, in mod direct nu avem cum sa o ajutam, nu ii putem rezolva noi situatia familiara, dar macar sa nu ii izbim in nas acest forum. Dora, de cate ori vei dori, scrie pe forum. Probabil esti satula de critici, dar nu te retrage. Scriind te vei intelege si iti vei intelege altfel situatia. Te vei ajuta singura. De cateva zile nu ai mai postat nimic, cred satula de rosiile primite. Nu renunta. Putere iti doresc si multa rabdare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CorinaDani nici nu iti dai seama cit de rau ii faci facind pe detectivul :(( Potoliti-va cu protectia copilului, fata ca cerut ajutor si sfaturi, nu suturi in fund, ca le primeste destul! E bine ca a inceput sa vorbeasca, de ce ii bagati pumnul in gura, de ce o ridiculizati si de ce o amenintati cu protectia copilului?? Si mai va puneti intrebari de ce sint atitea femei car nu pot sa se rupa, care stau in abuz ani si ani! De gurile rele, ca ale voastre! Dora este intr-o situatie critica si delicata, ajutati-o daca puteti dar nu o judecati, nu o amenintati! Dora, sterge pozele din semnatura, nu stii ce om de bine iti face viata mai amara decit este :(((
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...