Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dezamagire ...


Recommended Posts

Ce parere aveti despre barbatii care nu fac nimic cand familia lor este in impas ? Sotul meu ste este de aprox. 1/2 an in somaj tehnic, banii de abia ajung pentru mancare si el in toata acesta perioada nu a facut nimic sa castige un ban in plus. Ma doare inima cand baietelul nostru ne intreaba cand vom merge la mare. In toata aceasta perioada mi-am schimbat foarte mult parerea despre caracterul sotului meu. Nu ma asteptam sa se complaca in situatia asta si sa nu lupte pentru binele copilului, al nostru. Nici macar nu a incercat sa-si gaseasca de lucru chiar si la "negru". Macar daca facea un pas in directia asta si aveam tot respectul pt el dar asa... Oare cer eu prea mult ? Nu pot concepe ca un barbat in toata firea, in putere, sa nu munceasca 1/2 an sa se multumesca cu somajul si cu banii care vin cu "taraita" de la fostul loc de munca. Nu mai spun ca nici macar in casa nu se implica f mult, face doar treburi de rutina care nu ii iau f mult timp. Ce ati face voi in situatia asta ? Astept un sfat...Deja nu mai suport si am inceput sa-l ironizez, de aici certuri si suparari...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui micosi
Ce parere aveti despre barbatii care nu fac nimic cand familia lor este in impas ? Sotul meu este este de aprox. 1/2 an in somaj tehnic, banii de abia ajung pentru mancare si el in toata acesta perioada nu a facut nimic sa castige un ban in plus.
Poate spera ca economia isi va reveni si totul va fi inainte... Incearca sa-i explici cat se poate de clar si calm ca treaba asta poate dura mult mai mult decat se asteapta si consideri ca ar fi timpul sa caute serios un alt loc de munca, macar ceva cu jumatate de norma sau chiar ceva sub pregatirea lui, ca solutie temporara. De multe ori Dumnezeu iti da dar in punga nu-ti baga. Trebuie sa te ajuti si singur, nu doar sa stai si sa astepti. Emilia M Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i o ideea prea buna sa-l ironizezi sau jignesti. Discuta serios cu el. Intreaba-l ce parere are el despre situatia financiara a familiei si ce planuri de viitor are. Spune-i ce astepti de la el. Vezi de ce se complace in situatia asta. Dar discuta calm, asculta mai mult si mai intai si nu critica. Vorbeste despre tine mai bine, spune-i ce simti tu si ce ai avea tu nevoie. Nu fi agresiva. Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Nu-i o ideea prea buna sa-l ironizezi sau jignesti. Discuta serios cu el. Intreaba-l ce parere are el despre situatia financiara a familiei si ce planuri de viitor are. Spune-i ce astepti de la el. Vezi de ce se complace in situatia asta. Dar discuta calm, asculta mai mult si mai intai si nu critica. Vorbeste despre tine mai bine, spune-i ce simti tu si ce ai avea tu nevoie. Nu fi agresiva. Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
La fel spun si eu. Tu de la el trebuie sa afli ce il face sa adopte atitudinea asta si nu de la noi pe un forum. Noi putem doar sa presupunem. Poate s-a saturat de munca, poate s-a lenevit, poate asteapta "vremuri mai bune d p d v economic". Vorbeste cu el. "Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself." Leo Tolstoy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In mare vreau sa-ti spun acelasi lucru pe care ti l-a spus si Rrox3. Nu stiu cum se comporta sotul tau atunci cand avea un serviciu, poate era un sot si tata responsabil, sau poate nu... Dar, mie imi dai impresia din ce ai scris, ca esti nedreapta cu el. Omul si-a pierdut serviciul, sau ma rog, e in somaj tehnic. Te comporti ca si cu un lucru stricat. Nu mai e bun, gata cu el, la gunoi. Te-ai intrebat oare ce este in sufletul lui? Cum priveste el aceasta situatie? Poate se simte foarte vinovat ca nu mai este in stare sa va ofere ceea ce va oferea inainte. Ati discutat despre ce simte el? Copilul intreaba daca veti merge la mare si tu nu suporti...Dar ca-i ironizezi tatal si il consideri un om de nimic suporti? Scuza-ma ca sunt asa de dura, dar sincer nu inteleg de ce atunci cand un om este la pamant, si mai ales un om pe care-l iubim, nu i se poate intinde o mana, fie el femeie sau barbat. De ce nu intra el in concediul de crestere al copilului (ca deduc ca tu nu lucrezi) si sa incepi tu job-ul? Ca doar suntem egalele barbatilor, de ce nu am schimba rolurile!? Repet, nu stiu cum este sotul tau, poate este o hahalera si un puturos, si probabil ca faptul ca si-a pierdut serviciul n-a fost decat capacul. [flo] alsa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vad pe forum foarte multe femei care sunt foarte dragute si permisive cu barbatii...eu una recunosc ca nu-s asa. Si eu probabil ca l-as lua la suturi daca nu ar face nimic. Pai, eu trebuie sa-i deschid ochii sa vada ca nu avem bani si copilul sufera? Dar el are ochelari de cal? M-am maritat cu un barbat nu cu o barbaliga la care eu sa trebuiasca sa-i descriu vremea de afara! Cu cat sta mai mult acasa cu atat o sa-i fie mai greu sa se integreze din nou in munca. Nu trebuie sa-l certi zilnic ca si picatura chinezeasca ci sa ai o discutie buna cu el. Sa te pregatesti si sa cauti un moment bun, de preferat cand nu este copilul de fata. Al meu stie ca probabil as scoate facaletu:) glumesc, gura-i mai rea... [url="http://community.webshots.com/user/Deusphoto"]poze [/url] blog personal www.de-azi.ro pentru cine crede ca nu mai poate... http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deus eu inteleg ca nu te-ai maritat cu o mamaliga si astepti de la sotul tau sa se poarte barbateste. Da' ma gandesc ca-l si iubesti, il apreciezi si il respecti... sau nu? Si atunci nu il iei la suturi si nici nu-l fugaresti cu facaletul sau cu jignirile, ci incerci sa-l intelegi si sa-l ajuti. Cum ti-ai dori sa faca si el pentru tine. Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005) Edit.. ca am maltratat limba romana...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

micosi Tu nu ai spus nimic de ce faci tu pentru situatia in care sunteti ci vad ca te astepti numai la sot... criza asta e devina... oricum stai calma nu sunte singuri care nu-si mai permit concedii la mare . Nu cred ca trebuie sa-l ironizesi ci mai degraba ar fi bine s-al incurajezi sa si caute altceva de lucru si sa incerci sa contribui si tu cu ceva nu doar sa te astepti de la el. Dupa cum vad tu esti dezamagita ca nu mai produce bani... de concediu la mare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micosi, eu te sfatuiesc sa discuti serios cu sotul tau si sa stabiliti impreuna un plan cu termene in care sa faca ceva. Din pacate stiu, si nu un singur barbat, care dupa ce a intrat in somaj tehnic asa a ramas pentru 10 ani fara sa faca ceva ca sa isi gaseasca cu adevarat serviciu. In timp ce sotia si-a luat 2 ca sa poata sustine familia. Nu cred ca iti doresti asa ceva. "We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Deus eu inteleg ca nu te-ai maritat cu o mamaliga si astepti de la sotul tau sa se poarte barbateste. Da' ma gandesc ca-l si iubesti, il apreciezi si il respecti... sau nu? Si atunci nu il iei la suturi si nici nu-l fugaresti cu facaletul sau cu jignirile, ci incerci sa-l intelegi si sa-l ajuti. Cum ti-ai dori sa faca si el pentru tine. Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005) Edit.. ca am maltratat limba romana...
sigur ca-l iubesc si-l apreciez pentru tot ce face...dar nu-l tratez ca pe un copil la care sa trebuiasca sa-i deschid eu ochii. Pur si simplu imi place sa fim egali nu sa fiu mama lui si sa-l duc de manuta (nu-s nici genul) :) [url="http://community.webshots.com/user/Deusphoto"]poze [/url] blog personal www.de-azi.ro pentru cine crede ca nu mai poate... http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...