Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu am fost interesata de acest subiect, pt ca fi-mea, la toamna, va fi cls a V-a. I-am luat de la librarie acum cateva zile, o carte cu lecturile copilariei pt cls a V-a. Cautand pe net, am gasit urmatoare lista cu lecturile pentru clasa a V-a: CLASA a V-a 1. Literatura po****r#259; Basme po****re române#351;ti 2. Vasile Alecsandri Pasteluri 3. Tudor Arghezi Cartea cu juc#259;rii 4. Ion Creang#259; Pove#351;ti #351;i povestiri 5. Mihai Eminescu Basme 6. Petre Ispirescu Basmele românilor 7. Alexandru Mitru Legendele Olimpului 8. Gellu Naum C#259;r#355;ile cu Apolodor 9. Cezar Petrescu Fram, ursul polar 10. Mihail Sadoveanu Dumbrava minunat#259; 11. Marin Sorescu Unde fugim de-acas#259; 12. Ioan Slavici Basme LISTA DE LECTURI OBLIGATORII PENTRU CLASA A V-A • Homer - Iliada • Homer - Odiseea • Charles Dickens - David Copperfield • Charles Dickens - Oliver Twist • Mark Twain - Aventurile lui Tom Sawyer • Mark Twain - Huckelberry Finn • Hector Malot - Singur pe lume • Antoine de Saint Exupery - Micul print • Jules Verne - Calatorie spre centrul Pamantului • Jules Vernes - 20.000 de leghe sub mari • Jules Vernes - Ocolul Pamantului in 80 de zile Lectura suplimentara recomandata • Alexandre Dumas Cei trei muschetari • Fratii Grimm Hunsel si Gretel, Cenusareasa. • Pestisorul de aur (basm rusesc) • Ch. Perrault, Piele de magar, • 1001 de nopti (Sindbad marinarul) • H. C. Andersen, Soldatul de plumb • O. Wilde, Printul fericit • Legendele Olimpului (Fragmente). • M. Twain, Broasca saltareata din tinutul Calaveras • H. Melville, Cele doua fete ale unei testoase • G. de Maupassant, Tatal lui Simon • I. S. Turgheniev, Biriuk Lecturi suplimentare clasa a 5-a VASILE ALECSANDRI: Seceri#351;ul; Diminea#355;a; Gerul Lunca din Mirce#351;ti GEORGE CO#350;BUC: Mama; Noapte de var#259;; Toamna; Moartea lui Gelu MIHAI EMINESCU: La mijloc de codru; Fiind b#259;iet p#259;duri cutreieram; O r#259;mâi; Fat-Frumos din lacrim#259; ION LUCA CARAGIALE: Examenul anual; Bacalaureat; Un pedagog de #351;coal#259; nou#259; ION CREANG#258;: Calul b#259;lan; Soacra cu trei nurori; Povestea lui Harap-Alb I. AL. BR#258;TESCU-VOINE#350;TI: Nicu#351;or; Nicul#259;i#355;#259;; Minciun#259; ION AGÂRBICEANU La secere; Nicu CEZAR PETRESGU Câinele iste#355; PETRE ISPIRESCU Prâslea cel voinic #351;i merele de aur; Greuceanu; Povestea lui #350;tefan-Vod#259; #351;i a credinciosului s#259;u; Noura#351;; Bucatele afumate; ia o pauzarea ce ascult#259; de pove#355;ele b#259;rbatului s#259;u r#259;posat; ffic#259;liciul p#259;c#259;lit JULES VERNE: O c#259;l#259;torie spre centrul Pamantului ANTON PANN: Din n#259;zdr#259;v#259;niile lui Nastratin Hogea; Haina mai mult e privit#259; decât persoana cinstit#259;; Omul nu poate s#259; fac#259; un lucru la to#355;i s#259; plac#259; DANIEL DEFOE: Robinson Crusoe JONATHAN SWIFT: C#259;l#259;toriile lui Guliver în #354;ara piticilor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau doar sa va uitati atent prin cartile astea cu lecturi pe clase (oricare din clase [:D]) caci nu contin decat fragmente din anumite lecturi, ca sa nu mai vorbesc ca sunt diferite de la o editura la alta. Apoi la noi lecturile date in cartile astea nu au corespuns cu cele date de invatatoare pe parcursul anului [alcool]. De unde ideea cu lecturi OBLIGATORII ... chiar ma intereseaza.[:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca la cat de putin citesc copiii azi, in general si mai cu seama tinand cont ca in cursul anului scolar au multe lectii de facut s timp liber mai putin ...din acest motiv se dau inaintea vacantei, sa fie timp de citire. Rau nu le face, ca (banuiesc) mare parte au legatura cu textele din manual si, chiar daca n-ar avea, nu strica sa le citeasca. Uite, de ex, cred ca cineva s-a gandit totusi si la criteriul"varsta" cand a ales lecturile astea. Dac-ar fi sa-mi indrum copiii ce sa citeasca , fiecare dupa varsta lui, poate nu m-as descurca foarte bine. Asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Mamici cu copii care incep acum clasa a V-a, am citit listele voastre cu lecturi suplimentare, mai mult sau mai putin obligatorii. Copiii vostrii cate din aceste carti/carticele au citit in acesta vacanta? Eu tot astept (a se citi > o asteptare "activa") de cativa ani sa ii vina dragostea de lectura, placerea aceea de-a lua o carte si a te afunda in ea, fara ca nimeni sa nu iti ceara acest lucru... Deocamdata...inca astept![bang] Voi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ozi nu a primit nici o lista cu lecturi. Ea a citit in vacanta asta Amintiri din copilarie si Ultimul mohican contra Tunele (asta a vrut ea si am negociat 2 carti din ce vreau contra 2 de-ale ei[:D]). "Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui filofteia
Vreau doar sa va uitati atent prin cartile astea cu lecturi pe clase (oricare din clase [:D]) caci nu contin decat fragmente din anumite lecturi, ca sa nu mai vorbesc ca sunt diferite de la o editura la alta. Apoi la noi lecturile date in cartile astea nu au corespuns cu cele date de invatatoare pe parcursul anului [alcool]. De unde ideea cu lecturi OBLIGATORII ... chiar ma intereseaza.[:I]
"obligatorii" - ca nu citeste dacat obligat[bang] poate era mai bine sa fi zis: carti interesante , captivante pentru un baiat de 11 ani, caruia nu-i prea place sa citeasca. anul trecut cu chiu, cu vai si dupa multe tentative nereusite, a citit : "fridolin", " camila cea alba" si "muc cel mic". anul asta nu prea am reusit sa-l atrag cu nimic. poate reusesc cu "toate panzele sus", (cartea si abia apoi dvd-ul). de aceea am apelat la voi poate aveti ceva idei.[pup] capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti! IUBESTE SI FA CE VREI!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela
Ozi nu a primit nici o lista cu lecturi. Ea a citit in vacanta asta Amintiri din copilarie si Ultimul mohican contra Tunele (asta a vrut ea si am negociat 2 carti din ce vreau contra 2 de-ale ei[:D]). "Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur
frumos citatul din Ioan gura de aur, dar cred totusi ca decat deloc, mai bine din constrangere. eu as fi fericita sa citeasca si tunele , numai sa vina de la sine. capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti! IUBESTE SI FA CE VREI!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tenteaza baiatul cu seria Narnia. Ozi le-a citit vara trecuta pe toate 7 si apoi a avut un apetit crescut pt zapacenii de acest gen. Tot anul ne-a terorizat sa-i cumparam Tunele, Charlie Bone... pana am zis punct: citesti 2 carti din bibliografia scolara si-ti dau voie sa citesti si 2 nebunii de-ale tale. "Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...