Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum se adopta un copil din alt judet


Recommended Posts

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu e vorba aici de disperare, e vorba ca te apuca nervii cand sti ca undeva sta un pui de om, un sufletel neajutorat astepand sa aiba familia mult visata>Chiar daca are 2luni,5 luni.2 ani etc.ei simt ca trebuie sa aiba o familie.Au nevoie de dragoste,de grija materna ,de acel strans in brate care ii da putere, in care simte ca e protejat. Sa speram ca se va face lumina in lumea adoptiilor si vor lasa acesti copii sa fie gasiti de familia lor adoptiva.Ca ii vor lasa sa isi gaseasca fericirea! Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Pentru simo75 si celelalte mamici care asteapta cu nerabdare: Si eu, disperata ca cei de la DPC nu fac nimic in aproape doi ani-nici macar un telefon- m-am apucat sa dau telefoane si sa trimit copie dupa atestat si cerere prin alte judete. Au fost si cei care mi-au raspuns ca nu au nimic si ca cei din judetul lor au prioritate dar au fost si raspunsuri cum ca au copii mai maricei sau de etnie roma. Intr-un singur judet am fost sa vedem copilul, care s-a lipit de noi de parca ne stia dintotdeauna si noi am stiut pe loc ca este copilul nostru. Unde mai pui ca si semanam fizic: are parul #351;i ochii exact ca si mine si zambeste si face sotii exact ca taica-sau. Intre DPC-uri s-a petrecut hartogariaia si matching-ul si prin declaratia la notar si proces verbal l-am luat acasa. La ei in judet s-a dat incuviintarea la tribunal fara ca cei de la DPC-ul meu sa fie prezenti sau sa trimita o foaie, un telefon, ceva, si acum asteptam continuarea. Partea buna este ca suntem cu copilul acasa, e minunat si suntem topiti de fericire de cate ori ne uitam la el. Este un copil de trei ani, deci stie ca nu suntem parintii lui de la inceput, asa ca sper ca va fi usor sa inteleaga notiunea de adoptie , etc. Deja m-am complicat. Vroiam doar sa spun sa va inarmati cu rabdare si sa insistati, eu am avut noroc cu un alt judet. Sa spun ca sunt foarte dezamagita de cei de la DPC-ul de care apartin si ca cei de la DPC-ul din celalalt judet au fost incomparabili mai profesionisti. Mai veniti cu noutati. Va pup, norma M.M.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de disperare, e vorba ca sunt oameni incompetenti care se joaca cu vietiile bietilor copilasi. Sunt judete unde am sunat ca sa primesc un raspuns si sa vad daca a ajuns cererea si atestatul si mi-au spus:Asteptati! Cand o sa avem un raspuns va sunam sau va dam prin posta!! De asemenea sunt judete unde au vorbit frumos dar cu pareri de rau ca nu au copii adotabili.Sunt prea multe de spus pe tema asta. La noi in Bucuresti ce sa mai vorbim??Ca sunt copii adotabili dar nu pentru noi cei din bucuresti!!si uite asa.....deci ...sunt prea multe de spus!!!!!!! Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...