Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa o ajutam pe Dora


Recommended Posts

Va rog frumos sa nu mai imi oferiti nici un fel de ajutor. Barbatul meu nu e un monstru, nu m-a batut niciodata cat sa imi lase semne. Poate de aceea m-am referit la prima postare ca ma brucheaza, nu ma bate. Nu o sa scot niciodata certificat pentru asa ceva, fiind vorba de 3 ori pe an cand ma trage de par sau isi infige mana in gatul meu. Veriga lipsa este ca sunt la limita alcoolismului. Datile cand ma bruscheaza barbatul este cand nu sunt persoana de inteles si nu suporta sa ma vada asa. PC e ultima chestie de care am nevoie. In ce stadiu as fi, niciodata nu am pus in pericol viata copilului meu. A mea poate, pentru ca de ea nu imi pasa. Sunt dependenta de sotul meu. Cel care a fost langa mine dupa n tentative de pastile, din care doar 2 m-au dus la spital, si care a incercat sa ma scoata din sectia de nebuni stiind ca urasc sa fiu internata. Cel care si-a asumat raspunderea pentru mine. Cel care se lupta zilnic pentru a ma tine pe linia de plutire, chiar daca e temperamental vulcanic, nervos si coleric. Asa e el. Cel mai ingrijit din toata familia e copilul. Poate nu optim, poate nu dupa carti. Dar ne starduim sa ii oferim tot ce are nevoie. Si il iubim. Daca aveti un pic de umanitate in voi, nu sunati PC. Nu o sa mi-l ia. N-au de ce. Dar o sa taie inca ceva din increderea in mine si in viitor pe care o mai am.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002 Dar nu crezi ca faptul ca ea a deschid n subiecte aici este un strigat de ajutor? Si in afara de asta, deocamdata, tot ce ne costa sunt 5 minute din timpul nostru.
draga mea, eu nu m-am referit specific la Dora! e adevarat ca a deschis mai multe subiecte, adevarul si starea ei precum si ceea ce doreste cu adevarat, sincer, numai ea stie. personal, ii doresc sa gaseasca in ea puterea si taria sa faca ceea ce este drept pentru copilul ei si pentru ea. *************************
TELEDON PENTRU MIHAITA,IN RETEAUA ROMTELECOM
**********0 900 900 320-pt 10 euro********** **********0 900 900 325-pt 5 euro********** Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dora, faptul ca te-a scos de la spital NU II DA DREPTUL sa te abuzeze. Poate ca nu realizezi, dar nu e normal, draga mea sa te bruscheze, nu e normal sa-si bage mainile in parul sau in gatul tau!!! Spui ca si-a asumat raspunderea ptr. tine, si atunci e in regula. Ba nu e!!! Sotul meu m-a sponsorizat sa raman aici, si-a luat si el raspunderea, el e responsabil ptr. orice fac eu 3 ani de zile, daca de ex. ne-am fi despartit si eu ceream ajutor social el trebuia sa plateasca tot inapoi pana la ultimul cent. Si ptr. asta sa stii ca nu ma bruscheaza. Si sa stii ca si eu sunt de neinteles unori, si eu il enervez si il bazai de ii vad venele la gat zvacnind de nervi. Dar nu s-ai permis niciodata sa isi bage mainile in parul sau gatul meu. Pentru ca NU ESTE NORMAL!!! Daca tu imi spui ca asta vrei, eu o sa le cer moderatorilor sa inchida subiectul. Eu nu vreau sa te supar, vreau pur si simplu sa iti ofer un locsor unde sa te poti descarca. Depinde de tine daca-l tinem deschis sau nu. Te pup si iti doresc numai bine. _____________________________________________ Mami de Printesa Victoria Isabella [fetita] [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Dora e prea ranita acum, a fost catalogata drept mama abuzatoare, impostoare, a mai fost amintita si protectia consumatorului, sunt singura ca astea i-au ramas ei in minte, mai putin sfaturile pline de intentii bune, nu mai vrea sa auda de la nimeni si nimic acum, cel putin o vreme. Ii ajunge. Subiectul asta a fost deschis doar cu scopul de a o ajuta, dar sa ii respectam dorinta de a fi lasata in pace, daca asta doreste. Dora, te rog accepta scuzele mele in numele tuturor celor care te-au jignit. [flo] Esti o mama buna, eu am incredere ca vei reusi sa invingi problemele astea de dragul copilului tau drag. Nu te izola, sa stii ca exista in jurul tau oameni carora le pasa de tine. Lui Dumnezeu ii pasa de tine. Si eu am momente cand prefer sa ma izolez, am zile cand as vrea sa imi descarc sufletul dar simt ca nu am cui. Nu ma simt inteleasa. Mie forumul asta mi-e tare drag, dar incep pe zi ce trece sa observ cat de mult trebuie sa iti filtrezi cuvintele, cat de mult trebuie sa rumegi o fraza pana ii dai drumul ca sa nu fie interpretata gresit de cineva care s-a trezit cu fata in perna, sau cineva sa te condamne din secunda 1 din care a citit mesajul, samd. Si unde sa te mai descarci? unde sa gasesti un loc sa fii inteles?! Pacat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mindy, nu am nici cea mai mica intentie sa o ajut fortat. Daca ea imi cere, eu azi inchid subiectul. _____________________________________________ Mami de Printesa Victoria Isabella [fetita] [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui asteryaro
Cat de bine ingrijit este un copil de o mama deprimata, aflata la limita alcoolismului [bang] [bang] [bang]??? Sper sa te ajute cel de sus sa gasesti calea cea buna. Kiki si [bonjovi] Nicolae-Razvan (31.01.2006) poze [url="www.dropshots.com/asteryaro"](1)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro1"](2)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro2"](3)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro3"](4)[/url]
Pe viitor te rog sa te abtii sa scrii la acest subiect. A fost un subiect in care ati putut sa va descarcati veninul. Aici incercam sa o ajutam pe Dora si, implicit, copilul. Veninul scuipa-l la ZZ. _____________________________________________ Mami de Printesa Victoria Isabella [fetita] [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Citat:
citat din mesajul lui asteryaro
Cat de bine ingrijit este un copil de o mama deprimata, aflata la limita alcoolismului [bang] [bang] [bang]??? Sper sa te ajute cel de sus sa gasesti calea cea buna. Kiki si [bonjovi] Nicolae-Razvan (31.01.2006) poze [url="www.dropshots.com/asteryaro"](1)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro1"](2)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro2"](3)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro3"](4)[/url]
Pe viitor te rog sa te abtii sa scrii la acest subiect. A fost un subiect in care ati putut sa va descarcati veninul. Aici incercam sa o ajutam pe Dora si, implicit, copilul. Veninul scuipa-l la ZZ. _____________________________________________ Mami de Printesa Victoria Isabella [fetita] [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
total de acord cu tine,Desiree![flo] vreau si eu s-o incurajez pe Dora, daca mai citeste aici, sa incerce sa urmeze sfaturile CONSTRUCTIVE care i se dau. sa gaseasca taria si puterea sa iasa din sitaatia in care se afla! curaj! nu e greu! sunt atatea fete care se gandesc la tine, care pot sa-ti spuna o vorba de zidire, de incurajare. rautatile nu le pune la suflet, chiar nu le citi, treci mai departe. ca te incurci in balarii si nu-i cazul![pup] *************************
TELEDON PENTRU MIHAITA,IN RETEAUA ROMTELECOM
**********0 900 900 320-pt 10 euro********** **********0 900 900 325-pt 5 euro********** Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui popescudora
Veriga lipsa este ca sunt la limita alcoolismului. Datile cand ma bruscheaza barbatul este cand nu sunt persoana de inteles si nu suporta sa ma vada asa.
trist foarte trist! E de inteles de ce ai probleme. Alcoolismul e una dintre cele mai grave boli . De aici se trag tulburarile de personalitate si tendintele de suicid, depresiile si starile contradictorii ale dorei.. ( inclusiv dependenta de sot - care probabil e tovarasul de pahar)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea sincera este ca Dora poate fi ajutata DOAR de o prietena REALA (si nu virtuala), care sa-i fie alaturi, sa o incurajeze si sa urmeze alaturi de ea toti pasii necesari ameliorarii situatiei. Mana de ajutor pe care i-o dati voi, fetelor [flo], desi foarte buna, utila si bine intentionata, e doar virtuala. Ea insa e acolo, in mediul ei, care o destabilizeaza: azi e bine, maine e rau, azi e disperata, maine trista.... Trebuie sa fie cineva acolo, fizic, langa ea. O prietena ADEVARATA. Altfel e foarte greu sa se descurce singura doar citind sfaturile. Ar avea nevoie de muuuulta putere si ea, deocamdata, n-o are. Dora nu are pe cineva alaturi, in primul rand suflesteste. O persoana careia sa i se destainuie, sa-si descarce sufletul... Ea, banuiesc, vede acest posibil sprijin, tot in sotul ei. O fi si el obosit psihic dupa toate experientele prin care au trecut impreuna, poate ca nu mai face nici el fata problemelor. S-a adunat multa tensiune si oboseala psihica. Dora are nevoie de o prietena REALA care s-o iubeasca, s-o asculte, s-o inteleaga si s-o sprijine in rezolvarea problemelor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam daca sa scriu sau nu la acest subiect,dar este atat de trist cand citesc asa ceva incat nu ma pot abtine sa nu dau un sfat(poate prea putin important). Citeam candva ca dependenta de alcool nu te distruge numai pe tine ci si familia si pe toti cei care te iubesc. Copilul sunt sigura ca este bine imbracat si iubit ,din ce spui tu,dar este atat de sensibil...sunt amintiri din copilarie care te pot urmari toata viata. Scria cineva mai sus,important este sa devii constienta ca ai nevoie de ajutor. Eu ma rog pentru tine sa iti revii cat mai este inca devreme. [url="http://good-times.webshots.com/album/569115677aulnKt"]adelina si piticii[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/570761338LngSqw"]Noemi 2 ani[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...