Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ahhh...am uitat sa adaug ca in prima data cand am mers, insarcinata cu sangerari, am asteptat 11 (unsprezece) ore!!! pe un scaun in sala de asteptare, nu s-a uitat nici naiba la mine, mi-au luat tensiunea, m-au cantarit, blabla, pus bratara de rigoare si atat. Am ajuns la urgente pe la 4 dupa amiaza si de abia la miezul noptii mi-au dat un pat unde am mai asteptat vreo 2 ore pana a venit cineva.

 

Baby Gatorid="size1">

 

 

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 236
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu cu David...pt un lipici pe care l-au aplicat cand si-a spart capul (de fapt cand i-a spart soacra capul[:I]), pus in 2 minute....$1100 ....

 

Buflea, imi pare rau pt vacanta voastra...vin eu cu tine daca s-a eliberat locul [:D]!!!! Si mult curaj (tie) la operatia lui Alex!!! O sa fie totul bine!!!!

 

Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul

[cool]

[foto]id="size1">

 

 

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexandru, [s] La multi ani!!!!!!

Ramona, cum ati sarbatorit???? Ce cadouri a primit???

 

Bublin, esti ambitioasa!!! Bravo!!!! Daca intelegi 80%, mai e inca putin sa poti sa te descurci usor si cu vorbitul!!!!

 

Cami, si eu trebuie sa imi schimb dioptriile ca nu mai vad nimic....de....batranetile astea!!! hahaha!!!!

 

Corina, poate nu e un lucru rau ca e scoala atat de mare...mie mi se pare ca e un avantaj, sincera sa fiu!!! Are de unde isi alege prieteni, invata sa se descurce in zonele aglomerate, si trebuie sa fie buna la orientare!!! :) Liceul va fi floare la ureche!!!!

 

 

Delia, bafta la prek lui Rudy!!! Eu zic sa il lasi unde este...isi va face noi prieteni, si poate reuseste sa se vada cu cei vechi in pauze...cand sunt la joaca, nu???

 

Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul

[cool]

[foto]id="size1">

 

 

 

id="right">[:D][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de costuri in spital i s-a intamplat unei colege de-a mele. Sotul ei a mers pentru o operatie la nas care a necesitat spitalizare pentru vreo juma de zi. Cand a primit bill-ul acasa sa i se faca rau. Colega mea a fost medic internist in Bulgaria si a vazut o lista de medicamente si proceduri care nu i-au fost facute sotului. L-a intrebat pe sot despre fiecare procedura in parte si era clar: bill-ul total a fost de vreo 25000$, din care peste 3000$ bagati din burta pe foia de tratament (de ex o injectie contra varsaturilor care este f. scumpa, dar sotul ei i-a spus ca nici macar nu a scuipat dar sa mai si verse... si tot asa). Cand a sunat la insurance le-a spus ca spitalul a incarcat-o la bill, la care raspunsul a fost "pai de ce va faceti griji, noi platim bill-ul..." Si uite asa o mana spala pe alta, adica spitalul te incarca, iar insuranceul te jumuleste... Colega mea s-a luptat cu aia si tot nu le-a platit tot, au ajuns la un consens (ii revenea sa plateasca 20%). Ideea este ca nu lasi pe nimeni sa te atinga daca nu stii ce procedura urmeaza, ce medicamente vor folosi, efecte secundare (ca toate medicamentele au), si daca te vad asa documentat se gandesc poate mai bine daca iti "incarca" bill-ul sau nu. De ex. sunt foarte multe narcotice (xanax, restoril, ativan, valium etc) care dau risk fall, dar prea putini dau atentie sau cred asta, dar chiar se intampla. Si nu ai chef sa iti rupi vreo mana sau un picior, asa ca mai bine sa fii documentat cand vine vorba de medicamente si doctori.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal sint documentata si fiindca sint suspicioasa din fire stiu ca te pot incarca deci intotdeauna intreb. Dar barbata-miu, ca multi barbati, nu chestioneaza autoritatea medicior si mai ales nu cind e in durere. Asigurarea plateste 90%, dar chiar si $1200 mi se pare enorm pentru o vizita la ER si niste proceduri de care nu avea neaparat nevoie atunci. O alta chestie pe care Mr. Clueless nu o stie este ca daca esti in timpul orelor de program, mai bine te duci la Urgent Care, nu la ER. El mi-a zis ca nu si-a dat seama ca se facuse deja o ora la care putea merge la Urgent Care, ca fusese in dureri de pe la 2 noaptea. Cel mai bine ar fi fost sa sune medicul de familie, dar iar, al meu habar nu are de acese proceduri. Evenimentul asta m-a pus pe ginduri pt. ca mi-am dat seama ca daca se intimpla ceva cu fii-mea cind e el de garda, habar nu are unde sa se duca, cine e doctorul ei si pe cine sa sune. Smaranda Ioana, 3.11.2005
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330"]Povestea nasterii [/url]
Info utile despre cresterea copiilor
[url="http://www.askdrsears.com/"]Dr. Sears [/url]
[url="http://www.positivediscipline.com/"]Disciplina afirmativa [/url]
Breathe, count to ten, think happy thoughts, and count your blessings.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanzi [pup]! chestia cu descurcatul ii va prinde bine ai dreptate. Mie una mi se parea ca s cumva pierduta ptr ca totul arata cam la fel... Inca mai avem vacanta!!! Bic asa cum au zis si fetele, sunt niste nemernici!!! de dat la colection nu te da asa de repede; am avut si eu o suma si m am tot luat cu ei de gat mai mult de jumatate de an, apoi mi au dat dreptate si m au dat la colection, i am sunat din nou si hellllllllo pai cum a ramas??? i am sunat din nou (telefoane din alea de astepti de te ia raul) si mi au dat din nou dreptate si mi au retras actele de la colection :) dar la mine era vorba de o greseala de matematica. Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, te inteleg! exact cu aceleasi chestii ma confrunt si eu...serverele...eu i-am propus barbatului meu sa se mute la servici sa-si puna acolo un pat si sa doarma acolo ca tot sta zi si noapte acolo dupa ce sa mai bata drumul degeaba pina acasa sa mai cheltuie benzina?[bang]la un moment dat ii spuneam ca-i maritat cu serverele.. Legat de spital la urgente, eu cred ca depinde de la spital la spital, ca pe unde am fost eu, inainte sa se uite la mine imi arata frumusel drumul catre biroul de plati, deci, plateam inainte co-pay-ul si dupa aia se uita la mine,nu am primit niciodata bill-uri acasa. Si de asteptat am asteptat maxim 2 ore pina sa vina medicul si nici nu eram un caz grav, de obicei in juma de ora eram consultata de catre medic; ce scrieti voi aici ca se asteapta cu orele e film de groaza! sau depinde si de felul asigurarii?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, La multi ani lui Alex!! sa aiba noroc si numai bucuii in viata! Vio la multi ani si tie!! Success copiilor la scoala; ce s-a animat topicul de cand cu inceputul scolii! [pk] Noi am fost de cateva ori la ER, de vreo 3 ori pt sot cand a avut crize de pietre la rinichi si nu a asteptat deloc, desi era lume inaintea lui. A stiut ce are si le-a spus, l-au bagat inauntru imediat, i-au facut ct scan, analize, etc...se adunasera o echipa intreaga in jurul lui...si l-au tinut de seara pana dimineata... cand l-au dus direct in spital sa-i faca operatie (ultima data). Nu va zic cat au fost facturile ca suma bate detast orice alta suma vehiculata aici si imaginatia multora...[alcool] Din fericire nu am platit mai nimic cu asigurarea pe care o avea la momentul respectiv. Alta data am fost cu Lucas pt febra si abia respira din cauza congestiiei, pe la 9 luni; Dupa 5 ore de stat in ER room (l-au luat inauntru aproape imediat) i-au dat o doza de tylenol pt toddlers (ca el era mai mare decat majoritatea copiilor la varsta lui si noi ii daduseram doze de infant) si ne-au charged $1500 (aprox 50% taxa doctorului si 50% fees pt spital) din care noi am platit aprox o treime. Alta data cand eram insarcinata pe la vreo 36 de sapt am avut tensiunea foarte mare, am sunat dr si mi-a spus sa nu merg la ER, mai bine sa merg la delivery room, acolo m-au pus la monitoring in fel si chip, analize, ultrasound, m-au tinut pana a scazut tensiunea vreo 6 ore; nu a fost prea mult, $3-400 sute dar nu tin minte sa fi adaugat mult la medical expenses in perioada aceea. Nu am contestat niciodata charges la ER pentru ca mergand acolo am fost destul de disperati si chiar nu i-as fi oprit sa faca ce au crezut de cuviinta sa faca, insa am disputat alte charges cu asigurarea sau cu cabinetele medicilor si in doua situatii am evitat sa platesc aproape $1,000 Bic e cunoscut faptul ca medical bill sunt uriase, de unde si pretul asigurarilor medicale, dar daca vrei sa faci appeal cred ca numai un avocat iti poate da un sfat corect. Toate hartiile pe care ti le baga sub nas sa le semnezi la ER sunt facute anume sa le garanteze ca disputele sunt rezolvate in favoarea lor. Daca faci appeal in legal instances din cate stiu, nu platesti si nu pot sa te dea la collection pana cand se solutioneaza disputa, insa in situatia asta probabil e mai putina bataie de cap, timp pierdut, cheltuiala, sa platesti $1200. Buflea, convinge-ti sotul sa-si schimbe jobul, asta vad sa fie singura solutie. Eu am avut job la care trebuia sa fiu "on call" si crede-ma e frustrant!!! si pt el, mai ales daca orele on call nu sunt platite extra... si jobul pe care-l am acum ar cere sa fiu on call cate o sapt pe luna (la astia orele on call sunt platite) dar tot nu-mi convine sa stiu ca nu pot sa fac nimic fun, ca suna tel in orice clipa. ____________________ Alina, Mama to Luc 3/08
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu are legatura tipul asigurarii cu timpul de asteptare, asa se asteapta aici, e singura sectie de trauma ER in toata zona si aici sunt aduse cazurile cele mai grave. Despre urgent care center...daca ai o taietura mica, o chestie minora merita sa mergi acolo, in rest sunt cam varza, fi-miu avea pneumonie si ei m-au trimis acasa fara un x-ray, doar l-au ascultat la plamani, noroc ca am mers dupa in alta parte si i-au facut un x-ray unde s-a vazut clar ca are penumonie. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"]Baby Gator[/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru urari! Sinzi a fost norocos baiatul anul asta, s-a ales cu un computer nou si tv maare (in loc de monitor). Party urmeaza, ne-am distrat doar intre noi acum doua zile. Eu n-am intimplari atit de nasoale de la ER, m-am si mirat citind pe aici. M-am invatat in schimb ca nu-i de mers acolo, decit daca arde rau! Cind era Alex mic am fost de citeva ori pentru febra mare, cazaturi... Apoi m-am lamurit ca n-are rost sa mergem la ei ca sa primim Tylenol.[:D] Cel mai mult mi-au cerut $1800 cind ramasesem intepenita de spate.[:D] Pentru x-ray, nu stiu ce injectie si prescription de Vicodin (care era sa ma dovedeasca mai rau decit durerea de spate). N-am platit nimic. Nu m-as fi impotrivit sumei asteia, ca asta este. Greseala a fost a lor, mi-au trimis bill-ul prea tirziu. Asigurarea a refuzat sa plateasca (parca trecusera vreo sase luni, nu mai stiu cit a fost) si eu le-am spus ca a fost greseala lor. A trebuit sa le spun de vreo trei ori asa[:D], dar pina la urma s-au oprit. Ei incearca, totul este sa vii cu argumente bune, eventual ceri sa vorbesti cu manager. Eu nici nu i-am sunat, ultima data le-am trimis certified mail cu copie dupa scrisoarea de la asigurare si o nota in care le explicam clar ca-i vina lor si sa "stop harrassing me". Nota de la asigurare am avut-o si eu incarcata cind am fost la niste medici romani (poate-i coincidenta, dar la mine asa a fost). Am vazut intimplator, cind au respins o procedura care stiam clar ca n-am facut-o. Apoi am intrat pe website si de curiozitate m-am uitat la tot istoricul. De fiecare data era trecut cite ceva in plus. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...