Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce fac din piept de pui?


Recommended Posts

Ar trebui sa stau pana maine sa tot scriu aici [:D] pentru ca cel mai adesea mancam pui si peste si cam asta prepar toata ziua. Ma opresc azi la 5 retete si promit sa mai revin cu altele : 1. Pui cu paste ( eu nu le prea combin dar pentru pitici merge ca rar au probleme cu greutatea [:D]): se taie cubulete de pui , de dovlecel, de ardei, de rosii,o tija de telina taiata rondele o ciupercuta champinion taiate felii. Intr-o lingura de ulei de masline le pui la calit toate ( mai putin rosiile ) cu putina sare si piper. SE pune peste ele putina apa si un cub natural de legume ( il fac eu din mai multe legume cu sare si ulei de masline, facute cu blenderul si congelate) Le lasi 10 minute si apoi adaugi rosiile si mai lasi 2 minute. Ele mai lasa apa, dar daca vrei mai mult sos mai adaugi tu putina apa. La sfarsit dupa ce ai inchis focul adaugi patrunjel tocat fin . Merg mai bine cu pastele spirale sau cu orez decat cu spaghete zic eu, bucatelele sa nu fie foarte mici.Optional la sfarsit poti pune si o lingura mica de smantana. 2.[url="Pui cu legume de vara la ceaun"]Pui cu legume de vara la ceaun[/url] eu l-am facut in reteta data cu mazare , ardei rosu cubulete, morcov cubulete poti sa mai adaugi sau sa scoti legume dupa plac, se face foarte repede si e delicios. 3.[url="http://bucataria-sylviei.ro/pui-cu-bambus-si-legume-aromate.html"]Pui cu bambus si legume aromate[/url] cateva bucati de pui (eu am pus aripioare si pulpa de pui ) , 100 grame de bambus, un morcov taiat patrate, o jumatate de dovlecel taiat patrate, 2 champinioane negre chinezesti, o lingura ulei de masline , ghimbir, o lingura de sos de soia, o lingura de sos dulce acrisor, un varf de cutit de pasta de ardei iute, sare, piper. Inlocuieste preparatele care nu le gasesti poti lasa numai pui cu legume aromate si ciuperci sa fie ceva mai deosebit merge pleurotus foarte bine. 4. [url="http://bucataria-sylviei.ro/ciorba-de-pui-cu-legume-si-galuscute.html"]Ciorba de pui cu legume si galuscute[/url] o ciorbita putin mai diferita de cea clasica mai colorata si mai acrisoara. 5. [url="http://bucataria-sylviei.ro/poulet-a-la-provencale-pui-provencale.html"]Pui provensal[/url] o reteta clasica a bucatariei frantuzesti care este de fapt un pui inabusit cu legume, se face atat al cuptor cat si pe aragaz. Gata ca am promis 5 [:D] mai imi vin in cap o multime niste rulouri de pui umplute cu mozzarela si hribi la cuptor, pui in lapte la cuptor alta nebunie si inca o multime de retete chinezesti, promit sa mai revin. [flo] [url="http://bucataria-sylviei.ro/"]BUCATARIA SYLVIEI[/url] Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1
[pofta][pofta][pofta] de obicei evit sa citesc rubrica plina cu bunataturi de la asa gospodine[flo] da' avand aceeasi problema ,am zis "hai, fara sa salivam".greu ,da' inca rezistam. mi-as pune un carlig la nas sa nu mai am miros[alcool] Corina, reteta ta e in tigaie [pup] va doresc o seara minunata !multumesc tuturor [flo] Gabriela [gravired] 24 + viitoare mami de [baietel] Tudor Andrei "Stelele care cad nu pier, Stelele care cad se duc pe un alt cer"
Sa-ti fie de bine ! Cum a iesit reteta ? Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
Citat:
citat din mesajul lui gabriella1
[pofta][pofta][pofta] de obicei evit sa citesc rubrica plina cu bunataturi de la asa gospodine[flo] da' avand aceeasi problema ,am zis "hai, fara sa salivam".greu ,da' inca rezistam. mi-as pune un carlig la nas sa nu mai am miros[alcool] Corina, reteta ta e in tigaie [pup] va doresc o seara minunata !multumesc tuturor [flo] Gabriela [gravired] 24 + viitoare mami de [baietel] Tudor Andrei "Stelele care cad nu pier, Stelele care cad se duc pe un alt cer"
Sa-ti fie de bine ! Cum a iesit reteta ? Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
buuuuuna!!!!!!!!![pup][flo] repetam saptamana viitoare ca bb nu se da in vant dupa carnita. Mananc,imi place , nu ma satur si totusi mi-e putin greata[:I] Gabriela [gravired] 25 + viitoare mami de [baietel] Tudor Andrei "Stelele care cad nu pier, Stelele care cad se duc pe un alt cer"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta este tare buna....http://www.culinar.ro/retete/gateste/6/171/8949/salate/salate-din-carne-de-pasare/salata-din-piept-de-pui-cu-ciuperci-si-castraveti-murati.htm [pofta] , am prelucrat-o putin ...am pus usturoi trecut prin masina speciala ,morcovi fierti si ceva cartofi fierti .Am pus piper si putin marar. sau snitel din piept de pui....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tai pieptul cuburi mai mari, le prajesti un pic, le scoti si in uleiul care a ramas pui rosii, eu le mixez cu blender-ul. Adaugi sare, piper, o lingurita de zahar, busuioc si le lasi sa fiarba la foc mic cam o ora. Adaugi pieptul de pui, mai lasi 20 de minute, adaugi usturoi pisat, o capatana la un piept de pui generos si cam 2 kg de rosii. Dupa ce ai pus usturoiul opresti focul. Daca mai faci si o mamaliguta succesul e garantat. http://mamasiiubita.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
o reteta interesanta, nu pot sa spun ca am inventat-o eu, am incercat si mi-a placut ce a iesit pieptul de pui il tai cubulete, nici prea mari, nici prea mici separat, tai in bucati mai marisoare, ca pentru frigarui, urmatoarele : ceapa, ardei gras sau capia, rosii pe care le vei decoji (sau poti folosi rosii decojite din conserva), daca iti plac poti adauga si vinete, ciuperci pui intr-o tigaie de teflon ceapa si ardeiul gras (+vinetele), le "calesti" la foc potrivit pana se patrund un pic, adaugi ciupercile (daca e cazul), mai lasi pe foc amestecand mereu, ultimele se pun rosiile cubulete si sosul lor; lasi sa se mai patrunda toate legumele, adaugi sare, piper, cimbru, oregano, usturoi, dupa gust si preferinte; golesti amestecul intr-un castron sau intr-o cratita in aceeasi tigaie de teflon pui cubuletele de piept de pui, le calesti si pe acestea bine bine (se fac relativ rapid, carnea este frageda si bucatile mici) apoi adaugi amestecul de legume preparat anterior, lasi sa clocoteasca putin, sa se patrunda aromele, mai adaugi , daca este necesar - sare, piper, verdeata (daca iti place) daca ai observat, nu se foloseste ulei, asadar e o mancare sanatoasa si foarte gustoasa se servesc ca atare, sau ca garnitura la orez, paste, cartofi natur eu le-am numit "frigarui la tigaie", pentru ca gustul este foarte asemanator frigaruilor preparate pe betisoare, la gratar Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Asa am facut doar ca am adaugat putin ulei la calit si nu am pus oregano si cimbru, doar patrunjel, piper, usturoi. A fost super iar ca garnitura am fiert niste spaghete. Fetele au mancat cu pofta si mancarea a tinut mai putin decat vroiam. [url="http://community.webshots.com/user/danaf123"] Fetele mele[/url] Iremediabil indragostita de CANADA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...