Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (189)


Recommended Posts

[hopsieu] Zenit, [asia] pentru ambitia ta! Stiu ca nu e usor singura cu un copil, o buna prietena de a mea din Mtl tot asa a venit. Ea a schimbat total profesia, s-a dus la scoala si acum e fericita in ceea ce face. Pitilache, [flo] nici ca puteai sa zici mai bine! Dana(Podeanu), tare bine cade exemplul tau in situatia mea. Ma trimit astia de la job la scoala, adica ma sfatuiesc sa ma duc sa fac niste cursuri acolo,dar eu nu poci si pace mai mult de unul pe semestru. Ankalaura,imi place tare entuziasmul tau. Si da-mi voie sa iti spun ca daca vreti sa mergeti amindoi la scoala,ati ales cea mai buna provincie. Aici nu e posibil, sau e aproape inimaginabil, ca intr-o familie cu unul/doi copii sa faca amindoi sotii scoala si sa si supravietuiasca daca nu au si joburi de noapte pe linga scoala. In general, pe cei pe care i-am auzit ca au fost pe la scoala, s-au dus pe rind. Ana, sorry eu n-am fost la chiropractori, dar tot ii aud pe colegii mei ca se duc. Nu mai stiu de fapt ce am vrut sa spun, ca m-am luat cu subiectul cu scolile. Mie personal tare imi place sa ma duc, dar sint tot timpul sub stres ca nu apuc sa fac teme/ sa studiez cum se cuvine. Pe de alta parte ma simt vinovata fata de pitici ca nu le dau timpul de care au nevoie. Dar e cert, din punctul meu de vedere o investitie pe termen lung, din care cam greu sa nu iesi cu plus. Intaresc si eu spusele Mihaelei(mikiion),pe cine intereseaza un job la guvern, sa aplice oricind vede ceva sa i se potriveasca. Procesul e lung si incurcat, dar perspectivele viitoare merita osteneala. Succese tuturor scolareilor mici si mari, prezenti sau viitori. Eu am inceput long weekend-ul deja[pk]! [pup] si...pe curind! Editez sa-i spun lui caro ca sint impresionata de performantele inotatorului. Bafta multa in viitor! Roxana, mami de Julia ( 10 oct. 2003) si Luca( 31 mai 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Zenit
Dragi fete inimoase, tinere si frumoase, Eu va citesc destul de des si imi sunteti foarte dragi... Nu am postat niciodata, am vrut cindva, de asta am si cont setat de mult timp, dar nu am apucat si contul a ramas... asta e prima mea postare! Pe unele va cunosc si ma cunoasteti, si mi-ati placut foarte tare si acolo... am fost la "baby shower"-ul lui Magdone, sunt prietena cu mi-ro, si mincam ca si Donia numai lobsteri, sa le facem paguba Mandarinilor si noua doua placerea culinara! Intru si eu in vorba la acest subiect, ca sa va incurajez pe cele care sunteti in cumpana daca sa faceti scoli sa va spun sa valorificati potentialul, indiferent cit de greu pare la inceput... stabiliti tinte pe termen lung. Spun din experienta mea... Am venit cu un copil de 12 ani singura, aplicant independent, cercetator stintific, chimist... Nimic in domeniul meu... job-uri numai in programare....am facut o scoala de 2 ani intr-unul, (program pentru cei care aveau deja studii universitare) ... o vacanta 2 saptamini intr-un an, cind ne-am si permis o vizita la Ontario Science Center, si aia platita de o familie prietena) ... am deschis televizorul de 4 ori in anul acela... traiam pe bani imprumutati (taxe scoala, chirie, mincare, hainute si icaltaminte la copil, care apartinea celei mai saraci categorii de copii din Toronto)... Job-ul mult dorit a venit si l-am pierdut dupa 3 ani jumate cind a venit Septembrie 11 si a picat piata job-urilor in programare.... somaj, apoi asistenta sociala... greu de tot.... gasit alt job la niste chinezi de munceam ca pe plantatia de orez... Am hotarit ca Programator-Analist in e-commerce nu este de mine sa ies la pensie, ca o sa clachez... munceam si in week-end-uri, iar cind nu munceam invatam tehnologii noi, ca domeniul e foarte dinamic... am aplicat la Teacher's College, am imprumutat iar bani...platit cursurile, cumparat mincare si platit chirie pe bani de imprumut....m-am licentiat ca profesor de liceu Mate-Computere-Chimie, si de ani buni sunt fericita cu alegerea mea... Aveam 43 de ani cind incepeam Teacher's College...incepeam facultatea amindoi membrii familiei mele, eu si baiatul meu... au trecut anii, a terminat si el ..."double major" in Biologie umana si Fiziologie apoi Masterat in Fiziologie, apoi Medicina si mai e putin si va fi doctor... V-am spus aceasta istorie ca sa va incurajez ca se poate si sa nu va lasati, ca si in cele mai grele conditii ca ale mele tot exista o sansa daca esti oportunist in sensul bun al cvintului si stii sa o valorifici... In Canada exista aceasta sansa, ea trebuie valorificata... Cere si un pic de indrazneala, poate excesiva (marturie sta si emigratul cu copil adolescent de una singura, cind nu stiam nimic despre Canada decit ce citisem intr-o revista ca au nevoie de cercetori chimisti)... Internet nu exista autunci... pina si la aeroport ne-au asteptat niste prieteni ai unor prieteni, ce nu-i vazusem vreodata... dar, daca nu risti nu cistigi, nu ? Nu am cine stie ce realizari materiale, m-am plimbat prin lume si mi-am ajutat mult familia in Romania, dar cel mai important pentru mine a fost sa fiu un model pentru copilul meu.... si cred ca asta l-a ispirat... uneori contemplu realizarile lui in totatlitate si multumesc lui Dumnezeu, admit ca sunt o mama foarte fericita, si uit lacrimile innodate in barba si piine amara ce-o mestecam cu ele... a trecut, si a ramas lumina, fie ca vine de la copilul meu de acasa fie ca vine de la ceilalti copii ai mei, de la scoala :) Azi am avut un workshop si a fost prezentata statistica de aici: " How Romanian-Canadians make the grade" http://www.observatorul.com/articles_main.asp?action=articleviewdetail&ID=6743 Concluzia a fost ca mediul parental si educatia au rolul decisiv... asa cum a zis fi-miu cind i-am aratat articolul din "The Globe and Mail": "Da mama, au parinti romani, asta e..." Succes mult va doresc, si cind luati decizii de drum, nu uitati ce comoara stapiniti pin educatie... sper ca povestea me de viata e una inspirationala, si va ajuta cind drumul pare greu si deciziile dificile. Am uitat sa va spun ca in tot drumul asta a fost nevoie si de munci grele pe bani putini, de curatenie sau circa, si ca si banii adusi de copil din babby-sitting sau turtoring erau vitali cind se adunau sa completeze chiria si mincarea... dar de un lucru m-am tinut cu sfintenie, oricit de greu adunam fieare banut: l-am trimis in fiecare an in Romania sa ii bucur pe cei ramasi acolo si sa il expun pe el celor doua lumi... chiar daca ne place sa traim aci, ne-am conservat radacinie, si asta ne-a ajutat pe amindoi. Va doresc un long week-end minunat!
Zenit, [flo] Mi-a placut mult mesajul tau, mi-ar place sa te mai vad pe aici. E un punct de vedere clar, o experienta de viata care poate da idei celorlalti. Doamnelor, va urez o toamna frumoasa. Eu sint prinsa intre Addison si examenul lui Radu din octombrie, mama pleaca poimiine, imi crapa capul. Urmaresc discutia voastra despre job versus scoala, imi pare rau teribil ca nu m-am la scoala cind am ajuns aici, dar, pe de alta parte, scoala nu e o garantie ca n-ai sa ajungi la concurenta cu decrosatii de secondaire 3... Chestie de bafta si perspectiva :) Cert e ca in Qc e muuult mai usor sa faci scoala decit prin alte provincii, inteleg eu de-aici. Pupici, o toamna frumoasa, mai vin eu daca doarme Dinsa :) S. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
Marcela/Zenit [flo], sa mai vii pe la noi, bafta si felicitari pentru tot ce-ai facut; fetelor, iarasi eu cu durerea mea, deh, roza:)); nici una nu aveti experiente cu osteopati, fac rau sau bine? (ca sunt destul de scumpi) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Madame, am eu unul tinar si frumos si care mai face si teribil de bine. Gianni Marianni, clinica Concordia Laval, Elisabeth cu Notre Dame, linga Mourelatos. Cu mina pe inima, mie mi-a schimbat viata Giannni, inainte sa incep tratamentul cu el nu mai puteam merge pe tocuri si ma trezeam de jdemii de ori pe noapte ca nu puteam sa ma fitzii in pat de durere. Plus ca, cum spuneam, ai si la ce te uita pina zaci acolo pe spate. Du-te la el, cu toata increderea. S. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Simonna
Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
Marcela/Zenit [flo], sa mai vii pe la noi, bafta si felicitari pentru tot ce-ai facut; fetelor, iarasi eu cu durerea mea, deh, roza:)); nici una nu aveti experiente cu osteopati, fac rau sau bine? (ca sunt destul de scumpi) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Madame, am eu unul tinar si frumos si care mai face si teribil de bine. Gianni Marianni, clinica Concordia Laval, Elisabeth cu Notre Dame, linga Mourelatos. Cu mina pe inima, mie mi-a schimbat viata Giannni, inainte sa incep tratamentul cu el nu mai puteam merge pe tocuri si ma trezeam de jdemii de ori pe noapte ca nu puteam sa ma fitzii in pat de durere. Plus ca, cum spuneam, ai si la ce te uita pina zaci acolo pe spate. Du-te la el, cu toata increderea. S. Edit: ca sa subliniez ca e osteopat (scoala facuta la U. Concordia), nu chiropractor. Daca pricepui eu bine, osteopatul trateaza coloana ca pe o sursa de probleme si actioneaza in consecinta, in timp ce chiro se concentreaza pe oase. Adica sa zic ca la chiro, pe mine personal, m-au tras de oase, in timp ce Gianni, de ex:, ma trateaza de durere de spate facind ceva masaj pe burta, in zona in care sint ovarele... Si eu rid si-i spun ca asta n-o sa-mi rezolve veci durerea de oase, da' ui' ca functioneaza, si inca bine! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zenit [flo], sper sa mai scrii la subiect, te voi aborda in curand cu intrebari legate de Teacher's College. Zavalita, chiar imi ziceam ca n-ai mai scris de mult. Fetelor, eu plec la mare! [beach] Impreuna cu una dintre surori, din Ardeal, si cu familia ei (are 4 fete, dintre care cele mici sunt gemene), n-au fost niciodata la mare! Sper sa fie timp frumos, sa fie o experienta deosebita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zenit, foarte frumoasa poveste de succes, a fiului tau si a ta. Bine ai venit, experienta ta face foarte bine, chiar si celor veniti ceva timp in urma. Am citit si articolul, nu stiam ca se scriu articole despre asta. Stiu ca e f lung drumul in medicina. Cum a ales copilul tau? Dupa placerea personala, dupa influentele tale? Si ultima intrebare, promit! Are vreo dorinta copilul tau sa se intoarca in Ro ca practician? Il atrage Ro si pentru alte puncte decat familia largita? Dana P., in parcursul tau ne incadram si noi. Lasat copilul la 07.00 si luat la bataie de ceas 18.00 pill. Dar ea se simte iubita si stiu ca social are de profitat din experientele grupurilor. Bebelina noastra nu avea un an cand am ajuns, cautat repede gradinita, informatii, forum, retea inexistente, dar am facut scoala, am calatorit, primul a intrat sotul intr-un ordin. Munca amandoi la foc continuu. EU, dupa schimbarea tarii, am gasit ca e destul de greu sa ramai fidel acelorasi valori, credinte, sa pastrezi linia dreapta. Cu necunoscutul din mine am avut mai mult de razboit decat cu necunoscutul exterior, mediul nou schimbat. Asta apropo de Anka, care stie exact ce vrea, e foarte bine. Si oricum tu stii ca te sustin in alegerea facuta. Dupa inceperea joburilor e mai greu sa te convingi ca-ti mai trebuie o bruma de scoala, eu am vazut la noi dupa ce am dat de "gustul banilor" - scuzati expresia, dar chiar o gandesc. Sigur, tocmai pentru ca personalitatea mi-e intr-o continua constructie e greu sa pastrez acel drum drept si corect bazat pe valori deja stabilite, valori care si ele pot ramane doar amintire la un moment dat. Ana S., eu am multe experiente cu chiro, toate in caz de rau si urgenta. Nu am inteles exact ideea cu antibioticul, eu nu l-am avut asa usor niciodata. Mai degraba mi-au recomandat antidepresive, caci eu si panicam tare cand era oricare bolnav[:D] Revenind la chiro, am probleme de mult timp, de la 19 ani dupa un accident de masina nefericit si stat la sectia de arsi - recuperare 2 luni si apoi sunt destul de inalta, ceea ce bifeaza deja o predispozitie. Care era intrebarea de fapt? Daca ajuta cu ceva: sigur ajuta, dar sa fie un doctor bun pentru tine. Si in chiro sunt doua metode de aplicat: una dulce cum zic ei si una mai accentuata. Un osteo e foarte bun asemenea, depinde de probleme, de fapt ei recomanda un bilant al oaselor, se face o radiografie fluorescenta parca. Ambii sunt scumpi. Ceva acopera asigurarea, dar dupa limita iti platesti singur si nu e deductibil la impozite. Eu nu am gasit inca un bun osteo. Iar chiro e pe Rive sud si in Montreal- Anjou. Sanatate iti doresc, si oricum cat nu esti bine iti trebuie un RV. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iselin
Zenit, foarte frumoasa poveste de succes, a fiului tau si a ta. Bine ai venit, experienta ta face foarte bine, chiar si celor veniti ceva timp in urma. Am citit si articolul, nu stiam ca se scriu articole despre asta. Stiu ca e f lung drumul in medicina. Cum a ales copilul tau? Dupa placerea personala, dupa influentele tale?
A fost dorinta lui, nu am contribuit in nici un fel...De cind era mic voia "sa fie doctor ca tata"... care s-a prapadit (a fost un profesionist desavirsit si doctor devotat.... dupa multi ani lumea inca il pomeneste cu dragoste si regret). Ca o paranteza, dezamagit de situatia materiala a doctorilor, taica-su glumea ca pe copil "il face dintar", adica dentist, dar ulterior copilul a decis singur ca vrea sa fie doctor. Este foarte, foarte pasionat de ce face si asta e minunat. Da, asa e, drumumul e lung si foarte, foarte competitiv. De asta multi pleaca sa faca medicina in U.S. sau se echivaleaza acolo cind emigreaza ca doctori. Dar, cui ii place razbeste, nu e imposibil.
Citat:
Si ultima intrebare, promit! Are vreo dorinta copilul tau sa se intoarca in Ro ca practician? Il atrage Ro si pentru alte puncte decat familia largita?
Nicicum.... e foarte fericit sa traiasca si sa practice in Canada, gaseste ca aici sunt multe oportunitati, mai ales ca a fost expus si cercetarii de avengura, si cunoaste potentialul medical canadian. Voia sa faca un doctorat intre Pri-med si Med School, dar asta insemna un plus de 3-4 ani adaugati la cei doi de Master, asa ca a preferat sa ii pastreze anii astia pentru mai incolo, la specialitatea medicala, care poate dura de la 2 la 7 ani. Tocmai ne-am intors zilele trecute dupa o luna de vacanta in Romania (n-am mai fost de mult in vacanta impreuna si probabil e ultima in formatia asta). Avem multe rude si prieteni in domeniu in Romania, a discutat cu multi doctori din dorinta de informare, a vizitat Spitalul Judetean si Urgentele pe unde au umblat pasii tatalui sau, dar nici gind sa se intoarca sa practice acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. urari, nici mie nu-mi vine sa cred ca au zburat 14 ani [:)] Anka, tu pari o fata ambitioasa [flo] si de fapt stii foarte bine ca ai luat decizia optima pt. familia ta, eu sincer nu cred ca are rost discutia de fata pt. ca tu stii de ce au nevoie in primul rand copii tai si sotul tau, iar ei primeaza. Noi cand am aterizat in tara asta amandoi am obtinut fiecare cate un job peste medie, asta in conditiile in care stiam amandoi limba (limbile), iar sotul meu avea certificari internationale. Deci a fost o oportunitate pe care am fructificat-o la momentul oportun si pe care nu o regretam deloc. Dupa 9 luni am avut fetita. Restul a fost doar adaptare, si multa alergatura intre job-uri si daycare. Apoi eu am mers la Teacher's College, am schimbat job-ul si trecut la invatamant pt. ca asta practicasem si inainte. Si pt. ca intrebai, nu cred ca as schimba nimic daca ar fi sa aleg din nou, drept exemplu o luam a doua oara pe acelasi drum, cu gradinita, joburi, pe scurt viata [:D]. PS:'Journee pedagogique 'la scoala copilului tau cred ca inseamna mot-a-mot 'zi pedagogica', cand profesorii au zi de cerc, iar copiii liber ca sa zic asa. [bibe] Cris1511, de curiozitate de ce ti se par copiii chinuiti aici la daycare ? Noi am petrecut aproape 5 ani in sistemul asta si acum o luam iar de la capat. Eu sint convinsa ca fiimea nu ar fi fost atat de comunicativa si sociabila altfel. Adica voiam sa subliniez inca o data ca e meritul mediului, nu al meu ! [:D] Miercuri l-am dus o ora pe Chris sa se adapteze oarecum, timp in care a plans tot timpul [q]. Si seara l-am intrebat daca mai merge la copii. Paradoxal mi-a spus ca da. [:D] Trebuie sa ai putina incredere... Zenit, bine ai venit si felicitari pt. urcusul parcurs![flo] Imi place filosofia cine vrea cu adevarat razbeste pana la urma [olala]. Ma bucur ca esti si tu fericita ca ai luat decizia de a deveni profesor ! One more in bransa [:D]. Inseamna ca ne-am si vazut daca ai venit la babyshower-ul lui Magdone ! Ontariencelor, am gasit filmul? [pup] Cristina Yasmine et [copil]Chris Anthony The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zenit frumoasa povestea voastra! [flo] Inspirationala intr-adevar. Mult succes baiatului tau in cariera aleasa! Rocs mult succes la scoala!!! [pup] Simo drum bun mamei tale! Soacra-mea se intoarce si ea in Rom sambata viitoare. Imi pare rau ca pana la urma nu am mai apucat sa le mai intalnim mai mult. Data viitoare!
[hippi] Bijoux by Mitziad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei stiu ce vreau! Habar n-am ce vreau, ca daca stiam, nu mai mai chinuia filosofia! Pai de ce nu stiu ce vreau: pentru ca mi se pare ca exista atatea oportunitati, incat nu vreau sa pierd nimic! Inca ma mira ca e bine sa ai un DEP in secretariat daca vrei sa te faci secretara [:D] Mi se pare ok sa dai examene, sa fii testat, dar mi-a fost al naibii de ciuda cand mi s-a spus ca daca e sa fac lucrul X pentru care am studiat si pe care am profesat in ro, tre' sa fac de la capat un bac de 4 ani, 4 nu 3, ca s-a facut 4 cu stagiu cu tot in bransa. Ma uit apoi in jur, si vad cat sunt toti de concentrati asupra copiilor, cum educatorul ii numara la iesire si la intrare, ii bifeaza pe lista cand se suie pe autobuz, cand autobuzul ajunge la minut in fata scolii. Cand vad toata grija asta in jur, ma ia ameteala [:D] Si entuziasmul copilului, o iau de la scoala cam suparata, o intreb de ce e suparata - pentru ca mai merge abia marti la scoala! Ca ei ii place la scoala, ca e asa de interesant. Apai ce pot eu sa imi doresc mai mult decat sa o tina tot asa?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...