Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (189)


Recommended Posts

Buna dimineata! ZENIT - aveti o poveste impresionanta! [asia] DRAGAICA - hai, spune-ne mai multe despre voi! Cum sunt leutii? Te lasa sa respiri? (printre alaptat, ragaieli... [:D] KHRIS / DIANA - adaptare lina! La noi inca e cu cantec si dimineata si seara. Eu totusi sunt multumita, la Eliza a fost mult, mult mai rau, a urlat vreo doua saptamani, nu manca nimic, nu dormea... Deci acum mi se pare ok ca plange numai cand o las si cand o luam. Mai degraba ma pune pe ganduri faptul ca mereu spune ca nu mai vrea inapoi la copii, si deja avem 2 saptamani incheiate. DIANA - programul meu este de seara. O alta particularitate e ca sunt numai 15 credite, din care 3 un stagiu de zi. Stagiul nu il pot face decat dupa minimum 9 credite incheiate. Stagiul nu il pot face vara. Si in iarna incepe certificatul la HEC, tot de seara. Daca as face acum 9 credite, mi-ar ramane pe iarna, simultan, stagiul de zi, 3 credite de seara la UdeM plus un minimum de credite la HEC si nu as face fata. Daca las acum 6 credite, pot sa fac linistita HEC plus 3 credite la UdeM in iarna, sa fac HEC din plin vara (cat va permite orarul), si sa fac stagiul in toamna si in iarna le voi avea pe amandoua terminate. Chiar daca nu ar fi certificatul la HEC, stagiul tot nu il pot face vara, si cum sunt numai 4 cursuri, nu as avea incarcare echilibrata pana la stagiu.... E cam incalcit, stiu... Cred ca era putin mai simplu daca era program de ciclu 1, de zi. Planul B este ca dupa ce intra fetele mai serios in scoala, sa incerc sa caut si ceva part time. La sotul meu programul e clar si acelasi, pleaca la 8 si vine la 4, deci nu il pot implica nicicum in socotelile mele. Atata doar ca o poate lua pe Erika de la gradi. Dar pe Eliza nu ajunge la timp sa o ia de la scoala. Noi ne gandim sa dam o fuga la Biodome azi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dragaica, cum va descurcati toti patru? [flo][flo][flo][flo] Toti colegii mei la job au in plan familia ideala 2+ 2 , 2 adulti cu 2 copii. Voi ati realizat-o, sunt convinsa ca nu este usor. O tipa de la noi de la management are gemeni, si ne povesteste mereu ce greu i-a fost, in conditiile in care mama ei a stat cu ei un an de zile si se ocupa doar de igiena si alimentatia micutilor. Tot ea ne vorbea de un club al gemenilor care a ajutat-o ff mult, practic se transmiteau sau se vineau la preturi acceptabile hainute, carucioare, jucarii in dublu de la cei cu un an mai mare MIki, se pare ca ma fost in acelasi loc in acelasi timp [:D] Noua ne trebuie un dulap incastrat, dar util, pe toata dimensiunea peretului, d-aia am nimerit acolo, dar aseara chiar nu am fost inspirati. Am aflat ca solutii dintr-astea mai au si HOME Depot. Dar nu am referinte, avisul cuiva care a facut asta deja imi lipseste. Diana, bafta in cautari pentru stagiu, felicitari pentru CA, un titlu ca acesta nu poate decat sa-ti deschida usi si ce este al tau e pus deoparte, nu asa se zice? Eu am fost in vizita la KPMG, mi-au placut nemaipomenit doi oameni de acolo cu care am lucrat inainte de a le vizita cabinetul, dar mi-au confirmat ceea ce stiam deja: munca intr-un cabinet ctb international are multe satisfactii exclusiv legate de munca si cariera. Steve imi spunea de ex ca nu a dormit de 3 zile, aveau rapoarte de terminat, rapoartele bine terminate si la timp il propulsau mai departe, practic ei traiau in cladirea aceea din down-town zi si noapte,mediul era anglofon, dar nu aveau familie, ...cuplu ocazional, si nu la inchiderea conturilor consolidate Stiu ca ne trebuie stagiul. Eu in Ro, in Bucuresti am muncit intr-o astfel de companie de audit si expertiza ctb 3 ani de zile, experienta si remuneratie pe masura, dar traiam cu compania si nu in mediul meu privat, acesta nici nu ar fi trebuit sa existe. Imi amintesc ce socati au fost cand au aflat ca ies cu cineva din afara companiei, se practicau relatii interioare. Am invatat extrem de mult, dar noi dormeam acolo 2 ore dimineata caci trebuia sa predam raportul de audit si il verificasem, corectasem noaptea. In concluzie, ce zice Miki zice f bine.[:D] Apoi fosta mea sefa aici era CA MBA evadata dintr-o companie colos de audit dupa 10 ani de zile de munca, zicea ca nu mai putea, ritmul era infernal. Ea intrase acolo si pentru ca era buna, dar si pentru ca tatal ei era un CA onorific in cadrul companiei, parcursul mentionat de MIki mai sus, avusese o recomandare. Dar sunt convinsa ca o sa gasesti un loc bun de stagiu.Curaj, rabdare si forta iti doresc. De ce ar trebui sa fie obligatoriu in cadrul unui cabinet mare? [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragaica, nu ne plictisesti deloc, mie imi e dor de povesti cu copii mici, insa banuiesc ca tu esti tare ocupata. N-am fost pe faza, tu ai ceva ajutor, mama, soacra, ceva? Zenit, bine ai venit pe la noi, acum sper sa mai stai, da? Impresionanta povestea ta, felicitari pentru tot ce ati realizat, in ciuda greutatilor [flo] Cum mai stai cu picioarele de crab?[:D] Eu cred ca ies zilele astea la o reincarcare... Ma tot gandeam la discutiile de aici, sfatul meu pentru oricine are chef de scoala e sa se orienteze spre sanatate, nursing in special, posturi se gasesc mereu peste tot, plus ca salariul este foarte atractiv. E drept ca programul de RN in Ontario dureaza 4 ani, dar merita cu varf si indesat. In Quebec parca e 3 ani, si aud ca sunt sanse sa se revina si in Ontario la 3 ani. E drept ca petreci ceva timp in scoala, dar stii de ce [:D] Citind povestealui Zenit m-am gandit si eu la colega mea slovena care a inceput scoala de RN la 42 de ani si spune ca e cel mai bun lucru pe care l-a facut.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scoala vs servici sau servici + scoala..cred ca aici nu se pot confrunta si compara alegerile. Fiecare cum il coafeaza mai bine. Personal, daca ar trebui sa-l ascult pe sot, ar trebuii sa stau acasa si sa supraveghez scolarizarea copiilor, sa fiu dispo pt; ei. Daca vreau sa fac ceva extra, daca se poate sa se lipeasca cu programul copiilor ar fii excelent. Mai vedem pana atunci, ce-i drept mie imi place sa merg la scoala, mai ales aici in sistemul fr. MIKI o dieta buna, adica o igiena alimentara buna plus sport, face minuni, chiar si mersul pe jos in ritm rapid e benefic. Mai ales ca am inteles ca esti o fire mai sedentara. Incepe cu asta, un traseu de 5km zilnic, facut intr-o ora, dupa care incepi sa ameliorezi timpul. Cand ai ajuns la 45min. lungesti traseul ca sa faci miscare cam 45-55min. pe zi. A vroiam sa o amintesc pe NELIA si pe sotul ei la subiectul scoli servicii etc.Un exemplu bun! Chiar asa, oare ce face NELIA? cum a fost intrarea fetelor? si a lui Lisandru? Si al meu pui mic, intra luni la privata caci doar acolo mi l-au luat asa mic. dar el tare vrea sa mearga la copii si nu am de ales...chiar daca merge la scoala mai departe de cat merge sotul la munca[alcool] Va pupez!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarile zilei [:D]] 1. La ECOMUSEUM a fost cineva? 2. Cat timp e bine sa rezervi pentru MUSEE DES ENFANTS? 3. Cum functioneaza tastaturile astea cu Fn si Alt si AltCar ca sa faci literele cu accente?? Pfu ce imi placeau tastaturile frantuzesti... Tastatura asta e frangleza cu functii suplimentare si bagare in ceata la pachet [bang] Sigur ca nu am fost la nici un Biodome, credeam ca au terminat cu greva dar nu! Asta e inca o chestie pe care nu as fi crezut-o, sa imi fi zis cineva, ca aici poate sa dureze mai bine de 2 luni juma' un conflict de munca, sau ca nu se rezolva, sau ca nu se gaseste o solutie [:D] Ca sa mentin stilul "americanesc", am fost la McDo (ceea ce nu am facut decat de vreo doua ori in zece ani in Ro!!) [hopsieu] Deh, o data la cincinal, merge... Nu mai stiu cine intreba de legume si fructe de ferma. La noi pe strada livreaza astia: [url="http://jardindesanges.com/"]Jardin des Anges[/url], miercurea. Totodata, vreau si eu info despre fermele de carne. Despre sistem mai precis, si eventual o farama de pret orientativ. Aaa, si cum e carnea? (avea soacra-mea niste pui nene, alergati si muschiulosi, pe cuvant ca nu se putea manca nene carnea aia! Ziceai ca sunt elefanti de curse nu pui!! deci as vrea o carne bio dar nici chiar asa, ca elefantii soacra-mii...) Delphin - chiar ma intrebam pe unde esti [:)] Eu personal, in ro nu as mai fi facut nici macar o saptamana de scoala. Scoala nu mi-a adus nici o placere, nu mi-a prea raspuns la curiozitati, am facut-o pentru ca trebuia facuta si am incercat sa modelez lucrurile dupa stilul meu, in masura posibilului, si a rezultat ceva functional care mi-a servit. Nu am facut insa master. Nu mi-ar fi folosit la nimic, costa o groaza, dar O GROAZA, si degeaba. In plus, "pe vremea mea" se facea doar in cateva centre universitare, trebuia sa lucrez musai, si sa fac si naveta Buc-cta pentru un master care era destul de clar ca nu imi va folosi. Aici insa e altceva. Lucrurile sunt "pe bune", fata de ro unde erau "degeaba". M-am uitat pe sumarul de curs la ceva ce o sa fac eu in toamna acuma, m-a luaat ameteala. Cursul similar pe care l-am facut in ro (tot de un semstru), parea o gluma proasta alaturi! Acum sunt asa de curioasa sa merg, mi se pare asa de interesant, stiu ca imi va folosi, incat pot sa zic acum, abia acum, ca am chef de scoala! Totodata nu ma atrage altceva decat ceea ce am facut, nu as merge niciodata la farmacie, contabilitate, infirmiere,... Nici macar ca stiu ca sunt domenii foarte bine platite. Sa nu ma uitati cu Ecomuseum-ul si restul! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anka la ecomuseum am fost noi in vara asta. E frumos, au animale afara (vulpi, bursuci, lupi, ursi...) si cate ceva si inauntru (niste acvarii cu broscute, serpi). Nu este foarte mare insa. Mai mult de doua ore, zic eu, nu prea ai de ce sta. Au insa si cateva mese de picnic daca vreti sa stati si sa mancati acolo. Isa a fost tare incantata sa vada lupii, ca e inebunita dupa ei... Si mie mi-au placut vidrele inotand jucause. Cu schimbatul tastaturii eu aplic Alt Shift de fiecare data cand vreau sa mi se schimbe tastatura de la varianta engleza, la franceza sau la romana si vice versa... Delphin sa inteleg ca te-ai mai linistit cu pachetele? Succes la scoala scolarilor! [pup]
[hippi] Bijoux by Mitziad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, eu sunt interesata rau de ce spui...ma gandesc sa ma apuc de contabilitate de la 0 asa, eu am dreptul in spate. Incepusem contabilitatea in ro, nu pot sa spun ca mi se parea prea pasionanta, mi se pare mai frumos dreptul meu[:I]...aici cum ti s-a parut materia fata de ro? am inteles ca tu ai facut Dess-ul, ai facut aici cursuri de bac/certificat la undergraduate? Cum ti s-au parut cursurile? dar examenele? Eu as vrea sa incep la UQqam, m-ar accepta mai usor decat altii....cred. Ziceati de competia cu localnicii...in sensul asta, se merita sa faci contabilitatea la facultate? sau AEC? am vazut chiar si DEP-uri in conta, sau cum le-o spune, programe scurte de 4 luni la secondaire.nu am nici idee ce-o fi mai bine sa fac, eu as vrea sa incep un bac, dar nu stiu.hmmmm. in alta ordine de idei, am inceput franceza si engleza...toti care ma aud ca sunt aici de 4 luni, ma incurajeaza, li se pare ca am venit asa recent[:D]si mama cate fac. eu m-am plictist rau vara asta, de abia asteptam sa fac ceva...imi parea rau ca am venit aici asa in toiul verii si nu fac ceva.[:D] maine trag o fuga la ottawa, sper sa fie vremea mai frumoasa. Am vazut ca m-ai sunat anka, am fost la curs si cand am venit am tras un pui de somn...vorbim poate luni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu tastatura, Rox inteleg ce zici tu, asta faceam si eu in Ro, dar era tastatura 100% english. Ei, dilema mea cu tastatura de aici e ca am pe cateva taste caracterele cu accente, practic pe aceeasi tasta am si 5 caractere, si nu stiu cu ce combinatie sa le obtin. Am de ex in dreapta, cu rosu, sau pe cifre, alaturi, tot cu rosu, caracterele cu accente sau alte simboluri. Stiu ca se folosesc cumva si nu stiu cum [:D] De ex pe tasta cu ? si / mai am un apostrof si un E mare cu accent ascutit, cu rosu... Si nu stiu cum ajung sa fac E asta cu accent ascutit fara sa mut tastatura pe franceza. Deci daca maine ne trezim devreme, trecem nitel pe la Fete des familles si apoi mergem la Musee des Enfants. Daca o sa fim puturosi si ne apuca pranzul, mergem la Ecomuseum, ca dupa-amiaza se pare ca nu va ploua. Zavalita - am pus painea artizanala. Mi s-a parut cam "adunata", desi am respectat 100% cantitatile. Inca o data mi se confirma faptul ca faina din Ro era mult diferita, absorbea mult mai putin lichid la aceeasi cantitate de faina. In Ro incercasem artizanala si mi-a iesit o mare flescaraie, un magistral lipici pe care abia l-am scos din castron si burete si de pe maini! Abia astept maine sa vad ce va iesi. Daca iese buna, ma reprofilez pe reteta asta, ca e grozav de economica! Mai trebuie doar sa imi iau un vas corect, cum avea tipa care postase reteta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ankalaura, noi am fost la ecomuseum de mai multe ori ca ne place si e aproape de noi. Nu e ca la gradina zoologica, dar copiii sunt liberi sa alerge in aer liber si sa vada animale din Canada, plus ca sunt mese cum a zis pitilache si un parculet mai mic de joaca. Eu trebuie sa iau un birou stiti unde gasesc mai ieftin. Pana acum m-am uitat pe net la Bureau en gros, Walmart, cosco, Ikea si gasesc ce as vrea eu in jur de 200$. Ma mai uit, dar nu stiu unde.[bang] [url="http://picasaweb.google.com/smt934"][bonjovi]si[autoroz][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana eu pot sa-ti spun parearea mea despre chiropraticieni. Din exp mea personala eu nu prea m-am ales cu nica. Eu m-am dus ca aveam o durere de spate care dura de vreun an si ceva dupa nasterea lui cel mic si chiro ma chema o data la doua saptamani ma tragea de oase, de cap mi -a dat sa fac nits exercitii si mi-a zis ca ar fi bine sa slabesc. La sfarsit nu am vazut o ameliorare insa mi-a facut radiografie mi-a zis ca n-am probleme la coloana si in plus era dragut, insa chebecos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...