Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (189)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui zavalita
Diana, eu sunt interesata rau de ce spui...ma gandesc sa ma apuc de contabilitate de la 0 asa, eu am dreptul in spate. Incepusem contabilitatea in ro, nu pot sa spun ca mi se parea prea pasionanta, mi se pare mai frumos dreptul meu[:I]...aici cum ti s-a parut materia fata de ro? am inteles ca tu ai facut Dess-ul, ai facut aici cursuri de bac/certificat la undergraduate? Cum ti s-au parut cursurile? dar examenele? Eu as vrea sa incep la UQqam, m-ar accepta mai usor decat altii....cred. Ziceati de competia cu localnicii...in sensul asta, se merita sa faci contabilitatea la facultate? sau AEC? am vazut chiar si DEP-uri in conta, sau cum le-o spune, programe scurte de 4 luni la secondaire.nu am nici idee ce-o fi mai bine sa fac, eu as vrea sa incep un bac, dar nu stiu.hmmmm.
Eu nu am facut inca DESS-ul, daca ma ajuta DD il incep la anul in mai. Eu am terminat in Ro ASE-ul si acum fac la HEC un certificat Acces aux professions comptables care pus langa diploma din Ro da ca un BAA in contabilitate aici. Deci mai am drum lung pana la titlul de CA [alcool] Cum zicea si Anca mie una scoala mi se pare mult mai ''adevarata'' aici, nu stiu cat din ea aplici in campul muncii (despre asta sa va scrie Ana Stroe [:)]) dar se merge mai mult pe exemple practice, invatat logic, nu memorat, si ''jugement professionnel''. Si mie imi place contabilitatea, cel putin ca stiinta, invat cu placere si sper ca si practica sa fie pe masura. Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Andy08
Salutare! Vroiam sa le salut pe Diana2007, care mi-a fost colega la cursul de Fiscalitate I, pe Khristin, care a reinceput scoala si ea (nu?:), pe Mikiion, pe Nelia, pe mamica Dragaica, pe Ange etc. In legatura cu discutia scoala vs. job sau scoala si job, parerea mea e ca scoala e importanta (cu job pe langa, daca trebuie, sau fara, daca se poate). A! Si o intrebare. Pe unde pot parca si eu gratuit lunea intre 18.30 si 22.00 pe langa Decelles? Ca parca nu-mi vine sau dau 9$ de fiecare data la parcarea univesitatii. Sau aveti idee cat costa un abonament? Andy, mami de [copil] Andrei
Salut D ! Imi pare bine ca ai mai trecut pe aici ! Ce mai face Andrei ? Iti dau eu un pont cu Decelles, dar e un pic de mers pe jos. Cand urci pe Queen Mary, la intersectie cu Cote des Neiges, faci dreapta pe Cote des Neiges si urci asa vreo doua semafoare, intorci unde se poate si pe partea stanga (paralel cu cimitirul) sunt locuri in principiu, si e permisa parcarea dupa 18.30. Uite asa orientativ, pe harta, intre Decelles si steluta rosie, cum urci, pe stanga. http://www.mapquest.com/maps?city=Montr%C3%A9al&state=QC&address=4601+Chemin+de+la+C%C3%B4te-Des-Neiges&zipcode=H3V&country=CA&latitude=45.4956&longitude=-73.60723&geocode=ADDRESS Pe curand, Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmencita am vrea noi[flo] dar...... Speranta nu a murit. Acum incerc de dragul copilului pe care-l am sa duc o viata mai sanatoasa...... Si cum se vede tensiunea asta intraoculara? Ca mie tensiunea imi e normala. 13 cu 8. Merci de raspunsuri si carti, nu e doar ideea de slabit, ca nu mi se pare mult sa trec de la 70 la 67 sau 65. Eu nu sunt pofticioasa din fire, chiar mofturoasa la mancare, oricum ma ingras pe fond de stres si mancat in salturi. Anul trecut dupa ce am terminat cu masterul si pana cand am gasit de lucru, stand acasa linistita, am slabit aproape 10 kg in 3 luni....Fara sa fac nimic deosbit inafara renuntatului complet la pepsi diet.....Care ma balona. Ce ma ingrijoreaze e lipsa de exercitiu si de forta.... Si faptul ca nu am timp..... Ca daca as avea eu timp o ora din zi sa merg pe jos.... si apoi sa mai si functionez normal.... as fi boieroaica... Poate sa imi organizez mai bine ziua, si asta ar fi o solutie. Diana, inseamna ca esti colega cu colega mea haitianca de la receptie. Are acelasi traseu ca tine, numai ca ea incepe DESS in iarna. Dar nu am auzit-o de vreun stagiu.... O sa o intreb. Spunea ca are o gramada de colegi romani. Nu te inscrii si tu la examenele de guvern? E pana pe 24 septembrie inscrierea....Macar ca experienta.
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Diana2007
Citat:
citat din mesajul lui Dragaica
Citat:
citat din mesajul lui ankalaura Ma uit apoi in jur, si vad cat sunt toti de concentrati asupra copiilor, cum educatorul ii numara la iesire si la intrare, ii bifeaza pe lista cand se suie pe autobuz, cand autobuzul ajunge la minut in fata scolii. Cand vad toata grija asta in jur, ma ia ameteala [:D] Si entuziasmul copilului, o iau de la scoala cam suparata, o intreb de ce e suparata - pentru ca mai merge abia marti la scoala! Ca ei ii place la scoala, ca e asa de interesant. Apai ce pot eu sa imi doresc mai mult decat sa o tina tot asa?
[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Mai ce discutii aici [:D] Am trecut sa va salut pe toate, sa va spun ca inca mai traiesc, noutati nu prea am si nici subiecte de discutie..... asta doar daca sunteti interesate de subiecte gen alaptat, parturi, ragaieli, tzatze dureroase, muls , alaptat [:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))].....nu va intereseaza nu... stiam eu [:D] http://community.webshots.com/user/Dragaica Mamica fericita[mamica] de leuti minunati [copil]Tudor Sébastian si [copil] Félix Alexandru 10.08.2010
Cum sa nu ne intereseze ? Experienta fiecaruia e unica, mai ales la tine e speciala pentru ca e dubla. Mai poveste-ne de ratzoi. Eu sa stii ca nu am uitat ce am promis, dar cred ca la tine e inca sotul acasa, la mine Sonia e in acomodare la gradi,mi-am schimbat deja orarul la scoala de vreo trei ori, cand merg la facultate si caut loc de parcare mereu ma gandesc ca o sa va zaresc [flo] Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain
Pai iaca am sa va zic, am si eu acum despre ce sa vorbesc la capitolul asta [olala] Nu mai sunt ratoi, sunt "Maimutica de copac" = Felix si Bursucel = Seby. Am doi copii complet diferiti la caracter si la infatisare, Seby e calm, papa si doarme, zambeste, sta singurel, se joaca, da din manute, Felix in schimb face cat 10 copii la un loc, e super agitat, nu doarme, ca sa-l fac sa manance tre sa-i cant, pisc, gadil, adoarme doar pe burta mea, cum il pun jos cum incepe concertul [bang] Intr-un cuvant avem diversitate, nu ne plictisim deloc, nu avem timp de plictiseala. Au crampe, gazute, colici, mi-e asa mila de ei [q] cand ii vad cum se gheuiesc de durere. Diana daca nu gasesti parcare vii la mine pe straduta, ma anunti din timp si-ti ocupa sotu loc, n-are sens sa dai mereu bani. De 2 zile ma chinui sa scriu mesajul asta si nu mai reusesc, ba plange Seby, ba plange Felix, ba vrea barbatu ceva, bine ca nu am si un caine sau o pisica prin casa de care sa ma ocup [alcool][alcool][alcool] http://community.webshots.com/user/Dragaica Mamica fericita[mamica] de leuti minunati [copil]Tudor Sébastian si [copil] Félix Alexandru 10.08.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mikiion
Dragaica spor la alaptat, ceea ce faci tu ca mamaica de gemeni, este de admirat [flo]. Sper ca cei de la CSLC te ajuta cat mai mult . Si noi suntem aici sa te ajutam la nevoie, sau macar sa mai iesi din rutina... O sa vezi ce repede o sa treaca timpul si o sa intrebi si tu la ce scoala sa mearga piticii.....
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Asa e, trece timpu repede, marti fac deja o luna, nu-mi vine sa cred, ne pregatim deja de botez. Apropo de sfaturi, va ro sa-mi spuneti si mie cam ce trebuie sa facem [:D], habar n-am de unde sa incepem, eu si sotu sunte 0 barat la capitolul asta. Am inteles ca marturiile le cumpar de undeva de pe Jean Talon de la greci, le cumpar eu sau nasii?? - ce tre sa duc la biserica, imi spune preotul? - cu restaurantul e cea mai mare problema, habar nu am unde sa fac, a facut cineva la Casa greque???? - cum tre sa fac, imbrac eu copii de acasa si nasii ii imbraca la biserica? Stiu ca pot parea banale intrebarile dar habar n-am ce si cum sa fac??? http://community.webshots.com/user/Dragaica Mamica fericita[mamica] de leuti minunati [copil]Tudor Sébastian si [copil] Félix Alexandru 10.08.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi e drag de ce scrii Dragaica, asa ca mai scrie cand poti, printre jongleriile cu bebeii.eu imi iau notite sa stii. [flo] Merci diana pentru raspuns...aha, am inteles acum. Esti curajoasa, vrei ce e mai greu..CA-ul.Suntem de aceeasi varsta, avem timp si putere sa parcurgem si drumuri lungi. Multa bafta! Am fost la ottawa, vremea a fost asa si asa. Am vizitat parlamentul, m-am plimbarit prin oras. Frumos, mi s-a parut un Montreal mai mic si linistit, si vorba aia-mie mi se pare uneori Montrealul statiune balneara cu atata liniste in jur.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zenit, bine ai venit pe la noi. Emotionanta povestea ta si in acelasi timp f incurajatoare. Succese in continuare.[flo] Nelia, iti urez sa fie totul bine,sa va linistiti si sa treceti peste greutatile astea (indiferent care or fii). Bine v-ati intors acasa.[pup] Iselin, unde ai lucrat in Ro? Eu am lucrat ultimii 4 ani la Price Waterhouse Coopers. Om fi fost colege?? Diana, cam la toate firmele aste de CA se va pune accentul pe iesiri, activitati in "familie", etc , nimeni nu o sa te " incurajeze" cu cit o sa te munceasca. PWC este mare, eu una nu ti-o recomand. In general in aceste firme se ajunge sus numai daca te "mariti" cu serviciul. Iselin, eu mi-am luat de la Ikea dulap cu usi de sticla, glisante. Produsul final a fost excelent, dar recunosc ca daca mi s-ar fi spus cite ore de munca implica renuntam din start.Ei nu monteaza nimic , totul vine in cutii si instructiuni de asamblare.Uite cam cum arata al meu http://www.ikea.com/ca/en/catalog/products/S69887346 Mikkion, nu ai nici un Energie cardio aproape de servici? Ai putea sa mergi in pauza.Abonamentul lunar costa de la 32$ in sus, si ai inclus in abonament rv cu instructor specializat care iti stabileste programul in functie de cerintele tale. la Energie Cardio poti merge oriunde in Quebec unde au ei centre. Daca ai si pe linga casa, poti merge in weekend si in centru in pauza . Eu stiu ca e unul la Atwater dar nu stiu cit de aproape lucrezi tu. Odata ce devii membra poti merge nu numai la sala (cardio, forta etc) dar si la orice curs in grup oferit de ei(yoga, aerobic, zumba ,cardio militaire etc) Mona B, felicitari ptr postul obtinut si succes cu cei 30 elevi. Vei fi ca sora mai mare printre ei[flo] Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, sper ca nu e prea tarziu raspunsul meu: eu stiu pareri pro si pareri contra. Am colegi, din partea clinica (doctori ori nurse) care folosesc chiropractorul regulat si sunt f incantati. Am colegi, din aceeasi bransa, care nu ar merge la chiropractor in viata lor, care merg la masaje si alte chestii, dar nu la indraptatorii de oase. Eu am vrut sa merg, dar prietena mea m-a convins sa nu o fac. Ca sa fii chiropractor scoala e f superficiala, ceva de genul colegiu de 2 ani, fara aprofundare in medicina, si te pot nenoroci intr-o clipita.
Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
Marcela/Zenit [flo], sa mai vii pe la noi, bafta si felicitari pentru tot ce-ai facut; fetelor, iarasi eu cu durerea mea, deh, roza:)); nici una nu aveti experiente cu osteopati, fac rau sau bine? (ca sunt destul de scumpi) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, Carmencita, a mers sa inlocuim ecranul de la ipod, dar trebuie sa fii atenta cand scoti stricatul, ca o sa strici garnitura din cauciuc. Asa ca nu uita sa o comanzi si pe aia. Sunt cateva filmulete pe youtube care te invata sa le inlocuiesti. Noi nu am reusit, dar Victor 2 maini stangi are un frate Iulian 2 maini de aur, care a reusit sa puna zambet pe fata copkilului disperat dupa ce o vara intreaga a stat fara ipod. Apoi a urmat un binge de ipod, cand si pe tron il butona... am slabit din lipsa de alt proiect. La inceput a fost simplu, ca picau poundurile ca mustele cand dai cu pliciul, dar apoi mai greu. Cum toata lumea ma lauda, am preseverat. acu cred ca am de dat jos ceva multe poundsi ca am fost la un cottage in nord si am mancat continuu, de parca urma foametea. Am facut eu ceva miscare, cu canoea pe lac, si alergand prin padure zi de zi cam vreo 8k, dar sincer simt ca imi inoata ficatul in grasime...
Citat:
citat din mesajul lui carmençita
N-am terminat mesajul nici nu scriu la norma insa scriu de pe gadgetul care se numeste iPod touch si daca scriu prea mult mi se suprapun literele nu stiu cum sa spun in plus este o optiune de autocorectie automata pe care nu stiu de unde sa o scot imi corecteaza daca gaseste cuvinte asemanatoare insa in engleza daca vedeti cuvinte ciudate sa stiti ca nu sunt eu ci tehnica Voiam sa spun lui maru ca e super ca te mentii si eu am ajuns la greutatea pe care o aveam inainte de a pleca in Ro. Zi-mi si mie daca a mers sa inlocuiesti ecranul la iPod, al meu baiat si-a stricat ecranul am comandat altul insa nu a mers sa-l inlocuim. Mikiion eu as zice sa nu te aventurezi la efort mare nici la dieta drastica cand spui ca vezi stele verzi se poate sa ai tensiune mare interoculara poate sa fie de la oboseala sau stres vezi tu ce-ti iese la analize. Nu cumva vrei sa o pui de un bebe ca mie Asa mi s-a parut din ceva mesage de mai demultisor. Preiei stacheta? Nelia eu zic ca ori e suparata ori ne pregateste un mesaj cu toata vacanta.Hai Nelia ca toata lumea te astepta, zii cum a fost in Ro ? Carmençita Cristian 3ani si Alex 14 ani
Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DRAGAICA - enjoy these moments! [flo] IKEA - credeam ca numai noi am avut problema asta cu asamblatul. Nu stiu cum e aici - momentan, aici mobila mi se pare aiurea, scumpa, greoaie, si ce nu e greoi mi se pare "3 scanduri" - dar in Ro existau asa de multe variante de mobila si pe comanda, cu masura precisa, si de-a gata, incat mi-am zis ca Ikea va ramane intotdeauna ultima varianta, mai ales ca la calitate erau tot pe ultimul loc sau aproape de el... [bang] Instructiunile erau de doi bani, schemele neclare, .... si deh, am inginer la usa, deci nu pot pune chestiunea pe seama nepriceperii mele. Acuma, sper ca experienta noastra romaneasca de la Ikea sa nu fie totuna cu cea de aici, dar tare mi-e ca totul la ei e standard, produs, asamblat si impachetat identic, cu aceleasi scheme si aceeasi dispunere. Pana acum, se pare ca doar preturile difera usor, nu prea mult... DANA - da' pe fata aia care a murit o prinsesei la PWC? Brrr... Sau mai sinistru spus, cel putin in Ro, cu PWC nu doar ca tre' sa te mariti, da' poti sa si cam crapi....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...