Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De ce trebuie arestat Băsescu


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Iti multumesc iarasi Beren pentru raspuns, opinie si curaj. Curajul de a vedea dincolo de aparente, curajul de a-ti exprima opinia si, mai ales, acela de a-ti asuma responsabilitatea pentru viitorul nostru. As vrea sa dezvolt o idee mai veche: este posibil ca eu, tu si altii sa schimbam ceva in societatea asta??? Si cum anume???? Eu am credinta ca este posibila o astfel de reforma, se leaga de aspectul schimbarii de jos in sus, necesita un efort fantastic(este vorba de rabdare si determinare) si poate genera un curent de viata nou; asta inseamna sa ne asumam trecutul, sa analizam cu atentie prezentul si sa interactionam cu gama de valori actuala, si sa luptam pentru viata copiilor nostri. Constat cu amaraciune ca foarte putini oameni sunt preocupati sincer de starea vietii lor, de valoarea aceea sublima care ne confera unicitate; poate ma insel, poate ca aria contactelor mele este limitata, poate ca internetul imi/ne deschide suficient orizontul cunoasterii unei stari de comuniune creatoare care sa duca la o schimbare generala in bine. Vreau cu adevarat sa schimb ceva in perceptia noastra despre Romanica europeana; poti sa ma ajuti? Oare mai multi putem face ceva?? Noltic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
Citat:
citat din mesajul lui espiritu
Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091 eu nu i-am gasit scuze...daca asta ai inteles...problema ta! eu am spus doar ca nu e el singurul vinovat si ca articolul e aberant. in fine.parerea mea e a mea...iar a ta e alta... si hai sa facem un experiment..incrimineaza-l tu pe Baselu(nu e nume de alint..daca atat ai putut intelege, iarasi problema ta)...si eu iti garantez ca oricare presedinte ar veni la guvernare..tot la fel va fi..GARANTEZ....RAUL TREBUIE TAIAT DIN RADACINA..NU SMULS DIN VARF,te-ai prins??..asta era ideea principala postata de mine!
Blackmoon Lady&lipishtocul [url="http://community.webshots.com/album/577818956NLHJud?vhost=community&vhost=community"][copil][/url]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
mda.unde e radacina?si cine e garantul hotiilor? si daca orice presedinte ar veni ar fi la fel sa il lasam pe baselu(cute!) in continuare,nu? poate ne invata pe toti cum sa facem vanzari anterioare si sa dansam din buric eventual sa conducem sub influenta alcoolului. I'm not crazy my reality is just different than yours !
pam-pam!
Blackmoon Lady&lipishtocul [url="http://community.webshots.com/album/577818956NLHJud?vhost=community&vhost=community"][copil][/url]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
un raspuns adanc care m-a cutremurat.succesuri! I'm not crazy my reality is just different than yours !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui beren
Citat:
citat din mesajul lui noltic legalizate de imbogatire, iar pentru cea de a 2 este nevoie de mult mult timp. Dar ar fi un inceput totusi fata de imobilismul in care vegetam. Ca atare reinnoiesc rugamintea fata de toti cei care traiesc si muncesc afara sa ne ajute sa vedem ce valoare are omul, cum il trateaza statul si cum se simte el acolo. Asa poate ai invatam si noi ceva.
Cel mai important lucru l-ai spus deja: respectul pentru sine. Asta duce la respectul pentru ceilalti, la respectul pentru legi. Pentru ca, daca ne gandim un minut, un cetatean oarecare poate fi foarte usor abuzat de un grup sau de autoritati. O gasca de 5 golani poate teroriza un cartier, un politist abuziv poate intimida o strada. Care este singura posibilitate reala a individului ca sa se protejeze? Organizarea si impunerea de reguli si legi drepte pentru toti. Primul exemplu: dreptul la libera exprimare. Americanii au o vorba: "nu sunt de acord cu opinia ta, dar voi lupta pana la capat ca s-o poti exprima liber". De ce? Nu pentru ca suna bine. Ci pentru ca daca azi un potentat sau grup de presiune il abuzeaza pe cetateanul X (ori minoritatea Y etc) si nu li se opune nimeni, nimic nu-i va opri sa ma abuzeze si pe mine data viitoare. Asa ca, indiferent ca X e amicul sau inamicul meu, trebuie sa lupt pentru drepturile lui, ca altfel eu urmez la rand. Generalizati dreptul la libera exprimare la orice alt drept individual, garantat de Constitutie. Alt exemplu: respectarea legilor si institutiilor. De ce avem un Stat? Ce e Statul? Ar trebui sa fie angajatul cetatenilor, care functioneaza prin contributiile lor si executa dorintele majoritatii, respectand drepturile individului. Politistul din colt e angajatul meu. Senatorul e angajatul meu. Presedintele e angajatul meu. OK, al nostru. Asta inseamna ca ei trebuie sa urmeze deciziile majoritatii, daca nu vor fi schimbati. Dar si eu trebuie sa respect regulile si sa nu subminez institutiile create. De ce sa platesc taxe? Pentru ca tot ce face Statul e finantat din taxe, tot. Vreau sa am 2 politisti in colt pentru mai multa siguranta? Trebuie sa contribui mai mult la taxe ca sa fie platiti doi angajati. Vreau scoli si profesori buni? Trebuie sa dau bani pentru asta. Vreau medici si servicii medicale? Trebuie sa platesc taxe din care sa fie facute investitiile. Ori, in Ro exista inca mentalitatea "ei se fac ca ne platesc, noi ne facem ca muncim". Complet absurda, complet eronata. Da, comunismul a facut din oameni sclavi, fara nici o posesie, fara drepturi. Dar acum avem alt sistem. Unde exista drepturi, exista proprietate, exista un contract social. Contractul social trebuie respectat de ambele parti: patron (cetateanul) si angajat (reprezentantii Statului). Cei care nu platesc taxe incalca contractul. La fel cei care dau mita. La fel cei care ocolesc procedurile legale/formale, cei care practica favoritisme, cei care gasesc solutii "personale" la orice. Romania are o economie de piata si una la negru. Are o legislatie oficiala si una ascunsa, in care unii sunt prejudiciati, exclusi iar altii beneficiaza. In alte societati lucrurile merg pentru ca mare parte din oameni iau sistemul in serios. Cei care incalca regulile sunt o mica minoritate, iar ilegalizatile sunt urmarite si pedepsite sever. Pentru fraduele financiare comise, Bernie Madoff a fost condamnat la peste 150 de ani de inchisoare. Adica, nu-ti faci socoteala "fur cateva miliarde, stau la rece vreo 5 ani, dar apoi ma bucur de viata". Nu, daca furi vreo 2-3 miliarde, te bucuri doar de lanturi restul vietii. Crima? Inchisoare pe viata. Droguri? 30 de ani fara reduceri. Conduci sub influenta? 5 ani sau mai mult. Adesea la asemenea relatari apar comentariile gen "da, dar la englezi merge, ca au sistemul, americanii la fel etc". Ce trebuie inteles este ca nici un "sistem" nu merge de la sine. Exista mereu atacuri si incalcari de reguli. Exista mereu tensiuni si nedreptati. Dar oamenii lupta pentru drepturile lor, pentru drepturile altora (tot aia e, am explicat), pentru respectarea legilor, pentru transparenta, pentru justitie. Lupta. Cateodata e periculos, cateodata sunt martiri, cateodata sunt asasinati in public, cateodata pierd mult timp, averi, sanatate. Dar lupta pentru ca stiu ca nu exista alta cale. Daca nu o fac, intr-o generatie "sistemul" va deveni la fel de corupt, nedrept si abuziv ca in alte locuri in lume. Ca in Zimbabwe, ca in Iran, ca in Coreea de Nord. Ori, aici revenim la respectul de sine. Inseamna si ca iti respecti partenerul de viata, si copiii, si mediul in care traiesti. Daca nu lupti acum, imediat, ce vor mosteni copiii tai? O mizerie uriasa, minciuna si nedreptate. Iar daca-ti respecti cu adevarat copiii, nu poti lasa sa se intample asa ceva. In toate situatiile in care majoritatea a luat decizii catastrofale, aceasta afectiune si preocupare pentru viitorul copiilor au lipsit: de la "tinerii nazisti" nascuti pentru carne de tun, la votul de peste 90% dat lui Iliescu et co. acum 20 de ani. "De ce faceti asta?" i-am intrebat pe adultii cu drept de vot atunci (eu n-aveam). "Ce viitor le dati copiilor?" Dar raspunsul era simplu: adultii de atunci erau speriati de noutate, de libertate, de lipsa "garantiilor" lantului comunist, si insuficient de preocupati de viitorul copiilor, in balanta cu prezentul lor. Asa ca au ales cu burta, nu cu capul. Iar copiii lor platesc acum, sau au plecat de mult in lumea larga. Cat timp vom continua sa alegem asa, se vor gasi acei isteti "politicieni de cariera" care sa manipuleze in favoarea lor de alesi in perpetuitate. Romanul e istet, se stie: asa de istet ca-si fura singur caciula. Toate "sistemele miraculoase" din Vest merg dupa aceeasi reteta: oamenii iau regulile in serios, se iau pe ei in serios, respecta contractul social, trag la raspundere angajatii Statului, au pretentii si-si apara drepturile cu pasiune. Calitatea este recunoscuta si rasplatita pentru ca duce la performanta, care duce la progres. Si pe langa toate, vesticii astia mai au o calitate de grup: sunt realisti. Nu-si inchipuie imediat dupa razboi ca vor deveni deodata o societate prospera. Stiu ca urmeaza ani, decenii de reconstructie, o generatie care trebuie sa faca multe pentru putin. Si-au asumat asta lucid, cu totii. Romanii n-au facut-o la timp, asa ca n-au reusit decat sa intarzie procesul. Reconstructia civila trebuie facuta candva, daca nu in 1990 atunci in 2010, ori in 2020. Cu oameni tineri, cu o perspectiva noua si pretentii pentru progres real.
Respectele mele Beren! Iata ce inseamna sa-ti purifici mintea intr-o tara unde se respecta democratia,ma rog,cat se va mai respecta! Atata timp cat presiunile unor minoritari agresive si doritoare de autoritate,indiferent de locul unde se gasesc, vor influenta negetiv echilibrul social, nu va fi liniste nicaieri in lume! Daca nu va fi liniste sociala vor fi rascolite toate racilele pamantului si toti cetatenii,indiferent de situatia lor financiara,vor suferi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica Respectele mele Beren! Iata ce inseamna sa-ti purifici mintea intr-o tara unde se respecta democratia,ma rog,cat se va mai respecta! Atata timp cat presiunile unor minoritari agresive si doritoare de autoritate,indiferent de locul unde se gasesc, vor influenta negetiv echilibrul social, nu va fi liniste nicaieri in lume! Daca nu va fi liniste sociala vor fi rascolite toate racilele pamantului si toti cetatenii,indiferent de situatia lor financiara,vor suferi!
inca o data te intreb cine e minoritatea?5 milioane vs restul?unde e minoritatea? care echilibru social?despre ce tara vorbesti?liniste sociala?lasati guvernul sa fure in liniste?ati ramasi setati ca pe vremea lui iliescu? I'm not crazy my reality is just different than yours !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elaga
De ce NU trebuie arestat Basescu? Poate pentru ca nu loveste si batrani, doar tineri si copii, sau sa zic nu inca.
Pt. ca unora le este greu sa inteleaga ce semnifica Democratia unui stat si in ceeace ai mentionat tu,pt. ca Basescu este Presedintele Romaniei,ales cu majoritatea voturilor cetatenilor acestei tari si pt. ca acuzele mentionate de tine nu au fost dovedite! Multumita?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Espiritu,imi pare rau,dar daca nu intelegi la ce m-am referit cred ca nu mai este cazul sa-ti explic!Sorry!
ba tocmai ca am inteles.nu te chinui sa cauti explicatii.asta aud zilnic.scuze,explicatii si amenintari. I'm not crazy my reality is just different than yours !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Espiritu,nimic nu este mai neplacut decat un barbat care se lamenteaza! Ce te nemultumeste,CONCRET,in asa masura incat sa nu te poti descurca in "jungla" romaneasca? P.S. Eu nu te-am amenintat,eu mi-am exprimat dezaprobarea fata de acele persoane care dau vina pe orice,mai putin pe propriile esecuri!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...