Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 349
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor,

 

Nu am mai intrat demult. Am citit ce s-a scris, insa nu am reusit sa mai scriu. Am inceput si serviciul intre timp si se cunoaste, sunt mult mai ocupata.

Vroiam sa va intreb pe voi, cele stabilite deja in Spania, cum v-ati adaptat, cum a fost perioada de inceput, in cat timp ati invatat limba, daca simtiti ca mai apartineti Romaniei sau daca simtiti ca apartineti Spaniei acum.

Intrebari mai am multe, sunt foarte curioasa si incerc sa ma conving ca a pleca in Spania definitiv (mai devreme sau mai tarziu) este intr-adevar cea mai buna decizie in ceea ce priveste viata noastra ca familie (pe primul loc fiind copilul).

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata, fetelor bine-ai venit, marivar bubu, eu cred ca parerile sunt impartite, fiecare s-a adaptat in functie de imprejurari. pentru mine a fost dragoste la prima vedere, oraselul in care stam seamana destul de bine cu orasul meu din Ro. bine, in linii mari, ca daca e sa vb de clima si vegetatie, no way! dar eu ma simt si sunt romanca pana in maduva oaselor, si nu mi-e rusine cu asta. fetelor mele insa le va fi mai greu... cea mare e aici de la 10 luni, practic a crescut si a fost educata aici. cea mica abia are 7 luni, deci la fel va fi. cand mergeam in Ro in vacante, de multe ori se plictisea si spunea: mami, cand mergem acasa? ptr ea acasa e Spania, unde are prieteni si unde a crescut. chiar daca noi avem apartamentul nostru in Ro, are camera ei amenajata. ii sunt straine toate... limba se invata relativ usor, eu cred ca e aproape imposibil sa nu intelegi ce vb, sau macar contextul. in sud e mai nasol ca pocesc cuvintele, le scurteaza, "s" de la finalul cuvantului nu-l mai pronunta precum si multe alte consoane de pe la mijloc. dar te obisnuiesti cu toate, mai ales cu binele... [surf] delfinasul [url="http://picasaweb.google.com/rodyka.es/HannahIsabela2011#"] Hannah Isabela 2011[/url](19.06.2010) [majoreta] printesita[url="http://picasaweb.google.com/rodyka.es/PrintesitaAncaMaria#"] Anca-Maria [/url](26.06.2001)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor,

 

Mi-e asa un dor de Spania, mai ales ca in Bucuresti este foarte, foarte frig. Am iesit afara cu micuta mea in seara asta pe la ora 18.30 si mai mult de jumatate de ora nu am rezistat. Si se anunta zapezi si ger. [:(]

Mai devreme ma uitam pe pozele Rodicai (rodyka) facute acum cateva zile, tare lejer imbracati si mult soare. Foarte frumoase hainutele micutei tale si ea o scumpa.

Ma gandeam daca nu ar fi o idee buna sa venim in concediu o luna in Spania, timp in care sa cautam job-uri. Credeti ca ar fi timp irosit si bani aruncati? In ideea in care o luna este un timp prea scurt pentru gasirea unui job (in aceasta perioada de criza si somaj mare).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ola, fetele!

Mai primiti una in grup? Eu va citesc cam de prin vara trecuta, de cand ne-au apucat gandurile de mutare in spania si am urmarit aventurile fetelor care tocmai plecasera.

Acum s-a apropiat momentul, am vrea sa plecam cam intr-o luna si nu stim cum sa facem. Ne-ar fi de mare ajutor niste sfaturi de la voi cele spaniolizate [:D][pofta] deja.

Cum sa luam o chirie, cum o gasim? am auzit ca noii veniti sunt evitati, asa e?

Unde sunt sanse mai mari pentru noii veniti, vorbiri de engleza-franceza, dar mai slabi la spaniola, sa-si gaseasca job?

Noi am vrea sa ne stabilim in sud, eu visez la Malaga sau Marbella desi nu le-am vazut niciodata, fetele din sud ce ne sfatuiti?

Sper sa apucati sa-mi scrieti cateva randuri.[flo]

 

Bubu, voi in ce oras vreti sa mergeti? Veti sta cu chirie sau la hotel?

 

Happy-mami de [alap] Filip, 1 august 2009

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...