Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 349
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

incearca acum, poate asa merg. dar trebuie sa ai cont pe FB. http://www.facebook.com/photo.php?fbid=192312074157897&set=a.192312010824570.63822.100001373170817&type=1&theater

 

inca nu am posibilitatea sa ma mut...ci doar sper ca o voi putea face in max 1 an. acum m-au derutat si spaniolii cu schimbarile lor de legi, cu toate ca pe mine nu ma influenteaza in mod direct. noi nu vrem sa ne angajam acolo, ci sa deschidem o afacere, inca nu mi-e clar cum si in ce forma (SL sau PFA).

Asta e unul din aspectele pe care urmam sa ne concentram...vrem de fapt sa deschidem 2 afaceri: una axata pe lucrusoare de bebe, ceea ce facem si aici si alta pe partea de cofetarie/patiserie. si aici avem nevoie de informatii, ce anume ne trebuie ca sa deschidem asa ceva, daca avem nevoie de cursuri de specializare, ce autorizatii, uffff, tare complicat suna.

pana una, alta, strangem bani si invatam limba si ne rugam sa se mai regeleze cumva situatia economica acolo...

 

mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bonjovi] Teodor Mihai (10.04.2008)

 

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui maimutzica10

Citisem pe diagonala ca in principiu te duci la orice medic mai apropiat, dar n-ar trebui sa fie totusi pediatru avand in vedere ca are doar 6 luni?
align="right" id="quote2">

centrele de sanatate (cum ar fi in Ro policlinica [:D]) au si pediatri, pentru copii automat iti inscriu copilul la pediatru, nu la dr de familie. daca sotul lucreaza legal, are dreptul la asigurare si medic, si te poate include si pe tine pe cardul lui (e nevoie de cateva acte, nu mai retin care dar, daca vrei, caut si-ti spun). cat despre inchirieri, cel mai sigur e la fata locului, sa vezi ce ti se ofera, ca altfel... cumparaturi poti face la orice colt de strada, magazine de copii sunt destule, nu-ti fie teama ca ramai fara saltea sau scaun! chiar in Carrefour sau Alcampo gasesti.

kynderica, avem copii de varsta apropiata [:D]. al tau face un an luna asta, [s]! si eu din septembrie cred ca merg la lucru, am cautat si gradinite de mi s-a acrit, am si uitat prin cate am trecut acum 8 ani... noroc ca vine mama vreo 2 luni, pentru inceput.

iulya1505, cu scoala nu e asa complicat cum pare. stiu copii care au venit in clase mai mari (a treia, a cincea) si s-au acomodat bine si foarte repede, e important sa aiba rabdare profesorii cu ei si tu sa ti legatura cu scoala. cartile pentru anumiti ani scolari sunt gratuite, iar daca nu, oricum depinde de fiecare scoala de la ce editura recomanda manualele, daca nu le gasesti pe loc le poti comanda la librarie si ti se aduc. de obicei cartile (mai bine zis caietele) sunt 3/an, una pentru fiecare trimestru. daca nu le poti lua la inceput, le iei doar pentru primul trimestru, restul pe parcurs, desi sunt mai greu de obtinut. materialele de care are nevoie le poti cumpara tot de la librarie, vei primi de la scoala lista cu necesarul! eu cred ca te incadrezi lejer intre 100-200 euro.

danamiha, baiatul tau e de varsta fetei mele cele mari [:D]

ariel, unei patiserii/cofetarii cu produse romanesti tare ii duc dorul! un cremsnit, o placinta cu urda si marar, o gogoasa, yammiii [pofta]

cat despre agitatia asta cu schimbari de legi, eu am inteles ca ii va afecta pe cei care vor dori sa vina sa lucreze cu contract de munca de acum incolo. nu am aprofundat chestiunea...


am implinit un anisor!! [surf] Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

am implinit 10 ani!!! [zana]Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)
id="size2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre schimbarea legii, eu am inteles ca se refera la cei care vor acum sa vina precum si la cei care erau aici dar nu au muncit niciodata/cu acte. Si sunt destui. Dar ma intreb: cei care vor sa vina acum nu pot munci nici ca autonomi??

 

Carmen & Ioana Catalina (4.oct.2005)id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

karmenuta, din cate am inteles eu, da, se poate...va fi probabil ca in toate celelalte state din UE. ce nu mi-e clar mie...ok, ajung acolo, am ceva bani pt zile negre...ma duc sa imi fac NIE si banuiesc ca ma refuza, caci nu am dovada ca muncesc...o iau altfel, ajung, ma duc sa ma fac autonomo, dar cum? Ca nu am NIE...si uite asa mi se invarte mintea intr-un cerc si nu ajung la nicio concluzie.

 

rodyka, al meu e moldovean si tot rade ca mergem acolo sa facem "poale in brau" :)). eu inca imi creionez ideile, s-au conturat cateva, fac calcule sa vad in ce bani ma duc investitiile, timp in care astept sa vad incotro o ia situatia...oricum, nu ma grabesc, in timpul asta incerc sa strang bani, sa invat limba, sa imi fac temele...

 

mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bonjovi] Teodor Mihai (10.04.2008)

 

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca se va face NIE in continuare, doar ca la fel ca cel vechi. Pe care scrie intr-un chenar "fara drept de munca". Persoanele care sunt aici de mai multi ani, au avut si din alea. S-au eliberat intre 2007(intrarea in UE) - 2009(deschiderea pietei muncii pt. romani).

Vom vedea...

 

Carmen & Ioana Catalina (4.oct.2005)id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa este, se face NIE, dar fara drept de munca. asa ne-au spus prietenii nostri de aici. ei ne-au spus ca acest lucru "fara drept de munca" e specificat clar ca e doar pentru romani, acum daca asa e, eu nu stiu...Carmen, ti-am citit povestea, te admir pentru curajul pe care l-ai avut[flo] Eu aici ma simt ca si in...Tunisia
Citat:
citat din mesajul lui karmenutza
Eu cred ca se va face NIE in continuare, doar ca la fel ca cel vechi. Pe care scrie intr-un chenar "fara drept de munca". Persoanele care sunt aici de mai multi ani, au avut si din alea. S-au eliberat intre 2007(intrarea in UE) - 2009(deschiderea pietei muncii pt. romani).Vom vedea...Carmen & Ioana Catalina (4.oct.2005)id="red">
align="right" id="quote2">[;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...