Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Am dreptul de a fi fericita?....


Recommended Posts

desi nu stiu daca sunt chiar in masura sa raspund, daca parerea mea poate fi pertinenta si obiectiva... pentru ca am simtit pe propria-mi piele cat conteaza fiecare parere de aici... incerc un raspuns! eu cred ca fiecare om merita sa fie fericit. alaturi de cel pe care l-a ales candva, alaturi de altcineva sau singur... depinde ce-si doreste fiecare! cum ii spuneam si eu sotului meu zilele trecute... admit ca un om poate inceta sa-si iubeasca partenerul, se poate indragosti de alta persoana... poate celalalt - parasitul - va suferi... dar este cumva mai usor de suportat aceasta suferinta cata vreme celalalt poate fi macar onest si sa recunoasca... copiii... au nevoie de ambii parinti. dar au nevoie in acelasi timp ca acei parinti sa fie fericiti impreuna caci acesta fericire se transmite si contamineaza in egala masura ca si nefericire, frica. daca simti ca nu-ti mai iubesti sotul nu sta langa el doar de mila. nu stiu ce caracter are sotul tau... poate ca sunt barbati atat de "slabi" incat se agata de partener ca o lipitoare ce traieste doar cu sangele supt fara a da nimic in loc... eu stiu sigur ca as alege dragostea, increderea. si imi doresc ca toata lumea sa gandeasca la fel, inclusiv sotul meu... urasc dualitatea si promiscuitatea. iti doresc sa ai intelepciunea sa faci alegerea potrivita care sa provoace cat mai putina durere tuturor partilor implicate! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Accept, uite am trait un scenariu asemanator. Am avut o casnicie care scartaia inca din primul an, apoi incet-incet a devenit un cosmar. In momentul in care viata mea a devenit insuportabila, pe net am reintalnit un coleg de facultate, cu care am inceput sa povestim si ne-am fixat o eventuala intalnire cu 4 luni mai tarziu. Nu ne-am intalnit nici de atunci, dar aceea scanteie mica mi-a fost de ajuns sa-mi revizuiesc viata si sa fac schimbari majore. Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002) [url="http://www.dropshots.com/kincses3#"]poze noi[/url] [url="http://www.dropshots.com/kincses4#"]poze si mai noi[/url] [url="http://www.dropshots.com/kincses5#"]poze cele mai noi[/url] Povestea nasterii: [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=121877"] Lili [/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=121907"] Robert [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent daca "alt barbat" exista deja sau inca nu, soledad are dreptul sa faca ce e mai bine pentru ea, are dreptul sa isi caute fericirea. Asta era intrebarea. Daca o persoana casatorita (barbat sau femeie) inseala fizic si emotional pentru ca nu este fericita in casnicie nu e scuzabil in nici un fel. Mi se pare corect sa divorteze mai intai si apoi, libera fiind, sa faca orice doreste cu oricine doreste. Are dreptul acesta. Constitutional vorbind si nu numai. Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca Accept ca in povesetea de fata e vorba de altcineva, si eu cred ca femei sau barbati simtim la fel monotonia unei relatii lungi sau nereusite ... singura deosebire este ca femeile isi gasesc mai multa implinire in copii si se resemneaza mai repede, de multe ori de dragul lor. Barbatii se gandesc mai mult la ei si se focuseaza pe rezolvarea nefericirilor personale. De aceea in general, barbatii inseala mai des. Dar desigur ca motivele pentru care o fac sunt aceleasi si la EI si la ELE si nu sunt deloc de condamnat. In cazul de fata - si eu zic ca si Accept - ai dreptul la fericirea personala, nu cred ca e sotul tau vinovat de nefericirea ta sau de esecul relatiei, de regula este o combinatie de disponibilitate emotionala provenita din monotonia relatiei actuale si timp neocupat ...dar asuma-ti decizia, te desparti pentru ca vrei sa te simti mai bine decat te simti in actuala relatie, pentru ca probabil ai intalnit pe cineva care te face sa te simti mai bine, te desparti pentru confortul tau personal si da, o sa ranesti ceva suflete in jur - este o realitate pe care nu o poti nega si nu o poti motiva. Nu exista desparire fara traume.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buflea: "...dar asuma-ti decizia, te desparti pentru ca vrei sa te simti mai bine decat te simti in actuala relatie, pentru ca probabil ai intalnit pe cineva care te face sa te simti mai bine, te desparti pentru confortul tau personal si da, o sa ranesti ceva suflete in jur - este o realitate pe care nu o poti nega si nu o poti motiva. Nu exista desparire fara traume." Ba da, buflea, o pot motiva prea bine. Dar aleg sa nu o fac aici, pe acest forum. Multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns.[flo] Soledad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna soledad.. Am fost si eu intr-o relatie asemanatoare cu a ta; am crezut ca a fost iubire intre noi 2 cand ne-am casatorit, dar, usurinta mea de a divorta, mi-a demonstrat ca nu a fost vorba nici o clipa de iubire nici macar din partea lui. El era dependent de mine (chiar si financial)iar mie la inceput mi-a placut dar apoi am inteles ca am nevoie de un barbat in toata puterea cuvantului. Dorinta mea exprimata de a divorta, nu a fost primita usor, dar comportamentul lui de dupa ce ne-am despartit si pana la pronuntarea divortului, mi-a demonstrat ca am daruit afectiune, bani si chiar mila unui om care nu merita..macar sa-mi fi dat seama mai devreme cu cine m-am casatorit.. Ar fi trebuit sa te desparti demult de el; scuza-ma daca-ti spun, dar pare ca nu exista iubire, cel putin din partea ta. Iar daca nu iubesti omul alaturi de care traiesti ca sot&sotie, casnicia nu are rost sa continue pt ca vei fi mereu nesatisfacuta, suparata si sigur vei fi in cautarea altcuiva pentru care si cu care sa simti iubirea.. In prezent, traiesc de 4 ani alaturi de omul pe care-l iubesc, si de la care primesc iubire din plin. Multumesc [url=http://lilypie.com][img]http://lmtf.lilypie.com/4pulp3.png[/img][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Decizia ta nu ar trebui sa aiba legatura cu aparitia unui tert ci cu ce simti tu ca se intampla intre tine si sotul tau.Am sa iti spun si eu ce mi-au spus si mie altii intr-o situatie similara "Atentie la nevoile sectoriale care tind sa ne acapareze " in traducere libera ia o hartie si scrie efectiv de ce ai pleca de ce ai ramane si alege.Fa-o insa uitand de tert. Apoi ia o alta hartie si puncteaza pe ea ce iti place si ce nu iti place la husband si pune-l si pe gigel si vezi defapt cat stii despre el.Ce o sa te socheze vor fi asemanarile intre cei 2 S-ar putea sa descoperi ca dai mere pe pere...de aceea revin, motivul unui divort nu trebuie legat de faptul ca ne indragostim trecator de cineva pe care il vedem deformat de dragostea din noi....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti nefericita, cauzele nefericirii sunt in tine, si nu in alta parte. Te cunosti destul de bine pe tine cu adevarat? Iti cunosti slabiciunile si punctele tari? Care este responsabilitatea ta pentru situatia actuala? Nu te judec, nu te invinovatesc cu nimic, doar vrea sa iti spun ca lucrurile nu sunt intototdeauna ce par a fi. Ce e foarte clar e ca voi aveti probleme in casnicia voastra. Cum s-a ajuns aici? Cum a evoluat relatia? Ce mocneste dedesubt? Doar voi puteti sti... Eu te-as sfatui sa nu intri intr-o alta relatie pana nu o lamuresti pe asta. Altfel, o sa dai din lac in put.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...