Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (56)


Recommended Posts

Vai Alina sa-ti traisca feciorul! M-am tot gindit la voi, numai ca nu intrasem pe net vreo 2 saptamini. Ce dragalas voinicel acolo si lasa lasa ca e bine ca face nani[:)]. Dar uite ca zici ca numai la 2 sapt deja intra in activitati, probabil vrea sa va cunoasca mai bine:) Si Aldo a avut in primele teste de singe o ciudatenie care ne-a bagat in sperieti, am si plecat de pe insula intr-un oras mai mare cu clinica pt copii, era si we si in fine pina ce au venit rezultatele mai amanuntite mi-a secat si lapte si tot. Normal ca a fost alarma falsa. Asa ca fruntea sus, lasa medicii sa-si formeze o opinie clara si pe urma stii cum e, daca e cazul sa fie ceva, orice problema are o rezolvare. Merge alaptarea? Cum e cu baietel in casa:)? V-a facut deja botezul, stii tu cu pisu-n sus pe masa de schimb taman cind e pampersul desfacut[:D]? Noi am ajuns exact la mijloc, sunt in a 20-a saptamina, incepe sa mi se vada si mie clar burtica, kg totusi nu am luat asa multe ca in primele 2 sarcini, inca nu se stie ce va fi, prima oara mi s-a parut mai mult mie ca ar fi baiat dr insa nu a confirmat, la ultima ecografie pe la 17 sapt s-a facut fetita dupa cum zice dr, o sa vad sapt viitoare cind merg la controlul mai amanuntit din hamburg. Orice ar fi, e activ deja si tre sa aiba picioruse lungi si puternice ca in a 5-a luna si-mi fuge burtica in toate partile uneori[:D]. Ar trebui sa nasc undeva in jurul Revelionului, cum altfel[:D]. Vikinga [gravi]20+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Carmi
Fetele, imi spuneti si mie, bitte, de ce acte are nevoie cineva care vrea sa se marite in Germania? Un link poate aveti.... Multumesc. Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)
Carmi depinde de la caz la caz (daca ai mai fost casatorita, daca sotul e neamt, dovada venituri, etc) Mergi la Rathaus (la Standesamt) acolo unde te vei muta cu domiciliul si cere o lista cu actele de care ai nevoie. Asta e drumul cel mai sigur si drept [:)] „Desparti drumurile, dar nu poti sa desparti si sufletele”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui celesta
Citat:
citat din mesajul lui Carmi
Fetele, imi spuneti si mie, bitte, de ce acte are nevoie cineva care vrea sa se marite in Germania? Un link poate aveti.... Multumesc. Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)
Carmi depinde de la caz la caz (daca ai mai fost casatorita, daca sotul e neamt, dovada venituri, etc) Mergi la Rathaus (la Standesamt) acolo unde te vei muta cu domiciliul si cere o lista cu actele de care ai nevoie. Asta e drumul cel mai sigur si drept [:)] „Desparti drumurile, dar nu poti sa desparti si sufletele”
Multumesc de idee, Celesta, o sa-i spun fetei care m-a intrebat. Eu nu m-am maritat in Germania, de asta am intrebat aici. Numai bine ! Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, as dori si eu sa intreb poate stie cineva sa-mi spuna si mie.Maine vom sfinti apartamentul si mi-e rusine sa-l intreb pe preot cat trebuie sa platesc pentru ca stiu ca raspunsul va fi, cat vrei.Dar chiar nu stiu si nu vreau nici sa ma fac de rusine,stiti cum e.

Si inca ceva , este obligatoriu sa fie prezente toate persoanele care locuiesc in casa? Intreb asta pentru ca sotul meu este la servici maine cand va avea loc sfintirea apartamentului, da m-am gandit ca slujba este pentru casa si sotul se poate sfinti mergand la biserica de aceea am acceptat data si ora de maine .Trebuie sa schimb data , sa fie si el ?

Multumesc pentru orice raspuns.

 

roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)

 

[i]

 

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

 

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxy noi cand am sfintit casa odata eram doar eu cu copii si sotul la servici, iar a doua oara am fost toti acasa. La noi nu a fost nici o problema caci nu am fost toti.

Iar referitor la bani, eu stiu la noi preotul sta la 60 km distanta deci am dat ceva mai mult si pt benzina 100 euro, iar o data cand nu a venit numai pt mine caci ne-am vorbit mai multe famili pt aceeasi zi, atunci am dat 50 euro.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, imi cer scuze ca dau buzna asa peste voi, dar am si eu o rugaminte la fetele din Frankfurt. Stiti vreuna din voi vreo adresa a unui magazin romanesc de acolo? Am citit pe la subiectul cu dorul de produsele romanesti si asa m-a luat o jale si o melancolie dupa niste chestii...si tare as vrea sa o rog pe cumnata mea sa le cumpere si sa mi le trimita. deja sunt [pofta] numai cand ma gandesc. Aici nici o sansa, nu-s destui romani pentru asta [:(] I'm alive and I'm here forever Michael Jackson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, sa va traiasca bb/ul si sa va aduca numai bucurii. M/am gindit toata perioada la tine, dar abia in seara asta am avut acces la net, dupa concediu.

 

Alexia, eu stau in Frankfurt, dar magayin romanesc e in Offenbach <oras lipit de Frankfurt>. E pe Sprendlinger Landstrasse si se numeste Bukovina. Am luat de acolo icre si mici anul trecut. Au fost ok, dar micii erau congelatzi. Proaspetzi am luat din Nuernberg. Icre poate gasi la Metr

Link spre mag. Bukovina>

 

http://www.bucovina-offenbach.de/

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui helbi
Alina, sa va traiasca bb/ul si sa va aduca numai bucurii. M/am gindit toata perioada la tine, dar abia in seara asta am avut acces la net, dupa concediu. Alexia, eu stau in Frankfurt, dar magayin romanesc e in Offenbach <oras lipit de Frankfurt>. E pe Sprendlinger Landstrasse si se numeste Bukovina. Am luat de acolo icre si mici anul trecut. Au fost ok, dar micii erau congelatzi. Proaspetzi am luat din Nuernberg. Icre poate gasi la Metr Link spre mag. Bukovina> http://www.bucovina-offenbach.de/
Helbi, multumesc din suflet ca ne-ai spus de acest magazin. am vazut pe site la poze cu produse si Pufuleti. sper din inima ca au, m-as bucura tare ca tot timpul aducem din Ro. Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...