Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (56)


Recommended Posts

Pepina, bine ai venit! Uite aici datele de contact ale bisericii din Karlsruhe (e la vreo 30 km de Ispringen, sper ca e acceptabil pentru tine). Parohia Karlsruhe Biserica: Lutherkirche, Durlacheralle 23, Karlsruhe Filie Rastatt: Bernarduskirche, Engelstr. 6 Preot Marius Mezinca Keramikweg 3, D - 76227 Karlsruhe Tel./Fax: {+49}(0)721/403399 http://www.geocities.com/biserica_ortodoxa_ka/ In plus: [url="http://mitropolia-ro.de/html/lista_parohiilor.html"]lista parohiilor din Germania[/url]. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pepina,bine ai venit ![flo]

 

Sa-ti traiasca esenta,sa creasca mare si sanatoasa!

 

Dengabi,ai dreptate,asa se zice:"copii mici,probleme mici,copii mari,probleme mari".Cum te descurci cu gestionatul pubertatii adica cit de greu e?

Acum cu medicii romani sau nemti...eu am avut si de unii si de altii.

 

Simona,succes Antoniei pe mai departe!Eu habar nu am decit teoretic cum e cu trecerea la Gymnaziu,noi mai avem pina acolo.

 

Helbi,succes la scoala!Noi mai avem 2 saptamini[q],of,ce rpd trece.Oricum Marie abia asteapta scoala,din pacate,vara asta nu am plecat nicaieri si a fost mai plictisitor acasa insa i-am promis ca recuperam,Christian e pe punctul de a rezerva ceva pt o sapt in noiembrie,atunci cind are vacanta.

 

Seara faina tuturor!Noi ne pregatim sa-i facem baita lui bebe[olala].

 

 

 

 

 

Alina,mami de 2 copii minunati

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina,multzumesc de raspuns,ce bine ca e asa aproape[pup].o sa dau maine un tel,sa vad cum se procedeaza,eu as vrea in octombrie cand vine fratele meu cu familia sa i facem si botezul. [pk]pe toate de pe aici,sper sa am cat mai mult timp sa intru pe forum,cu gimnastica si tot programul nu pea mai am.nu ma plang ,din contra,de cand e corcodusa acasa simnt ca m am linistit(draga lu`mama),a stat aproape 4 luni in spital dar acum suntem fete mari si o sa le facem pe toate[:D] Pepina,mama de Carla,corcodusa mami` draga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna,fetele! Am auzit ieri la radio ca nici un carucior nu a iesit bine la öko teste [bang]. In fine,cite ceva cititi aici: http://de.news.yahoo.com/17/20090827/tbs-10-von-14-kinderwagen-im-test-mangel-609f618.html Voi cumpara si eu revista sa citesc. Noi am cumparat in iunie unul de la Maxi Cosi,sunt curioasa cum a iesit.Vreo 2-3 sapt a avut mirosul ala de plastic nou si inchis,l-am tinut la aer si acum e ok. Pepina,hai,scrie mai des,suntem mai multe cu bebelusi,mai schimbam informatii.Despre ce fel de gimnastica vorbesti?Eu am nascut de 3 sapt si dupa inca 3,vreau sa incep Rückbildungsgymnastik,pina una alta,incerc sa-mi fac termin la osteopat sa-aranjeze vertebrele [:D]. Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetele,

 

Am si eu o intrebare daca stiti sa-mi raspundeti, vreau sa-mi fac o reteta pentru par si am nevoie de ulei de ricin, alcool de 90 grade si gaz lampant, ce ziceti le gasesc aici? Gaz parca am vazut eu prin magazin, pe lamga raionul cu lumanari dar nu m-am uitat daca mai contine si altceva, o fi bun pentru ce imi trebuie mie?

Iar alcool de 90 de grade n-am vazut, mai mult de 40 de grade nu sunt, poate la farmacie s-o gasi? la fel si ulei de ricin, cum ii zice in germana?

 

In rest noi am inceput scoala, mai avem putin(in octombrie luam vacanta iar[:D])ne chinuim cu socotelile astea la matematica, in clasa intai au facut pana la 20 doar iar acum fac pana la 100 si e un pic mai complicat pentru ea acum,in clasa ii lasa sa se uite pe o linie, au ei o metoda mai simpla, acolo stie, ca vad ca nu vine cu prea multe greseli, dar acasa nu o las si incerc sa o invat fara alte ajutoare, degete, etc si ii e mai greu, in schimb la germana citeste cursiv, chiar mai bine ca restul colegilor din ce-mi zice ea, acum nu stiu daca s-o lauda sau asa o fi, oricum e indragostita de scoala, merge cu placere, dar are o problema cu ghiozdanul care este foarte greu, cara zilnic 5-6 carti, plus caietele si ce mai are pe acolo, noroc ca ii duc eu ghiozdanul pana in statie dimineata.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte sa va mai intreb ceva, tot vad prin reclamele astea si pe la noi la Tv mopurile astea cu aburi, sunt bune de ceva? ca am tot citit pe aici si parerile sunt impartite, unii sunt multumiti altii mai putin. Am vazut azi 2 in magazin unul de la Maxx Clean800W(cred ca-i cel de la Quelle) si unul de la Dirt Devil de 1500W.

M-am cam saturat de mopul meu clasic care lasa urme, desi aspir bine inainte, tot trebuie sa-i scot bucata aia de microfibra sa o spal dupa 3-4 utilizari si ma enerveaza, sa tot fac chestia asta la o suprafata de 85 mp, voi fetele care stati la casa si aveti suprafata mai mare, cum va descurcati cu curatenia? Tu Alina mai ales ca ai fost si graviduta sau ai avut ajutor?

Nu stiu la asta cu abur nu se mai murdareste microfibra aia, nu mai trebuie spalata asa des? ca aia la Tv nu o arata decat curata tot timpul, chiar daca varsa si lichide sau alte murdarii[:D]

Lamuriti-ma si pe mine si spuneti-mi daca aveti ustensila asta si sunteti multumite de ea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Christel eu n-am auzit de minunea aia, dar parca suna prea frumos sa fie adevarat[:D]. Plus ca am si 2 ciini si 2 iesiri in gradina ..cred ca nu tre sa mai explic[alcool]. Folosesc ustensilele clasice injurind printre dinti si ciini si gradina si laminat si tot[:D]. Ai un link ceva?

Pepina bravo esentei tale mici si luptatoare, lasa ca recuperati voi totul, dar te cred ca usor nu ti-a fost sa o stii atita timp in spital.

Alina ce ma bucur ca totul e bine[pup]. Si asa cu feciorsaul in casa, parca e de cind lumea:)? Mai tii minte cind nu-ti venea sa crezi ca o sa ai baietel? Uite asa nu-mi vine sa cred eu ca o sa zic "fetele mele" eu care am devenit mamica cu un baietel. Da da o sa avem inca o fetita! Is tare incintata! Nu stiu cum e pe mai tirziu, dar cit is mititele mi se pare ca fetele se cresc mai usor. Se potriveste minunat pentru ca intre Nadja si ea vor fi doar 2 ani si 9 luni, cu siguranta vor face multe impreuna si vor avea o legatura frumoasa. Baietii in minoritate in casa noastra string rindurile infricosati de atitea dive[:D]. Imi prinde tare bine ca sotul il ia pe Aldo peste tot in perioada asta, au multe activitati asa ca intre baieti. Nadja merge si ea la gradi cite 3 ore jumate-4 pe zi, sunt acceptati acum cu 2 ani jumate si e tare incintata mai ales ca e si cu Aldo, asa singurica nu as fi lasat-o poate. Asa ca deocamdata se potrivira toate bine, am si ceva timp pentru mine cu toate ca acum e ok sarcina nu-mi face probleme, dar imi organizez programul pentru mai tirziu cind o sa fiu in ultimele 2-3 luni.

 

Felicitari scolarilor! La anul o sa inceapa si Aldo. Am ales o scoala micuta cu doar 80 de copii in cei 4 ani. Acolo sunt si majoritatea copiilor de la gradinita, asta asa ca sa-i mentin o stabilitate. O luam usurel usurel asa ca prin nord pe aici[:D]. Cu toate ca ar mai fi o scoala nou construita care sclipeste cu toate lucrurile noi in ea si care atrage un numar mai mare de scolari si care seamana in pauza cu o adevarata scoala de oras, multi copii, amestecati si galagiosi. Insa prefer asa ceva mai intim, mai traditional asa ca la tara[:D]. M-a amuzat ca o sa invete si frisisch acolo, de fapt si in gradinita au, si scoala si gradinita respective fiind orientate asa in stilul bastinasilor insulari. De ex pe linga mate, germana, kunst si sport in clasa intii mai au si o ora pe saptamina despre natura, despre locul unde traiesc. Iar mi-a placut.

 

Vikinga [gravi]22+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...