Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (56)


Recommended Posts

fetelor...buna dimineata[pup]ma primiti si pe mine?sunt mamica unei fetite de 4 ani si jumatate si mamica in devenire...pentru a doua oara,bebe din burtica are cam 4 luni[olala]

sunt emotionata ,e un nou inceput pentru noi...si mai ales ca o sa nasc aici...sper sa fie totul bine

noi locuim in apropiere de dusseldorf

va pup

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Anda-banu, si noi prin apropiere de Düsseldorf. Am un baietel de 4 ani si 4 luni si o fetita de un an si o luna. Pe fetita am nascut-o aici si am avut 1000 de griji dar a a fost de 1000 de ori mai bine decat in RO. Deci, eu iti urez sarcina usoara! Du-te la controalele periodice si relaxeaza-te, totul va fi bine!

 

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

claudia[pup]multumesc

inca nu am ajuns aici la ginecolog ptr ca d-na care am gasit-o,care e si romanca e in concediu.avem termin pe 11 sept,sper sa fie totul bine

cind am fost in romania am facut o ecografie si totul a fost ok

imi fac griji doar ptr ca eu am nascut prin cezariana fetita si stiu ca aici medicii nu prea sunt adeptii acestei metode,dar presupun ca totusi voi naste tot asa...

sper si eu ca totul sa fie bine

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna,dragelor!

 

Christel,nici eu nu am auzit de mopul cu aburi.Eu am mop obisnuit,cu el spal doar gresia de pe hol,din bucatarie si din subsol.In rest am parchet,il sterg cu solutie de parchet,saptaminal(asta face sotul meu de cind cu sarcina).Ajutoare am din familie:mama si sotul dar imi caut pe cineva pt curatenie,pur si simplu,nu mai fac fata si oricum,prefer sa petrec timpul cu copilasii mei.

Aici mai sunt 2 saptamini de vacanta si apoi intram iarasi in lectii,dictari,teste.Fiica-mea abia asteapta,eu nu [:D].

 

Vikinga,multe felicitari si [pup][flo] de la noi!Imi dai voie sa te invidiez ca vei fi mami de 3 pui?[:D].Daca 7 ani am fost sigura ca nu voi mai pute iubi atit de mult un alt copil,acum sunt sigura ca ar fi loc pt inca 1-2 in inima mea...daca nu am avea o virsta,poate m-as inscrie la nr 3.Sotul meu zice ca nici acum nu-i tirziu [:D],in fine,vom vedea![:D]

Nici scoala fiica-mii nu-i mare,nu stiu exact citi copii sunt dar e scoala de tara [:D],majoritatea copiilor sunt vecinii nostri,atmosfera e tare faina!Defapt dimineata am fost si am luat dejunul la Beckerei si pe drum,fiica-mea imi zicea ca bine-i pare ca locuim la sat,ne cunoastem cu toata lumea [:D].

Da,cu ceva timp in urma nu-mi venea sa cred ca voi fi mama de baiat,acum m-am obisnuit si zau de nu mi-ar mai trebui unul [olala].

 

Anda Banu ,bine ai venit si sarcina usoara![flo]Eu am nascut de 3 saptamini,a doua oara aici si a fost f bine,m.am refacut repejor,totul a decurs fara probleme.Daca ai intrebari,suntem aici.

 

Gata fetele,ma duc sa mai lucrez putin.Pina miercuri tre'sa termin un poster,pe 11 merg la conferinta.

Va pup,

 

 

Alina,mami de 2 copii minunati

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda-banu, eu l-am nascut pe Stefan prin cezariana pentru ca a fost necesar desi as fi vrut sa nasc normal. Pe Lucia voiam sa o nasc tot normal insa lucrurile nu au decurs nici de data asta cum am vrut eu asa ca am nascut cu cezariana (mi s-au fisurat membranele la 33-34 saptamani, s-a incercat inducerea nasterii normale dar in 48 de ore nu am avut deloc contractii). Daca medicii o sa creada ca trebuie sa nasti prin cezariana nu vor ezita sa-ti recomande asta dar daca ei cred ca poti sa nasti normal, mergi pe mana lor. Parerea mea.

 

Cu medicii romani si eu am avut doar experiente negative asa ca i-am schimbat intre timp pe toti. Pediatra prescria antibiotic preventiv (nu mai spun ca de fiecare data cand mergeam cu copilul bolnav la cabinet ea era mai interesata de amanuntele vietii noastre decat de ce face copilul), dentista m-a rugat daca pot sa-i fac si ei un cozonac de Paste ca ea nu stie (WAAAAS????), ginecologul mi-a zis cand m-am dus cu membranele fisurate la el ca nu e lichid amniotic ci doar pipi si sa revin peste 3-4 zile, cand orice neinitiat stie ca in 48 de ore copilul trebuie scos deoarece apare riscul de infectie (oricum in spital am primit si eu si fetita antibiotic). Daca ascultam de el si stateam linistita acasa cine stie ce s-ar fi intamplat cu fetita mea. Mi-a dat insa Dumnezeu intelepciunea sa ma duc totusi si la spital. Cu o seara inainte la cursul de pregatire a nasterii ne spusese moasa sa ne ducem la spital ori de cate ori ni se pare ca ne curge ceva. Deci am avut noroc. Poate au fost doar coincidente sa fie si romani si neprofesionisti insa cu medicii nemti inca n-am patit asa ceva pana acum. Ce-i drept sunt doar de 3 ani prin zona. Mai am timp.

 

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Alina
Ziua buna,fetele!Am auzit ieri la radio ca nici un carucior nu a iesit bine la öko teste [bang].In fine,cite ceva cititi aici:http://de.news.yahoo.com/17/20090827/tbs-10-von-14-kinderwagen-im-test-mangel-609f618.htmlVoi cumpara si eu revista sa citesc.Noi am cumparat in iunie unul de la Maxi Cosi,sunt curioasa cum a iesit.Vreo 2-3 sapt a avut mirosul ala de plastic nou si inchis,l-am tinut la aer si acum e ok.Pepina,hai,scrie mai des,suntem mai multe cu bebelusi,mai schimbam informatii.Despre ce fel de gimnastica vorbesti?Eu am nascut de 3 sapt si dupa inca 3,vreau sa incep Rückbildungsgymnastik,pina una alta,incerc sa-mi fac termin la osteopat sa-aranjeze vertebrele [:D].Alina,mami de 2 copii minunati
align="right" id="quote2">Eu m-am hotarit sa iau un Quinny Buzz 4, prietena mea eil are si e supermultumita de el. Tre sa iau si eu revista sa vad ce scrie de asta.>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie ChaplinCorinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si samburelu mititelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele aici puteti vedea minunea asta cu aburi(dampfbesen)sigur ati vazut prin magazine sau reclame dar nu le-ati dat atentie poate, au in reclama si la Netto acum unul la 50 euro(Clean Maxx), acum nu stiu cat o fi de bun dar tare mi-as dori unul daca as sti ca e asa cum il descriu ei

 

http://www.ciao.de/Clean_Maxx_Dampfbesen__2308016

http://preis.info/Dirt_Devil_Dampfbesen_M350/_phshsksasest.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Christel
Salutare fetele, Am si eu o intrebare daca stiti sa-mi raspundeti, vreau sa-mi fac o reteta pentru par si am nevoie de ulei de ricin, alcool de 90 grade si gaz lampant, ce ziceti le gasesc aici? Gaz parca am vazut eu prin magazin, pe lamga raionul cu lumanari dar nu m-am uitat daca mai contine si altceva, o fi bun pentru ce imi trebuie mie? Iar alcool de 90 de grade n-am vazut, mai mult de 40 de grade nu sunt, poate la farmacie s-o gasi? la fel si ulei de ricin, cum ii zice in germana?
align="right" id="quote2">Fetele si ce ziceti gasesc ingredientele astea de mai sus sa-mi fac reteta pentru par?id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda Banu,se face si aici cezariana la cerere.Eu am nascut de 2 ori cu cezariana,am si vrut si a si trebuit,mai ales la baietelul meu care a fost f mare pt dimensiunile mele si nu l-as fi putut naste normal.

 

Claudia,multumesc [flo].Pe baietii nostri ii cheama Stefan [olala].Tu ai dreptate,din cauza ca am deja o fetita nu ma vedeam si mama de baiat dar acum mi-e drag de mor si ma gindesc ce o fi fost in capul meu atunci [bang].

Hai ca e culmea doctora cu cozonacul [:D].

 

Yasmine,eu mi l-am dorit pe Bugaboo Cameleon dar parca nu m-am indurat sa dau 900 euro pe el,practic un an il voi folosi 100%,apoi imi mai iau un buggy,deja am pus ochii pe unul [:D].Noi am luat un Safety facut de Maxi Cosi,e f ok pina acum dar il folosim doar de 2 saptamini.

 

Christel,din reteta gasesti sigur in farmacie Rizinusöl,am folosit si eu demult pt constipatie.Alcool de 90 nu cred ca gasesti in farmacii,eu am lucrat in laborator si acolo il comandam,nu mai tin minte cum se numea firma,iti zic in vreo saptamina-doua,o sa intreb.

 

Alina,mami de 2 copii minunati

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...