Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (56)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui anda_banu
neata fetelor si o zi cit mai bunavroiam sa va intreb,voi ce bagaj ati luat la spital atunci cind ati nascut?banuiesc ca aici n u e ca in romania,am auzit ca sunt conditii super in spital si personalul e foarte dragutva pup si fug la treaba,pe aici se simte asa un aer de toamna...
align="right" id="quote2">Asta ma intereseaza si pe mine. Am mai spicuit eu pe ici pe colo. Mai astept si pana vineri sa vina ptr prima data moasa la mine acasa. Voi vedea ce zice si ea.------------------------[gravi] 30+ [baietel] David Albume fotoid="size1">id="Times New Roman">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dana,eu am avut la fiica-mea(defapt il mai am in boxa)un carucior Gesslein,e in genul Teutoniei,cu geanta.A fost f bun,robust dar greu.Asta e ceva mai usor si vroiam cu landou desi geanta e mai practica,cind creste bebe,o puteti folosi ca sac de picioare. Sa-l stapiniti sanatosi! Referitor la bagajul pt maternitate,nu va stresati,eu l-am facut inainte sa plec(bine,indicat e mai rpd dar eu m-am simtit bine pina la sfirsit,simteam ca nu nasc inainte de data programata si tre'sa plec noaptea in graba mare [:D]) si am pus de capul meu,exact ce stiam ca mi-a trebuit la prima nastere:camasi de noapte deschise in fata,sutiene de alaptat,halat(eu nici nu l-am folosit pt ca muream de cald),papuci de casa,cosmetice,prosoape,aparat foto,carti de citit.In rest am primit tot:de la chiloti de unica folosinta la camasi de noapte(nu le-am vrut pe ale lor ca erau cu mineca lunga),haine pt bebe,pampers,cosmetice de bebe,tot.Acasa i-am lasat sotului hainutele lui bebe de iesit din spital,mi le-a adus in ultima zi si babyschale. Sarcini usoare va doresc! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Alina
Dana,eu am avut la fiica-mea(defapt il mai am in boxa)un carucior Gesslein,e in genul Teutoniei,cu geanta.A fost f bun,robust dar greu.Asta e ceva mai usor si vroiam cu landou desi geanta e mai practica,cind creste bebe,o puteti folosi ca sac de picioare. Sa-l stapiniti sanatosi! Referitor la bagajul pt maternitate,nu va stresati,eu l-am facut inainte sa plec(bine,indicat e mai rpd dar eu m-am simtit bine pina la sfirsit,simteam ca nu nasc inainte de data programata si tre'sa plec noaptea in graba mare [:D]) si am pus de capul meu,exact ce stiam ca mi-a trebuit la prima nastere:camasi de noapte deschise in fata,sutiene de alaptat,halat(eu nici nu l-am folosit pt ca muream de cald),papuci de casa,cosmetice,prosoape,aparat foto,carti de citit.In rest am primit tot:de la chiloti de unica folosinta la camasi de noapte(nu le-am vrut pe ale lor ca erau cu mineca lunga),haine pt bebe,pampers,cosmetice de bebe,tot.Acasa i-am lasat sotului hainutele lui bebe de iesit din spital,mi le-a adus in ultima zi si babyschale. Sarcini usoare va doresc! Alina,mami de 2 copii minunati
[flo] ptr sfaturi in legatura cu geanta de spital. Carutul pe care l-am ales noi este cel mai usor de la Teutonia. Este model 2009 si are in jur de 12 kg. Este foarte usurel. L-am luat cu geanta care se poate folosi si ca sac de picioare. Eu nu prea inteleg: landoul nu este acelasi cu geanta? ------------------------ [gravi] 30+ [baietel] David [url="http://ro.fotoalbum.eu/adridana"]Albume foto[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Christel, am vazut ca ai scris de mopul cu aburi si intrebai daca ramane curat cum e in reclama.Nu nu ramane. Eu am nu mop ci un asirator si normal ca bucatile de material(lavetele, sau cum se numesc) se murdaresc. Oricum eu am ajuns la concluzia ca tot cele clasice sunt mai bune.Eu am luat mare plasa si cu aspiratorul asta.Tot la cel clasic am ramas si la mop. Dana,diferenta intre landou si geanta e ca landoul este din plastic din cel dur, iar geanta e doar material. "Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tumpi Dana,diferenta intre landou si geanta e ca landoul este din plastic din cel dur, iar geanta e doar material. "Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)
Mersi. Am inteles. Deci eu am luat cu geanta nu cu landou. ------------------------ [gravi] 30+ [baietel] David [url="http://ro.fotoalbum.eu/adridana"]Albume foto[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,da,asa e,landoul e din ceva plastic tare,acoperit cu material.Mie mi se pare si mai spatios decit geanta,in fine,poate doar e o iluzie optica,nu am masurat cu geanta de la Gesslein.Ideea e ca eu acum vroiam altceva [:)].Cam asa are si al meu cu landou cu tot,12 kg,celalalt avea vreo 15.Deocamdata eu ma misc bine cu el,bebe pare multumit [:D]. Dengabi,te cred ca ti-ai mai dori un bebe [flo]dar daca esti f motivata,vorbeste cu doctorul,iti zice exact ce riscuri ar fi.Oricum,nici eu nu-s tocmai tinerica,fac in curind 37 si riscul de virsta a fost estimat pe la 4 %.Succes iti doresc! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Alina
Dana,da,asa e,landoul e din ceva plastic tare,acoperit cu material.Mie mi se pare si mai spatios decit geanta,in fine,poate doar e o iluzie optica,nu am masurat cu geanta de la Gesslein.Ideea e ca eu acum vroiam altceva [:)].Cam asa are si al meu cu landou cu tot,12 kg,celalalt avea vreo 15.Deocamdata eu ma misc bine cu el,bebe pare multumit [:D]. Dengabi,te cred ca ti-ai mai dori un bebe [flo]dar daca esti f motivata,vorbeste cu doctorul,iti zice exact ce riscuri ar fi.Oricum,nici eu nu-s tocmai tinerica,fac in curind 37 si riscul de virsta a fost estimat pe la 4 %.Succes iti doresc! Alina,mami de 2 copii minunati
Alina tu ai facut amniocenteza la a doua sarcina, fiind peste 35 de ani? Eu am saptamana viitoare joi Termin si imi cam tataie posteriorul. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si samburelu mititelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intru si eu doar ca sa-i spun Yashminei ca totul va fii ok. Acum amnio e o practica destul de deasa,doctorii au prins experienta, se face sub ecografie ca sa fie siguri. Nasa puiului meu cel mic a avut al doilea copil la 43 de ani, 18 ani dupa primul. Si cu complicatii la inima, caci cand fata a facut un an a fost sa se opereze la inima. Cardiologul nu prea a fost de acord cu sarcina...bref, are sa fie bine si astfel ai sa fii si tu linistita sufleteste. In urma acestei analize, daca vrei, poti sa aflii sexul bb-lushului cu exactitate. Ma bucur sa te vad fericita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Yasmine
Citat:
citat din mesajul lui Alina
Dana,da,asa e,landoul e din ceva plastic tare,acoperit cu material.Mie mi se pare si mai spatios decit geanta,in fine,poate doar e o iluzie optica,nu am masurat cu geanta de la Gesslein.Ideea e ca eu acum vroiam altceva [:)].Cam asa are si al meu cu landou cu tot,12 kg,celalalt avea vreo 15.Deocamdata eu ma misc bine cu el,bebe pare multumit [:D]. Dengabi,te cred ca ti-ai mai dori un bebe [flo]dar daca esti f motivata,vorbeste cu doctorul,iti zice exact ce riscuri ar fi.Oricum,nici eu nu-s tocmai tinerica,fac in curind 37 si riscul de virsta a fost estimat pe la 4 %.Succes iti doresc! Alina,mami de 2 copii minunati
Alina tu ai facut amniocenteza la a doua sarcina, fiind peste 35 de ani? Eu am saptamana viitoare joi Termin si imi cam tataie posteriorul. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si samburelu mititelu
Corinna,nu am facut.Cind am ramas insarcinata am avut fix 36 si doctora de la Medizinische Genetik mi.a zis ca virsta asta e cumva la limita ca sindroamele astea nu apar peste noapte,cum ai trecut de 35,efectiv am fost mirata pt ca am fost sigura ca va trebui sa fac.Am facut Nackentransparenzmessung la 12 sapt,plus analiza de singe(cei 2 hormoni) si mi-a iesit risc de SD 1 la 7000 si ceva si risc de trisomie 13/18,1 la vreo 15000 si a zis ca riscul de copil cu probleme e mai mic decit riscul de a pierde sarcina dupa amnio si ca nu e deloc necesar amnio doar daca tin neaparat imi face.Am avut incredere in ea,e genul ala de medic care iti aduce liniste in suflet,eram f panicata inainte de consultatie. Iti tin pumnii sa fie bine![flo][pup] A,nu am facut nici triplu test pt ca zicea ca ea numai face pacientelor ei,dau erori la 20% din gravidute si nu e ok. Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele,mi-am amintit ca ieri a fost ziua Andreiei. [s]La multi ani fericiti si sanatosi,Adreia![s] In alta ordine de idei,mamicile cu bebelusi sau copii mici,ce scutece mai folositi,care-s mai bune?Eu i-am luat bebelusului Pampers Dry(3-6 kg,el are cam 5)si desi il schimb la fiecare masa,deci la 3 ore,il gasesc ud,pur si simplu se umplu rpd si iese pipi,tre'sa il schimb cu totul in miezul noptii,se trezeste de-a binelea,pina adoarme,vine dimineata. Noapte buna! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...