Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (56)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La multi ani, Andreia, sa fii sanatoasa si sa ai parte de mult noroc in viata! Tumpi multumesc pentru raspuns, asa am mai aflat si eu ca se murdareste laveta aia tot asa de repede ca la cel clasic, pai si atunci care-i mai e utilitatea ca mai trebuie sa-l scot si din priza cand ii spal laveta si sa ma mai plimb si cu cablu ala prin casa, uf si imi pusesem mari sperante in el, speram sa fie bun[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreia, "la multi ani!" si de la mine, noroc de Alina ca am aflat...[pup] [URL="http://good-times.webshots.com/photo/2354379010100816331LiDLUL"]poza cu noi[/URL] [URL="http://good-times.webshots.com/album/558226232sJMJER"]poze diverse[/URL] [URL="http://www.facebook.com/album.php?aid=858&id=1727991987&l=2395a72935"]aprilie 2009[/URL] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Christel, Yasmine, Simona, multumesc mult pt urari! Corina, cum decurtge sarcina? Atzi aflat ce va fi puiul mic? Simona, cum i-i place Antoniei la Realschule? I se pare mult mai greu ca in Grundschule? Ea a facut Fahradschein? Alina, mai avetzi si voi un picutz si re-incepetzi scoala. Cum va petrecetzi ultima saptamina? Tu in jur de 11 sept. parca aveai sustinerea acelui proiect, nu? Reusesti sa faci ceva cu bb mic? [pup] Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ii place la scoala chiar i se pare usor totul si stie sa raspunda la ore (spune ea!), o sa aud si ce spun profesorii la sedinta, sapt. viitoare, dar inclin s-o cred pt. ca stiu sigur ca la grundschule a fost nedreptatita, acum nu zic la germana dar macar la sport si muzica nu i-au dat 1 si nu e corect ei numai sa fie bine de acuma.... permis de bicicleta are de anul trecut parca, eu nu stiu prea bine nefiind prezenta [:I], se duce cu bicicleta la scoala acum, nu e departe dar e f. greu ghiozdanul, ma gandeam ca de acum e mai usor da de unde!? ce nu-i place si o s-o retrag, la ganze tag, e singura din clasa ei care ramane si nu o includ in clasa care e toata la ganze tag, o trimit de colo colo prin scoala pana la ora 4, nici mancarea nu e grozava, asa ca n-o mai las, noi am inscris-o asa in speranta sa-si faca prieteni, fiind noua in oras, si sa vb. mai mult germana, dar la ce program are dupa amiaza nu e cazul... oricum nu ma asteptam la tratamente dif. aici la scoala si totusi in clasa ei parca am spus sunt numai copii care fac naveta si o fetita din oras care cred ca e turcoaica, eu ce sa inteleg de aici, plus porcentajul de fete-baieti care numai la ea e total aiurea, sper sa am ciu spune oful la intalnirea cu parintii, dupa sedinta de clasa, poate ma baga in seama cineva, ca de i-am spus directorului a fost ca si cum am vb. singura... [pup] [URL="http://good-times.webshots.com/photo/2354379010100816331LiDLUL"]poza cu noi[/URL] [URL="http://good-times.webshots.com/album/558226232sJMJER"]poze diverse[/URL] [URL="http://www.facebook.com/album.php?aid=858&id=1727991987&l=2395a72935"]aprilie 2009[/URL] [marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor[flo]din pacate eu nu prea am timp decit in weekend sa mai scriu pe aici pentru mine urmeaza o saptamana mai aglomerata,am programare la dr-de-abia astept sa vad ce imi zice,apoi cu cea mica la dentist,dansuri etc m-ar interesa despre eltern geld,poate lua si tatal sau doar mama?adica daca eu nu sunt angajata volltime si sotul e-evident si cu salariu mai mare poate lua el?si inca ceva...concediu prenatal se poate lua?este platit de angajator sau de stat? poate stiti voi,sa ma luminati[pup] pe aici a venit toamna cu frig...[bang]nu imi place dar asta e ma duc cu pitica in parc si va pup va doresc o duminica placuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda eu stiu ca poate lua oricare din parinti, la alegere. Daca considerati ca e mai avantajos sa ia tatal nu cred ca e nici o problema. Eu ma gandesc ca e mai avantajos sa iei tu, daca ai un mini-job te incadrezi la suma minima pt. Elterngeld, 300 de euro. Despre concediu nu stiu, poate te lamureste altcineva. Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui helbi
Christel, Yasmine, Simona, multumesc mult pt urari! Corina, cum decurtge sarcina? Atzi aflat ce va fi puiul mic? Simona, cum i-i place Antoniei la Realschule? I se pare mult mai greu ca in Grundschule? Ea a facut Fahradschein? Alina, mai avetzi si voi un picutz si re-incepetzi scoala. Cum va petrecetzi ultima saptamina? Tu in jur de 11 sept. parca aveai sustinerea acelui proiect, nu? Reusesti sa faci ceva cu bb mic? [pup] Andreia
Andreia inca nu stim ce va fi. Acum pe 10 septembrie am Termin pt. amniocenteza, si cred ca com face testul FISH cel rapid, la care se numara toti cromozomii, si vom sti atunci foarte precis ce va fi. Feelingul meu imi spune ca e tot fetita, sa vedem. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si samburelu mititelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anda_banu
buna fetelor[flo]din pacate eu nu prea am timp decit in weekend sa mai scriu pe aici pentru mine urmeaza o saptamana mai aglomerata,am programare la dr-de-abia astept sa vad ce imi zice,apoi cu cea mica la dentist,dansuri etc m-ar interesa despre eltern geld,poate lua si tatal sau doar mama?adica daca eu nu sunt angajata volltime si sotul e-evident si cu salariu mai mare poate lua el?si inca ceva...concediu prenatal se poate lua?este platit de angajator sau de stat? poate stiti voi,sa ma luminati[pup] pe aici a venit toamna cu frig...[bang]nu imi place dar asta e ma duc cu pitica in parc si va pup va doresc o duminica placuta
Daca am inteles eu bine, Elterngeld ia parintele care sta acasa cu copilul, daca sta mama, ia mama, procentual din salar, daca sta tatal, ia tatal. Se poate face si asa, mama sta 10 luni, si tatal sta 2 luni. Am auzit pe unii care au facut asa. Principalul e, ca in timp ce iei Elterngeld, nu ai voie sa muncesti fulltime, ci doar parttime. Cocediu prenatal ia doar mama. Am o asistenta angajata, care mi-a aspus lunea trecuta ca e insarcinata,a adus adeverinta de la medic, e in saptamana 7-a, si ginecologul ei, mi-a scris, ca din 03.03.2010 intra in Mutterschutz. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si samburelu mititelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...