Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (56)


Recommended Posts

Anda, incerc sa iti raspund la intrebari cat mai succind. Daca nu intelegi revino cu alte intrebari detaliat.
Citat:
citat din mesajul lui anda_banu
m-ar interesa despre eltern geld,poate lua si tatal sau doar mama?
Elterngeld se poate lua max 14 luni, cumulate. De ex mama ia 12 luni si tatal 2, pot coincide perioadele.
Citat:
adica daca eu nu sunt angajata volltime si sotul e-evident si cu salariu mai mare poate lua el?
Valoarea minima este 300E si valoarea maxima este 67% din salariu net, nu mai mult de 1800 lunar. toate veniturile obtinute din elterngeld nu pot fi mai mari de 25.000 E
Citat:
si inca ceva...concediu prenatal se poate lua?este platit de angajator sau de stat?
Concediu prenatal se poate lua numai de catre mama/persoana insarcinata [:)] si incepe incepand cu sapt 34. Angajatorul nu are voie sa te primeasca la munca, in cele 6 sapt (presupuse) pana la nastere. Cred ca sunt platite de asigurari pt ca intra in incidenta bolilor/riscuri, dar nu sunt sigura.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Anda, -legat de elterngeld: eu nu am lucrat niciodata in Germania asa ca am laut doar cei 300euro/luna timp de un an. -legat de bagajul de spital: eu am avut vreo 3 camasi de noapte, un halat de baie, sutiene de alaptat si chiloti, cateva schimburi de haine de casa pentru purtat peste zi (pantaloni trening si tricouri), sosete si papuci pentru dus si bineinteles prosoape si cosmeticele obisnuite. Nu mi-a tebuit nimic pentru bebelus si nici chilotii nu erau musai insa dupa primele doua zile chilotii lor de plasa nu mi-au mai placut. In spital aveam la dispozitie: tampoane, absorbante pentru sani, scutece pt. copil si ma rog, cam tot ce iti trebuie. Hainele pentru scos bebe din spital le-am lasat acasa si le-a adus sotul cand a venit sa ne ia acasa. Oricum sotul poate trece oricand pe la tine sa-ti mai aduca ce-ti trebuie asa ca nu-ti lua prea multe chestii. mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele,multumim de urari![flo] "La multi ani!"cu scuzele de intirziere si de la noi,pt toate Mariile,Mariane si derivate! Ieri nu am apucat sa intru pe forum,mi-am printat posterul la Univ si a iesit ff bine.Dupa-amiaza am fost sa-mi caut haine,grea problema,am 5 kg in plus si nu-mi mai vine nimic [bang].Miine si poimiine am prezentari,sper sa ma descurc,am o oboseala cit casa dar o sa rezist,ma simt ca in sesiune [:D]. Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...