Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nazdravani de august-septembrie 2003 (iunie.2009)


Recommended Posts

Mai, dar ce s-a mai scris pe-aici, tare mi-a placut sa va citesc. Iuliana, zau ca-mi pare rau ca ai avut parte de asa experienta neplacuta. Sa bati atat de mult drum, cu fetele dupa tine si... of! Mai este putin si ajungi acasa la tine si o sa iti fie mai bine. Dar fetele ce fac? Se simt bine? Cris, aseara tocmai vorbeam cu Ileana de copiii tai si ti-i laudam cat de frumosi pot sa fie. Iris e o splendoare de fata, iar Andrei... hm, febletea mea. Liliac, te inteleg ca esti ingrijorata de cum va reactiona Andra cand va sosi bebelul. Dar e posibil sa reactioneze diferit cand va sti ca este al ei, ca trebuie si ea sa aiba grija lui. Mihaela, imi place sa povestesti despre experientele Silviei cu scoala. E prima scolarita din grup, nu? Oanei inca nu i s-a schimbat niciun dintisor, in schimb cele 4 masele au iesit de cateva luni bune. Isi doreste foarte mult sa-i cada dintii, are deja colegi la gradi carora li s-a tot intamplat minunea, ca sa nu mai vorbim de faptul ca lui Luca deja i-au cazut pana acum cativa. Dar urmaresc mereu ce se intampla si nu se misca niciunul. Carmen, foarte buna ideea cu "pastila de curaj". Merita preluata si aplicata. Oana are bibicleta tot cu roti ajutatoare, dar n-am mai scos-o de multa vreme de pe balcon. Ea este mare fan-role. E topita sa iasa afara cu rolele. Si ma bucur poate asa mai pune si ea ceva carnita pe fusele alea de picioare. Sigur mai vroiam sa spun ceva... [batcap] ________________________
Daniela mamica de [url="http://picasaweb.google.com/daniela.ene/OanaMaria2Septembrie2003"]Oana Maria[/url] (2 sept. 2003) si [url="http://picasaweb.google.com/daniela.ene/RoxanaElena7Februarie2007"]Roxana Elena[/url] (7 febr. 2006) [url="http://www.dropshots.com/danae"]Alte poze si filmulete[/url] [url="http://www.copilasi2006.3x.ro/"]SPIRIDUSI DE IANUARIE-FEBRUARIE 2006[/url] [url="http://www.nazdravani.ro"]NAZDRAVANI DE AUGUST-SEPTEMBRIE 2003[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ah, da...

 

Carmen, vroiam sa-ti spun ca vreau sa vad poze cu Alex. Haide, mai, doamna!

 

Si...

 

Sisi, sunt mare fan al blogului tau [olala].

 

________________________

Danielaid="red"> mamica de Oana Mariaid="red"> (2 sept. 2003) si Roxana Elenaid="red"> (7 febr. 2006)

Alte poze si filmulete

SPIRIDUSI DE IANUARIE-FEBRUARIE 2006

NAZDRAVANI DE AUGUST-SEPTEMBRIE 2003

id="size1">id="Trebuchet MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, ce bine ca mai scrii si tu! Ce mai fac fetele?

Si Silvia e fan role, deja are curaj si merge cu viteza...inca n-a tras nici o tranta. Noi avem spatiu aici in fata si in spatele casei, se mai duce singura sau cu o alta fetita cu rolele sau ma mai ia pe mine [:D]. Dada, am si eu role, asa ca ne "rolim" amandoua [:D].

Are trotineta cu care iar ii place sa mearga...azi i-a parut rau ca n-a mers la scoala cu trotineta, majoritatea copiilor erau cu ele. Au si la scoala triciclete cu care se dau, dar trotineta cica e altceva [:D].

Cu bicicleta a invatat sa se dea cu 2 roti dar e cam rabla bicicleta acum, trebuie sa ii luam alta, asa ca deocamdata bicicleta e abandonata.

 

Cu scoala e OK...miercuri a ramas singura cele 2 ore, eu am stat acasa cu inima cat un purice si cu urechile ciulite la telefon, ma asteptam sa ma sune ca plange sau ca vrea acasa [:D] dar n-a fost cazul. Cand am ajuns dupa ea era pe tricicleta afara, se imprietenise cu o fetita si au jucat fotbal pe un teren cu iarba de langa scoala, apoi au facut o perinitza(au cusut manual) pe care i-a facut-o cadou lui Morgan. O sa pun pe blog mai tarziu...Azi a ramas fara obiectii, 2 baietei coseau inauntru o bucata de material si a vrut si Silvia, asa ca o sa vad imediat ce opera a facut. Azi e prima zi cand mananca la scoala, ea era tare incantata, abia astepta. E autoservire si sunt curioasa cum se descurca...la camin era altfel.

 

cristina, din aceleasi motive ca si ale lui Sisi scriu si eu pe blog...e multa lume care citeste acolo, rudele noastre din toata lumea, ca noi suntem imprastiati [:D] dar si cele din Ro...nu avem cum sa le ghidez aici si nici cum sa scriu emailuri peste emailuri...

 

iuliana imi pare rau de vacanta voastra. Sa ajungeti cu bine acasa!

 

dana-ene, Emma e prima scolarita din grup si Andreea iulianei76 mergea deja anul trecut. Chiar asa, poate mai intra si ea sa ne mai scrie de fete...Si Radu al Irinucai incepe acum in septembrie...asa ca uite incet-incet grupup scolareilor se mareste. Cred ca la anul vor fi toti scolari...sau poate ca nu? Ei, mai e pana atunci!

 

[pup] la toate!

 

fii alaturi de Mihaitaid="Book Antiqua">id="maroon">id="size4">

 

vid="red">oid="purple">rid="blue">bid="maroon">e id="teal"> did="green">eid="purple"> cid="navy">oid="red">pid="orange">iid="limegreen">lid="blue">...id="Georgia">

id="size2">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">

calator de profesieid="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ups... da, asa este. Doar siam de Emma, bineinteles. Dar am uitat.

 

Mihaela, suna tare interesant ce fac ei la scoala. Sunt absolut sigura ca se va integra usor. Acum este doar inceputul, dar sunt copii si altfel interactioneaza ei.

 

Da, Oana id="red">la anul incepe scoala. Chiar asa, va trebui sa ajung pana la scoala sa depun dosarul. Si sa merg sa obtin de la medicul de familie fisa cu vaccinari.

 

Cris, asa e. Fetele sunt mari. Dar in septembrie - cum sa spun - sunt cheltuieli mari, incep amandoua frunzele caminul, am de cumparat o gramada de chestii. Plus ca-i ziua Oanei si isi doreste sa ii organizez si la gradi o mica petrecere, fiindca ea nu a avut parte de momentul in care colegii canta "La multi ani" si sufera din cauza asta.

Daca nu ii fac anul asta, nu mai am cand.

 

Pe Roxana id="red">am inscris-o la step-by-step, fiindca acolo au o incandrare mai buna. Cel putin asa am fost sfatuita. Asta inseamna ca vom plati o educatoare in plus.

 

Eii, sa fim sanatosi.

 

Am trecut pe la scoala unde o sa mearga Oana si era un afis in care erau chemati elevii din clasa intai sa li se ia masuri pentru uniforme. La anul vine randul nostru. [olala]

 

In rest? Fetele sunt foarte bine. Joaca, joaca si iarasi joaca!

Sunt neobosite!

 

________________________

Danielaid="red"> mamica de Oana Mariaid="red"> (2 sept. 2003) si Roxana Elenaid="red"> (7 febr. 2006)

Alte poze si filmulete

SPIRIDUSI DE IANUARIE-FEBRUARIE 2006

NAZDRAVANI DE AUGUST-SEPTEMBRIE 2003

id="size1">id="Trebuchet MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi pare rau de "vacanta"...numai vacanta nu a fost inafara de perioada cind am fost la sor-mea la Viena unde ne-am simtit excelent. Fetele sint OK. Maica-mea a plecat in Italia imediat ce ne-am certat...nici macar pe Emma nu a sunat-o de ziua ei....ca sa nu mai zic de ziua mea. Si ca dovada, cind a sunat la taica-miu sa vb cu ele, fetele nu au vrut. Greseala mea a fost ca m-am impacat cu ea inca de acum 8 ani cind nu a venit la nunta mea si a amenintat toate rudele ca daca vin, nu mai au ce discuta cu ea. Nu ar fi trebuit sa o iert. Plus ca am auzit ca s-a plins ca ce mi-a trebuit mie al doilea copil si etc etc...ca de ce face Emma teme in fiecare zi, ca terorizez copilul samd.

 

Din pacate toata supararea si tot stresul care s-a adunat nu mi-a facut deloc bine...azi am facut o criza de plins si de abia am putut sa mai respir. Si de vreo 4 zile tot tip la saracuta de Emma care simte cumva si ea tensiunea mea. As fi plecat si azi acasa daca nu m-ar fi costat biletele 2700$ de caciula, bani pe care nu ii am acum de dat pe bilete asa ca mai rabd.

 

Am vrut sa ma duc la mare in ziua cind trebuia sa plece Alex prima data, dar Dianei i-a fost rau si a vomat, apoi a pierdut Alex avionul si a trebuit sa dam mia si am sarit peste mare. La Iasi i-a venit Dianei un balansoar in cap si i-a spart capul...mi-a venit rau cind am vazut cit singe i-a curs. Instantaneu mi-a venit sa vomit ....si, slava D-lui, am vazut cazuri mai nasoale de 10000 de ori, dar cind a fost vorba de copilul meu m-am comportat ca o gaina.

 

Neamurile (fratii si mai mult ca sigur ca si maica-mea) deja de gindesc la mostenire si se pare ca au in plan sa ma "evite" ca sa o zic elegant...pentru ca eu sint acolo (in America), am viata mea...sint un fel de outsider si nu de-a lor.

 

Ce sa zic, am jurat pe sufletul copiilor mei, ca sa o zic tiganeste, ca asta e ultima data cind mai pun piciorul in Romania ca sa vin in vizite.

 

Am fost facuta terorista, hoata ca am plecat din Romania si ca , copiii mei nu vb. romaneste, chit ca acum vorbesc chiar bine. Mi s-a adus reprosuri la viata pe care o duc ca cica ce fel de viata e aia singura fara jdemilioane de prieteni fara mers la terase si restaurante in fiecare zi daca se poate etc. Mi s-a reprosat ca eu am bani si ei nu au si multe altele de care nici nu vreau sa imi mai aduc aminte.

 

Gata, nu mai vreau sa ma pling....mi-a ajuns peste cap si sa imi fie de invatatura de minte.

 

 

Emma incepe scoala pe 24 aug. si Diana De abia asteapta. Am primit o lista cu rechizitele pe care trebuie sa i le cumpar si, cind ajung acasa, asta e primul lucru pe care il fac. Emma a facut progrese mari pe timpul vacantei si la mate si la engleza...acum poate sa faca adunari de tipul 267+356. Si la citire la fel, citeste la nivelul unui copil de clasa a 2-a. programul ei la cl. I e de 8.30-15. O sa ii fie cam greu la inceput, dar o sa obisnuiasca. Ei ii place tare mult in colectivitate. S-a suparat pe mine ca nu am dus-o la innot pe timpul verii, dar asta e...mi-am facut cu propria mea minuta. Diana de abia asteapta sa mearga si ea la gradinita la profesoarele ei iubite si eu de abia astept sa ma intorc la casuta mea.

 

Sa ma scuzati ca nu am multumit pentru urarile de ziua Emmei. Cind am scris mesajul anterior a fost prima data cind intrasem pe internet de cind am venit aici.

 

Urez si eu LMA copilasilor sarbatoriti...petreceri frumoase in continuare si toata urarile de bine, sanatate si fericire atit copilasilor cit si parintilor.

 

Emmei i sa misca un picut si unul din dintisorii de sus. De abia astept sa o vad stirba de dintii de sus...cred ca o a fi o caraghioasa mica:)).

 

Va pup i va urez concediu placut in continuare si inca o data LMA sarbatoritilor!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iuly, nu te mai scuza atata ca te plangi... macar asa te mai racoresti nitel. din pacate chestiile astea dor in timp.

doar de-aia suntem pe-aci, sa ascultam, nu?

 

cand aveti avion spre casa?

 

cum e diana cu spartura? sper ca nu e vizibila, ca in rest se vindeca. ei vezi, ca au totusi dreptate unii cand spun ca nu trb sa-ti tratezi membrii familiei. si eu ma gandesc cu groaza la chestii de genul asta. si n-am trecut prin oase rupte, sper sa nici nu trec, dar ma gandesc ca urmeaza apendicite, sau cine mai stie ce...

 

dana, poate strecurati si un plin de benzina pe undeva... mi-ar pare tare bine sa veniti.. ca nu v-am vazut ce vreo 5 ani...

 

ce ma fac eu cu copiii? plang amandoi la tf ca vor acasa. am terminat treaba, dupa planul nostru ar trebui sa mai stea 2 saptamani la maica-mea. dar NU MAI VOR. pe de alta, nu ar fi greu sa-i iau, dar daca ii iau, trebuie sa-i spun maica-mii ca-s in somaj... si asta ar declansa al treilea razboi mondial in familie. si taica-miu zicea ca opoate reusim sa evitam sa-i spunem maica-mii de somaj, nu de alta, dar e genul de om care ii scoate pe toti din minti cand nu e ceva dupa sufletul ei. pt ca maica-mea e produs al epocii comuniste pana in adancul sufletului. are fixatia aia ca trb sa ai casa ta, cat ca mori de foame s-o platesti, si serviciul tau, cat ca te umilesti si accepti praful dupa toba, dar sa ai acolo un salariu sigur.

asa ca nu accepta ca taica-miu s-a mutat cu serviciul intr-o comuna, caci nu mai sunt copii, si nici ore la scoala, inca ma baraie la cap ca am renuntat la catedra (desi la istorie situatia a trecut demult de critic, nu mai sunt ore...), si bomboana de pe coliva ar fi somajul...

 

faceam socoteala cu tata, daca reusim sa tinem secret pana in septembrie, cand incep copiii gradi, am scapat. poate am si putin noroc si o sa gasesc ceva, desi cautarile merg mai naspa decat inainte de vacanta. daca vreti sa va distrati, iaca ce anunt e pe bestjobs, pana nici munca asta dificila nu se mai plateste cum trebuie...[:-)))]

una peste alta, sunt inca optimista. desi ma uit la tv si ma apuca depresia. stiu ca am un bugetar in familie, dar astept cu interes sa vad cum si bugetarii suporta criza. dar ma uit cu stupoare... cum cea mai simpla solutie nu e aplicata... reducerea salariului. ok, sa nu le reduca sub 1500 ron, dar unii sa ia salarii de 8000 ron, si altii sa treaca in somaj. romania chiar isi merita numele de "tara lui papura voda".

 

hai ca m-am racorit si eu nitel. de obicei nu ma uit la tv, tati se incapataneaza sa tina pe realitatea tv non stop...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, mai, Iuliana, mai. Trista experienta. Asa cum spune si Cris, din pacate, astea sunt lucruri care vor durea mereu, dar macar cand te vei intoarce in mediul tau vei putea sa iti revii.

Ai grija cu stresul, fiindca te dai peste cap si ai nevoie sa fii sanatoasa pentru fetele tale superbe.

Cred si eu ca te-ai speriat cu lovitura Dianei. Doamne, DOamne! Acum este bine, deci?

 

Cris, nasol si la tine cu jobul. Macar esti optimista si - Doamne ajuta! - sa ai succes.

Iuliana spunea ca pe 20 pleaca spre casa, parca, nu?

 

In legatura cu intalnirea, nu stiu. Sa vedem. Daca putem, poate.

 

________________________

Danielaid="red"> mamica de Oana Mariaid="red"> (2 sept. 2003) si Roxana Elenaid="red"> (7 febr. 2006)

Alte poze si filmulete

SPIRIDUSI DE IANUARIE-FEBRUARIE 2006

NAZDRAVANI DE AUGUST-SEPTEMBRIE 2003

id="size1">id="Trebuchet MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana... eu de aia desi am 4 camere tin doar 2 paturi in casa- apartament![:D] Si la casa am facut doar 3 dormitoare, toate ocupate... de noi, Alex si mama... cand o veni... si in lipsa ei va fi incuiata[:D] ca nu vreau sa ma transform in gara sau hotel...

Dupa ce a murit taica-meu acum 15 ani surorile lui, din care una prof universitar si fara copii, amandoua au venit sa vada ce pot mosteni, ba bagasera chiar succesiune, ca si cum noi nu existam!!! Si de atunci nu le mai cunosc si nu le-am mai vazut si bine a mai fost!! De acum 7 ani am cam rupt-o si cu fratii mamei care imi numarau banii si se auto finantau pe spatele meu, la stilul: am nevoie, sa imi dai, trebuie facut... toate pentru ei, adica rest de casa, masina etc... In rest eram buna doar de judecat, ca fac, ca dreg... nici nu stiam ce facusem - ca ei inventau acasa la ei! - si ma trezeam luata la intrebari! Si cochetez cu ideea de a extinde politica si pe la socri...

Am fost considerata un monstru in familie si m-au condamnat toti cand am spus STOP... nici nu le-am spus cand am ramas insarcinata si nu au venit nici la botez dar sincer ce bine a fost!

Acum am familia mea si atat, si prin familie inteleg copilul si sotul si mama - ca ea saraca a fost mereu langa mine, si barfita si exploatata!! Si cativa prieteni. Si credeti-ma nu sufar.

In alta ordine de idei, sper ca Diana e bine.

Azi am organziat ceva pt Alex cu cativa copii - putintei, maxim 11, colegi de la tenis si cativa prieteni... la Fan Party, in Tatarasi... stiu ca e cam tarziu saiti spun dar nu e ceva special 2 ore de joaca cu copii de 6 ani si vreo 2 de 4... dar daca vrei sa mai iesi si sa ne si vedem si in primul rand sa se mai joace fetele... va asteptam de la ora 19...Imi pare rau ca nu mi-a venit ideea de ieri macar... Asa poate ne vedem... in sfarsit...

In ce priveste descarcatul nervilor, asa e... te descarci si e mai usor apoi... Dar ideea ar fi sa nu te mai gandesti la asta, ca nu merita sa te consumi. Tu ai incercat, daca nu e e nu e si gata, mergi pe drumul tau si fa cum stii tu mai bine.

Cu idei ca imi stresez copilul si ca face prea multe lectii ma lupt si eu cu socrii insa nu le dau atentie si le limitez interventia. Si oricum nu le solicit sfaturi si nu le dau prilejul sa comenteze, iar cand se intampla, il implic pe sotul meu in discutie care le taie macaroana cum eu nu imi permit. Adica, accesul limitat...

 

Dana, sincer trimit poze pe mail cui vrea... dar dupa o experienta stupida cu webshot-ul... nu imi mai vine sa le public pe net...

Deci iti trimit azi pe mail.

 

Criss, eu cred ca iti e clar ca n-ai voie sa dezarmezi... sigur vei gasi ceva, doar nu iti pierde optimismul.

 

Pupici la puiuti.

Un Week end frumos! Al meu sigur va fi! De azi incepem de fapt si cred ca o vom tot tine pana luni!

Va pup si va urez inca o data tuturor un week-end placut!

Iuliana, iti trimit nr meu de telefon pe PM daca te hotarasti si vrei sa vii - sincer m-as bucura...

 

"La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...