Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

inselata si eu ??(2)


Recommended Posts

off, cat de previzibili sunt unii barbati[bang] eram sigura ca va folosi acest gen de justificari in momentul in care il vei lua la intebari in legatura cu factura telefonica (desfasuratorul convorbirilor) eram sigura ca madame X nu e la prima aventura de acest gen, se incadreaza perfect intr-o anumita tipologie, aceea a subalternei care se "gudura" pe langa superiori, pentru a-si asigura locul de munca sau pentru a beneficia de avantaje si foloase....mda, ce sa spun, e hartuita de directorul spitalului...hehe, stii ca ti-am scris ca ar putea merge pe aceasta varianta, dar impotriva sotului tau, da ? parerea mea este ca el blufeaza in acest moment cu demisia si plecatul de acasa, vrea sa-ti forteze oarecum mana sau sa-ti inchida gura, ca sa nu-ti vina ideea de a o lua pe madame la intrebari sau sa afle sotul ei; banuiala asta e intarita de descrierea modului in care el a reactionat la insinuarile tale... draga mea, dar tu nu poti sa-l intrebi verde in fata : barbate, cati ani am eu ? atatia, da ? ai impresia ca m-am nascut ieri ? ai impresia ca sunt o proasta de pe strada si nu stiu sa pun cap la cap niste indicii, astfel incat sa pot afla ce se intampla cu adevarat cu tine ? crezi ca daca ti-as pune pe masa dovezi clare, concrete, aduse de un detectiv particular, ai fi in stare sa renunti la minciunile astea disperate si sa recunosti adevarul, ca un barbat ? ce castigi daca ma minti si nu recunosti tot ce s-a intamplat ? crezi ca-ti iau capul ? oricum nu mai ai nimic de pierdut in fata mea, pentru ca in lipsa confesiunilor tale, eu imi pot inchipui orice si te pot suspecta de orice, oricum nu mai am incredere in tine...tu cum poti sa traiesti cu resturile astea de minciuni pe constiinta, la copiii nostri nu te gandesti cat vor avea de suferit ? ce le vei spune cand te vor intreba de ce nu mai dormi acasa ? ca esti in "criza barbatului de 40 de ani" si iti tropaie hormonii, vrei sa fii liber sa-ti traiesti "fluturasii din stomac" alaturi de madame X si cand ti se va lua pata neagra de pe ochi, sa vii spasit acasa, cu coada intre picioare ? in acest caz, dragule, considera-te pe jumatate divortat deja, eu nu am de ce sa sufar ca proasta, cu cat scap mai repede din aceasta minciuna in care s-a transformat casnicia noastra, cu atat imi va fi mai bine...vrei sa-ti mai acord o a doua sansa ? ok, spune tot, arunca acest balast al minciunilor dintre noi, o luam de la zero cu recladirea increderii, lupti sa-mi recastigi dragostea si respectul, insa la prima abatere poti sa te consideri deja divortat... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mi se pare deplasat sa te tot ameninte pe tine ca demisioneaza si pleaca de aks. stie ca ai aceasta slabiciune si iti pasa prea mult de statutul sau, de pozitia sa de medic la acel spital, ca l-ai sustinut si l-ai asteptat din greu si cred ca i se pare ca te pedepseste cu chestia asta, doar pt ca te bagi in viata lui. pe de alta parte mi se pare si iresponsabil sa faca asta pt ca acei 2 copii ai tai sunt si ai lui si cred ca are o mare datorie fata de ei!!! parerea mea si stiu ca o sa fiu f dura, este ca te inseala. nu stiu dc asta implica sex, dar in tot cazul, faptul ca pune pe alta pe primul plan, sau discutiile cu alta si din chestia asta face atata caz fata de tine, tot tradare se numeste! un barbat normal isi pune familia pe primul plan si slava domnului are nevasta frumoasa si doi copii. nu vad ce nu i ajunge. deh...socoteala de aks nu se potriv cu cea din targ! e cert ca omului i s-a luat de familie, are chef de cu totul altceva. a uitat ce responsabilitati are! si asta este f trist... parerea mea este ca ar trebui sa fii mai dura, in aceste momente, fara lugu lugu, ci luat tare, nu e cazul sa cedezi la aceste amenintari ale lui: ca demisioneaza, adu-i aminte ca are 2 copii de crescut si ca va plati pensie alimentara de sa-l usture. pana la urma, dc el a fost atat de dur sa nu tina cont de tine, de sentimentele tale, de nefericirea ta, de decesul tatalui tau, ar trebui sa fii si tu la fel de dura! parerea mea. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! [ruga]In asteptarea unui ingeras in viata noastra.... ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca in momentul de fata va indreptati vertiginos catre divort. Daca nu vrei sa ajungi acolo cred ca in prima faza trebuie sa te calmezi, sa ai o ultima discutie cu el (adu-ti aminte ca barbatii nu aud tipete si lacrimi deci vorbeste calm) sa ii spui ca in urma evenimentelor din ultimile zile te-ai convins ca te-a inselat chiar daca nu fizic (asta nu ai acum de unde sa stii), insa te-a inselat sufleteste, te simti mintita si inselata. SI ca asa simti TU in urma faptelor lui in concluzie te vei distanta si daca el doreste sa reinvie aceasta casnicie e liber sa lupte si sa iti arate EL ca inca te merita. Spune-i ca tu pe tema asta nu mai discuti, ca nu te mai intereseaza, ca vei sta o perioada sa te clarifici din umbra unde mergi mai departe. In perioada asta el are de ales intre a lupta pentru voi familia lui sau a lasa totul sa moara. Si apoi tine-te de cuvant. Adu-ti copiii acasa ca sa nu te mai simti singura si focuseaza-te pe ei, concentreaza-te sa-i faci pe ei fericiti, ocupa-ti mintea cu ce ai mai de pret. Analizeaza iar situatia la rece dupa o perioada de o luna si vezi unde sunteti. Te pup[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu-l lasa sa te joace psihic: ba pleaca, ba nu pleaca......ba exista X ba nu exista..... trimite-l pe el la psihiatru sa-si analizeze putin comportamentul, sa afle ce nu-i in regula cu ceea ce are! se pare ca nu stie inca! de ce sa te distrugi tu psihic, din cauza lui????? cat despre faptul ca ai citit desfasuratorul.....pai ce? facturile de telefon nu se platesc din banii comuni? ai dreptul sa stii pe ce se duc banii casei! ia pune piciorul in prag, sa se hotarasca intr-o directie si intr-acolo sa mearga! ce valori morale vrea sa imprime copiilor cu un asemenea comportament?? nu-i mai inghiti justificarile si linguselile care nu au nicio baza! off topic: stii cand am considerat eu ca mi-a ajuns? (desi nu TREBUIE ca tu sa ajungi acolo, pentru ca eu m-am injosit prea mult pt un asemenea barbat fara caracter) cand fetita lui a venit acasa de la scoala si mi-a zis: tati s-a pupat cu o tanti in oras!!!!!! nu cred ca al tau sot va merge pana acolo, insa vezi ca nimic nu e exclus in viata asta! Viitoare mamica [gravi] 25+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off, dragele mele... stiam ca ma vor ajuta raspunsurile/parerile voastre dar nu stiam ca ajutorul va fi asa de mare.. [flo] este prima zi in care sunt linistita. astazi chiar am ras. consider ca am reputat o mica victorie. pentru ca, am scanat factura si desfasuratorul si l-am trimis pe mail la cumnata-mea si ea i l-a aratat lui soacra-mea... desi pana acum soacra a sustinut sus si tare ca fiul ei este envinovat iar eu gresesc enorm si stric linistea familiei su supozitiile mele si cu aerele mele de femeie geloasa... dupa ce a vazut apelurile... i-a pierit voce. sintetic: 71 de apeluri date de el intr-o luna. fara a pune la socoteala apelurile ( majoritatea!!!) date de pe telefonul cu cartela... numai pe acela il folosea. fara a pune la socoteala apelurile pe care i le dadea ea...[q] "norocul" meu ca s-a stricat telefonul cu cartela si 3-4 zile a vorbit la greu cu ea de pe acest telefon cu abonament.... ce sa mai spun? ca intr-o zi de pe acel telefon cu abonament a dat 16 apeluri ??: 2 mie fiecare de pana intr-un minut durata si 14 ei din care cel mai lung a fost de 26 de minute???? nu mai spun de fatidica zi cand s-au "rasfatat" intr-o conversatie de 4 ore si jumatate intinsa pana la 12.30 noaptea... [bang][bang][bang] de la soacra zicere dupa ce a vazut listing-ul: - o sa-l rog sa-i zica sa nu-l mai sune si sa-si schimbe nr. de telefon -pentru ca fiul ei i-a spus despre ea ca este o "amarata, urata, saraca, vai de ea" soacra crede ca ea alearga dupa el si nu-l lasa in pace [:D] zic si eu: si atunci cum se explica ca "alergatul" da atatea telefoane [:-@]??!! -vrea sa vina in tara dar nu o lasa fiul Domnul nu m-a mai sunat si nu si-a dat nici demisia. Mi-am dat seama ca chestia cu demisia este un "joc" !dar este posibil sa intentioneze asta ca sa o protejeze pe ea spun.. nu pot sa uit cum imi spunea aseara disperat sa nu cumva sa o sun... sa o sun peste 4-5 zile daca vreau...[:D] si ce-mi reproseaza? ca in aceste momente"grele" pentru el nu-i sunt alaturi... mai, simt ca o iau razna...!!! pai de ce avem aceste momente grele??? pe mine m-a mancat undeva si m-am scarpinat ??? i-am raspuns trista ca imi cer scuze, ca atatia ani i-am fost alaturi si l-am sustinut dar, pentru prima data am cazut si eu la pamant si acum toata energia o am ca sa ma ridic eu si nu pot sa-l consolez... Dumnezeule....!!!! nu stiu cum vor evolua lucrurile dar cel putin nu mai imi este rau, am reusit si am ras astazi si simt ca mi se face si foame.... de doua saptamani nu cred ca am mancat 500 de gr. de mancare... odata la 2-3 zile am reusit sa iau cateva furculite de mancare...[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar ce clipe grele are el???? nu mai stie cum sa se imparta intre casa, spital si madam X????? unde-i greutatea vietii lui????? dar tu? cu decesul tatalui tau, cu aventurile lui pe cap, cu problemele tale de sanatate trebuie sa fii de fier si sa ridici doctorul ”de pe jos”???? pffffffff...... ce bine ca ti-a venit ideea cu soacra!!!! macar sa aiba si el necazuri adevarate, nu greutati inchipuite! ce-ar fi sa te rasfeti cu ceva bun care-ti place, daca tot iti este fomica? si eventual in seara cand nu e d-nul Dr de garda si sta acasa, sa te faci sexoasa si sa iesi la o plimbare in oras? macar asa sa vada ca tu vrei sa te ridici, ca-ti folosesti energia in mod constructiv, dar in folosul tau? Viitoare mamica [gravi] 25+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sieulafel ma bucur ca te-ai mai calmat. SI ma bucur ca gata, oarecum te-ai linisit. Apelurile... cele de 4 ore si lungi ma fac sa cred ca n-a fost nimic fizic. In momentul in care devine fizic nu cred ca mai stau ei de dragalasenii la telefon, se vad fata in fata si atunci discuta. La telefon se desfasoara de obicei tatonarea, empatia, daaa si eu sunt nefericit, daaa si eu, sotul nu ma intelege, mvai nici sotia pe mine, chestii din astea. Insa nu mai are imp, important e ca tu acum stii ca el cel putin era pe drumul catre adulter asa ca nu te mai zbati in incertitudini si nu te mai simti paranoica. Ma bucur ca i-ai spus si soacrei (desi o sa vina voci sa-ti zica ca nu trebuia implicata) insa eu sunt convinsa ca si soacra participa la nesiguranta ta. Tot tu sa-i fi alaturi lui? Mai el pe ce lume traieste?!! Dar asta e un comportament normal, mi-am adus aminte, cand vede dumnealui ca nu merge cu minciuna devine defensiv, te face sa te simti vinovata ca tot tu l-ai impins, ca tu nu l-ai inteles, si uite cum tot tu nu ii esti alaturi lui nici acum.[alcool] Nu pica in plasa asta. Daca vrea sa te recucereasca atunci sa o faca, sa arate ca sufera ca te-a facut sa suferi, sa iti arate ca regreta, pana te simti iar capabila sa ai incredere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

soacrei nu i-am spus eu. el i-a spus ca stie ca tineam la ea si la parerea ei pentru ajutorul pe care ni l-a dat de-a lungul vremii, si i-a cerut sa ma sune si sa vorbeasca cu mine. am vorbit atunci, ea a incercat sa ma linisteasca, mi-a spus ca nu are dovezi sa-mi arate ( adevarul este ca nu-i usor sa dovedesti un fapt negativ!) dar ca ea stie ce baiat a crescut si este sigura ca el ma iubeste pe mine si nu m-a inselat niciodata. asta a fost imediat dupa ce s-a declansat nebunia.... aseara, nu am sunat-o eu pe ea ca mi-era prea rau si prea sila de tot sa o fac dar stiam ca daca-l poate convinge cineva sa nu demisioneze - aceea este numai mama lui. si apoi,... ei oricum m-ar fi acuzat ca i-am cerut eu sa demisioneze. ori eu nu am facut asta. si le-am demonstrat adevarul punandu-i in garda cu ce vrea sa faca.... nu pensia alimentara il tine departe de despartire... i-am spus clar si raspicat ca nu am nevoie pentru copiii mei de niciun ban de la el. castig suficient de bine ca sa ma descurc. imi vine sa plang cand ma gandesc ca atunci cand aveam probleme cu banii erau discutii, dar suparatii fiind amandoi parca ne alinam unul pe altul... acum... ma rog de el sa plecam undeva la munte cu copiii si el imi spune ca nu poate sa-si ia nicio zi libera desi mai are 9 zile de concediu...[bang] mai fetelor, referrito la demisie, mie mi se pare incredibil faptul ca poate renunta asa de usor la niste saptamani de munca infernala, de chin si de stres pe care le-a avut atunci cand a dat examenul pentru postul acesta [alcool]!!! ce mandra am fost de el ca a reusit si l-a luat! de ce nu dormim impreuna? asta este o alta problema care este insa comuna... de cand s-a nascut primul copil, ca sa nu fie "deranjat" de plansetele nocturne, eu am dormit cu copilul si domnu' se odihnea noaptea bine merci!!! copilul nu a mai vrut neam ( si cred ca nici mama lui [:D]) sa plece de langa mama. a venit pe lume si copilul 2... aceeasi poveste. am ajuns acum sa dorm eu in dormitorul mare cu copiii si el singur in dormitorul copiilor... zilele astea, am fost singuri acasa... de ce a ales sa doarma tot acolo si sa nu stea cu mine si sa ma tina in brate ca acum 8 ani... si sa-mi demonstreze ca ma iubeste asa cum pretinde... asta el stie iar eu banuiesc... trebuia sa vorbeasca la telefon noaptea [q] mie mi-a motivat ca pleaca pentru ca vrea sa doarma cu geamul deschis... nu m-a intrebat insa daca vreau si eu sa deschidem geamul... a vazut ca este inchis si-a luat perna si a plecat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sieulafel, imi aduc aminte ca dupa ce sotul mi-a recunoscut ca m-a inselat, binenteles ca i-a spus si mamei lui (au o relatie stransa), care dupa o vreme a vrut sa vorbeasca cu noi amandoi, a venit la noi acasa si discutia a inceput astfel (soacra a fost cea care a vorbit); " ai gresit si tu (adica eu), iar tu (sotul)....".Va dati seama ce-am simtit eu cand am auzit ca tot eu am fost cea care a gresit!!!!!!! Cu mine s-a inceput subiectul, eu care eram cea terminata......Asa ca, nu cred ca soacra va rezolva mare lucru, dar ai facut bine ca i-ai spus. Iar cumnata mea (sora sotului) care aflase si ea binenteles, imediat a doua zi (sotul imi spusese seara, iar a doua zi a mers la mama si sora lui si s-a confesat), ma suna sa-mi spuna "vezi ca vine acasa si vrea sa divortati, sa nu va certati, bine?". Va inchipuiti ce-am simtit si atunci, adica in loc sa-i bage mintile in cap, il aproba si-mi cere mie sa nu ma cert cu el. De-atunci nu o mai am la suflet deloc. Deci, nu in toate cazurile, familia este un atu in rezolvarea problemei. Draga mea, eu cred ca-i este teama sa nu o confrunti pe madame, dar eu daca as sti cine este si as avea forta necesara (eu ma aprind repede si mi-as face mie rau, fizic vorbind), as suna-o si asa vorbi cu ea. Nu vad ce-as avea de pierdut. Oricum cu el nu te intelegi acum, poate sa se supere, ca nu mai conteaza, dar macar ai afla ce te framanta. Astazi te simti mai bine, dar este posibil ca dupa ce vorbesti cu el din nou, sa cazi iar in groapa cu r....si sa nu mai mananci iarasi zile intregi, sa te strofoci cumplit. Nu-l lasa sa te distruga, fizic, in primul rand!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bravo [flo] pentru mica schimbare de atitudine ! foarte bine ai procedat ca ti-ai anuntat soacra, o cunosti foarte bine si stiai probabil ca ca te poti baza pe ajutorul sau intelegerea ei, cu atat mai mult cu cat ai si o parte dintre dovezi. e de inteles si atitudinea ei, de a-i tine partea fiului ei pana intr-un punct (care mama nu-si apara puiul si nu concepe ca ar putea sa faca ceva rau?!?), insa am impresia ca soacra ta e un om cu capul pe umeri, te apreciaza si iata ca ai castigat-o de partea ta, din moment ce este dispusa sa vina in tara, sa te ajute in aceste momente. ar fi bine s-o incurajezi sa vina, poate chiar insotita de socrul tau (spuneai intr-o postare ca sunt oameni deosebiti, de nota 10), chiar daca sotul tau nu e de acord, iti va fi tie mai usor sa ai pe cineva apropiat cu care sa discuti, care sa fie fizic langa tine, in felul acesta se vor bucura si cei mici sa-si revada bunicii, chiar daca situatia nu este tocmai roz in acest moment. cine stie, poate prezenta parintilor lui, discutiile pe care le va avea cu acestia, il vor readuce cu picioarele pe pamant pe sotul tau, vor fi ca un dus rece pentru el... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...