Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

inselata si eu ??(2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui sieulafel
Citat:
citat din mesajul lui ellej
Incredere... e greu sa mai ai incredere. Intrebarea e daca vrei sa continui si fara relativa garantie pe care ti-o da increderea intr-un partener care nu ti-a dat motive de indoiala. Ar fi bine daca el ar accepta sa se mute intr-un spital din Bucuresti. Fa tot posibilul sa-l convingi; asa n-o va mai vedea pe miss halat zi lumina si 'flama' n-o sa mai aiba cu ce sa fie intretinuta. Pentru ca probabil nu va avea timp sa spintece Bucurestiul pentru un randevu amoros.
asta nu am cum sa o fac. predic de cativa ani - in care el mi-a cerut continuu sa renunt la serviciul de acum ca sa ne mutam din bucuresti - ca nu trebuie sa ne amestecam unul in meseria celuilalt. ca mie imi place mult ce fac, sunt platita bine si ar fi o greseala sa plecam si sa o iau pe cont propriu in alta parte. mi-a fost frica, nu am vrut sa risc. nu am vrut sa-mi las familia fara veniturile aduse din serviciul de acum... in provincie probabil as fi intrat in avocatura ( sunt deja avocat suspendat in baroul prahova) dar bani as fi luat dupa 1-2 ani cand as fi reusit sa-mi fac un "nume"... nu ne-am fi putut intretine doar din salariul lui... deci, acum as fi ip[ocrita sa-i cer sa plece de acolo. plus ca o casnicie nu poate fi fericita si linistita cu chestii impuse/fortate... dorinta ar trebui sa vina de la el...
Pai dorintele lui sunt evidente. Probabil cea mai mare dorinta ar fi fost sa nu descoperi tu toata tarasenia si sa continue ca si pana acum, casa casa, amanta amanta. Acum e important ce-ti doresti tu. Poate trebuie sa fii mai ferma in contextul asta. Altfel risti sa se plimbe intre familie si amanta pe nervii tai. Fara scandaluri, dar daca vrei sa-l pastrezi trebuie sa iei masuri. Stiu ca ideal ar fi ca el sa-si faca mea culpa si din proprie initiativa sa intrerupa orice legatura cu madam, dar daca el nu face nimic in sensul asta, poate e momentul sa faci tu ceva. Nu stiu exact ce anume, depinde foarte mult de felul lui de a fi si tu il cunosti cel mai bine. Daca te iubeste si stii ca nu vrea sa renunte la familie, daca te vede trista, vede ca nu ii raspunzi la sms-urile afectuoase, daca stie ca ai vazut facturile etc poate ii va fi frica de consecinte si va opri relatia. O sa-mi spui ca frica si nu iubirea il va determina sa termine aventura, dar pana la urma cine trece prin viata fara compromisuri? Tu decizi cate compromisuri esti dispusa sa faci pentru el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, sieulafel! [:)] Nu stiu cum sa incep, fiindca imi e teama ca iti voi da un sfat prost... [q]. Uite la ce m-am gandit eu si, daca e o idee tampita, nu ma supar daca o sa-mi sara toata lumea in cap si o sa ma trimita la plimbare :): am retinut ca sotul tau a zis la un moment dat ca se asteapta sa-i fii alaturi in experienta asta a lui. Inchid ochii peste faptul ca tu insati ai mare nevoie de consolare si intelegere si ma aplec asupra celui care, pare-se, e intr-o situatie foarte dificila. Tu il iubesti foarte mult, ai vrea sa il ierti, dar e foarte greu sa mai ai incredere in el si sunt multe date care te fac sa-ti pierzi orice incredere si sa vrei sa o termini cu el. In situatia asta, chiar daca vrei sa-l ierti si sa mergi mai departe, nu prea ai cum, pentru ca el iti ascunde multe si este inca cu tipa aia. M-am intrebat de ce vrea el ajutor din partea ta? Pai, probabil fiindca nu poate lupta singur impotriva prostiei pe care a facut-o. Te iubeste pe tine, dar o place si pe cealalta, se simte bine si e incitanta noua relatie, nu se poate desprinde de colega. Nici de tine. Deci, are nevoie de ajutor. Sunt de parere ca daca iubesti un om si merita sa ramai cu el, ar fi bine sa incerci orice. Eu as zice sa dai toate cartile pe fata, sa ii spui tot ce ai descoperit, sa ii spui ca vrei sa-l ajuti, sa pui pe o lista tot ce aveti impreuna si, daca vrea intr-adevar sa ramana cu tine, daca si el crede ca merita salvat tot ce aveti voi doi, sa nu-ti mai ascunda nimic si sa te lase sa-l ajuti. Cred ca iti trebuie o forta uriasa ca sa ii fii prietena intr-o situatie ca asta, cred ca ai nevoie de mult tact si intelepciune si cred ca tu le ai pe toate astea :). Se poate intampla ca experienta asta sa va indeparteze dar, daca tot e nasoala situatia voastra acum, nu ai ceva de pierdut. Daca insa iesiti invingatori din ea, eu cred ca va fi pentru totdeauna legatura asta refacuta :).
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea,am citit abia acum ce s-a mai scris.E dimineata aproape....banuiesc ca linistea ta s-a dus....simt ca nu mai poti sa te invarti mult timp in jocul asta dureros si obositor!Nu mai stiu sa imi dau cu parerea,nu stiu pentru ca nu inteleg nici eu cum nici tu nu mai intelegi de ce a ales sa ramana cu voi daca el....sa zicem ca....mai e cu gandul la ea,daca el mai tine legatura cu ea.Financiar e independent,nu de asta a ramas,asta e clar!comoditatea sau obisnuinta sa fie?Copiii ii iubeste,pe tine zice ca te iubeste(vreau sa cred din tot sufletul ca da!),vrea sa ramana cu tine,asa a dat impresia.Totusi...tu simti ca ceva nu-i in regula,chiar daca el se poarta ultra si extra-frumos...tu esti cu indoiala in suflet ca la spital ei.....si gandul ca au o relatie de mai mult timp,iti face rau fizic(fara exagerare) Gandeste-te foarte bine.Cum poti face sa reduci durerea si frica asta ca el nu s-a "rupt"de ea de tot...NU cred ca vorbind cu ea,nu cred ca mergand acolo,doar ca sa dovedesti ca TU esti Doamna!NU asta te ajuta.Tu ai nevoie sa te distantezi de tot ce iti face rau.Trebuie sa iti capeti TU linistea!Nu poti fi tu catalizatorul linistii in casa pana suferinta ta reprimata te macina!E foarte devreme sa poti depasi tot ce simti,de abia ai trait un soc.Vindecarea nu merge fortat,sa-ti impui ca esti bine si gata!De maine esti bine.Nu astepta asta de la tine,nu te mai chinui.Daca simti ca nu mai poti asa ,nu detectivul din tine te va linisti,ci spatiul....creeaza acea distanta "tampon"intre tine si situatie.Sotul tau te cunoaste,stie foarte bine cata suferinta ti-a provocat,chiar daca inca nu e capabil sa repare ce a stricat.Daca ceva te macina trebuie sa-i spui,nu trebuie sa-l feresti sa afle ca tu stii mai multe decat crede el.Trebuie sa stie ca ai aflat ca relatia lor a fost mai profunda decat a lasat el sa se inteleaga.Nu esti copil mic sa fii mintita pentru a fi fericita.Asta ar trebui sa recunoasca si sa nu iti mai dea motive de teama,ca lipseste cateva ore nejustificate,ca are facturi ascunse... Te rog,doar citeste ce am scris,este un gand obosit de noapte,dar ma doare ca tu speri sa redeveniti curand ce ati fost si asta se poate doar dupa ce tu esti linistita,iar el,sa-si schimbe atitudinea asta,sa poti avea din nou incredere.Acum nu poti sa te prefaci ca e totul ok,asta e clar!Ti-ai fortat sufletul sa rada,nu dispera daca vezi ca inca nu esti capabila sa razi,sa fii cum erai,te vei vindeca,dar trebuie sa treaca timp,sa vezi cum decurge viata voastra in conditiile date. Scz incoerenta ideilor,sper ca ai inteles bine ce am vrut sa transmit,sa nu declansez si eu vreo furtuna,daca ceva nu e foarte clar,regret.ora e de vina. [pup]Noapte buna! Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denizel, si eu gandesc ca si tine. Pana la urma, e vorba de un cuplu, nu de doua parti adverse... Dar sunt de acord ca pentru asta, sieulafel ar avea nevoie de o oarecare detasare de situatie, detasare pe care e cam greu s-o ai...mai ales ca evenimentele sunt recente, suferinta vie. Si el, el ar trebui sa colaboreze 100% la exercitiul asta. Daca insa reusesc...o buna parte din increderea pierduta ar putea fi recastigata... Sieulafel, iti doresc multa putere, ai nevoie de ea. Si mai ales ai nevoie sa-ti spui ca nu-i vina ta pentru ce s-a intamplat. Fiecare este responsabil de actiunile proprii. Poti insa, daca-l mai vrei alaturi de voi si daca poti, sa incerci sa vorbesti deschis si calm cu el...cam cum spunea denizel, nu mai repet. Tin pumnii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu te inteleg de ce nu te duci si sa stai de vorba cu ea fata in fata. Iei factura la tine si nu ii spui altceva decat ca vrei explicatii in legatura cu apelurile alea efectuate la ore absurde, totodata ai intreba-o si ce parere crede ea ca ar avea sotul ei cand ar afla. Atat si nimic mai mult, la asta as reduce eu discutia. Eu zic ca cu domnia de data asta nu faci altceva decat sa te macini iar ea sa se credea invingatoare si bine merci . Da cartea pe fata. Chiar nu te inteleg . Afla si varianta ei. Poate i-a promis cuceritorul ca divorteaza si o ia de nevasta dupa ce divorteaza si ea. Nu stiu, asculta si varianta ei. Dar rezuma-te doar la ce ti-am zis eu. Strict, vrei explicatii referitoare la factura de o tii in mana. E doar o parere, tu ia de la fiecare ce crezi ca e bine pentru tine...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...absoluta, tu realizezi, pp ca oricare din noi ar fi in postura celeilalte,ca nu am sta de vorba in astfel de situatii...iti dai seama ca ar putea pleca si mai umilita si mai distrusa...faci asta cand esti f. stapana pe situatie si poti infrunta...iar daca esti atat de stapana pe situatie nici nu mai e nevoie sa mergi la ea ca poti tine situatia sub control acasa si te poti detasa...hai sa fim serioase...ce varianta sa afle...cred ca daca as fi vreodata in postura celeilalte nu as face decat sa o trimit la plimbare...nu vine nimeni sa-mi ceara socoteala pt ce fac cu viata mea...as trimite-o cu factura la Orange sau Vodafon...eu nu sunt opoerator telefonic... ...am mai spus atata lupta pt ce...ca el doar nu vrea sa o paraseasca...sa-i forteze sufletul si inima sa o iubeasca...dar poate o iubeste...asa cum stie el si nu cum vrea ea... ....o iubire neimplinira ramane ca o durere in suflet si tanjesti dupa ea toata viata...o iubire consumata e consumata si poti aprecia ce sa alegi in viata...dar pt asta iti trebuie multe jocuri in picioare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cate dintre voi ati mers sa vb cu ai`lalta ??? Acum serios, aici vina e a sotului, nu a celeilalte. Daria & felina fioroasa[zana][url="http://4.bp.blogspot.com/_TFA_yYALrsI/SvnpIYmTTTI/AAAAAAAAAB4/KQmqdH1SKtU/S220-h/IMG_0662_1.jpg"]GIULIA(2004 08 16)[/url] cu [buburuza] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2581961910059491989nGUHDr"]Sela[/url] _____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai depinde ce doreste sieulafel: vrea argumente sa divorteze, atunci s-o caute pe madam. Daca vrea sa mai dea o sansa relatiei cu sotul ei, trebuie sa o scoata pe madam din calcul. Eu cred ca inca e foarte posibil ca relatia lor sa se remedieze, el si-a manifestat deja intentia si acum in mare masura depinde de sieulafel cum o sa evolueze lucrurile. E foarte greu sa-ti stapanesti emotiile intr-o situatie ca asta...dar pare sa fie singura solutie, din pacate.
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=155887"]>>>Continuare[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...