Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

inselata si eu ??(2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Macar ti-a scris acel sms. E un semn bun , asta daca vrei sa salvezi si tu casnicia [flo] edit: e foarte normal sa plangi si pana nu termini lacrimile alea multe, vei tot plange, dar macar iti descarci sufletul. Daria & felina fioroasa[zana][url="http://4.bp.blogspot.com/_TFA_yYALrsI/SvnpIYmTTTI/AAAAAAAAAB4/KQmqdH1SKtU/S220-h/IMG_0662_1.jpg"]GIULIA(2004 08 16)[/url] cu [buburuza] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2581961910059491989nGUHDr"]Sela[/url] _____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mesajul asta "nu putem sa stricam ce am facut 15 ani cu sacrificii si cu dragoste. trebuie sa ne revenim. daca ne iubim, bineinteles"", imi dau seama ca sotul tau stie sa "joace". Va intoarce toata situatia in favoarea lui, pentru ca tu nu esti pe pozitie. Te va face sa te simti si mai prost, din pacate... Offffffff, este asa de trist, imi pare tare rau ca treci prin asta. Oare si acum isi mai trimit sms-uri, isi mai vorbesc? Nu poti afla? Dupa cum ti-am scris, soacra tot poama acra este, era "normal" sa-i tina partea fiului. Sper sa nu ajungem si noi tot asa, la varsta lor.... Sieulafel, cat crezi ca mai poti sa-i ingadui comportamentul asta? Fa ceva, orice, ca sa nu mai suferi asa. Te imbratisez.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma intreb - si daca el renunta la telefonul cu cartela si daca iti spune ca a terminat cu duduia ... tot in acelasi loc cu ea o sa munceasca, tot o s-o vada zi de zi, o sa interactioneze cu ea ... ce garantie o sa ai tu ca pana ieri se bezelau la telefon si de azi, pentru ca el vrea sa-si salveze casnicia, nu ii mai da aleia "buna ziua". Stiu ca spun o tampenie dar mai bine s-ar muta in alta parte. Ce ar fi sa nu mai discutati despre ce s-a intamplat - e inutil sa ii ceri sa iti spuna, da, am avut ceva cu aia - n-o sa spuna dar dovezi exista ca a fost ceva mai mult decat o relatie de serviciu. Trebuie insa sa ii spui ca vrei sa renunte la tel de la serviciu, ca avand in vedere ce s-a intamplat, trebuie sa iti dea voie sa fii suspicioasa, nu poate sa iti interzica asta si ca da, orice a fost intre ei, relatia cu ea trebuie sa inceteze. Ramane ca in timp El sa te convinga ca aceste lucruri s-au infaptuit. Raman la parerea mea - mutarea lui in alta parte, mai ales daca are unde, nu mi se pare o idee rea - totusi am o retinere in ceea ce priveste copiii. Cat de mari sunt copiii ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

te minte in continuare. parerea mea. gandeste-te doar ca motivul pueril, cel al consultatiilor psihologice acordate lui X (cu un sot violent, cu directorul spitalului care o hartuieste sexual, etc.) nu se potrivesc deloc cu cele 2 franturi de conversatie, surprinse de mama ta si cu telefoanele/sms-urile date si primite la ore total deplasate... raspunde-i si tu cu un sms : "te-ai exprimat gresit. eu nu am de ce sa-mi revin, nu eu sunt cea care a luat-o pe cai gresite in aceasta casnicie. nu sunt convinsa ca ma mai iubesti, faptele tale demonstreaza contrariul. eu nu stiu daca mai pot avea incredere sa te iubesc. nu vreau sa fiu din nou dezamagita. tu esti cel care trebuie sa-mi demonstreze acum ca meriti sa te iert si sa o luam de la inceput. cum ? ti-am explicat deja, dar se pare ca nu vrei sa intelegi sau ai uitat..." nu te supara ca te intreb, ce nationalitate are sotul tau ? desigur, daca vrei sa ne spui...pentru ca este posibil sa fi fost crescut cu alte principii, conceptii si valori legate de familie, diferite de cele ale noastre...altfel nu-mi explic nici atitudinea oscilanta a soacrei : intai te-a crezut pe tine pe baza facturii scanate si trimise pe mail, apoi s-a razgandit, vezi-doamne ca nu au importanta telefoanele si mesajele acelea, ba chiar accepta prea usor ideea ca sotul tau ar fi putut avea o intalnire, i se pare firesc...hmm, poate si ea o fi trecut prin asa ceva si o fi inchis ochii, de dragul celor 2 fii ?!? Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si eu..tot ce s-a scris...As vrea sa-ti spun ceva: esti sigura ca il iubesti?Sigura? Iti poti spune asta tie, in oglinda? Nu este dezamagirea?durerea?Nu cumva este pierderea familiei?idealul?sperantelor de tinara si viselor dupca care, de fapt, suferi? Te intreb pt ca..stiu de ce intreb:)Nu este exclus,daca va "impacati"...sa realizezi ca iti este sila de el...si sa ai alt shoc din acest motiv. Si daca il iubesti...cum ai putut sa accepti, sa suporti, dormitul separat ani si ani de-a rindul?Nu ti-a lipsit? Nu ti-a fost dor de el?era suficient ca exista undeva in casa? Nu..asta nu scuza inselaciunea, in oricefel ai fi procedat, dar, data viitoare, poate ca ne hotarim( noi, unele din noi) sa nu mai fim "cirjele" unor barbati, in ideea ca au nevoie de asta si pt motivul simplu ca poate nu stim sa fim altceva? decit pansamente? daca nu te iubesti singura...cum sa ne iubeasca altcineva draga mea draga? Stii ce as face eu? Caci am ramas pe ginduri citindu-te..(ce frumos scrii, pacat ca este trist)..As pleca. As lasa copiii undeva, citeva zile, si as pleca unde stiu ca-mi place sa fiu. In acel mediu, linga el, linga tot ce este al vostru, nu-ti vei gasi linistea, si te poti pacali singura: iubirea de el sau iubirea unei familii care poate dispare te panicheaza? Pt ca vezi tu....sint doua lucruri diferite..total diferite..Si citeodata, din pacate...si nefericire, invatam ca a trai din idealuri, costa. Te imbratisez.. si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti doresc sa ai cateva zile linistite si pline de dragoste langa puii tai,nu te mai gandi la nimic,el nu merita sa suferi in halul asta,sa plangi atatea lacrimi amare,cand el trateaza totul asa superficial. Weekend placut,plin de dragoste!Copiii tai merita toata dragostea si linistea din lume. [pup][pup] Andreea,mami de Andrei nazdravan!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a, m-ai intrebat ce parere am despre convorbirile din ziua aceea pai draga mea, era inaintea perioadei pe care tu voiai s-o petreci impreuna cu copiii, la rudele din alta localitate. iar domnul sot facea presiuni asupra ei, ii cerea o confirmare, probabil ca apucase ea sa-i promita ceva anume, astfel incat sa aiba un program comun in perioada cat ai fi fost tu plecata, dar nu a mai reusit sa puna planurile in practica intervenind si acel eveniment nefericit din viata ta... asa cum bine ai sesizat, era de-a dreptul usurat, linistit si impacat cu ideea de a ramane singur acasa atatea zile, nici macar nu si-a exprimat dorinta de a va insoti, evident avea alte planuri in cap... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns abia la prima treime din subiect. SIEULAFEL - in primul rand, condoleante [:((] Grele incercari prin care treci [:(] BABYBLUE - off topic > daca m-a scos vreodata ceva din sarite la multi din sistemul medical, este treaba asta cu dormitul la serviciu! Nu vreau sa se supere nimeni pe mine, dar mai sunt si altii care lucreaza 12 sau 24 de ore in continuu, si nu mai aduc in discutie treaba asta cu dormitul.... "Ooff, sunt asa obosit(a)" "Hmm, ai avut garda grea?" "Aa, nu, dar nu stiu ce naiba, n-am putut sa dorm deloc toata noaptea" [bang] In al doilea rand - mentinandu-mi eu tot umorul posibil - aici nu era un subiect despre diversitatea nevestelor. Mie personal, glumele mi s-au parut exagerate si scoase din context. Iar eu, in locul tau, nu as bate asa tare toba cu egoismul meu, cu faptul ca nu imi place sa fac aia si aia, ca sunt o rasfatata si ca astept ca oricine altcineva sa schimbe scutecul copilului meu, dar NU EU. Daca la tine merge treaba asta si se gasesc persoane dispuse sa pedaleze la bicicleta ta, foarte frumos, dar asta nu are legatura cu SIEULAFEL, iar parerea mea e ca tu nu i-ai dat nici o farama de sfat, ci ai fost ocupata sa umpli postarile cu ha-ha-ha-uri facute din paranteze si doua puncte.... Astea fiind spuse... SIEULAFEL - nu stiu daca efectiv te inseala sau doar a derapat, pentru mine una ar fi totuna. Indiferent ce ar spune statisticile, nu cred ca e normal ca relatiile de serviciu sa degenereze in relatii personale. Si aia tine de OM, nu de eticheta din piept. Eu nu stiu ce i-as spune lui, dar as vrea sa aud ce are el de spus. Cred ca mi-as face o lista cu intrebari, din care sa inteleg cum vede el lucrurile, familia noastra, ce isi propune el. As fi curioasa ce ar simti daca fetita lui, cand va fi sotie, va trai ceea ce traiesti tu acum - cumva ii va veni sa ii sara in beregata nemernicului de ginere? As separa cheltuielile un timp. As imparti totul in doi, totul. Chiar daca el se va muta in garsoniera, il voi implica in cheltuielile apartamentului. Nu cred ca ar renunta la voi pentru alta. Probabil ca trezirea lui a fost brusca, un soc la care nu se astepta. Nu cred ca s-a gandit pana acum la ce ar pierde. Probabil s-a aventurat intr-un joc, jocul l-a prins. Nici nu conteaza cat de departe a ajuns in jocul lui. Cred ca recladirea casniciei voastre merita tot efortul. Cred ca vei avea alaturi de tine, eforturile lui. Doar daca te vei simti singura in continuare, in lupta asta, atunci eventual reconsideri strategia. Din pacate insa, rana asta o vei purta mereu. Cred ca oricat de bine se va repara, acel mic sambure de teama va ramane. Eu asa as pati, clar. Sunt persoane care uita si iarta. Eu nu fac parte dintre ele, din pacate pentru mine. El este un tata bun? Ok, am inteles, nu a schimbat pampersi, nu a prea hranit copiii... dar face diverse lucruri cu ei? Ok, am inteles si ca viata voastra de cuplu suferise modificari (tuturor li se intampla asta, nu vad de ce sa te simti tu vinovata de asta...). Dar tu il simti implicat in familia voastra? Il preocupa rutina zilnica? Facturile? Cumparaturile? Scoala celui mare? Gradinita fetei? Sedinta cu parintii? Revizia la masina? Robinetul stricat? Fug acum sa iau piticotul de la gradinita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...cum credeti voi ca o relatie invie cu interogatoriu, presiuni si ultimaturi?...dupa atatia ani de convetuit e clar ca pentru unii, fara sa fie vina lor...sau mai bine zis in unii moare cate ceva...nu ii poti lua omului dreptul la visari si trairi...se intampla pur si simplu...si atunci cum credeti voi ca poti merge mai departe in urma unui razboi de guerila, cu presiuni, cu juraminte... ...fac parte din categoria celor care chiar daca ar gresi ( cu siguranta mi-as gasi justificari la greseli)...deci daca s-ar face astfel de presiuni pe mine cu toata greseala mea m-as lipsi de tot ce am avut pana atunci..pt ca pana a gresi cu siguranta am avut si motive...la ce mi-ar folosi sa ma caiesc sa promit ca nu mai fac si sa ma uit la cel de langa mine ca la un strain...pt ca oricum ar trebui sa ma prefac...asta ca sa fie el multumit....asa cum spune si She...plecarea pentru o perioada, fara nici o explicatie si fara alte discutii e cea mai buna protectie.... ceea ce se spune acum ramane adanc infipt in minte...mai adanc decat infidelitatea in sine...nu stiu...nu va inteleg de ce e atat de greu de inteles ca sexul nu are nici o legatura cu iubirea si casnicia dupa multi ani...ideea de familie are alte motivatii...unii pot intelege, altii nu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...