Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

M-am hotarat adoptie.... cap.63


Recommended Posts

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dragele mele, Am o intrebare :cu ce jucarii sau cadouri v-ati dus la copilasii care i-ati vizitat?Cam ce ati cumparat voi?Trebuie si ceva pentru asistentii maternali? Adica ma gandesc ca asa ar fii frumos sa le luam si lor ceva. Urmeaza sa vizitam un copilas si suntem cam in ceata ca nu stim ce sa cumparam.Cred ca din cauza emotiilor [:I] va pup Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simo75 jucarii si dulciuri specifice virstei. Sunt ...suparata pe mine. Nu sunt pregatita sa accept copii rromi. Chiar daca am specificat ca nu doresc copil/copii rrom, ..., asta ne-au aratat. La inceput au avut grija sa ne spuna ca au fost dusi la mare.. sunt bronzati. Nu mi se pare corect, ... Aflind numele parintilor, ... i-am recunsocut dupa nume, prin prisma meseriei, ...fara a astepta alte detalii, ...imediat a aparut acea bariera intre "dorinta si putinta". Sunt suparata pe mine, ATAT! nu stiu cum sa fac sa trec peste acest obstacol? ma uitam in ochii copiilor, ......urla sufletul in mine, imi aprea imaginea parintilor lor, ..................... greu, f greu. Baietelul era ca o maimutica neagra, ... frumos foc, un rrom frumos, fetita mai alba, mai inalta, ...dar cu trasaturi evident tot de rrom,mai comuna Un paradox, ... nu-mi placeau copii negrii, dar el a fost cel care mi-a placut, ... Greu de ales, greu de a decide, .... ce sa pui in balanta? Nu stiu mamicilor, nu stiu cum sa procedez... Ar trebui sa ma gindesc doar la sufletul lor de copii, ....dar ceva nu ma lasa ...sunt dezamagita doar de mine, ... Mai mult ce pot spune???? Cele care ati trecut prin aceeasi situatie, cum ati depasit momentul? Sunt convinsa ca exista prinre voi , mamici care ati acceptat si copii rromi. cum sa procedez?! Sunt bulversata.....[:(] Nu exista "NU MAI POT", cand spui ca "nu mai poti",... POTI de trei ori mai mult!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa nu te invinovatesti...si mai mult,cred ca ti+e teama sa refuzi...ti-e teama ca poate "acela e copilul tau si tu iti ratezi sansa " relaxeaza-te....racoreste-te....si judeca acuma la rece...erau copii tai? daca nu...ai rabdare ;esti oricum aproape de capatul liniei de autobuz...doar ca probabil te-au pacalit si ai coborit prea devreme...te pup iti tin pumnii...[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

catank-multumesc.Am cumparat cate ceva si ne mai orientam. Cat despre copii rromi-treci peste prejudecati si schimba-ti mentalitatea putin ca pana la urma tot copilasi sunt si asa cum ii cresti asa ii vei avea. Ce daca e mai "brunetel"?Va fii copilul tau si atat!Oare trebuie sa stam sa ne uitam la pigment??Oare dupa pigment trebuie ales copilul?? Si daca e alb,frumos,papusa etc...si nu e sanatos?? La asta trebuie sa te gandesti..sa fie sanatos si nu conteaza etnia!! Daca vezi un copil rrom si iti place la nebunie incat nu mai poti dormi noaptea de oful lui...ce faci?Renunti la el ca etnia lui e diferita de a ta? Sa stii ca si noi la inceput am zis exclus etnie rroma...desi nu am specificat pe hartie dar am stat si am analizat foarte bine situatia si am ajuns la concluzia ca pana la urma noi vrem un copil si atat!! Alb,negru,galben va fii copilul nostru!! De ex la mine in neam mama e alba ca branza,si sora ei e inchisa la pigment de zici ca e din Africa!Nu seamana deloc cu bunicii mei..s-a aruncat in neam desi nu exista nimeni de etnie rroma ,si atunci?? Stai un pic de vorba cu tine insuti si analizeaza situatia si gandeste-te ca nu vei gasi copilul din vis! Daca simti ca nu esti pregatita, mai asteapta,poate visul devine realitate dar.... Stai de vorba cu manuelita si sunt sigura ca iti va schimba gandirea imediat.Pe a mea a reusit sa mi-o schimbe foarte rapid si ii multumesc! te pup si gandeste pozitiv!! Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

simo 75, ma bucur ca ...mergeti in vizita, iti tin pumnii, sa dea DD sa fie totul bine. Catank, eu am tot citit ce au pov fetele despre prima intalnire cu ingerasii lor, si cred ca daca o sa va gasiti copilul , nu o sa conteze neaparat etnia, cred ca vei sti ca e al tau si atat.Dar poate fetele care au trecut prin asta iti vor zice mai multe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor! Intru destul de rar pe forum, dar cind citesc mesajele voastre pling si rid in acelasi timp. Eu sunt aspiranta la titlul de mamica de 3 luni. Deocamdata nu am vizitat decit o fetita de 7 ani, desi imi doream o fetita sub 3 ani. Din mica experienta pe care o am pina acum pot sa spun ca in momentul in care vezi pentru prima data un copil trebuie sa iti asculti vocea interioara. Daca de la prima privire a copilului simti ca ceva te trage inapoi , parerea mea este sa nu mai continui. Ii faci un rau si copilului si tie insati daca in suflet ai un graunte de indoiala. In ceea ce privesc rromi, teoretic eu nu sunt de acord cu infierea acestora daca sufletul tau respinge aceasta idee. Este adevarat ca tot copii sunt, dar trebuie sa ne gindim ca peste 15 ani vor fi adolescenti si apoi maturi. LA 18 ani au dreptul sa se duca la ORA si sa isi vada dosarul. Nimeni nu stie cum vor reactiona. Cert este ca rromi sunt o natie foarte unita. Iar daca sufletul tau nu accepta aceasta etnie, va fi foarte greu pe viitor sa te schimbi. DAr poti sa ai si surpriza de a te indragosti pe neasteptate de un copilas rrom, iar daca afinitatea fata de copil este foarte mare , scapi de toate prejudecatile. In concluzie, trebuie sa iti asculti sufletul. Daca ai un graunte de indoiala si retinere, chiar daca copilasul iti place, parerea mea este sa renunti. Revenind la primele rinduri pe care le-am scris pot sa spun ca in momentul in care am vazut acea fetita de 7 ani , care era destul de inaltuta , am avut o retinere. Bietul copil nu avea nici o vina. De vina am fost eu , deoarece am plecat de la inceput cu dorinta de a infia un copil mic. Chiar daca teoretic am acceptat sa vad fetita, totusi in sufletul meu a ramas acea prima dorinta. Mi-am dat seama imediat ca nu pot sa merg mai departe si am renuntat. Trebuie sa te gindesti foarte bine cind faci acest pas. Este la mijloc viata unui copil , dar si a ta. Trebuie sa stii ceea ce iti doresti, iar daca ceva te deranjeaza de la inceput, atunci trebuie sa renunti si sa iti continui drumul. Si pentru mine asteptarea este foarte grea, dar ma gindesc ca pasul pe care il voi face este pentru toata viata. Daca accepti un copil in viata ta trebuie sa il accepti cu bratele deschise de la bun inceput, fara remuscari.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...