Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Divort dupa 18 ani de casnicie


Recommended Posts

Karluta, join the club! din pacate! EXACT ASA am patit si eu! sunt din categoria parasitelor! [:)] Deosebiri: nu aveam rate la banca pt casa, nu aveam copii. A fost o relatie de 15 ani care s-a dus dracului in 30 min, sambata 7 august 2005, astfel: "stai jos, am sa-ti spun ceva, divortez; mama stie deja, X si Y stiu si ei, te rog sa nu insisti k nu ma mai razgandesc, de maine incep sa-mi iau lucrurile personale de aici." (X si Y fiind nasii nostri de cununie & patronii firmei unde lucram amandoi in acel moment). Intr-un final, divortul s-a pronuntat pe 17 octombrie 2005, in decembrie aveam deja hot jud definitiva & irevocabila. Lucrurile de valoare stranse in 15 ani de convietuire (masina, teren la mare si teren de casa la marginea Bucurestiului) i-au ramas lui, insa apt in care am locuit amandoi in tot acest timp mi-a ramas mie cu tot ce e in el. De aruncat am aruncat numai lenjeria in care am dormit amandoi in ultima sapt inainte sa plece. Lucrurile nu au nici o vina pt supararile noastre. Cel mai probabil a strans bani de care eu nu am stiut in tot timpul in care am fost impreuna. Ii doresc toata sanatatea, sa se bucure de tot si ii multumesc maxim k s-a dus din viata mea. Am uitat sa precizez: fix cu 2 sapt inainte de acel 7 august 2005 avuseseram ultima intalnire cu arhitectul care se ocupa cu proiectul casei in care ar fi trebuit sa ne mutam. Un om distrus, terminat moral si mai stiu eu, asa cum am auzit k s-a plans ulterior altora, NU face planuri in ajun de divort, in orice caz nu face planuri de o asemenea amploare, cum e constructia unei case. Decat daca povestea cu divortul este premeditata. Ulterior: pe 24 martie 2007 m-am indragostit iar pe 3 ianuarie 2009 am nascut-o pe minunata mea Eliza. Sunt fericita. Si-mi spun la ora asta "doamne, ce bine k a plecat exu'!" Daca vrei, ne putem intalni si stam de vb, si eu tot din Bucuresti sunt. In orice caz, iti doresc sa se implineasca ceea ce vrei - sa va impacati sau sa il uiti cat mai repede. Insa ai mare grija ce-ti doresti... [pup] Ira, mamica Elizei (3 ianuarie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui felicic76
eu nu contest faptul ca ati fi putut avea probleme in casnicie care sa fi erodat in timp relatia, dar: cum a reusit el sa transeze asa rapid totul? Nevasta, iti las tie tot, draga mea: copiii, casa, sa nu zici ca-s baiat rau iti las si creditul de la banca si eu ma duc ... sa alerg!!!!! Ntz.ntz sunteti prea galagiosi si nu mai gatesti bine, pa si pusi!!! Criza, criza, dar daca va conciliati, te rog ai in vedere ca nu prea te poti baza pe el te poti trezi oricand plecata in vacanta ca o familie si intoarsa acasa cu ajutor de la prieteni. Este INADMISIBIL sa te lase balta asa, si cu un copil mic.... Parerea mea este sa nu-i mai cauti scuze (a lovit copilul) si sa-l lasi in plata lui, cel putin o perioada.... mai departe numai tu hotarasti [flo]
felicic76, se poate! am patit-o si eu! si sunt absolut convinsa k e premeditat, nu rupi o relatie de 18 ani asa, intr-un impuls "adolescentin", hai sa fim seriosi! Ira, mamica Elizei (3 ianuarie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui karluta
Asta fac plang si urlu si il trimit la naiba ...dar tot sufar.Nici eu nu sunt deacord cu criza barbatului la 40 de ani dar se pare ca este adevarata mai am prietene care trec prin crize de genul asta dar care nu au ajuns la divort.Incerc sa ma linistesc si sa ma consolez ca acest om nu ne merita.
Calmeaza-te. E clar ca a gresit. Dar asa cum tu esti furioasa si nu vezi nimic asa si el e furios si nu vede nimic. Doi furiosi strica si ceea ce nu ar trebui. Calmeaza-te. Nu am de unde sa stiu daca are sa nu o relatie dar eu zic ca nu este vorba despre asta. Pur si simplu e o zona gri. Isi va reveni. Si tu iti vei reveni. Dar stai un pic. Calmeaza-te. La nervi nu rezolvi nimic bun. Nu te mai orienta atat pe sotul tau. E major. Nu poti sa respiri? Nu poti sa mergi in oras? Nu poti sa mergi la job? Nu poti sa iti vezi de viata? Sunt atatea lucruri pe care le poti face cu succes in orice clipa incat de ce iti pierzi energia fara sens? In primul rand calmeaza-te. Respira. Plimba-te. Organizeaza-ti ziua. Propuneti planuri zilnice si rezolva-le. Hai sa-ti propun un exercitiu de memorie. Sa zicem ca sotul tau sunt eu. Poti sa traiesti maine fara mine? Sunt convins ca poti. Si fara sa te enervezi. Eu exist insa. Dar TU poti sa iti traiesti ziua de maine, nu-i asa? Si nu este complicat. Doar ca ai comutat imaginea sotului tau cu ideea ca as fi eu. Pare absurd - dar pe bune daca un pic incerci sa te gandesti asa - chiar poti sa respiri fara nici o dificultate - ba poate chiar zambesti in clipa asta - ba poate chiar spui " ce bou - ce scrie si asta pe aici". Cum e? Ai zambit sau nu?[:)] Respira, adanc de tot. [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui marius
Citat:
citat din mesajul lui karluta
Asta fac plang si urlu si il trimit la naiba ...dar tot sufar.Nici eu nu sunt deacord cu criza barbatului la 40 de ani dar se pare ca este adevarata mai am prietene care trec prin crize de genul asta dar care nu au ajuns la divort.Incerc sa ma linistesc si sa ma consolez ca acest om nu ne merita.
Calmeaza-te. E clar ca a gresit. Dar asa cum tu esti furioasa si nu vezi nimic asa si el e furios si nu vede nimic. Doi furiosi strica si ceea ce nu ar trebui. Calmeaza-te. Nu am de unde sa stiu daca are sa nu o relatie dar eu zic ca nu este vorba despre asta. Pur si simplu e o zona gri. Isi va reveni. Si tu iti vei reveni. Dar stai un pic. Calmeaza-te. La nervi nu rezolvi nimic bun. Nu te mai orienta atat pe sotul tau. E major. Nu poti sa respiri? Nu poti sa mergi in oras? Nu poti sa mergi la job? Nu poti sa iti vezi de viata? Sunt atatea lucruri pe care le poti face cu succes in orice clipa incat de ce iti pierzi energia fara sens? In primul rand calmeaza-te. Respira. Plimba-te. Organizeaza-ti ziua. Propuneti planuri zilnice si rezolva-le. Hai sa-ti propun un exercitiu de memorie. Sa zicem ca sotul tau sunt eu. Poti sa traiesti maine fara mine? Sunt convins ca poti. Si fara sa te enervezi. Eu exist insa. Dar TU poti sa iti traiesti ziua de maine, nu-i asa? Si nu este complicat. Doar ca ai comutat imaginea sotului tau cu ideea ca as fi eu. Pare absurd - dar pe bune daca un pic incerci sa te gandesti asa - chiar poti sa respiri fara nici o dificultate - ba poate chiar zambesti in clipa asta - ba poate chiar spui " ce bou - ce scrie si asta pe aici". Cum e? Ai zambit sau nu?[:)] Respira, adanc de tot. [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
[flo][asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[Sunt foarte sigura ca pot trece peste asta...la mine lucrurile stau putin altfel,exista doi copii,baiatul cel mare este foarte afectat de ceea ce sa intamplat.Eu acum sunt foarte ok. am reusit sa ma linistesc si vad lucrurile asa cum trebuie.Am sa-mi vad mai departe de drum si astept sa vad daca intradevar divorteaza. Bravo tie ca ai reusit sa incepti o noua relatie si felicitari pentru micuta. ]citat din mesajul lui IRA_LIZA
Karluta, join the club! din pacate! EXACT ASA am patit si eu! sunt din categoria parasitelor! [:)] Deosebiri: nu aveam rate la banca pt casa, nu aveam copii. A fost o relatie de 15 ani care s-a dus dracului in 30 min, sambata 7 august 2005, astfel: "stai jos, am sa-ti spun ceva, divortez; mama stie deja, X si Y stiu si ei, te rog sa nu insisti k nu ma mai razgandesc, de maine incep sa-mi iau lucrurile personale de aici." (X si Y fiind nasii nostri de cununie & patronii firmei unde lucram amandoi in acel moment). Intr-un final, divortul s-a pronuntat pe 17 octombrie 2005, in decembrie aveam deja hot jud definitiva & irevocabila. Lucrurile de valoare stranse in 15 ani de convietuire (masina, teren la mare si teren de casa la marginea Bucurestiului) i-au ramas lui, insa apt in care am locuit amandoi in tot acest timp mi-a ramas mie cu tot ce e in el. De aruncat am aruncat numai lenjeria in care am dormit amandoi in ultima sapt inainte sa plece. Lucrurile nu au nici o vina pt supararile noastre. Cel mai probabil a strans bani de care eu nu am stiut in tot timpul in care am fost impreuna. Ii doresc toata sanatatea, sa se bucure de tot si ii multumesc maxim k s-a dus din viata mea. Am uitat sa precizez: fix cu 2 sapt inainte de acel 7 august 2005 avuseseram ultima intalnire cu arhitectul care se ocupa cu proiectul casei in care ar fi trebuit sa ne mutam. Un om distrus, terminat moral si mai stiu eu, asa cum am auzit k s-a plans ulterior altora, NU face planuri in ajun de divort, in orice caz nu face planuri de o asemenea amploare, cum e constructia unei case. Decat daca povestea cu divortul este premeditata. Ulterior: pe 24 martie 2007 m-am indragostit iar pe 3 ianuarie 2009 am nascut-o pe minunata mea Eliza. Sunt fericita. Si-mi spun la ora asta "doamne, ce bine k a plecat exu'!" Daca vrei, ne putem intalni si stam de vb, si eu tot din Bucuresti sunt. In orice caz, iti doresc sa se implineasca ceea ce vrei - sa va impacati sau sa il uiti cat mai repede. Insa ai mare grija ce-ti doresti... [pup] Ira, mamica Elizei (3 ianuarie 2009) [/quote]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

karluta [flo] ai grija de tine. Vei trece peste asta cu bine, sunt sigura. Ia-o usor, zi dupa zi, clipa dupa clipa. IRA LIZA... imi imaginez cat de tare te-a putut lovi socul despartirii... si felul cum ti-a spus-o... Felicitari ca ti-ai revenit. Esti o femeie puternica si ma bucur mult ca acum esti fericita. Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult ca sigur e o alta femeie la mijloc, asta daca nu a inebunit, dar nebun de nebun. Ceea ce nu s-a intamplat, e in stare sa desfasoare alte activitati, sa conduca masina, sa, sa, sa... Deci nu e nebun, doar indragostit de altcineva. Mai bine sa vezi lucrurile in fata asa cum sunt decat sa iti faci iluzii. Calmeaza-te si cauta-ti un avocat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...