Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O zi pe saptamana fara carne - dar ce?


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mamaliguta cu brinza cu smintina mamaliguta cu brinza sarata si ochiuri spanac cu ochiuri omleta cu ciuperci si brinza budinca de macaroane cu brinza cascaval pane salata greceasca lapte cu orez sau diverse paste placinte cu brinza,iaurt,etc cartofi copti cu diverse salate piine proaspata cu iaurt-la faza asta chiar mi s-a facut foame[:D] dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Risotto Orice fel de risotto se face astfel: Se taie ceapa cubulete si se pune la calit cu ulei de masline. Cand ceapa e aurie se pune orezul la prajit timp de 2-3 minute mestecand tot timpul sa nu se prinda(cam 80 grame de orez de persoana). Se adauga zucchine (radicchio, ciuperci, dovleac sau ce doriti) taiate rondele sau cubulete. Apoi se adauga 2-3 polonice de supa vegetala fierbite (facuta cu morcovi, ceapa, telina). Se lasa sa fiarba la foc mic si se adauga din cand in cand cate un polonic de supa pana cand orezul e fiert. Cand orezul e aproape fiert se adauga sare si piper (eu prefer piperul alb in locul piperului negru). La risotto cu ciuperci sau zucchine puteti adauga si putin patrunjel, depinde de gustul fiecareia. *** La risotto cu radicchio, dupa ce adaug radicchio pun si o jumatate de pahar de vin ros si astept sa evapore, apoi urmez procedeul de mai sus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paste cu mazare si branza Pt 4 persoane Paste (tortiglioni sau paccheri - sunt niste macaroane groase , dar nu foarte lungi) - 320 grame Mazare (din conserva sau congelata si apoi fiarta) - 400 grame Branza (cascaval ras si parmezan) - 200 grame Unt - 50 grame Se fierb pastele "al dente" apoi se scurg. Un recipient pe care poti sa-l introduci in cuptor se unge cu putin unt, se pune o treime din paste, apoi se adauga jumatate din mazare, o treime din branza, sare si piper, apoi se face al doilea strat identic, la al treilea strat se pun numai pastele si branza si mici bucatele de unt imprastiate pe deasupra. Se adauga la cuptor (la 180 de grade) timp de 20 de minute. Pofta buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Supa de ceapa Pt 6 persoane 750 gr ceapa 50 gr unt 25 gr faina 1 litru de supa 6 felii de paine prajite in cuptor 200 gr de emmethaler parmezan ras Intr-o cratita se pune untul si ceapa taiata solzisori, se pune la foc mic pana cand ceapa devine aurie. Se adauga faina si se amesteca timp de 1 minut, apoi se adauga supa. Se lasa sa fiarba timp de 25 de minute. Intre timp, prajiti painea in cuptor, rupeti fiecare felie in 3 bucati si asezati o bucata de paine pe fundul a 6 castronase de lut, apoi se pune 1 polonic de supa de ceapa, emmenthaler ras si faceti 3 straturi. La ultimul strat se adauga si parmezanul ras si 2-3 bucatele mici de unt. Se pune la cuptorul incins pana cand se formeaza o coaja aurie. Pofta buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica piine proaspata cu iaurt-la faza asta chiar mi s-a facut foame[:D] dulcetica
Cum adica,asa cum mincam cind eram copil,iaurt cu zahar[:D](eii pe atunci nu exista iaurtul cu fructe sau alte chestii)si piine franzela???? Mey parca mi-e dor si mie nu zic nu,dar...cum sa pui la masa ,mai ales unor barbatzi[8D],asta ca meniu?Si carnivori mai ales?[:D] Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
barbata-meu ar savura bucuros multe dintre retele voastre fara carne... bineinteles langa o portie de fripturica/ macar peste/ sau oua ochiuri [:D] 1 zi intreaga fara carne ... cam greu... cand l-o lovi trenul... constiintei... sau o deveni crestin practicant... whatever [flo] deci al meu mananca maxim 1 masa/ zi fara carne, si aici e vorba de micul dejun care este, 5-6 zile/ saptamana, format din ness + tigare [bang] ********** ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme: [bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000) si [cri] Vineri, 13 (iunie, 2003) [url="http://community.webshots.com/user/miremirion"]poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )[/url] [url="http://ganduriaiurea.wordpress.com/"]Blogul meu... under construction [olala][/url] Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu de vreo 4 luni gatesc doar de 2 ori pe saptamana cu carne si atunci carne de pui si de curcan ( ori la cuptor, ori la gratar ), in rest fac retele obisnuite, doar ca inlocuiesc carnea cu ciupercile, soia sau pestele. De exemplu: Sarmale cu ciuperci, ardei umpluti, dovlecel umplut, gulie umpluta ( reteta este aceea standard, doar ca in loc de carne tocata pun ciuperci. Paste ori cu sos alb, ori cu rosii si cu ciuperci sau ton. Taitei cu varza alba ( se caleste in ulei varza taiata fideluta si se ameste ca apoi cu taitei fierti, se da gust cu sare si piper alb) Orez cu ciuperci Mamaliga cu branza si smantana Salata ( salata verde, rosii, ardei, ceapa rosie, masline, avocado ) + sos de iaurt + peste file la gratar ( eu folosesc des Pangasius pe care il tin 2,3 ore in ulei de masline , cu lamaie, sare si usturoi) Pastrav la cuptor cu cartof natur, si/sau legume. Fac multe salate cu diferite dressinguri. Ciupercile se pot gati in diferite moduri ( pane, la gratar, tocanita, cu sos alb, etc ) E foarte usor sa gatesti fara carne, dar totodata consistent. [url="http://www.flickr.com/photos/40168372@N05/"]POZE[/url] "Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadata cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Buechner)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu as putea trai fara carne dar nu fara oua,lapte,branzeturi...sotul e carnivor,adora muschiul de vita..e greu sa-l fraieresc la ceva fara carne,dar daca o fac trebuie sa fie cu oua,cascaval din belsiug,si un sos bun altfel nu reusesc..in general fac chestii din legume la cuptor cu sos alb si cascaval(gen brocoli,conopida,telina,cartofi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...