Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Iata cauza tuturor problemelor: Un barbat analizeaza articolul nehotarat din limba romana... "Stau si ma gandesc: oare e intamplator faptul ca tot ce denumeste ceva care te enerveaza, te pune in pericol, sau te distruge pare a fi FEMININ? Iar apoi tot ce ne alina, ne bucura si ne mai da un tel in viata este de natura MASCULINA? Voi sunteti O ploaie, O zapada, O grindina, O furtuna. Noi suntem UN soare, UN timp frumos, UN paradis. Stau si ma uit, chiar nu aveti noroc: O bucatarie, O vesela, O matura, O caldura, O mizerie. Noi suntem UN repaus linistit intr- UN fotoliu confortabil, citind destinsi UN ziar si ascultand UN jurnal, asta daca nu veniti voi sa semanati O discordie sau sa ne faceti O sicana. Va dati mari ca aveti O telecomanda, dar priviti la UN televizor, unde noi alegem UN post care il dorim. In trecut, pentru a face calcule aveati O numaratoare prapadita, acum barbatii au inventat UN calculator. Si ceea ce va defineste, sexul, tot UN sex se spune si niciodata O sex. Cand va simtiti bine, traiti, nu-i asa, UN orgasm, iar daca o dati in bara va alegeti cu O frustrare. Voi puteti avea O carte de credit, dar aceasta nu inseamna nimic fara UN cont. Ce poate provoca O problema care se poate transforma intr- O catastrofa? O eroare de pilotaj, O pana de benzina, O proasta vizibilitate, O intrerupere de curent. Voi pentru a ne inrobi doriti O casatorie, dar exista si eliberarea care este UN divort. Este limpede ca limba romana a fost inventata de UN barbat, care nu v-a avut deloc la suflet (mai, si asta tot UN suflet este!)..." [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Rufus, eu as completa doar atat, citandu-l pe Hugo: Barbatul si femeia - de Victor Hugo Barbatul este cea mai elevata dintre creaturi. Femeia este cel mai sublim ideal. Dumnezeu a facut pentru barbat un tron, pentru femeie un altar. Tronul exalta, altarul sfinteste. Barbatul este creierul, femeia este inima. Creierul primeste lumina, inima primeste iubire. Lumina fecundeaza, iubirea reinvie. Barbatul este puternic prin ratiune, femeia este invincibila prin lacrimi. Ratiunea convinge, lacrimile induioseaza sufletul. Barbatul este capabil de eroism, femeia - de orice sacrificiu. Eroismul innobileaza, sacrificiul aduce sublimul. Barbatul are suprematia, femeia are intuitia. Suprematia semnifica forta, intuitia reprezinta dreptatea. Barbatul este un geniu, femeia este un inger. Geniul este incomensurabil, ingerul este inefabil. Aspiratia barbatului este catre gloria suprema, aspiratia femei este indreptata catre virtutea desavarsita. Gloria face totul maret, virtutea face totul divin. Barbatul este un cod, femeia este evanghelia. Codul corijeaza, evanghelia ne face perfecti. Barbatul gandeste, femeia intuieste. A gandi inseamna a avea creier superior. A intui, simtind inseamna a avea in frunte o aureola. Barbatul este un ocean, femeia este un lac. Oceanul are o perla care il impodobeste, lacul, poezia care-l lumineaza. Barbatul este un vultur care zboara, femeia - o privighetoare ce canta. A zbura inseamna a domina spatiul, a canta inseamna a cuceri sufletul. Barbatul este un templu, femeia este sanctuarul. In fata templului ne descoperim, in fata sanctuarului ingenunchem. Barbatul este plasat acolo unde se sfarseste pamantul, femeia acolo unde incepe cerul. _.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._ Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda. Monica, cea mai buna mami pentru [url="http://b5.lilypie.com/vymap3.png"]Claudiu[/url], [url="http://i91.photobucket.com/albums/k306/Fluturas2s/Luana/Clipboard01.jpg"]Luana[/url], [url="http://i91.photobucket.com/albums/k306/Fluturas2s/Alma/OurPreciousAngel.gif"]Alma[/url] Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufuse, Rufuseeee [:D] Ce iti mai trece prin cap tie.... By the way, toate substantivele enumerate de tine cu "UN" sunt NEUTRE ([:D]sic!) si nu masculine cum ti-ar placea tie, cu exceptia soarelui, timpului si barbatului de la final care, zici tu, ar fi inventat lb romana [8D] Si ce te faci cand vine UN cutremur...sau UN traznet...sau cand UN foc mistuie O padure...asta inseamna ca a fost UN ghinion? Deci, neutrele astea pot fi si negativiste, nu numai pozitive [alcool] Dana [hia] mama lu'[cavaler]Radu Stefan "Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"[pup] [url="http://s596.photobucket.com/albums/tt48/tudors-painting/Acryl%20paint/"]Hobby[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=dBHhSVJ_S6A"]Melodia mea de azi :-) [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma asteptam la ceva constructiv, la niste pareri utile venite din partea unui barbat trecut prin viata. Credeam ca ne spune si noua ceva in plus despre psihologia barbatului, ceva stiri de pe Marte, dat fiind ca aici avem in mare parte de pe Venus. Ce a fost de fapt subiectul? O gluma...Gluma asta e cunoscuta, arhicunoscuta, a circulat pe net, chiar eu o postasem candva la sectia umor. Ma duc sa ma culc... Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea! Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria! ___________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noroc ca INTELIGENTA-i a noastra [:D]
Citat:
citat din mesajul lui Rufus .... Voi sunteti O (ploaie)zi frumoasa, O (zapada) floare, O (grindina) picatura de roua, O (furtuna) adiere. Noi suntem UN (soare) vant, UN (timp frumos) uragan, UN (paradis) iad. Stau si ma uit, chiar nu aveti noroc: O (bucatarie) sofa comoda, O (vesela) cupa de sampanie, O (matura) rochie diafana, O (caldura)primavara, O (mizerie) curatenie stralucitoare. Noi suntem (UN repaus linistit)O relaxare totala intr- (UN fotoliu confortabil) O saltea pufoasa, citind destinsi (UN ziar) O revista si ascultand (UN jurnal)O stire, asta daca nu veniti voi sa semanati (O discordie) UN scandal sau sa ne faceti (O sicana)UN gest urat. Va dati mari ca aveti (O telecomanda) un televizor, dar (priviti la UN televizor) e dotat cu O telecomanda , (unde) cu care noi alegem (UN post care il dorim) O telenovela pe care ne-o dorim. In trecut, pentru a face calcule aveati (O numaratoare prapadita) UN abac amarat, acum barbatii au inventat (UN calculator)*aici urmeaza bancul . Si ceea ce va defineste, sexul... gata, aici ma opresc, ca nu-i frumos sa scriu chestia de gen FEMININ care tocmai mi-a trecut prin cap si care da, va defineste [:D]
* si acum bancul: O profesoara de franceza explica elevilor sai ca, in limba franceza, spre deosebire de cea engleza, substantivele sunt clasificate fie ca substantive masculine fie ca substantive feminine. Casa este feminin - "la maison". Creion este masculin - "le crayon". Povestirea noastra incepe in momentul in care un student a intrebat: - Ce gen este "calculator" ? In loc sa le dea un raspuns, profesoara a impartit clasa in doua grupe - barbati si femei - si le-a cerut sa decida singuri daca "calculator" ar trebui sa fie un substantiv masculin sau feminin. Fiecarui grup i s-a cerut sa dea patru motive pentru a sustine alegerea lor. Grupul barbatilor a hotarat ca "calculator" sigur ar trebui sa fie de gen feminin (la computer) deoarece: 1.nimeni altcineva in afara creatorului sau nu le intelege logica 2.limbajul comun pe care-l folosesc sa comunice cu alte calculatoare este de neinteles de catre oricine altcineva 3.chiar si cele mai mici greseli sunt pastrate in memorie pe termen lung pentru posibile aduceri aminte 4.cum l-ai cumparat, te trezesti cheltuind jumatate din salariu pentru accesorii. [flo] edit: ok, for the record, varianta integrala, daca tot suntem la fun :) Barbatii sustineau sus si tare: categoric e “she”, deoarece: - nimeni altcineva in afara creatorului lor nu le intelege logica - pastreaza in memorie chiar si cele mai mici greseli - cum iti iei unul, te trezesti cheltuind jumatate din salariu pentru accesorii. Femeile, in schimb, hotarasera ca in mod sigur e “he”, pentru ca: - are o multime de informatii, dar nu poate gandi singur - cum iti iei unul, realizezi ca daca ai mai fi avut putina rabdare ai fi putut avea ceva mai bun - si, mai ales, “in order to use it you have to turn it on”. Asculta, priveste si taci!... Din brate fa-ti aripi de fier Si zboara cu ele spre cer!...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui danat
Rufuse, Rufuseeee [:D] Ce iti mai trece prin cap tie....
Da...[:)] Cand a vazut ce am scris, Tora zice imediat: da, dar e UN iad...auzi ce-i trece ei prin cap! (Si vorbeam de articol, nu de substantiv...) blue eyes, sfaturile pretioase-s pe bani! Doar glumele-s moca...[:)] [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, stii ca adevarul este variabil, in functie de cel care doreste sa-l expuna dintr-O anumita lumina. Tin sa iti arat cum poate vedea O femeie, in antiteza, tot ce ai scris tu: [le iau pe rand, le disec, asa cum numai O femeie, ca mine, enervanta, ca tot ce ai scris tu, poate s-o faca.] - nu tot ce te enerveaza sau te pune in pericol, sau te distruge este feminin. Depinde din partea carui sex privesti. Tin sa te contrazic si daca imi dai voie, iti cataloghez postarea ca fiind una de factura misogina. Afirmatia nu este venita sa te critice sau sa te jigneasca. Departe de mine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, eu zis sa-ti analizezi mai bine strategia de piata, ca-n ziua de azi ma tem ca glumele-s mai pretioase ca sfaturile [:D] Prea-s putini cei care stiu sa faca haz de necaz [:D] Da ca sa ma bag si eu in seama, analizand postarea ta, nu mi-e clar care e de fapt cauza tuturor problemelor? Ca toate nenorocirile-s de gen feminin (caz in care nu mi-e clar de ce voi, barbatii, le cautati cu lumanarea) sau ca barbatii nu stiu gramatica? [:D] ...stiti cum se zice-n societatea noastra misogina si patriarhala...barbatul e capul familiei, dar femeia este gatul.... [:)] Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url] Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...