Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna, as dori sa stiu daca este cineva din Singapore. Eu si familia mea am dori sa emigram in Singapore iar opiniile voastre despre viata de zi cu zi ne-ar fi de un real folos. Nu stim prea multe despre sinstemul medical, invatamant... Cum e cu locurile de munca, stim ca la inceput lucrezi ce se gaseste. Va multumesc. Cei salbi nu vor putea niciodata sa ierte. Iertarea este calitatea celor puternici. - Mohandas Gandhi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am locuit doua luni in Singapore si pot sa-ti spun ca-i locul unde as vrea sa traiesc toata viata. In perioada respectiva eram insarcinata, si am batut putin spitale lor si pot sa-ti spun ca sunt de nota 10. Un sistem pe care nu prea l-am gasit in multe tari. Eu nu am avut asigurare de sanatate insa tin minte ca pe orice consultatie n-am platit mai mult de 40 USD. Cu asigurare cred ca-i foarte avantajos. Din punctul asta de vedere poti sa mergi linistita acolo, ca n-o sa regreti. Cu scoala stiu de la pritenii sinagaporezi ca ar fi super, asta e din auzite, dar tind sa le dau dreptate. [:D] Partea cu jobul nu mi s-a parut deloc usoara, desi am studiat problema, eu sper ca voi sa aveti deja un contract de munca in momentul aterizarii acolo, altfel m-as cam indoi sa gasiti asa munca la intamplare. Nu uita ca mai toate joburile cer engleza si mandarina, asta pe langa celelalte calificari. Din ce stiu salariile sunt micute, iar costul vietii la locuinte/chirie este incredibil de mare. Sper ca v-ati interesat cum e clima acolo si daca va puteti adapta. La prima vedere, spui, eiii..e cald...este foarte cald, si asa e mereu, uneori abia poti respira. Stii cum este sa-ti doresti sa simti o adiere de vant [:D]. Daca aveti sansa reala sa va mutati acolo si clima nu este o problema, nimic mai frumos. De scoala si sanatate..sa nu va faceti probleme, este un oras/tara plin de viata, n-o sa va plictisiti nicio secunda acolo, sunt atatea de facut si vazut, cred ca-i un oras care ofera tot...exceptand clima, nu i-am gasit niciun minus. Este cel mai civilizat loc din lumea asta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Virgi [flo] Eu am trait un an in Singapore si am avut o experienta diferita. Cu sistemul medical nu am avut prea mult de-a face - cand aveam o raceala sau viroza mergeam la un cabinet particular dintr-un mall, nu era cine stie ce, dar nici nu-mi trebuia si nici n-am cautat mai mult; in spitale nu am intrat. In sistemul de invatamant am lucrat, dar in invatamantul post-liceal (ei merg pe sistemul englez; eu am lucrat intr-o "politehnica", care era un fel de invatamant profesional post-liceal de unde ieseai sub-inginer). Am lucrat intr-un departament recent infiintat de studii interdisciplinare, ei incercau sa americanizeze programa si sa expuna copiii la diverse materii de cultura generala, nu doar cursurile tehnice pe care le faceau pentru specializarea lor. Slujba am obtinut-o din America si majoritatea strainilor pe care i-am cunoscut obtinusera slujbele dinainte, fie aplicand direct din tara lor pentru un post la universitate de exemplu, sau prin transfer in cadrul unei companii multinationale. Totusi am cunoscut si cativa care au obtinut slujbele la fata locului, o economista si cativa tot in invatamant. Sunt patru limbi oficiale, engleza, mandarina, malaeza, si tamil. Business-ul in general si scoala sunt in engleza, dar din cate stiu in scoala publica esti obligat sa studiezi si mandarina, malaeza sau tamil. Pentru mine anul respectiv a fost un an foarte frumos in primul rand pentru ca am avut posibilitatea sa calatoresc mult in zona, si Asia de Sud-Est este o regiune foarte frumoasa si interesanta; iar lucrand in Singapore, desi nu castigam f. mult relativ la salariile de acolo, castigam mult mai mult decat salariile medii din tarile invecinate, si asta imi permitea sa calatoresc. De trait in Singapore pe termen lung mie personal nu mi-ar placea, dar sigur ca depinde de fiecare ce stil de viata i se potriveste. Impresia mea a fost tocmai ca orasul nu are viata, desi este modern, civilizat etc. Pentru mine este prea civilizat, prea ordonat, n-am intalnit nicaieri nici un element de haos cat de mic, nici macar in cluburi cand mergeam [:D] mi s-a parut ca-i lipseste sarea si piperul. Dar inca o data, asta e un comentariu foarte subiectiv. Alt lucru cu care nu m-as fi impacat pe termen lung - desi mi-am facut cunostinte si chiar prieteni si printre localnici, am simtit ca ar fi fost foarte greu daca nu imposibil sa ma integrez cu adevarat printre ei, sa ajung sa ma pot considera 'singaporeza'. Dar nu pentru toata lumea e important aspectul asta. Majoritatea strainilor din cate am observat stau mai mult intre ei si mai putin au contact cu localnicii in afara serviciului. Pentru copii poate ca e diferit daca intra in sistem de mici. De asemenea pe termen lung m-ar fi deranjat sistemul politic, care este in continuare unul cam.. semi-dictatorial, poate e prea dura exprimarea, dar cam asta e ideea. Daca esti acolo ca strain pe o perioada scurta, nu te afecteaza, dar daca traiesti acolo pe termen lung incepi sa te lovesti de diverse, incepand cu cenzura si terminand cu alte instrumente de control. Clima nu m-a deranjat prea tare, m-am obisnuit destul de repede. Stiam ca ploua torential in fiecare zi, dar doar cam o ora, si cam la aceeasi ora in fiecare zi. Cand mergeam pe strada ca sa nu ma bata soarele in cap prea tare am recurs la obiceiul localnicelor de a folosi o umbrela. Si, desi in primele zile aveam senzatia ca nu pot respira prea bine, iar dimineata numai ce ieseam din dus si ma treceau toate transpiratiile, intr-o saptamana-doua am inceput sa pot sa fac sport afara si sa alerg pe distante din ce in ce mai lungi. Iti recomand sa iei legatura cu ambasada Romaniei, eu am facut-o cand am fost acolo si au fost foarte draguti, m-au chemat sa-i vizitez si m-au pus in legatura cu alti romani. Ei organizeaza cel putin o data pe an o reuniune cu comunitatea romaneasca. Sunt romani care lucreaza acolo la universitate (profesori si doctoranzi), si in alte domenii. Casele si apartamentele in general sunt foarte scumpe. Eu am platit putin pentru ca am locuit intr-un apartament al scolii unde lucram - depinzand de locul de munca, s-ar putea sa existe asemenea facilitati. A, mi-a placut f mult mancarea [pofta] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Am cautat informatii despre Singapore si am vazut aceleasi lucruri pe care le spuneti si voi, tara civilizata, frumoasa, curata, localnici prietenosi. Despre clima imi este greu sa imi fac o opinie, stiu ca temperaturile sunt undeva in jurul 30 C, banuiesc ca umiditatea e ridicata si face aerul greu de respirat, s-ar putea sa ma insel. Lai, sa stii ca sistemul potitic e singurul care imi ridica multe semne de intrebare, nu stiu daca pe termen lung as face fata, pentru ca este mult prea implicat in viata de zi cu zi a cetatenilor, parca ma sufoca gandul asta, turist fiind nu cred ca ai timp sa te afecteze, din acest motiv doream sa aflu parerea celor care traiesc sau au locuit in Singapore. Cei salbi nu vor putea niciodata sa ierte. Iertarea este calitatea celor puternici. - Mohandas Gandhi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...