Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum se face usturoiul arabesc?


Recommended Posts

nu stiu cum se face usturoiul arabesc dar va spun cum il prepar eu si merge foarte bine cu pui,peste pe cartofi copti sau fierti,pe salate dar si simplu pe paine prajita.pun 200ml smantana in care razuiesc 3 catei de usturoi,maruntesc marar verde,adaug vegeta,piper putina boia dar nu multa sa strice culoarea si dupa preferinte uneori branza telemea sarata taiata cubulete marunte si ardei verde tot asa maruntit.este o nebunie...o recomand cu ceamai mare placere[grasa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

wow ce retete delicioase numai dupa ce citesc mi se face in gura apa,,, va multumesc mult,, eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni cu " arabesc " dar daca noi am fost invitati la un reataurant cu specific arabesc acolo am si mancat si acolo mi-a ramas gandul cum sa-i fac si eu acasa piticului nu neaparat sa mergem numai acolo,, si cel cu marar si cu castravete suna super,, mersi mult ionelaa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite cum fac eu, nu e arabesc, dar totzi ma cheama pe mine sa-l fac(sotz, cumnata etc).... batut catzeii de usturoi cu sare,apoi frecat ca pe maioneza cu ulei de masline, dupa care adaug(nu va speriatzi!) condimente gata preparate, din alea care se gasesc pt friptura de pui, de porc etc, frec bine si pun smantana de aia adevarata de bistritza, etc.....ardeleneasca, oricum*(se gaseste prin pietze, varsata, mai ales aia de bivolitza e dementziala) daca nu am condimente la plic, pun:boia dulce, un varf de cutzit, piper, curry-fff putzin,plante aromate uscate(rozmarin, salvia e cam groasa,o folosesc f rar,cimbru,maghiran,busuioc)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si ne mai place si altfel, e mai soft, dar merge: la fel...catzei de usturoi batutzi cu sare,frecatzi apoi cu ulei de masline, dupa care pun bicatzele dintr-o o rosie coapta pe gratar,pe care am despielitzat-o.la final, patrunjel verde, maruntzit.... dar ala cu smantana e[pofta] mi s-a facut pofta! pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citind ce bunatati stiti voi sa faceti mi s-a facut o [pofta]. Abbi usturoi cu rosie coapta pe gratar face si soacra-mea si iese demential. Ai manca pana te-ai tavali pe jos de burtica!!!![:D]. Merci si eu mult de retetele astea cu usturoi. Cand o sa fac si eu o sa va spun parerea mea. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite si o varianta frantuzeasca : Se curata 5-6 catei de usturoi, li se scot germenii (astfel usturoiul se digera mai usor!) se zdrobesc bine de tot, pana nu mai ramane nici macar o bucatica cat de mica, intreaga! Se adauga un galbenus de ou,apoi se adauga treptat ulei de masline, ca la maioneza. La sfarsit se pune sare, piper si putina zeama de lamaie. Toate ingredientele trebuie sa fie la aceeasi temperatura, in bucatarie sa fie racoare, muschii de la maini bine antrenati [greutati], ca sa nu se taie sosul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui danat
Citat:
citat din mesajul lui claujro
Citat:
citat din mesajul lui mina
eu asa fac mujdeiul demult: usturoi zdrobit bine bine, frecat cu sare si ulei picurat pana se face "alifie", cate un strop de otet sa se albeasca si gata! optional, dupa ce "alifia" e gata, se adauta suc de rosii sau smantana sau doar apa minerala. Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url] Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
Exact asa il fac si eu, usturoiul zdrobit frecat cu sare si ulei pna se umfla si se albeste ca o pasta si cu smantana. Nu i-am pus otet...inca. [:D] [url="http://by.lilypie.com/UoGup2.png"]Mara[/url] si [url="http://by.lilypie.com/MWckp2.png"]Matei[/url]
Si ca sa fie completarea completarii, eu fac mujdeiul cu frecat, spuma, apoi smintinica putin, cateva picaturi apa minerala si la final marar [:D] Iar daca adaugi si castravete ras, ajungi la tzatziki, deci nu usturoi arabesc, ci grecesc (e mai light si nu ustura prea tare). Noi suntem fani usturoi, mai buna prajitura nu s-a inventat [pofta] Dana [hia] mama lu' [cavaler]Radu Stefan [url="http://s596.photobucket.com/albums/tt48/tudors-painting/Acryl%20paint/"]Hobby[/url] _________________________________________ [url="http://www.youtube.com/watch?v=S4s16pzRYqU"] "If you wanna make the world a better place, Take a look at yourself and make a Change"[/url]
Pai v-am scutit de urmare ca eram in criza de timp: dupa cele de mai sus se imparte alifia in 2, peste una se pune rosia coapta-despielitata-zdrobita, peste aialalata se pune smantana. Ca unu barbat vrea cu rosie (al mare) si altu barbat vrea cu smantana (al mic). Ca si varianta, peste al cu rosii merge busuioc proaspat tocat marunt, si/sau masline idem, peste al cu smantana merge marar. Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url] Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hmmm, stiu eu ce vrei tu , lucrez intr-un restaurant libanez in montreal si fetele in bucatarie pun ustusoiul in robot cu ulei si zeama de lamiie, albus de ou si un praf de sare il inebunesc cu robotul pina se face pasta mai adauga ulei sa-l imulteasca si cite un strop de apa vezi tu dupa consistenta devine ca o maioneza daca e pt copil nu-i rau sa-l inseli cu o lingurita de smintina cind il maninca sa nu-i arda stomacelul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

reteta asta e pe internet PostPosted: Sat Jul 21, 2007 9:03 am Post subject: Aioli Garlic Mayonnaise Reply with quote Aioli Garlic Mayonnaise from Cristine Tamayo 1 egg 1 tbsp. lemon juice 1 tsp. mustard 1/2 tsp. crushed garlic Approximately 1 cup oil, vegetable or olive, or mix half and half Salt and pepper to taste Put the egg in the blender, along with the mustard, lemon and garlic. Cover the blender but take out the little plastic cup device in the centre. Blend on high while slowly and steadily pouring in the oil (do a small trickle at fist, after it emulsifies you can be a bit more heavy handed), it should start to emulsify after a little while. The more oil you add (as well as blending time) the fluffier and less runny it becomes. If it should curdle (yes, it happens) pour out the mixture into a cup, wash the blender and start with another egg. Trickle in the curdled mix.... this should save it (practice with canola before you use up the good stuff). Empty into a very clean glass jar and keep in the fridge for up to 7-10 days. If you’re afraid of salmonella, it can also be made with heavy cream, although I have never done so myself and can’t vouch for the results Smile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...