Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piticodromul Festiv de Sept - Oct 2005 (3)


Recommended Posts

Buna dimineatza!

Codruta, [flo]. Ana a luat pana acum de 4 sau 5 ori antibiotic din care de 3 ori toamna-iarna-primavara trecuta adica primul an de gradi.

N-a mai facut temperatura, practic a avut o zi. Si-n rest nici un simptom in afara rosului in gat.

Eu sunt nelamurita la cazul general. Cum stim noi ca sunt virusi sau bacterii de la inceput? Ca sigur, vedem ca temperatura nu cedeaza, se inrautateste starea etc etc si ajungem la antibiotic dar mai din start asa, exista niste criterii pro virus sau pro bacterie?[:-@]

Daca exista puroi in gat e musai de antibiotic sau mai exista si cazuri cand se rezolva fara?[:-@]

[pup]

 

Mihaela si [zana] Ana Maria

Poze AICI

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata piticodrom!

 

Felicitam aniversatii de vineri si azi: Dinuid="blue"> si Evaid="red">, "La multi ani"![bis][bis][bis]

 

Miflore[flo], noi nu avem experienta cu antibiotice, Albertoid="blue"> nu a luat pina acum, dar va dorim multa, multa sanatate si succes Aneiid="red"> la gradi! [pup]

 

Duminica placuta tuturor!

 

Dana Lucia si Alberto

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt curioasa cu antibioticul, poate ne raspunde cineva in domeniu..:))

Sa va spun ce a patit mama. Petra avea clar virusul ala de gradi in sensul ca avea o secretie, care abia se sesiza in gat sau plamani.....tusea rar si simteam ca are ceva secretii pe undeva. Altceva nimic si i-a trecut. Dupa o saptamana mama a facut viroza otica, direct in ureche i s-a dus cica virusul asta si a facut otita.

In week-end am fost la niste rude, care au un baietel deodata cu Petra. Era racit, cu tuse urata, era pe antibiotic. Oricum s-au jucat impreuna, aproape, inclusiv o joaca de-a stapanul si catelul cu un os care il transportau in gura, pe rand [alcool]...pana am vazut, tarziu [bang]...Sper sa nu pescuiasca ceva, desi pe mine pa jeneaza in gat ceva de ieri.

Iar aseara a sarit in pat, a pus un picior pe langa si bufff, cu capul in noptiera [bang]. e cazul sa o duc la control? Are un cucui in spate..

Miflore, voi cum sunteti??

 

 

Codrutaid="orange">id="Georgia"> &id="orange">id="Georgia">[zana] Petra Alexandra id="orange">id="orange">id="Georgia">

 

asa crestem noi id="red">id="size2">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza!

Codruta, sanatate![flo] Sper sa nu luati raceala, nici tu nici Petra.

Noi suntem bine, la gradi. Ana a avut tempe o noapte si o zi si gata, in rest nimic, nu tuse, nu muci. Rosu in gat dar nu pronuntat si care s-a diminuat, i-am dat local cu niste tantum spray.

Pentru cazaturi eu stiu asa: urmarit copilul si vazut sa n-aiba anumite simptome gen pierderea cunostintei, voma, greata, ameteli. Daca apar, de urgenta la doctor. Daca nu, o batista cu apa rece pe cucui si hepatrombin unguent ca sa previi aparitia cheagurilor de sange. Sanatate!

[pup]

 

Mihaela si [zana] Ana Maria

Poze AICI

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor,

 

La Multi Ani tuturor copilasilor aniversati la Piticodrom, sanatate si fericire.

 

Multumesc mult pentru urarile de ziua lui Victor. De ziua lui am fost nostalgica gandindu-ma ca am baietel de 5 ani, uneori ma uit la el si nu-mi vine sa cred.

 

Codruta, sa va fie de bine concediul.

 

Ioana,concediu placut. Pe la Brux nu veniti?

 

Referitor la infectii, din ce vad eu astia aici in Belgia le considera pe toate virale, adica iti recomanda anti-febrile primele 5 zile, default. De abia dupa aceea si daca apar complicatii recomanda un antibiotic, cu exceptia cazurilor clare, bineinteles sau al analizelor de sange. Bine, in mod cert dupa simptome un doctor isi da seama in cele mai multe din cazuri.

 

Irina, felicitari pentru fetita Bianca, ce nume frumos. Sa va traiasca si sa fiti sanatosi cu totii. E frumusica foc, ptiu, ptiu.

 

Va pup pe toate, o seara buna,

 

 

 

Anto, mamica de Sonia Gabriela ( 22iunie 2007) si Victor Andrei (8 octombrie 2005)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...