Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piticodromul Festiv de Sept - Oct 2005 (3)


Recommended Posts

probabil ca sunt destui copii care nu stiu literele la varsta asta... nu mi se pare ca e necesar. radu a inceput incet-incet sa le lege, citeste cuvintele din 3-4 litere si le scrie, dar cam atat. iar asta stie de vreun an, de la un moment dat nu l-a mai interesat si nu ne-a mai intrebat nimic de litere, asa cum ne zapacea cand a descoperit el ca fiecare semn se citeste cumva. a abandonat literele si acum e muuult mai pasionat de cifre, de adunari si scaderi. am descoperit din intamplare ca face adunarile in minte, direct (fara sa numere pe degete). dar vorbim de adunari pana in 10, nu mai mult. ii place sa incerce singur sa numere din 2 in 2, sa numere descrescator etc. isi face singur niste joculete din-astea. dar nici cu literele, nici cu cifrele nu l-am incurajat in mod deosebit. cred ca e o varsta pentru toate, iar simbolurile astea sunt pt shcolarei.doar in momentul in care copilul te intreaba "ce litera e asta?", normal ca nu te faci ca nu auzi, ci ii spui. iar daca el retine si chiar gaseste cate un colt de hartie sa tot exerseze litera respectiva... atunci inseamna ca ii face cumva lui placere, a descoperit o joaca noua. eu imi amintesc in ce hal de plictiseala eram la scoala cand colegii exersau bastonase, iar eu acasa citeam Jules Verne. era chiar nashpa pt mine. terminam repede bastonasele si apoi faceam tot posibilul sa impiedic pe cati mai multi colegi sa scrie. daca ma plictiseam... n-o sa va vina sa credeti, chiar am fost azi la fitness. si asta nu e tot: maine vreau sa merg iar! :))) barbate-miu, ma intreaba sfios: "dar tu vrei sa mergi in fiecare zi?". de parca daca am fost azi prima oara si ma gandesc ca poate merg si maine... asta inseamna ca merg in fiecare zi! :))) hai sa v-o zic si pe asta: azi am avut la serviciu controlul medical periodic. si m-am cantarit. eu care glumeam ca am cantarul de acasa stricat (la mine arata prea mult, la copil prea putin), am descoperit pe cantarul omologat ca am cu 2 kg mai mult! deci, analogia spune asa: eu de fapt am cu 2 kg mai mult decat credeam (72 adica), iar copilul nu are 15, ci 17. tot e bine si asa... fetelor, mai scrieti si voi, nu mai perdeliti. Cristina, mama Radului (4 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

"La multi ani!" aniversatilor de azi: Matei, Krisztian, Marina Teodora si Eric Alexandru![bis][bis][bis] Locca(Ruxandra)[flo] sa va traiasca feciorul si sa va aduca numai bucurii! Miflore[flo] parerea mea e sa nu iti faci probleme legat de litere sau orice altceva. Aici de ex., in sistemul de invatamint se tine foarte mult cont de placerea copilului de a invata si nu obligatia de a invata, daca copilul e interesat sa invete ceva care nu e neaparat pentru virsta lui trebuie incurajat caci atita timp cit invata din placere nimic nu e prea greu sau nerecomandat pentru o anumita virsta, cel putin asta e experienta noastra de pina acum. Kristinutza[flo] te inteleg perfect cind te referi la plictisitul in timpul scolii si eu stiu ce inseamna asa ceva si ma bucur ca Alberto nu intimpina astfel de situatii la scoala (si in clasa) unde e. Noapte buna tuturor! Dana Lucia si Alberto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani aniversatilor din ultima saptamana, noi am mai facut o tura de mare si acum ne-am adunat pe acasa ca a inceput gradinita, doar gradi ca noi nu ...........am schimbat gradi dar vlad inca nu a fost ca e racit. La multi ani special pentru nora Teodora! Norina ce mai face mandra nora??? sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii! Miflore tu stii ca eu am fost stresata grupului, ca vlad le facea pe toate cam cu 6 luni intarziere fata de ceilalti copilasi, inca se pastreaza aceasta intarziere ba chiar o apreciez ca fiind cam de un an, oricum am constatat ca fiecare e cu ritmul lui si in momentul cand eu m-am relaxat copilul a evoluat! Alina, mama de Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da' eu nu sunt stresata deloc, poate prea relaxata![:D] Intrebam si eu, asa, intr-o doara.[:D] Sunt convinsa ca atunci cand se va apuca de treaba da gata dintr-un foc si tot alfabetul si aritmetica! Adunari stie sa faca, de ce sa zic. In schimb de la o vreme isi imagineaza o gramada de povesti si inventeaza de ma mir si eu de unde le scoate. Zilnic baga povesti noi care tin si jumatate de ora. O fac politician, clar.[8D] La multi ani sarbatoritilor zilei!!![flo][flo] [pup] Mihaela si [zana] Ana Maria Poze [url="http://anne-marie.ro/"]AICI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si bine v-am regasit! La multi ani tuturor sarbatoritilor! Ne-am adunat si noi din vacanta sa reincepem scoala si gradinita. Chiar ieri am fost cu Calin la control, ca sa luam si adeverinta pentru gradinita si are 118 cm si 18.7 kg. In rest, smecher si alintat. Nu vrea sa invete litere (isi recunoaste numele), cifrele le stie, adunari in cap face (simple, evident) dar deoarece anul trecut am fost in clasa 1 cu fratiorul lui mai mare, era de asteptat. Statea cocotat pe birou cand isi facea fratele lui lectiile si din cand in cand zicea: Vezi ca scrii urat!! Saptamana trecuta ne-a tras o perla: Stii ce inseamna infinit? Infinit inseamna ca mai numeri si dupa ce te faci schelet. Kristinuta, poate ne vedem din noiembrie pe la bazin. Eu peste vara m-am mutat la Atlantis, ca aveau piscina afara si faceam si plaja, dar pe iarna ma reintorc la Wordclass asa ca poate ne vedem. La care mergi? Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza zane! La multi ani Ancuta, sanatate si bucurii![s] Cristina, sa-ti traiasca, petrecere frumoasa!!![flo] Lume noua, lume noua, gata cu vacantele, la munca![:D] Azi am fost cu Ana la exudate, n-a prea stat, a trebuit s-o tin in final. [pup] Mihaela si [zana] Ana Maria Poze [url="http://anne-marie.ro/"]AICI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...