Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

inselata si eu ??(3)


Recommended Posts

Eu mai trag o concluzie din reactia de mai sus.Nu toate femeile care citesc si zic "vai ce rau imi pare...[:-@] inteleg durerea ta...[:-@]" o fac cu adevarat!!! Si sper sa nu gresesc dar am sa ma hazardez sa zic ca mai sunt si care se bucura "ioi,ce bine ca si-a mai luat`o una peste nas,una care n`a stat zi lumina cu ...si nu s-a pus si`n cap sa tina barbatelul acasa,aka n-a stiut sa`l faca sa se simta barbat".[bang] Unele nu sunt capabile sa inteleaga durerea,disperarea incertitudinii ,citeodata cruda realitate cind realizezi ca nu mai esti iubita/respectata.De aceea le vine si atit de usor sa jigneasca ![q] ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui hannen Cum adica mai "cineva care pune picioarele in prag sa doarma cu noi in pat"?Pai nu`i normal asa,ca sotul sa doarma in pat cu sotia?
Nu stiu daca o fi normal sau nu, dar eu zic ca doi oameni care se iubesc nu pot sa doarma separat. Insa femeia asta nu a mai simtit nevoia sa fie aproape de sotul ei foarte multi ani, mai exact pana in momentul in care a sesizat ca nu e singura femeie de pe lumea asta...si atunci...a pus piciorul in prag sa doarma cu sotul ei...exprimarea ii apartne.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sieulafel, nu cred ca ai imbunatatit cu ceva situatia ta. De acum inainte, in loc sa ai insomnii gandindu-te daca o mai suna pe tipa aia, nu o sa dormi intrebandu-te daca a ramas cu tine de frica sau fiindca purtarea ta de tatic din anii '50 i-a demonstrat sotului tau odata pt. totdeauna cat de mult il iubesti. As zice ca scuzele mai rau ar face in situatia asta, dar cumva trebuie sa o dregi. Daca vrei si parerea mea, ai facut-o cam lata...
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sieulalfel, imi permit sa-ti spun ca nici eu nu (mai) sunt pentru astfel de ...rezolvari ale problemei. Dar inainte de a-ti spune de ce n-as sfatui pe nimeni sa procedeze asa, vreau sa-ti spun ca inteleg rectia ta, mi se pare chiar *uman* ca, intr-o stare de deznadejde sa lupti cu orice factor perturbator al linistii tale. Departe, deci, de mine, gandul de a te judeca pentru *conversatia* pe care ai initiat-o cu individa respectiva. Probabil ca in urma cu ceva ani, intr-o situatie similara, as fi facut la fel. Ai acum sa-ti spun de ce nu aprob astfel de *incalceli* : In locul acele femei, putea fi o alta. O alta care sa nu aiba nici copil, nici sot si pe care s-o doara-n paispe de orice amenintare a ta. Ce-ai fi facut atunci? Ce te vei face, daca va fi o viitoare aventura? Te vei consuma in rafuieli de doi bani si cu celalata protagonista a istoriei? Singurii protagonisti siguri si stabili ai casniciei tale sunteti sotul tau si cu tine. Voi doi v-ati angajat sa fiti impreuna la bine si la rau, sa va iubiti, sa va respectati. Doar voi doi. Si acum, in situatia asta tulbure, a disparut dintre voi ceva ce sta la temelia oricarei relatii umane : increderea. Daca nu e incredere, dragostea nu mai are putere. Ba chiar as merge mai departe si as spune ca, cu cat e dragostea mai mare, cu atat neincrederea produce distrugeri mai mari. Ce as face eu, daca as fi in situatia ta? Nu stiu sigur. Dar cred ca, dupa ce s-ar calma un pic furtuna, as vorbi cu sotul. I-as spune ca nu mai am incredere in el si ca, pentru a continua aceasta casnicie, am nevoie sa mi-o recapat. Si ca el va fi cel care va trebui sa mi-o reconstruiasca. L-as intreba, de asemeni, ce ar vrea sa fac eu ca pe viitor, el sa nu mai creeze asemenea situatii. Si i-as spune si eu, bineinteles, ce nu-mi place la el. Si uite-asa, daca discutia ar decurge in mod respectuos, cred ca s-ar crea un spatiu de comunicare cu limite stabilite de amandoi. Pe care spatiu s-ar putea reconstrui o relatie buna, asa cum o vreti amandoi. Asta am gandit eu, citind relatarea ta. Iti doresc sa-ti regasesti linistea cat mai curand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

accept, iti raspund pentru ca ai facut efortul sa citesti avand in vedere ca ti s-a parut greu. parerea ta ca as fi o femeie aroganta si abuziva este din fericire doar parerea ta si probabil a altor cateva ( nu stiu cati 1,2, 10 sau mai multi sau poate nicio persoana! ) care au citit intamplarile relatate de mine. eu stiu ca sunt doar o femeie - printre alte calitati si defecte pe care le am dar despre care nu e cazul sa vorbesc! - si ca sa fiu ontopic... o femeie inselata care in fata dureri pe care o simte are reactii cu siguranta diferite de cele pe care le-ai fi avut tu sau alte persoane. cei care ma cunosc si in realitate, ar rade sau s-ar idigna - vezi... din nou reactii diferite la oameni diferiti ! - citind "calificativele" pe care mi le-ai acordat. poate ti-a scapat din vedere ( fiind atat de greu de citit!) propozitia in care spuneam ca nu i-as spune sotului, ca doar am vrut sa o amenint... imi cer scuze tie si unor ipotetice persoane care ar putea sa se "infioare" de aroganta si abuzurile mele ( daca mai exista!) si argumentul meu de om si femeie inselata a fost doar ca am vrut sa-i produc si ei macar un dram din suferita pe care mi-au produs-o mie "actiunile ei si ale sotului meu... mie imi place mult predica din biblie cu intoarce si celalalt obraz si uneori am "practicat-o". uite ca acum am fost atat de slaba ca nu am putut sa o mai fac. sincera sa fiu am recunoscut de la inceput greselile mele fata de sotul meu si avand in vedere ca din zecile de persoane care mi-au citit povestea doar o persoana stie cine sunt ( si din fericire ma cunoaste de mult timp asa ca chiar ma "cunoaste"! ) si, daca as fi fost aroganta sau as fi comis "abuzuri" asupra sotului... as fi recunoscut fara teama si astea! in fine... poate este tot greseala mea , poate nu m-am exprimat corect, poate postarea mea anterioara este mai "alambicata"... in fine. asta este parerea ta si nu am de ce sa incerc sa o schimb. drept este ca citind ce mi-ai scris... nu mi-a picat deloc bine si am incremenit. din fericire... tu esti doar o persoana virtuala sa-i spun asa ca parerea ta fata de mine chiar nu conteaza. din nefericire, eu am problema mea reala si cumplit de grea pentru mine care ma macina si pe care doresc sa o rezolv intr-un fel. o singura intrebare mai am sa-ti spun... eticheta asta de "femeie aroganta si abuziva" mi-ai pus-o acum citind ultima mea postare sau ti-ai format-o in timp, de cand ma citesti...??? de curiozitate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen Si sper sa nu gresesc dar am sa ma hazardez sa zic ca mai sunt si care se bucura "ioi,ce bine ca si-a mai luat`o una peste nas,una care n`a stat zi lumina cu ...si nu s-a pus si`n cap sa tina barbatelul acasa,aka n-a stiut sa`l faca sa se simta barbat".[bang]
Nu simt nici o bucurie sa intalnesc astfel de cazuri, te asigur. In cazul de fata mi-e mila de acest barbat. Daca ramane va fi nefericit, daca pleaca risca sa distruga viata unei femei pentru care are sentimente. Eu nu-mi imaginez ca cineva care gandeste precum sieulafel ar putea face pe cineva fericit. Dar ea banuiesc ca ar fi foarte fericita ca sotul ei sa ramana in casnicie motivat de faptul ca ea are relatii si face ce vrea cu vietile oamenilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hannen, iti multumesc mult! reactia ta in fata mesajului lui accept m-a facut sa ma simt un pic mai bine. iti multumesc ca tu crezi in mine si-mi intelegi situatia. denizel,nici eu nu stiu daca am imbunatatit sau nu situatia. timpul mi-o va arata. cert este ca am obtinut,smuls, sau cum vreti sa-i spuneti, fortat, prin "tortura" si amenintari confirmarea faptului ca nu aberam,... ca a fost ceva intre ei. probabil ca sunt persoane care ar fi putut trai linistite cu incertitudinea. eu nu sunt. eu vreau adevarul, oricare ar fi acela... consider ( in "aroganta" mea ) ca daca el sau ea ar fi avut coloana vertebrala ar fi putut recunoaste relatia de la inceput si nu as mai fi fost nevoita sa joc murdar... intrebarile pe care ti le-ai imaginat ca mi le pun... intradevar, mi le pun. intotdeauna o actiune da nastere unei alte actiuni... daca nu as fi dat acele sms-uri si acel telefon... nu ar fi recunoscut nici el nici ea nimic.... atunci, DACA ne-am fi impacat - nu m-as mai fi intrebat daca ne-am impacat de frica.. ideea este ca el niciun moment nu a vrut sa o rupa cu mine... deci, nu se pune probblema de "intors" el la mine ... ci eu la el! ari, multumesc. adevarul este ca daca nu ar fi existat Ea si aventura lor... ar fi putut exista n-spe alte situatii sau ar fi putut sa nu se fi intamplat nimic niciodata si nici el sa ma insele pe mine! din pacate, acum eu am de rezolvat aceasta situatie! nu stiu daca voi putea trece peste asta, daca-l voi putea ierta. si daca ma voi impaca... nu stiu daca m-ar mai insela... acum, ma framant numai sa-mi dau seama daca, in situatia de azi - adica urmare aventurii lor de luni de zile si a actiunilor mele din ultimele zile...! - eu mai pot fi cu el sau nu! rad amar pentru ca in trecut, cand intram sa mai citesc pe aici cate ceva, mi s-a intamplat sa vad subiecte derivate de la povestea p[rincipala, am vazut cazuri cu fete disperate judecate cu asprime si cuvinte urate... mi-am asumat aceasta posibilitate si uite ca s-a intamplat. cu toate acestea, nu regeret si le multumesc din suflet fetelor pe care - sufleteste - le simt alaturi de mine si durerea mea! si stiu ele bine care sunt si le-am simtit si eu! toate mesajele de pana acum m-au ajutat mai mult sau mai putin, dar m-au ajutat [flo], mi-au deschise perspective pe care eu nu le vedeam, mi-au dat solutii pe care eu nu le gaseam, mi-au oprit pentru moment lacrimile ce nu incetau! chiar si aceasta postare a lui accept ma ajuta sa inteleg ca-ti poti face o impresie gresita despre un om judecand fara a cunoaste toate datele problemei... si, sa fim sinceri... cine cunoaste tot despre un alt om? nici macar el insusi nu se cunoaste, nu stie cum va reactiona intr-o situatie cu care nu s-a mai confruntat vreodata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sieulafel, eu ti-am citit povestea de la inceput dar n-am raspuns pentru ca n-am nici un sfat pentru cineva care "lupta sa-si pastreze sotul" si cam de cand ai mentionat ca o poti da afara pe femeia aceea din serviciu (desi n-o faci etc, gandul conteaza) m-ai pierdut. Insa iti spun sincer ca mi se pare inacceptabil sa faci ce ai facut tu. Indiferent de cat ne datoreaza, de percepte morale care-s asa, in functie de geografie, oamenii de langa noi au dreptul, libertatea sa nu se mai multumeasca cu ce le oferim, indiferent daca am facut greseli sau au fost nevestele perfecte. Pur si simplu in n ani oamenii cresc, au nevoi, se plictisesc din pacate asta-i viata si nu se poate lupta cu asta, sau se poate, evident, si ce rezultate ai? Se intoarce sotul acasa de frica, eu in locul sotului tau m-as intoarce din datorie fata de femeia pe care a bagat-o in rahat din neglijenta, ca daca era destept nu aflai in viata ta. In ce priveste pe celelalte... nu ne datoreaza nimic, absolut nimic. Conteaza disponibilitatea sotului, atunci apare cineva, oricine. Nu ne punem verigheta pe deget si populatia feminina sta deoparte. Ca sa nu mai zic ca oamenii se pot indragosti fara sa vrea, pot avansa intr-o relatie fara sa se poata opri. Da, ne putem abtine e la sex dar nu de la sentimente si e vreo diferenta, ok nu a facut sex dar ofteaza langa mine in pat si se uita in gol cand bea cafeaua cu mine, ce-am obtinut? Nu pricep si gata! Nu stapanim partenerii, mintea lor, sentimentele sunt doar ale lor si daca se indragostesc nu putem face ceva decat sa renuntam la relatie. Si daca ne mint, asa cum a facut sotul tau, ne despartim daca nu putem trai cu asta. Eu una nu as putea trai cu un om care s-a intors acasa dupa o aventura, indiferent daca a facut sex sau nu, asa sunt eu, n-as mai avea ce face cu el. Dar in viata mea nu as teroriza pe cealalta femeie care repet, nu-mi datoreaza nimic! Ca sa nu mai vorbesc ca in veci nu m-as adresa unui om cu "fato, fetito". Acum sotul tau o sa se intoarca acasa si peste ceva timp dupa ce o sa te calmezi o sa vezi ce ai obtinut inapoi... J si Carla (05.02.2006) [url="http://reargarden.wordpress.com/"]in the rear garden[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca el are nici cea mai mica intentie sa plece in Grecia. Este luat prin surprindere, atata tot, si reactioneaza acum cum ii vine. Probabil incearca sa calmeze spiritele si in partea cealalta. Subscriu la ideea ca modul in care ai ales sa discuti cu cealalta a fost cel putin nepotrivit. In afara de faptul ca nu ai obtinut nici o informatie pretioasa, cei doi se vor ascunde probabil si mai mult de frica ta si atitudinea ta razboinica le va accentua sentimentele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Eu mai trag o concluzie din reactia de mai sus.Nu toate femeile care citesc si zic "vai ce rau imi pare...[:-@] inteleg durerea ta...[:-@]" o fac cu adevarat!!! Si sper sa nu gresesc dar am sa ma hazardez sa zic ca mai sunt si care se bucura "ioi,ce bine ca si-a mai luat`o una peste nas,una care n`a stat zi lumina cu ...si nu s-a pus si`n cap sa tina barbatelul acasa,aka n-a stiut sa`l faca sa se simta barbat".[bang] Unele nu sunt capabile sa inteleaga durerea,disperarea incertitudinii ,citeodata cruda realitate cind realizezi ca nu mai esti iubita/respectata.De aceea le vine si atit de usor sa jigneasca ![q] ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Sau poate ca sant de partea cealalta a baricadei, in postura de amante. Monica http://www.community.webshots.com/user/maraki36 mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 ) [url="www.dropshots.com/maraki"]Foto Angelo[/url] [url="www.dropshots.com/maraki1"]Angelo1[/url] [url="www.dropshots.com/maraki2"]Angelo2[/url] [url="www.dropshots.com/maraki3"]Angelo3[/url] [url="www.dropshots.com/maraki4"]Angelo4[/url] [url="www.dropshots.com/maraki5"]filmulete maraki5[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...