Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ramona [:D] Liris, mi-a placut f. mult cum ai scris. Eu mai tanjesc dupa Brazilia, sota-miu dupa California - are legatura in parte cu locurile in sine, dar, cum zici tu, poate si mai mult cu etapa din viata noastra cand am trait acolo, tineri, fericiti, fara griji, inconjurati de oameni misto. Insa stim si noi ca nici in locurile astea, si de fapt nicaieri, nu da totul cu plus. Si aici, vorba ta, avem ce-i mai important. Poate mai incercam totusi o Australie [:D] sau pe undeva pe coasta dalmata asa mai pe la pensie [:)] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salutare! Blackpanterro - felicitari pentru printesa![flo] sa fie sanatoasa. Iulianm - multumim pentru lectia de engleza, eii, uite am mai invatat si noi ceva. De korea..n-am ce sa va mai spun, eu de traditiile lor nu vreau sa vorbesc, desi le cunosc, ar trebui sa deschis un topic separat, cu tot ce stiu, insa ca in orice alta tara, mie nu-mi ramane decat sa le respect traditiile si obiceiurile sa privesc de pe margine. Sunt deaj casatorita cu roman, so...n-am nicio sansa...sa-mi iau vreun coreean acasa, asa ca ....restul datelor sunt simple pentru mine. Eu am intrat de fapt, sa va spun ce mi-o spus fiica-mea astazi, ca tot a auzit in ultima vreme in casa termni; adaptare, mutare, etc. In sfarsit, li s-a introdus la gradi.."show and tell" si maine o sa aibe prima infatisare. Toate bune si frumoase, si-a ales sa vorbeasca despre o cioara, of course, The American Crow...pe care si-a achizitionat-o de curand...cu mari insistente...la cat e de urata si de neagra din punctul meu de vedere. Ii fac eu un rezumat...si-i spun printre altele, ca este "omnivorous", departe de mine sa retina acest termen, doar i l-am explicat pe intelesul ei...de copil care n-a implinit inca 4 ani jumate....si in final..a concluzionat ea..ca cioara mananca la fel ca noi oamenii, eu i-am zis plante si resturi de animale, ea tot o tragea cu legume si carne....ca intr-un final..sa-mi zica.." stii, mami, daca cioara asta ar trai cu noi in casa, s-ar adapta mai bine decat te-ai adaptat tu in america"....sa cad jos..si alta nu!. In primul rand, ca nu m-am asteptat sa foloseasca termenul de "adaptare" atat de corect, de restul...ce sa mai zic, m-a facut praf. Sper maine, sa nu spuna si asta la scoala, ca toarna tot din casa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Macrina, faina lista, good to know. Buflea, eu am observat prima data asta cu "86" pe geamul unui restaurant, patroana il 86ed pe un customer. Cum nu stiam ce inseamna, l-am intrebat pe barbat-miu, el e my main source of explanations. Deci eu asa stiam, cu il tai (la figurat sau nu!) pe om de pe lista. Al meu nu e intotdeauna doritor sa-mi explice, cica are surprize cum, si mai ales cind folosesc noii termeni [:D] Plus ca-i politicos de felul lui, si la unele expresii chiar e jenat. Il fortez spunind ca intreb eu pe altcineva, la modul "I was talking to my husband yesterday, and got confused, wasn't really able to figure out this". Ori, daca suntem in grup, ca intreb pe loc. I-am facut-o la un film cu Ben Stiller, "The HeartBreak Kid", ma tot ducea cu presul ca imi spune dupa film. M-am enervat si am intrebat gazdele ce inseamna "quiff", ca eu pierd sirul filmului. S-au facut galbeni-verzui-albastri, m-a luat al meu in camera de alaturi sa-mi explice [:D] "Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

culmea e ca eu nu am nostalgia trecutului, ba chiar am discutii cu sotul pe tema asta pt ca eu NU vreau sa ma intorc. nicaieri. el ar vrea inapoi in utah, or mie mi se pare ca daca am face asta e ca si cum ne-am intoarce inapoi in timp, adica in loc sa ne vedem de-ale noastre si sa avansam, ne reintoarcem de unde am plecat. ciudat. normal, asemenea cu romania [:D], dar asta cred ca nu va surprinde.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lai, pe coasta dalmata as veni si eu daca ma iei.[:D] Andreea, eu am tot felul de nostalgii, dar nu m-as intoarce neaparat pe undeva. Le-am avut pe astea cu intorsul, dar am constatat ca nu-i niciodata cum iti amintesti si in final transformi amintirile frumoase in deziluzii.[:)] Cel putin asa am patit eu, asa ca acum stau pe pace. Imi amintesc cu placere de trecut si incerc sa privesc cu incredere spre viitor - asta ca sa ma pronunt ca prin caietele de amintiri sau cum le zicea la alea din scoala cu floricele desenate pe la colturi, lipituri din reviste straine si tot felul de zicale de-astea "deep". LOL, asta ca sa fac o tranzitie fina de la "quiff". Cica are copilul cuvinte, dar nu le-a adus acasa ca-s prea usoare sa le repetam.[:)] I-am pus in vedere sa le aduca "or else".[:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Philip, ai spus ca locuiesti in OK. Iti sugerez un blog: http://thepioneerwoman.com/ Eu am primit de curind cartea ei, are retete pt cowboys and cowgirls [:)], intercalate cu povestiri despre viata ei si a familiei. E funny cind povesteste despre transformarea de la a big city girl la a rancher's wife. Si cum a ajuns de la un simplu blog la publicarea cartii. "Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...