Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Miere, si sper ca nu platiti voi 6000, aveti asigurare... Sanzi, nu, nu l-am luat pe Bogdan, sta cu babysittera. N-am fost niciodata in Florida. In Ianuarie merg insa in Daytona Beach. Nu cred ca pot sa il iau pe fi-miu, ca scoala a devenit din ce in ce mai grea. Am lipsit vinerea trecuta si a fost un intreg haloimis saptamana asta. Fi-miu n-a stiut ce trebuie sa predea, cand si cum, s-a lasat cu plansete si am sunat-o pe invatatoare sa aflu ce trebuie sa faca copilul. Eu fiind in DC. E si f.f. severa tipa asta. De ex. fi-miu a scris o poveste f.f. frumoasa pt. creative writing, da' ea nu a zis nika despre asta ci l-a chemat si a tipat la el ca n-a pus aliniate, ci a lasat spatiu intre paragrafe instead. Ma rog, era o greseala intr-adevar, dar nu cred ca era cazul sa tipe la el, ci sa ii fi spus ca povestea e frumoasa, dar remember to indent the paragraphs. Nu mai zic ca ii taie cuvantul la spelling doar pt. ca a facut un i stramb si un r mai urat, desi e clar ca cuvantul era scris corect. Inteleg deasemenea ca tb sa invete sa scrie frumos, dar nu mi se pare corect sa ii scazi la spelling cand se vede clar ce cuvant a vrut sa scrie, ci sa ii scazi la handwriting. Poti sa ii scazi la spelling dc. nu se intelege cuvantul, da, dar nu asa. Asa ca, fi-miu o mai taie cu calatoriile, deasemenea cu activitatile, and we ramp up the schoolwork.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ruxij, pai daca David nimereste la o invatatoare asa...o sa repete clasa!!!!...Are un scris ingrozitor!!!!! Si ff dezordonat!!! Ne-am apucat de abecedar, ca sa fie si el mai ordonat!!!![:D] Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://www.youtube.com/watch?v=NDLoByR4EnI"]David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, plimbareato [:D] Pupici lui Bogdan si bafta la scoala. ABurel o imbratisare si multe ganduri bune pentru mama ta. Miere, si eu ma inchin cand mai vine cate-un bill de-asta [:D] Sper sa aveti acoperire cat mai mare si probleme cat mai putine. Impresiile mele de la fata locului din Coreea - ingramadeala mare peste tot, atat in orase, cat si in afara oraselor; am urcat pe muntele lor cel mai inalt - nu foarte inalt, dar dragut si cu temple budiste ff interesante pe la poale - si te cam calcai in picioare cu ceilalti urcatori; in pofida faptului ca e foarte la moda sa ai vorbitori nativi de engleza la predat in scoli, in afara Seoulului am intalnit ff putini oameni care sa vb. engleza, cu exceptia calugarilor budisti, care vb. o engleza impecabila, si mi-au dat si din ciocolata lor [:D] - nu zic ca-i musai sa vb. toata lumea engleza pe planeta asta, dar mi s-a parut interesant ca din toate tarile unde am fost vreodata, Coreea e de departe cea mai putin vorbitoare - altfel insa, cu toate barierele lingvistice, oamenii saritori, amabili. Am mai intalnit cativa vorbitori de engleza pe la diversele temple si palate pe care le-am vizitat, erau coreeni care se pregateau sa emigreze in Australia si Noua Zeelanda si voiau ca, inainte sa plece, copiii lor sa cunoasca, sa ia cu ei un bagaj de cultura coreeana - mi s-a parut frumos, pe de o parte isi respectau traditiile si istoria; pe de alta abia asteptau sa plece. Mi s-a parut o tara interesanta, ca orice tara de altfel, dar sincer nu m-a impresionat atat de mult incat sa tin neaparat sa ma intorc. Cat despre viata de expat, pot sa inteleg beneficiile si de ce cuiva i-ar placea. Mie personal nu-mi plac comunitatile de expati, din Asia mai ales, ca pe astea le cunosc mai bine, nu mi se potrivesc, au un je ne sais quoi (de fapt cam stiu ce, dar prefer sa nu mai intru in detalii) care ma face sa ma simt uncomfortable. Altfel am cautat intotdeauna sa calatoresc si sa traiesc pe perioade mai scurte sau mai lungi prin locuri cat mai diverse, si sper sa am ocazia sa continui si pe viitor. Dar in alt context. Insa fiecaruia i se potriveste altceva, asa ca viata frumoasa tuturor acolo unde se simt bine. Lai ps o amintire cu gust amar despre femei si expati in Asia - de multe ori, la o calatorie de afaceri intr-o alta tara din zona, expatilor (barbati) li se ofera de catre gazde, la pachet pe langa wining and dining, si niste domnisoare locale.. sigur ca nu intotdeauna li se ofera si sigur ca nu toti accepta, dar [:(] (probabil ca se mai intampla asta si in Romania si chiar si in SUA in anumite cercuri; dar cred ca e mult mai putin raspandit fenomenul).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Iulia, baptistii :).Astia ca si mormonii isi tine nevestele acasa la facut copii, nici vorba de altceva. Irina, holly molly, ce pret!! Lia, pune securitate mai buna pe FB ca se vede si wall-ul si poze.PS. vrei sa fim prietene pe FB? :D Adriana 40+ [fetita] Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pantera, da, vreau :) Nu ma intere sa pun securitate mai mare pe FB, nu prea il folosesc. Pozele alea de pe wall sa se vaza, ca nu's cine stie ce. Eu tot nu inteleg la ce se foloseste FB asta, mi se pare mai bun forumul.[:D] Da' banuiesc ca e o lipsa de intelegere din partea mea, din moment ce tot mapamondul il foloseste, ba sunt chiar si eu acolo[:D] Da' dc. nu pun securitate mai mare sunt afectati cei din lista de prieteni, i-ar deranja pe ei ca se vede wall-ul meu? Lai, esti acum in Coreea? Sau ai fost? Coreenii de aici de la universitate sunt printre cei care au cele mai mari dificultati cu engleza, daca nu chiar cei mai in dificultate, mai rau ca si chinezii. Sunt funny ca nu pot zice R[:D] Mie imi plac ca angajati: "da sa traiti, cum ordonati" si pun fundu' la munca grupa mare [:D] Americanii in schimb, cel putin la stiinte experimentale si lucrat in lab are a nightmare [bang] Rasfatati, ochii peste cap cat cuprinde, plini de figuri si puturosi[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lai, cam ca taywan style barbershops. Tot mai bine decit japonezii cu ratele [:)] Pantera, copii n-au decit sa faca, vorba aia, viata lor si casa lor. Cit timp nu imi pun biblia pe birou si incearca sa modifice drepturi si libertati, nu avem prea multe de impartit. Apropos de Southern baptists si Bible Belt, am un coleg care a plecat de aici in Tennessee. Cind a venit vorba de rambursat moving expenses, secretara de la noul job s-a impiedicat de girlfrienda lui, pe care el o numea "partner" (el plecind dintr-un loc in care beneficiile se extind atit la familie, cit si la parteneri). Secretara tot ii sugera "wife or fiancee", s-o poata trece pe lista de cheltuieli, n-avea "partner" ca optiune. Asta, incapatinat, nu si nu, ii "partner". In fine, renunta. Il suna secretara peste citeva zile, victorioasa, cica a rezolvat: o numit-o "large pet" si a trecut-o in lista de cheltuieli. Colegul meu contempla deja o saptamina de dormit pe sofa. "Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, am trimis! :) Faptul ca se vede wall-ul nu afecteaza prietenii dar te poate afecta pe tine daca de exemplu mergi la un party si faci niste poze indecente iar prietenii te tag-uiesc si iti apar pozele pe wall.Tu nu le poti sterge, numai cei care au facut tag-ul pot. Plus ca in ziua de azi mai toti sefii cauta numele angajatilor pe google si apare si pagina de FB daca nu e securizata. Adriana 40+ [fetita] Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...