Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

referitor la exercitiu de imaginatie


Recommended Posts

Cred ca e vorba pana la urma de compromisurile pe care o femeie ar fi pregatita sa le faca pentru ea si familia ei. Un compromis in care apare cuvantul ´´sex´´ este mult mai mult judecat si condamnat decat orice alt compromis. Daca ne gandim la femeile care aleg calea carierei(deci vorbim de munca sustinuta, permanenta) pentru a castiga bani in defavoarea statului cu copiii, nu prea putem acuza pe mineni, nu-i asa? Si doar si asta tot un fel de compromis e. Cand te suna sefu la 11 seara sa te intrebe de nu stiu ce proiect, cand stai zi-lumina la birou sa termini ce ai inceput, cand mergi weekendurile la munca....uite, o serie de compromisuri. Un alt comprimis este atunci cand accepti din partea sotului tau un ´´tratament´´ anormal, doar pentru a nu dezbina familia. Exista femei care-si calca permanent pe inima si personalitate, facand compromisuri dupa compromisuri pentru copiii, pentru familie, pentru...orice vis au ele. Insa, asa cum spuneam, daca ne referim la acest gen de compromis despre care se discuta aici...atunci vorbim de mecca compromisurilor in societate. O femeie casatorita care accepta , contra unei sume de bani, sa se culce cu X bogatasu´lu´peste, oricum o da orice scuza are, va fi judecata si hulita. Pentru simplu motiv ca e ´´prea pe fata´´ acest compromis. Sa nu uitam ca sunt multe, foarte multe femei, care asta fac: au relatii cu barbati pentru beneficii materiale. Ba chiar se casatoresc cu ei. Dar..acest act nu e atat de ´´pe fatza´´ ca cel precedent si societatea mai tace din gura.Parca si constiinta lor mai doarme cand fac fripturica de seara sotului bogatas[:D] Se spune ca orice cap are pretul lui. Sub o forma sau alta, toata lumea face compromisuri pentru a obtine acel ceva atat de ravnit. Singura problema e, cat de ´´grav´´ e acel compromis si MAI ALES cat de grav este pentru TINE. Pentru ca atat noi ca indivizi luati separat cat si societatea, stabilim o regula si o scala a compromisurilor. Astfel avem: moral, mai putin oral si imoral. Cat de imoral sau cat de moral este sa accepti 1000000 euro pentru o noapte de amor? Asta chiar ca e o intrebare la care constiinta noastra striga: I-MO-RAL. Fie ca e vorba de un milion sau doar de o mie de euro, tot imoral este, pentru ca atentia se indreapta spre actul in sine nu pe dimensiunea valizei cu bani. Si in multe cazuri, acest ´´imoral´´ devine ´´mai putin moral´´ ..spre moral,gasindu-se scuzele de rigoare de care orice om are nevoie pentru a se impaca cu sine... Asa cum toate compromisurile pot fi judecate, asa se gasesc si scuze multe pentru absolut orice compromis.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mie, constiinta imi spune si mi-ar spune (ca am citit ma dimineata aici, deci am gandit putin la situatie) intr-o atare situatie sa nu ma compromit nici macar pentru un milion de dolari! filmul acela e destul de vechi, nu-i o tema noua pe planeta asta.... chiar daca as fi saraca lipita si rupta din soare....nu as accepta!! a, daca ar fi vb de o cafea cu Guestus....da, as accepta! dar fara milionul de dolari! Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ahhh deja sunt suparat (si imoral) ca altii prind o cafea moca iar eu... cum spuneti voi pe aici? Ahh da rosii in freza![:D] Desi daca stau sa ma gandesc un kil' de rosii e 3.5-5 lei asa ca ma scot nene! Mai ce rau sunt si invidiooos! Sa-mi fie rusine! Cat despre milionu' de euroi sau ce-or mai fi nu asta e ideea ci momentul asta cascati ochii bine si cititi pe-ndelete ca sa intelegeti cum gandesc eu. Ai un sot (nu ai ce sa-i reprosezi asa esential), ai un copi sau mai multi (nu ai ce sa le reprosezi asa esential) si tu te faci frumoasa iti iei o rochita le spui ne vedem mai tarziu si.... mergi la regulat cu cineva nu conteaza cine dar o iei din loc pentru urmatoare Tz ore lasandu-i in spate pe aia de mai sus. Vine si milionu' daca vreti ca sa fie povestea frumoasa. Pentru mine este gretoasa. Punct (adica semnul asta rotund si mic de la sfarsit de rand). Acum stiu ca o sa am si lamai (nu?) dar daca stau sa ma gandesc ca tot omul care nu are milionu' cat costa un kil, plus strugurii (acrii ce-i drept ca d'aia nu am milionu'), este ca ma scot (din criza - nu cea de 40 de ani ca am 42 maine poimane)? Semneaza, omul cel sarac si fara milion. PS Sa fiti iubite (de cine vrea sufletelul vostru)! [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.marius.rdsor.ro"]Pagina familiei[/url] /[url="http://secure.smilebox.com/ecom/openTheBox?sendevent=4e5449344d7a51784e4877784d4441324d7a51334f413d3d0d0a&sb=1"] Tot noi[/url] / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] / [url="http://www.youtube.com/user/mariuspernes"] Video [/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dulcetica, multumesc[flo] Am vrut si eu sa "comentez" pe tema inchiderii subiectului dar mi s-a parut inutil. La fel n-am inteles nici de ce a inchis subiectul cu infidelitatea, tot de aici, doar pt ca autoarea a raspuns la o intrebare care i s-a pus dupa mai multe luni. Scrie undeva in regulament ca toate subiectele expira dupa un nr de zile si nu mai ai voie sa dai semne despre viata ta dupa termenul acela?[bang] Pe de alta parte, am pus intrebarea pt ca e un subiect pe care l-am discutat si in viata reala, intr-o seara cu prietenii, nu mi se pare ceva atat de SF sau de "periculos" pt forum. Revenind,n-am apucat sa citesc toate paginile, dar o sa raspund si eu. Daca as fi intr-o f proasta situatie financiara, iar individul nu mi-ar displacea total, recunosc ca as fi tentata. Daca as face-o sau nu, n-as putea sa aflu decat la "fata locului". Si e cel mai sincer raspuns. Disperarea te impinge uneori la gesturi disperate si tragic e ca regretele si parerile de rau sunt iminente, dar si inutile in situatii de-astea. Si la discutia reala, ati fi mirate cati barbati, si nu saraci lipiti pamantului, au spus ca ar accepta...si cate doamne ca ar accepta situatia inversa, chiar si pt mai putin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui marius
Ahhh deja sunt suparat (si imoral) ca altii prind o cafea moca iar eu... cum spuneti voi pe aici? Ahh da rosii in freza![:D] Desi daca stau sa ma gandesc un kil' de rosii e 3.5-5 lei asa ca ma scot nene! Mai ce rau sunt si invidiooos! Sa-mi fie rusine! Cat despre milionu' de euroi sau ce-or mai fi nu asta e ideea ci momentul asta cascati ochii bine si cititi pe-ndelete ca sa intelegeti cum gandesc eu. Ai un sot (nu ai ce sa-i reprosezi asa esential), ai un copi sau mai multi (nu ai ce sa le reprosezi asa esential) si tu te faci frumoasa iti iei o rochita le spui ne vedem mai tarziu si.... mergi la regulat cu cineva nu conteaza cine dar o iei din loc pentru urmatoare Tz ore lasandu-i in spate pe aia de mai sus. Vine si milionu' daca vreti ca sa fie povestea frumoasa. Pentru mine este gretoasa. Punct (adica semnul asta rotund si mic de la sfarsit de rand). Acum stiu ca o sa am si lamai (nu?) dar daca stau sa ma gandesc ca tot omul care nu are milionu' cat costa un kil, plus strugurii (acrii ce-i drept ca d'aia nu am milionu'), este ca ma scot (din criza - nu cea de 40 de ani ca am 42 maine poimane)? Semneaza, omul cel sarac si fara milion.
as continua....doamna/mama cu rochita frumoasa, dupa noaptea amoroasa (uite ca fac rime!), va veni acasa, la cei de mai sus...cu milionul...dar si cu mustrari de constinta, cu gandul obsesiv pentru fapta ei...cu tot milionul...va exista mereu undeva ascunsa in subconstient, mustrarea de constiinta pe care probabil va incerca s-o ingroape cu acel milion.... marius, io doar visez la cafele cu guestus....vise, vise...asta nu inseamna ca nu as bea o cafea, cu un alt barbat, atat si nimik mai mult! edit, guestus a dat bir cu fugitii cand a vazut propunerea mea "indecenta" la o cafea. sorry guestus, n-am milionul de dolari! doar o cafea buna, nemteasca! Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu pui problema asa cum de fapt nu se intimpla niciodata [:D] Lucrezi pe un vas in sudul frantei chelnerita sa zicem...ai plimbari numai cu milionari si ii cazi cu tronc unuia intr-o seara. Bieinteles ca ai si sot acasa...si copil....etc. Ala zice ca iti da 1 mil ca sa nu se plictiseasca. Cred ca 99,9% ar zice da. Nu vine nimeni sa-ti spuna direct....bre...vreau sa aia si aia si tot pachetul . Vine prin invaluire...[:D]...are milioane are si creier.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru cine banii sunt mai importanti decat multumirea este acceptabila oferta de 1 milion sau alte sume, pentru cine multumirea sufleteasca conteaza nici nu intra in discutie. Asa ceva nu poti sa uiti sau sa ierti... „Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.” Gandhi http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si intrebarea care se punea barbatilor care nu ar accepta era: "De ce va e frica? Nu spuneti voi mereu ca sexul si iubirea sunt doua lucruri perfect separabile?" E plina lumea de femei care fac asta mai pe intuneric asa, alta problema cred ca e daca merita sau nu sa-ti asumi asa ceva...daca fara stirea partenerului ar fi mai usor... Eu sunt mai pesimista si cred ca intr-o relatie/casnicie lunga, sa spunem de la 10 ani in sus, barbatul va trada cel putin o data, mai ales daca i se ofera ocazia. Nu cred in fidelitate masculina pe viata...asta a propos de argumentul cu barbatii care spun ca sexul si dragostea nu se pupa intotdeauna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...