Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (50)


Recommended Posts

Mariadan sa stii ca si mie mi-a spus dr ca ecografic nu mai putea sa imi vada bine colul. Stiu ca l-am intrebat eu de col pe la 30 de saptamani si nu a reusit sa vada mare ucru ca era burta mare si bebei apasau pe col si nu se vedea. La 32 de saptamani am facut control pe masa pt ca la fel la eco nu se vedea colul si dr a banuit ca e ceva suspect si cu acordul meu ma controlat pe masa. La acel control a constatat ca colul meu era sters cum ii zic ei si se tinea doar in cerclaj. Eu am avut incredere mare in dr care mi-a urmarit sarcina si stiam ca isi doreste sa duc sarcina cat mai mult posibil. bafta multa Oana imi pare tare rau ca te gandesti ca fiind o optiune avortul. E tare greu ca nu ai pe nimeni langa tine dar poate totusi se gaseste o solutie. Nu ai incercat sa cauti un centru unde primesc femei insarcinate fara venituri. mai auzisem pe la tv ca ar exista asa ceva si ca le ofera sprijin pana nasc si apoi dupa ce nasc pana reusesc ele sa se puna pe picioare. Poti sa incerci sa mergi si la o manastire. Iti vor oferi gazduire si mancare si le vei ajuta si tu atat cat poti pe ele. Cat despre greturi la sarcinile gemelare uneori sunt mai accentuate pt ca si nivelul homonal e mult mai mare dar e si semn ca ai o sarcina ok si ca bebeii se dezvolta. Mai gandestete poate vei gasi o solutie. elena [mamica] fericita de pitici pretiosi [zana] Ana Maria & [bonjovi] Matei Stefan - 18 iulie 2009 [url="http://s435.photobucket.com/albums/qq74/elenada/Piticii%20mei%20scumpi/"] Piticii mei iubiti[/url] *** [url="http://infertilitate.com/"]CAMPANIA NOASTRA[/url] *** [url="http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html"]PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna. Am fost la spital azi si am vorbit cu medicul. Am amanat intenarea pana joi. Acu a zis ca daca ma interneaza nu inseamna ca facem si cezariana in aceeasi zi. Ma interneaza pentu a fi sub supraveghere si vom mai vedea [:-@](desi la conditiile din spital ced ca se asteapta sa nu rezist prea mult si sa cer eu cezariana.) Deocamdata sunt multumita, oricum vineri voi avea 37 saptamani, desi nu m-ar deranja sa duc sarcina si mai mult. Ma duc sa ma bag in pat si sa conving bb-ii sa stea cuminti macar pana joi. Multumesc pentru sustinere si ajutor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin
Buna fetelor, Ati avut arsuri in timpul sarcinii? Nu stiu cum sa mai scap de ele, nu pot dormi noaptea din cauza lor. Si in afara de arsuri mai am si reflux gastric si ma trezesc k ma inec. Imi e tare teama de chestia asta mai ales in somn :(. Elena [gravired]+29 [baietel]&[baietel]
Mie pt arsuri imi prescrisese doctoritza maalox (pana la 4-6 pe zi). din 09.12.2009 [8**] mami de gemanutze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MARIADAN, exact asa m-am internat si eu, pentru a fi sub supraveghere, dar a fost la initiativa mea, ca imi crescuse tensiunea si eram ingrijorata. Mi-a prins bine internarea pt ca am facut toate analizele si in plus, membranele mi s-au rupt noaptea, dupa 5 zile de la internare, iar faptul ca eram deja in spital a contat foarte mult. Aveam 37 de saptamani cand am nascut. Tu stai linistita ca poate raman bebeii la caldurica mai mult![pup]
Citat:
citat din mesajul lui mariadan
Buna. Am fost la spital azi si am vorbit cu medicul. Am amanat intenarea pana joi. Acu a zis ca daca ma interneaza nu inseamna ca facem si cezariana in aceeasi zi. Ma interneaza pentu a fi sub supraveghere si vom mai vedea [:-@](desi la conditiile din spital ced ca se asteapta sa nu rezist prea mult si sa cer eu cezariana.) Deocamdata sunt multumita, oricum vineri voi avea 37 saptamani, desi nu m-ar deranja sa duc sarcina si mai mult. Ma duc sa ma bag in pat si sa conving bb-ii sa stea cuminti macar pana joi. Multumesc pentru sustinere si ajutor.
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elenada
Buna fetelor La elias se da biberon la copii chiar se exagereaza sincer. adica eu ma duceam la ora de alaptat si unul din ei era deja satul iar al doilea era cu biberonul in gura. si dupa ce termina lapticul din biberon mii punea si mie la san asta asa de joaca. Nu stiu de ce ma mai chemau la alaptat daca copii erau deja hraniti.
mi s-a intamplat si mie de 2 ori[:(]. Ceata lui pitigoi: Luminita, [aerob][url="http://lb2f.lilypie.com/9jLHp3.png"]Edi[/url] si [hagi][url="http://lb2f.lilypie.com/lYkQp3.png"]Robi[/url] - 26.09.2008 __________________________________________________________________ "Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de un sfat in legatura cu regurgitatul/varsatul in jet, nu stiu ce sa ma mai fac cu Felix [bang], imi varsa in jet aproape zilnic, o data pe zi, de regurgitat nu mai zic, aproape dupa fiecare masa. Ma bucur totusi ca nu varasa dupa fiecare masa [:-@] ca as fi inebunit, de regurgitat, la fel, ii curge din gura lapticul neimbranzit. I-am ridicat salteaua, incerc sa-i scot aerul, sa nu-l misc brusc, ce sa-i mai fac altceva, e foarte agitat, se misca continuucred ca si din cauza asta. [bang][bang][bang][bang] Plus nu mananca, ma mir ca mai ia in greutate cate putin, maine facem 8 saptamani iar el are abia 4200kg [bang][bang] Seby in schimb nu reactioneaza asa, mananc la san ia si 120 ml de formula, doarme si papa, are 4900kg. Ce ma fac eu cu puiu mic, cand ma uit cum creste diferenta de greutate dintre ei ma apuca plansu [bang][bang][bang] http://community.webshots.com/user/Dragaica Mamica fericita[mamica] de leuti minunati [copil]Tudor Sébastian si [copil] Félix Alexandru 10.08.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica
Am nevoie de un sfat in legatura cu regurgitatul/varsatul in jet, nu stiu ce sa ma mai fac cu Felix [bang], imi varsa in jet aproape zilnic, o data pe zi, de regurgitat nu mai zic, aproape dupa fiecare masa. Ma bucur totusi ca nu varasa dupa fiecare masa [:-@] ca as fi inebunit, de regurgitat, la fel, ii curge din gura lapticul neimbranzit. I-am ridicat salteaua, incerc sa-i scot aerul, sa nu-l misc brusc, ce sa-i mai fac altceva, e foarte agitat, se misca continuucred ca si din cauza asta. [bang][bang][bang][bang] Plus nu mananca, ma mir ca mai ia in greutate cate putin, maine facem 8 saptamani iar el are abia 4200kg [bang][bang] Seby in schimb nu reactioneaza asa, mananc la san ia si 120 ml de formula, doarme si papa, are 4900kg. Ce ma fac eu cu puiu mic, cand ma uit cum creste diferenta de greutate dintre ei ma apuca plansu [bang][bang][bang] http://community.webshots.com/user/Dragaica Mamica fericita[mamica] de leuti minunati [copil]Tudor Sébastian si [copil] Félix Alexandru 10.08.2010
Poate cel mai bine ar fi sa mergi la medic, sa vezi in primul rand daca se confirma sau nu diagnosticul de reflux gastroesofagian... in Romania, pentru cazurile severe (varsat dupa fiecare masa), se prescrie tratament medical, iar pentru cazurile usoare se recomanda lapte praf special, dar in cazul alaptarii exclusive nu stiu sa-ti spun. Fetita unei bune prietene are aceeasi problema si, dupa 4 luni de incercat diverse tratamente medicamentoase si sfaturi ”babesti”, a alimentat-o exclusiv cu lapte praf special (Humana, Novalac si Nan au fiecare cate un produs special anti-regurgitare). In paralel, fetita a stat cat mai putin intinsa la orizontala (patutul ridicat intr-o parte pentru somnul de noapte, iar ziua tinuta ridicata mereu). Dar chiar ar fi pacat sa renunti la alaptare, sigur trebuie sa fie si alte solutii... Poate alte mamici ”patite” tte pot sfatui mai bine... ____________________ Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume! Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010). [url="http://injoaca.wordpress.com"]Blogul mazarichilor[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...